89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:218
Počet zobrazení:3 103
Před pár měsíci pro vás kolega Rizyk připravil místo AVGN netradiční video, ve kterém James vzpomínal na své zážitky s klasikou NES Contra. Dnes jsem si pro vás nachystal další Jamesovo vzpomínání, tentokrát na populární sérii mlátiček Double Dragon. Hráli jste někdy některou z těchto her? Která je vaše nejoblíbenější?

Přepis titulků

Překlad: DJ Obelix www.videacesky.cz Jako kluka mě na Double Dragon zaujal už samotný název. Je skvělé, když se podaří zaujmout dětské smysly cool slovem jako "drak"! Já miluju draky. Ale nebyl to jen drak, ale "Dvojitý drak"! No ty krávo, tak to musím zapařit. Poté jsem ovšem zjistil, že v tom nejsou klasičtí draci, kteří létají a chrlí oheň.

Ne, tohle je hra o chuligánech, co vám unesli holku a vy jim musíte nakopat prdel. Je tu jedno z nejlepších úvodních videoherních inter všech dob. Dozvíte se vše bez zbytečných keců, žádný úvodní příběh, nic takovýho. Týpek přijde, flákne holku do břicha, hodí si ji přes rameno a odejdou pryč. A vy čumíte jak puk. Za tohle jim musíte nakopat prdel. Takový začátek vás nakopne. Máte hned chuť zmastit pár lidí. Novinkou ve hře byla interaktivita prostředí.

Když jste viděli krabici nebo třeba sud, sebrali jste ho a hodili po nepřátelích. Mohli jste padouchy odzbrojit a vzít si jejich zbraň. Časem jste se taky učili nové chvaty. Kop s výskokem, úder loktem, skočit na někoho a zatlouct ho do země. Můj oblíbený bylo kolínko do břicha a přehodit zmetka za vlasy. Vždycky jste se snažili stát tak, aby jste jej hodili do pasti. Myslím tím propast nebo vodu nebo třeba zeď, protože to byl vždycky takový malý bonus.

Hra má jen čtyři kola, ale jsou to jedny z nejtěžších kol vůbec. Ke konci už je to brutální a stane se z toho spíš plošinovka než mlátička. Musíte používat chvaty na skákání přes plošinky, padají na vás krápníky a hromada dalších svinstev. Snažíte se přeskakovat lávu... tohle dokáže rychle naštvat. Ve čtvrtém levelu jsou vysouvající se kvádry. Přísahám, že nemají žádný systém.

Nikdy netuším, odkud vyjede. Procházíte kolem a najednou BUM! Je po vás... Jednou mě ta hra jako kluka tak nasrala, že jsem ji vytáhnul z NES a hodil s ní přes pokoj. V tom přišel můj táta a povídá: "Nemám ji rozmlátit kladivem? To by bylo účinnější." A já křičel: "Neee! Ne, ne, nedělej to!" Protože já ji prostě musel dohrát. Když přijdete k poslednímu...

vlastně předposlednímu bossovi, vytasí na vás samopal, zastřelí vás a je konec. Cože? Zasranej samopal? V tý hře přeci nikdo nestřílí! Nikdy se mi ho nepovedlo zabít a myslím, že ani teď bych to nedokázal. Ale posledním protivníkem je... Jimmy Lee. Hm, to si musíme vysvětlit. Arkádovka byla kooperativní akce. Billy i Jimmy Lee proti chuligánům. Ale NES to zřejmě technicky nezvládala, takže jste měli jen Billyho. I když jste zvolili hru pro dva, museli jste se oba střídat za Billyho. To jsem tehdy nechápal.

Proč není druhý hráč Jimmy? No, jak se ukázalo, Jimmy byl závěrečný boss. Přesně tak. Postavíte se vlastnímu bratrovi. Co si kluci provedli? Je tu super zvrat, ale bez jakéhokoliv vysvětlení. Nejspíš se dá říct, že NES nechala pracovat vaši představivost. Jediný způsob, jak si na NES verzi zahrát proti sobě, byl versus mód. Byl to vlastně takový předchůdce turnajových bojovek. V tom případě by to ale byla ta nejhorší bojovka na světě.

Z nějakého důvodu můžete vždycky hrát jen za stejnou postavu, takže proti vám bude vždycky stát dvojník. Můžete narážet do zdí... Jde prostě jen o mačkání tlačítek. Stoupnete si k protivníkovi... a toť vše. Jo... stojí za hovno. Pak přišla Double Dragon II, kterou mám snad ještě radši. Hrával jsem ji v jednom kuse. Ten bojový mechanismus byl opravdu zábavný.

Návykový. Všechna ta komba, rány na bradu. Taky tu je level, kdy letíte ve vrtulníku, kde musíte nepřítele sundat a on vypadne ven. A pak si vzpomínám na level s bodáky na stropě. Myslím, že to byla čtvrtá úroveň. Celý strop byl pokrytý bodáky a když se vám povedlo udělat kombo zakončené zvedačkou, dali jste padouchovi tři rány v jednom. První, vaše pěst, druhá, strop, třetí, podlaha. Přesně takhle.

Pak je tu kolo na lokomotivě. To miluju. Přijede lokomotiva a zakryje celou obrazovku. Musíte po ní vyšplhat a shodit nepřátele dolů. Má to až terapeutický účinek. Jediné, co jsem neměl rád, byl způsob, jakým kopete. Bylo to dost nešikovné. Z nějakého důvodu jste vždycky kopali dozadu. Těžko se to vysvětluje, ale pokud stáli před vámi, dostali pěstí, pokud za vámi, kopanec. A myslím, že v šestém kole byly ty mizející plošinky.

Takže se z toho opět stala plošinovka. A... ty plošinky byly mrdky. Double Dragon III byl jako zvrácený vtípek. Jeden život, žádné pokračování, Bimmy a Jimmy! Musím něco dodávat? Do toho už se radši zaplétat nechci. Existovaly i další hry. Battletoads & Double Dragon, to byla vážně super zábava. Jedna z mých oblíbených byla verze na NeoGeo CD.

Jmenovala se prostě Double Dragon a byla to bojovka. A věřte, nevěřte, jedna z nejlepších. Alespoň dle mého názoru. Rozhodně jedna z mých nejoblíbenějších. Myslím, že je na čase, aby se Double Dragon vrátil. Double Dragon IV Double Dragon IV: Mazaný Bimmy

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

na tohohle týpka běžně nekoukám, ale tenhle vzpomínkový a ten s controu bez těch všech nadávek mi příjde celkem fajn

191

Odpovědět

Pěkné. A Nerd musel mít skvělé rodiče, už jak bylo vidět u Contry. Většina rodičů by dítě seřvala, že si neváží věcí (což je i trochu správně, věcí bychom si měli považovat a ne je nesmyslně ničit), ale pochybuji, že by se mnoho rodičů zeptalo, jestli to nemá domlátit kladivem :-) Pěkný vzpomínkový díl, ale víc jsem se těšil na "běžnou" Nerdovu recenzi. Posledně taky byl trochu jiný díl...

180

Odpovědět

AVGN epizody nám pomalu ubývají, takže se to snažíme čas od času vyplnit podobnými tématickými videi.

182

Odpovědět

+DJ ObelixTo ubývají, ale pořád jich je celkem dost, navíc myslím, že až dokončí film, tak se bude zase věnovat trochu více běžným epizodám ;-) Začal s Winter Games na Atari, takže tam má ještě velké portfolio - NES, SNES, SEGA, pak Summer Games...epizodky ještě budou :-)

180

Odpovědět

+DJ ObelixNicméně to prosím neberte jako kritiku, hodně si vážím celé vaší týmové práce. Já koukám na AVGN i v originále, ale nejsem dost dobrý angličtinář, abych si to vychutnal úplně, takže se vážně těším na každý pátek 20:00 :-)

180

Odpovědět

+DJ ObelixNo, nesmíme ale zapomínat na to, že James se brzy stane otcem. Samozřejmě si přeju, aby se vrátil ke klasickým epizodám, ale asi bude mít trochu příjemnější povinnosti :-).

181

Odpovědět

Já nevím, ale mě se zdá, že se vždycky najde někdo, kdo si bude stěžovat. :D Když uděláme běžnou, za to kratší epizodu, stěžujete si, že chcete delší díl. Udělám 17 minutový díl a najednou "to není běžná recenze".

181

Odpovědět

+RizykTo není stížnost ;-) Jen takové konstatovaní. ;-) Každý týden si totiž říkám, co asi za díl bude :-) Na dnešní díl jsem tipoval Spielberg Games, ale to jsem ustřelil vedle :-D Každopádně to opravdu není kritika, jen nečekané překvapení, že se nejedná o "regulérní" díl (regulérní opravdu jen v uvozovkách, myslím tím prostě že se nejedná o díl z běžného seznamu AVGN epizod). I na toto se koukám s chutí a opravdu obdivuji práci týmu VČ. Propracované překlady zde se nedají srovnat s mou poslechovou angličtinou, protože mi kus významu vždycky uteče.

180

Odpovědět

um - nechci znít jako ,pedant, ale slovo imposter byhch přeložil jako náhradník (ve smyslu duplikátu, falešné postavy) - pravděpodobně to bude spoiler na překlep ve hřem ve jméně Billy

183

Odpovědět

U Impostera jsem se na pár minut zarazil, ale bohužel jsem nenašel dostatečně výstižný ekvivalent, tak jsem se alespoň snažil zachovat původní vtip. Ale námitky beru :-).

182

Odpovědět

Renegade II, Double Dragon II (obě ZX Spectrum) a UFO I (PC) jsou hry, které jsem dohrál nejvíckrát v životě :)

181

Odpovědět

v tomhle videu vypada James prostě frajersky, mnohem míň jako nerd :D

182

Odpovědět

Neni nějaký pohublý ? Zdá se mi že má o 10 kilo míň

181

Odpovědět

Rozhodně shodil. Nejspíš mu dalo natáčení filmu pořádně zabrat :-).

181

Odpovědět

+DJ ObelixJo no chudak kvuli nataceni prestal jist, spat a holit se .... jenom jestli nerd nechytl druhou mizu a nekde ted nepari crashe bandicoota na PS1:)

188

Odpovědět

Battletoads je uplná bomba :P mám doma ;) !!

181

Odpovědět

Super hra, časem nehratelná obtížnost. (Game Boy)

182

Odpovědět

2:20 Som jediný kto sa zľakol jak sviňa? :D

1837

Odpovědět

jj

183

Odpovědět

Hra na svou dobu docela ušla! :) ale ty vysouvací kvádry byly fakt tak krevsky těžký! :(

181