Skupování dluhůLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:391
Počet zobrazení:11 195

John Oliver se vrací a opět přináší jedno vážné téma. Dluhy jsou nepříjemné a ještě nepříjemnější je, když je nemůžete splatit. Avšak úroveň nepříjemnosti se může zvýšit, když váš dluh skoupí někdo jiný a ten ho pak začne vymáhat. Navíc pokud jsou to dluhy, za které nemůžete nebo které jste už splatili. Jak tohle odvětví podnikání funguje? A jak snadné je se do něj zapojit? Na konci se dočkáte toho největšího televizního rozdávání v dějinách talk show. Poznámky: PCP - Jedná se o drogu Fencyklidin, čili andělský prach. Kočičí fousky a hnědé balíčky ovázané provázkem - Jedná se o narážku na muzikálový film Za zvuků hudby (1965) a na skladbu My Favorite Things (Mé oblíbené věci)

Přepis titulků

Dluhy. Jsou důvodem, proč Nicolas Cage učinil v posledních letech tolik skvělých rozhodnutí. A zřejmě jsou palivem, které pohání jeho výkon, jako v posledním filmu The Trust. No ty krávo! Podává to jako dítě na PCP, které rozbaluje narozeninový dárek, ve kterém by podle něj mělo být další PCP. Americké domácnosti celkově dluží přes 12 bilionů dolarů. A v současnosti je 436 miliard v dluzích po splatnosti 90 a více dní.

Když je něco tak zpožděné, nevěstí to nic dobrého. Pokud dítě přenášíte o tři měsíce, tak vlastně porodíte ohebné batole. Jistě, pokud máte dluhy, měli byste je splácet. Ale mnoho lidí se v dluzích ocitne bez vlastního zavinění. Vezměte si Boba Weinkaufa. Před pár lety ležel kvůli dýchacím potížím na intenzivní péči. Po 4 dnech jim nemocnice řekla, že jim to pojišťovna neproplatí.

Řekla, že už dlužíme 80 tisíc dolarů. Řekla, že si doufám uvědomuju, že jsem za ten dluh zodpovědná. Byla jsem hysterická. Myslela jsem si, že ať udělám cokoliv, mám zničený život. To je hrozné. Některým dluhům se nevyhnete. On neutratil 80 tisíc dolarů za tento kabát od Versaceho, který vypadá, jako by banán oš*kal Rorschachův test.

Tady někdo utratil 80 tisíc dolarů za dýchání. Fakt, že tolik lidí má potíže s penězi, není překvapivý. Ale může vás překvapit rozsah toho, jak dluhy po splatnosti daly vznik celému odvětví skupování dluhů. Když vám někdo zavolá, že s vámi chce projednat dluh u Bank of America, předpokládáte, že je to někdo z Bank of America. Ale Bank of America ten dluh už před lety prodala za pár šupů. Pak se pořád prodával dál a dál.

Dělá to většina velkých bank. Ale dělají to i mikropůjčky, knihovny, posilovny, jiné půjčky... Každý rok jsou dluhy za miliardy dolarů levně prodány. Ano, společnosti skupující dluhy, o kterých jste asi nikdy neslyšeli, skupují obří část amerických dluhů. Největší společnost Encore Capital Group a její dceřiné společnosti investorům tvrdí, že jim 1 z 5 spotřebitelů peníze dluží nebo je v minulosti dlužil.

To je neuvěřitelné. Statisticky to znamená, že jeden z členů Evanescence dluží nebo dlužil Encore peníze. A všichni víme, kdo by to byl. Byl by to kytarista a zpěvák Troy McLawhorn. Jak uvidíte, každá úroveň fungování tohoto odvětví je problematická. Začněme na začátku. Řekněme, že máte dluh 1 000 dolarů na kreditce, který nemůžete splatit. V určitém bodě si může banka celých 1 000 dolarů odepsat z daní a pak může ještě něco málo vydělat prodáním dluhu za zlomek ceny.

Třeba za 50 dolarů. Kupující po vás bude chtít celou původní částku. Pokud je nezíská, může ten dluh opět za zlomek prodat někomu jinému. Ten po vás opět může chtít původní částku. Nebo ho za zlomek ceny prodá a tak dále. Můžete si myslet, že prodávané dluhy budou obsahovat množství ověřených informací. To se pletete.

Je důležité pochopit, že když mluvím o prodávání dluhů, tak mluvím o excelovském sešitu. Ten sešit obsahuje jméno dlužníka, číslo sociálního pojištění, adresu, peníze na účtu, datum otevření účtu a ještě tak dvě další informace. Ale to je tak asi vše. Ano, informace o vašem dluhu mohou být prodány jako sešit v Excelu. Je to problematické ze dvou důvodů. Zaprvé, v Excelu se nikdy nestane nic dobrého.

Většina z nás se opotí, už když ho náhodou otevře. Bože! Ne, prosím, ne! Nech mě vrátit se v čase a napravit to. Ne! Zadruhé. V mnoha státech se po prodávajících dluhů nepožadují žádné dodatečné dokumenty. Mnoho uniklých kontraktů doslova uvádělo, že jsou prodávány "tak jak jsou" a "se všemi chybami".

Je to divný termín v obchodní transakci. Dali tomu podobu profilu na OkCupid. Tak jak je, se všemi chybami. Občas masturbuji nad Malou mořskou vílou. Hej, nažhavuje mě ta rybí část, jasný? Pokud jde o kupující, ne vždy si informace ověří, než začnou peníze vymáhat. Proto často vídáme incidenty jako je tento. Otevřela jsem dveře a hodili mi obálku.

Ten chlap řekl, že nesplácím. Byl to údajný dluh 5 000 dolarů. Dlužila jsem společnosti, u které jsem nikdy kartu neměla. Bylo to ponižující a zastrašující. Bylo mi z toho úzko. Bylo to ponižující, zastrašující a vyvolalo to úzkost. Podobnou zkušenost jsem měl, když jsem popisoval, jak jsem přišel o panictví. Bylo to o pár let později.

Nejde jen o vymáhání dluhů, o kterých nevíte. Společnost po vás může chtít promlčený dluh, dluh zrušený osobním bankrotem nebo dluh, který jste splatili. Možná jste o tom slyšeli, protože to má vtipný název. Říká se tomu zombie dluh. Dluh, který by měl být mrtvý, ale který znovu ožil jako zombie. Pohřbené dluhy opět ožívají. Říká se tomu zombie dluhy.

Nemluvíme o zombie, které lidi terorizují v The Walking Dead. Staré dluhy, které byly vyřešeny a pohřbeny, vstávají z hrobu a pokud nesní váš mozek, tak vás z nich aspoň rozbolí hlava. Ano, zombie jsou zábavné. Ale toto přirovnání je trefné. Jako ve Walking Dead dluhy vylézají z hrobu, jen těžko se s nimi něco dělá a zdá se, že napadají především menšiny. Takže jakmile společnost koupí váš dluh, bez ohledu na správnost informací, budou se ho snažit vybrat.

Buď se to pokusí udělat sami nebo si na to najmou firmu. Mnoho společností se chová v mezích zákona, některé se chovají takto. Jamesi, vrať mi peníze. Chci své peníze nebo tě zabiju. Pokud mi neotevřeš, tak ti slibuju, že vzbudím všechny sousedy v té pos*ané budově.

Jsi ubožák... Proč prostě neskočíš pod vlak? Jsi chlap nebo se budeš schovávat za telefonem jako malá myška? Zatkneme tvého psa, zastřelíme ho a sníme. Páni, páni! Nejenže je to hrozné, ale i hloupé. Jak chcete nasadit želízka psovi? Nemají zápěstí. Želízka jim spadnou z jejich pacek.

Ten plán je hloupý. Některé společnosti nekončí jen u telefonátů k vám domů. Poslechněte si zaměstnance jedné New Yorské společnosti, který na skrytou kameru vysvětluje jednu svou taktiku. Já rád dělám to, ačkoliv je to dost nechutný, že si najdu, kde ta osoba dělá a kdo tu firmu vlastní, zjistím číslo a pak mu zavolám. To miluju.

Volám jejich šefům domů. To dělám hrozně rád. To děláš hrozně rád? To je ta nejdivnější věc, kterou někdo může mít rád. A to beru v úvahu kočičí fousky a hnědé balíčky ovázané provázkem. Je to dopisní bomba. Popisuješ dopisní bombu. A co je špatné na zbytku kočky, ty pitomče? Takové taktiky jsou samozřejmě nelegální.

Ale tyto společnosti byly přistiženy, jak zákonem pohrdají. Podívejte se na Williams Scott & Associates. Příští měsíc s nimi začíná soudní řízení. Lhali dlužníkům tím, že tvrdili, že jsou členem vládní skupiny vyšetřující podvody. Používali tuto dopisní hlavičku s vloženými váhami a logem Ministerstva zahraničních věcí, což nechápu. Dokonce svým zaměstnancům dávali alias.

Například Senior Investogator Ace Rogers. Nebo Joe Steel. To zní jako umělecká jména pro striptéry náhradníky. Promiň Ace a Joe, dneska tu zase všichni jsou. Oblékněte si trička a odejděte. Společnosti vám budou tvrdit, že tyto prohřešky jsou výjimečné a že většina společností ctí zákon. Ale dělají to tak, že dlužníky zažalují.

Tyto společnosti soudní systém nadměrně zatěžují. A v New Yorku, St. Louis a Chicagu, a to je pravda, jsou společnosti vymáhající dluhy nejčastějším žalobcem ze všech odvětví. Pokud vás napadá, jak právníci zastupující společnosti vůbec mohou prošetřit všechny případy, tak to často nedělají. Jedna společnost z New Jersey byla zažalována a zjistilo se, že jeden právník přezkoumal 1 000 případů denně. To každý případ zkoumal jen 4 vteřiny.

Existují věci, které prozkoumáte za 4 vteřiny. Například brambůrky Lays s příchutí sušenek a omáčky. Raz, dva, tři, odporné. Hotovo. Nebo nového přítele vaší matky. Jedna Mississippi, druhá... Není to můj táta! Ale rozhodnutí, zda máte dostatek informací k podání žaloby, by mělo zabrat trochu víc času. Ukázalo se, že podávání takového množství žalob je strategií.

Tyto společnosti spoléhají na to, že lidé budou soud ignorovat, což znamená, že je soud automaticky prohlásí za zodpovědné za dluh. Počítají s tím, že v 99 % případů lidé k soudu nedojdou. Ano, nedojdou tam. Lidé se nedostaví k soudu a společnosti "kontumačně" vyhrají. Slovo "automaticky" sráží každou možnou situaci. Seznamte se s Carsonem, je to kontumačně můj přítel. Ahoj, Carsone, v tom případě mám spoustu otázek.

Pokud vyhrají, v mnoha státech vám mohou dluh rovnou strhávat ze mzdy. S ohledem na to vše je asi málo překvapivé, že celé odvětví vymáhání dluhů má dost pochybnou pověst. Na toto odvětví jsme dostali nejvíce stížností. Jen za poslední rok lidé vyplnili 280 tisíc stížností na společnosti vymáhající dluhy. Páni. 280 tisíc stížností na yelp.com nemá ani Hitlerův bunkr. I když bych hned jednu mohl přidat.

Proč tohle na Yelp je? Jedna hvězda. Dávám tomu jednu hvězdu. Regulační orgány a žalobci proti velkým hráčům v tomto odvětví zavedli určitá omezení. Některé státy zpřísnily své zákony. Jiné, jako tyto, regulace uvolnily. Podívejte se na Arkansas. Roku 2013 reprezentant John Vines navrhl HB-2028.

Tvrdil, že vlastně o nic nejde. Udělá jen to, že definuje termín kreditní karta, který definovaný není. V UCC to má několik výkladů. Takže to jen definuje... kreditní karty a... další termíny, které definují kreditní karty a jejich používání. Vím, že to zní jako by ten nejnudnější muž nudně popisoval nejnudnější zákon.

Ale tohle není vše. Ten zákon definoval právní pojem věřitel a zahrnul do něj společnosti skupující dluhy. A zavedl presumpci správnosti ve prospěch těchto společností. To je pro ně velmi výhodný zákon. Nebo pro banku, která by dluh chtěla prodat. Za zmínku stojí, že manželka reprezentanta Vinese pracuje v bance. Chtělo by se mi říct, že to měl přiznat, ale to není třeba. Reprezentanti byli zaneprázdněni vtipkováním o tomto tématu.

A je to zákon zvýhodňující zákazníka, neutrální nebo banky? Nevím, jestli to bude mít vliv na zákazníka. Jen ujasní používané termíny. Reprezentante Williamsi, pokud to není výhodné pro banky, tak navrhuji reprezentantu Vinesovi, aby se nevracel domů. Myslím si to samé, jen jsem se chtěl ujistit, že ho zajímá blaho bankéřů. Vždycky. Vždycky.

Hele, kdybych se nestaral o bankéře, musel bych se po zbytek týdne ve sprše starat sám o sebe, jasný. Placák! Plácneme si! Další placák! A tak ještě jeden! Ten zákon prošel v poměru 83:0. Ale nejvíce znepokojivé na tom je asi to, že vstup do tohoto průmyslu je snadný.

V těchto státech si můžete koupit dluh i bez licence. V těchto státech můžete bez licence dluhy vymáhat. To tedy znamená, že v této zemi existují místa, kde k tahání peněz z kapes lidí musíte vyřídit méně papírování, než když chcete tahat ryby z jezera. Obchodní skupina skupující dluhy DBA International tvrdí, že odvětví samo pracuje na regulaci. Vytvořili etický kodex zvaný zlatým standardem odvětví.

Měli výroční konferenci v Las Vegas, To dává smysl, protože Las Vegas je zlatým standardem mizerných míst. Na tu konferenci mohl jít kdokoliv. Ale já bych to nedoporučoval, byla to nuda. Vím to, protože jsme tam poslali lidi se skrytou kamerou. Záznam, který pořídili, byl fascinující. Nebyl fascinující jako dobrá kniha, spíš jako krysa nesoucí snubní prstýnek přes koleje.

Stojí za tím příběh a ten je ku*evsky smutný. Už od začátku konference se to neslo v ublíženeckém duchu. Jeden seminář dokonce nesl název "Společnosti kupující dluhy jsou ti hodní. Jak přesvědčit soud." Jejich argument se zdá být minimálně pochybný. Děláme to, ačkoliv to většina světa nechápe, že pomáháme ekonomice. Získáváme peníze ze zdrojů, které by jinak nezaplatily.

Pomáháme zadluženým lidem restrukturalizovat dluh a navrátit život zpět do normálu. Jo, pomáhají lidem dostat život zase do latě. Ale asi jako rovnají do latě kachny v čínské restaurace. Na této konferenci hodných společností fungovalo čištění bot zdarma, které sponzorovala společnost slibující získání dluhů od zbankrotovaných a mrtvých. Je to tak, jak to zní. Vymáhají dluhy i poté, co dlužník zemře. To je ten nejubožejší způsob vydělávání peněz.

Teda až na vlastníka dětské zoo, který si účtuje 10 dolarů navíc za líbání s kozou. A když k soudu dojde, společnosti se mohou chovat velmi útočně. Některé společnosti se snaží vymáhat promlčené dluhy. To jsou tak staré dluhy, že kvůli nim už nemůžete být žalováni. Některé státy požadují, aby vás o tom společnosti informovaly v dopisech. Ale podívejte se na to pohrdání, s jakým jeden řečník kritizuje tato varování. Kdo tyhle dopisy bude číst a porozumí jim?

Neznalý spotřebitel? Já nevím... Myslíte si, že... Bude to mít vliv na vámi vybrané peníze? Rád bych to věděl. Dejte si do dopisu tolik upozornění, kolik chcete, ale ovlivní to negativně vaše výnosy? Vím, že nikdo nechce zvednout ruku a říct: "Zjišťoval jsem to a neovlivní."

Žalobci v mnoha případech ten dopis ani nečetli. Jdi do pr*ele! Žádná slušná společnost se neřídí logikou "Nebojte se práv spotřebitelů. Jsem přesvědčený, že polovina těch neznalých pitomců ani neumí číst." Mám pravdu? Jasně, že mám! Už je asi jasné, že skupování dluhů je pochybným byznysem a nutně potřebuje větší dohled.

V současnosti se do něj může zapojit jakýkoliv idiot. Dokážu vám to. Jsem idiot a právě jsme založili společnost skupující dluhy. Bylo to znepokojivě snadné. Vysvětlím vám to. V dubnu jsme si online založili společnost skupující dluhy v Mississippi za 50 dolarů. Nejlepší způsob, jak mít něco společného s Mississippi, je po internetu. Nazvali jsme ji Korporátní akviziční profesionálové z Ridgerland.

Čili KAPR, po rybě, která se živí zbytky ze dna. Já se stal předsedou představenstva. KAPR spustil jednoduché stránky a zapojil se do obchodu s dluhy. A chvilku po spuštění stránek nám nabídli portfolio v hodnotě skoro 15 milionů dolarů, které tvořily promlčené lékařské dluhy z Texasu. Každý údaj stál méně než 0,5 dolaru, takže celkem pod 60 tisíc dolarů. Za tu částku získáte osobní informace, včetně jmen, současných adres a čísel sociálního pojištění, skoro 9 tisíc lidí.

Takže jsme je koupili. To je naprosto děsivé. Kdybych chtěl, mohl bych legálně vzít ten seznam osob a nechat zaměstnance těm lidem zavolat. Obrátil bych jim život naruby kvůli lékařskému dluhu, který už platit nemusí. A nebylo by na tom nic špatného.

Až na to, že by na tom bylo špatné úplně všechno. Proto jsme se rozhodli jít jinou cestou. Napadlo náš, že místo vymáhání peněz bychom jim je mohli odpustit. Na jednu stranu je to očividné správné řešení. Ale důležitější je, že jsme připravili největší jednorázovou rozdávací akci v dějinách televize. Jak všichni víme, největší jednorázovou rozdávací akcí bylo dosud toto.

Ty máš auto! Ty máš auto! Ty máš auto! Každý dostane auto! Ano! Ano! Tahle rozdávací akce vyšla na skoro 8 milionu dolarů. Naše lékařské dluhy mají téměř dvojnásobnou hodnotu. Takže jsme soubor neposlali do KAPR, ale poslali jsme ho neziskové organizaci, která se specializuje na odpouštění lékařských dluhů bez daňových následků pro dlužníka.

Až dnes dám signál, z moci předsedy představentva KAPR, spustí proces odpouštění dluhů. Co říkáte? Chcete být součástí dějin televize? Jdeme na to! Ano, tohle pomůže pouze 9 000 lidem, jejichž dluhy jsme koupili. Problémem je, že potřebujeme jasnější pravidla a větší regulaci, abychom spotřebitele ochránili před predátorskými společnostmi.

Ale tím nejmenším, co zatím můžeme udělat, je to, že ty dluhy, u kterých nemůžu uvěřit, že je smíme vlastnit, odpustíme. Jste na to připraveni? Budete sledovat, jak se vzdám 15 milionů dolarů. Jdi do pr*ele, Oprah! Hotovo! A je to! Jsem novou královnou denních talkshow.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (70)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hrůza.....:(

01

Odpovědět

Nechápu, proč toho teda ti dlužníci nevyužívají? :)
Mám dluh dejme tomu 100 000 dolarů, nebudu ho splácet, až ho banka někomu prodá, pak si koupim licenci na vymáhání dluhů za 50 dolarů a najdu si kdo prodává můj dluh za půl dolaru a ten si pak jako vlastník odpustim. :)

31

Odpovědět

Protože se neprodávají jednotlivé dluhy, ale celé balíky dluhů. Takže dotyčný by musel koupit za ohromné peníze ještě mnohonásobně ohromnější množství dluhů, co by mu byly k ničemu. A dlužník nespíš ohromné peníze mít nebude, jinak by to splatil normálně. A domluvit se na tom s ostatními nemůžete, protože nevíte, kdo v tom balíku je s vámi.

70

Odpovědět

Ehm... to vôbec nieje blbý nápad. Akurát, že by si musel iniciovať transparetnosť týchto záznamov... V tom prípade by to šlo...

11

Odpovědět

Dluhy jsou velký problém i u nás. Ale minimálně v českém prostředí lze žít krásně (a třeba i bez nového mobilu, televize, dovolené) i bez dluhů. Vlastně i případy soc. slabých (napadá mě snad jen matka samoživitelka bez dobrého rodinného zázemí - ale i ona mohla spočítat všechny důsledky toho, než se vyspala s tím "volem" :) ). Takže se asi shodneme, že dluhy se mají platit. Nejsme ve starověké Palestině, kde platilo pravidlo sedmi let, takže se dluhy neodpouštějí. A i promlčené dluhy jsou stále tzv. naturální obligace ("já bych dlužníka v tom registru nechal, když mi nezaplatil, tak ať si už nikdy nepůjčí..."). Postoupení pohledávek je pak běžné. Silnější subjekty si do smluv dávají doložku, kterou to zakazují bez souhlasu. To by byl dobrý tip i pro spotřebitele. A není to tak těžké. Stačí silná spotřebitelská organizace a brzy to do smluv přidají i největší poskytovatelé půjček (vážně už jsem viděl pár změn, které se zdály býti před pár lety nemyslitelné).

A řekněme si. Ono být věřitelem je v této době docela blbé. Ne, že bych fandil úvěrovým společnostem, ale ten tlak proti tzv. "exekutorské mafii" byl a je tak velký, že brzy paralyzuje i běžné vymáhání práva. Však to může potkat každého v případě mimosmluvních závazků.

51

Odpovědět

Ještě rada. Nikdy věřiteli nepodepisujte blankosměnku. Naopak věřiteli (fyz. osobě) doporučuji peníze půjčit jenom naproti směnce (samozřejmě na řad).

20

Odpovědět

Jak tohle prosím přehrát v Anglii... :(
(Jo, nemám Angličtinu na takové úrovni, abych porozuměl takhle těžkým videům)

30

Odpovědět

chod na https://hola.org/ nainstaluj si Hola do prehliadacu, potom kliknes na ikonu Hola / Cerveny plamen a zvolis si, ze si v CR. Potom si to mozes pustat ;)

30

Odpovědět

Já snad platím HBO jen proto, aby pak nějaký englán mohl odpouštět líným negrům.

960

Odpovědět

A zase raz John Mohamed Oliver.
Krásne výročie ku dňu vysielania tohto dielu a to 5 mŕtvych a viac ako 100 zranených v Turecku. Vitajte v Európe
https://en.wikipedia.org/wiki/2015_Diyarbak%C4%B1r_rally_bombings

674

Odpovědět

No zjišťuji že Amerika je země prohnilá až do morku kostí, štěstí že jsme tak malá země protože tu máme, jen zloděje a pošahané politiky. :)

291

Odpovědět

V americe není chyba, chyba je v lidech, kdyby v čr byli stejné podmínky jako v americe, je to tady úplně stejné protože lidi jsou šmejdi všude stejní

232

Odpovědět

+SSDStačí se podívat, jak to tu vypadalo v devadesátých letech. Skoro žádná pravidla a tunelovalo se o sto šest.

40

Odpovědět

Ohhh yeaaaah, Fuck you Oprah !!

480

Odpovědět

bohužel video nejede, bohužel čím dal častější jev tohoto jinak velmi dobrého webu..(

014

Odpovědět

Mně nejelo ve Firefoxu. Pustil jsem Chromium a tam se spustilo. Zkoušej.

00

Odpovědět

A co se pojištění týče, tak jej možná nemáme úplně nejlepší, ale pokud by zdravotní pojištění v ČR bylo šméčko, tak v USA hraničí s organizovaným zločinem.

83

Odpovědět

Akorat nerozumim tomu proc by si nekdo kupoval promlcene dluhy - krom tech informaci o lidech to zadnou hodnotu nema, a ty informace se daji ziskat i jinak a mnohem levneji...
Jinak zdravotni pojisteni je jedno velky smecko - u nas jsou vsichni nuceni si ho platit az na to ze nemakacenkam to plati stat a vetsina preventivnich ukonu je zpoplatnena... a z tveho pojisteni si zkousi lekari ruzne nove zakroky (vetsinou na postizenych detech pac tam nic nezkazi) a pojistovny si stavi nove budovy a davaji nadstandartni odmeny (rozkradaji) svemu vedeni...

120

Odpovědět

Promlčelé dluhy se podle všeho skupují, protože jsou v jednom velkém balíku s normálními dluhy. Navíc i na nich lze podle všeho vydělat. Pokud z nějakého důvodu zmeškáte žalobu, tak o něm někdo může formálním postupem rozhodnout jako o platném. Ostatně pro společnost vymáhající dluhy bude nejspíše levnější a výhodnější prostě zkusit, jestli ten člověk nezaplatí než prověřovat, jestli je dluh vůbec platný. Není ostatně otázkou, proč by je někdo kupoval, ale proč by je někdo neprodal v jednom velkém balíku, který klidně může mít spoustu jiných chyb. A důvod, proč takový dluh prodat je jasný. společnost za něj dostane další peníze navíc, protože tyhle "chyby" nikdo netrestá.

172

Odpovědět

+GoshAno, ale všechno tohle může bezproblémů udělat i původní věřitel... tak kde je ten problém? Společnost co ho prodává vždy dostane míň, než kdyby ho sama vymohla (proč by to jinak někdo kupoval, kdyby musel platit stejně/víc?).

31

Odpovědět

+GoshJenže jak to chápu z videa, on ten původní věřitel vyzkouší všechny možnosti, které má k dispozici, aby daný dluh vymohl. Jenže pokud prohraje u soudu, dluh se časem stane promlčeným, atd., tak jednoduše dluh prodá spolu se spoustou dalších v excelovské tabulce, protože se dvakrát ve stejné věci soudit nemůže někomu jinému, kdo to vymůže za něj. On na něm vydělá kromě toho, že si dá dluh do nákladů také peníze navíc (a částka uvedená v nákladech jsou ušetřené peníze, protože se jedná o částku, kterou by jinak musel zaplatit na daních), Ten použije své možnosti, které jsou možná širší, než ty původní, dá věc opět k soudu, a protože se dlužník nednou k soudu třeba nedostaví, tak z něho bude moci ty peníze vytřískat. Takhle já chápu obsah toho videa.

Ty problémy jsou zřejmé. Ostatně nelze ani říci, že by se něco podobného dělo u nás, jak popisujete v jiném příspěvku. Sice jsme tady měli nějakou dobu exota Vránu a nedělám si iluze o tom, že některé agentury vymáhají dluhy drsnějším způsobem, případně se dějí různé chyby a rádoby "chyby", ale pokud vím, tak se u nás nedějí takové problémy, jako jsou ty popisované ve videu, konkrétně vyhrožování smrtí, návody k páchání sebevražd, obtěžování zaměstnavatele dlužníka v jeho volném čase a podobně.

Taky si nemyslím, že by po dlužníkovi chtěli stále stejnou částku, jak uvádíte níže. jestli je to v USA podobné, jako u nás, tak po něm budou chtít taky náklady spojené s vymáháním dluhu, případně úroky z prodlení, takže vymáhaná částka bude jednoznačně narůstat.

Osobně mi přijde, že ve svých příspěvcích pletete páté přes deváté. Obecně sice chápu, jak to asi myslíte. Je určitě pravda, že si dlužník má platit své dluhy a má se starat o to, aby zaplatil včas, případně s patřičným penále.
Ale také je pravdou, že se má věřitel velice pečlivě starat o to, komu to vlastně půjčuje, protože se taky může stát, že mu někdo dluhy vrátit z různých důvodů nemusí. Nelze tedy za každou cenu ospravedlňovat praktiky vymahačů dluhů v USA tím spíše, že tam mohou vznikat dluhy, které jsou dost nemorální. Nemorálními dluhy mám na mysli konkrétně ty na lékařské péči v situaci, kdy má člověk v dobré víře uzavřené pojištění, které by mu mělo onu péči pokrýt.

63

Odpovědět

+GoshJestli to bylo na mě, tak já se v žádnym případě nesnažim obhajovat jejich praktiky, ale jak jsem řek, chyba neni v přeprodávání dluhů, ale v jejich následym vymáhání. Je jedno, jestli to bude vymáhat firma A, nebo B, pokud se budou držet zákona. (a je jedno jestli to bude vymáhat firma A, nebo B, pokud budou zákon překračovat :D)

10

Odpovědět

+GoshJenže pro to, aby bylo možné zajistit vymáhání v souladu s etickými principy je potřeba mít v pořádku minimálně klíčové části systému, tedy i přeprodávání dluhů. Těžko může vzniknout kvalitní systém tam, kde je možné legálně prodat informace o neexistujícím dluhu.

Mimochodem vymáhání dluhů v rámci zákona ještě neznamená, že je jednání v souladu s etickými principy.

10

Odpovědět

+Gosh... etika, etika, etika? Etika je čistě subjektivní, takže se podle ní nedá řídit chování společnosti. Na to je potřeba něco daleko konkrétnějšího = zákony. Můžeš se chovat nemorálně, protože každej má tu hranici prostě někde jinde, ale nesmíš překračovat jasně stanovaný hranice, který jsou pro všechny stejný.

10

Odpovědět

+GoshA když už ti tak de o tu etiku, bylo by "v souladu s etnickými principy" kdyby věřitel prostě přišel o právo vymáhat svůj dluh? Nebyla by to pak v podstatě krádež?

A kdyby jsme náhodou žili v takovém dokonalém vesmíru, nepřineslo by to "etické" nevymáhání dluhu daleko větší problémy? Např. ten člověk ve videu. V naší realitě ho udrželi na živu s tím, že jim to pak zaplatí. Proč by to dělali, kdyby pak z etických důvodů nemohli ten dluh vymáhat? Prostě by ho nechali zemřít. Zdá se ti to jako lepší varianta?

10

Odpovědět

+GoshBojujete se slaměnými panáky. Pan Gosh výslovně píše: "Je určitě pravda, že si dlužník má platit své dluhy a má se starat o to, aby zaplatil včas, případně s patřičným penále."

10

Odpovědět

+GoshTo určitě pravda je. Řešíme to co nastane až potom, když to ten dlužník neudělá.

00

Odpovědět

+GoshTo je hloupost.

01

Odpovědět

Možná si pamatujete kupónovou privatizaci a tu situaci, kdy některé fondy půjčovali DIKům tu tisícikorunu na kupónovou knížku, že si to pak strhnou z výnosů. Znám nejméně jeden případ, kdy taková mrtvolka fond po letech v likvidaci prodal za zlomek nominální hodnoty balík takových tisícikorunových, samozřejmě dávno promlčených dluhů. Likvidátor fondu byl rád, že dostal peníze, noví majitelé investovali peníze na obáku a poštovní známku a všem poslali dopis s výzvou k úhradě. A co udělali ti lidi? Zanadávali, ale určitě z velké části zaplatili. Jeden z nich se se mnou radil, posílal jim námitku promlčení, ale samozřejmě mu ani neodpověděli ani to nikdy k soudu nedali - proč, své peníze dostali od jiných :-(

10

Odpovědět

Prachy až na prvním místě.

Lidi jsou jak prasata, třesou se strachy aby si náhodou něco nezlomili a nebo nedostaly nějakou vážnější nemoc, protože pokud by se tak stalo, ztratí práci, zadluží se až do smrti a nebo věřitele předběhne nemoc a nebožáka zlikviduje ona.

Nic z toho ty ubohé idioty nerozhoupe svrhnout systém který obyčejného člověka degradoval na otroka. Lidský zdroj.

A to dosud v USA nemají skutečný kapitalismus, kdyby ano, i ten nejdementnější amík by začal revoltu.


Kdysi dávno, mnoho let zpátky, moudrý člověk z jednoho velmi velmi mocného think tanku řekl velikou moudrost:

„Země má rakovinu a tou rakovinou je lidstvo“

822

Odpovědět

Hej, vymyslel jsem lék na rakovinu! Zabí se.

249

Odpovědět

+Jménoty první špíno :)

210

Odpovědět

Nemať žiadne istoty a byť 100% zodpovedný za svoje rozhodnutia a nehody? Tomu ja hovorím sloboda. Sloboda v žiadnom prípade neznamená bezpečie.

10

Odpovědět

+MarekSVK81Říkejte si tomu třeba Nirvána, ale to nic nezmění na tom, že se v tom nedá žít. Ony totiž vaše rozhodnutí mají takovou ošklivou tendenci dopadat i na jiné lidi, než na vás. A to prosím naprosto nepředvídatelně.

00

Odpovědět

A co takhle založit jednorázově společnost na odkupování dluhů a vykoupit si vlastní dluh za pár šupů a ukončit platnost dluhu. Samozřejmě kvůli střetu zájmů bych o to požádal někoho blízkého.
Extrémem by bylo kdybych si napůjčoval peníze a nechal tyto dluhy vykoupit stejným přítelem. :D

291

Odpovědět

Na redditu se na to někdo ptal a prý je to skoro nemožné. Nemáš prakticky možnost zjistit v jakém balíku dluhů jsi, banka ani společnosti ti to neprozradí. Navíc ti nikdo neprodá čistě jen tvůj dluh, prodají ti celý balík, což by tě stálo desítky tisíc dolarů.

340

Odpovědět

Toho týpka moc nemusím, ale před novinářskou prací, která za těmito 20 minutami je, smekám !

612

Odpovědět

Oprah teď vedle něj vypadá docela blbě, když za ty peníze za auta mohla nakoupit dluhy přes 1,5 miliardy dolarů a tím pomoct necelýmu milionu lidí :D (jo vím, skutečnost by byla trochu jiná, tohle je jen hypotetický výpočet)

811

Další