Program zdravotní péče pro všechnyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:158
Počet zobrazení:9 476

John Oliver je zpět s novou sérií Last Week Tonight! V dnešní epizodě se zaměří na problematiku americké zdravotní péče, pojištění a na nosné téma demokratických prezidentských kandidátů, program zdravotní péče pro všechny (Medicare for All).

Poznámky:
Medicare for All – alternativní program znárodnění celoamerické zdravotní péče, který je silně spjatý zejména s osobou Bernieho Sanderse. Je nutné odlišovat jej od aktuálně fungujícího vládního programu Medicare, který je pouze jednou z variant amerického zdravotního zabezpečení
Tom Steyer – americký filantrop a environmentalista, demokratický kandidát v letošních prezidentských primárkách
Ruth Bader Ginsburg – známá americká soudkyně Nejvyššího soudu
Solange – mladší a méně úspěšná sestra známé zpěvačky Beyoncé
GoFundMe – charitativní platforma na výběr peněz pro lidi ve složitých životních situacích
Sarah Palin – americká politička a bývalá guvernérka Aljašky. Oliverova narážka cílí na zjevnou podobu obou žen, Sarah Palin je ale na první pohled výrazně starší
Doktor Zloun – hlavní záporná postava komediální filmové série Austin Powers
Trader Joe's – americký obchodní řetězec
Gerrymandering – technika manipulace s volebními obvody, které John Oliver věnoval jednu z předchozích epizod svého pořadu

 

Přepis titulků

Dnes bude řeč o hlavním problému demokratických primárek. A nemyslím tím, proč Tom Steyer nevypadá bohatší. Ale čím to je? Žloutne mu kůže, nesedí mu oblek a vypadá to, že má jen jedinou kravatu. Co sakra ten chlap dělá se všemi svými penězi? Ne, tohle řešit nebudeme. Místo toho se budeme bavit o tomto. Nejžhavější téma demokratických kandidátů. Zdravotní péče pro všechny. Zavedeme zdravotní péči pro všechny.

Máme šanci na zdravotní péči pro všechny. Mluví se o zdravotní péči pro všechny. Co to znamená? Skvělá otázka od skvělé soudkyně a ještě lepší lidské bytosti. Abych odpověděl na otázku nástupkyně Ruth Bader Ginsburg, tedy co je zdravotní péče pro všechny? Nyní máme to, čemu se říká systém více plátců. To znamená, že vaši zdravotní péči může krýt soukromé pojištění, placené vámi či zaměstnavatelem.

Možná je kryté vládními programy, například Medicare či Medicaid. Nebo jste jedním z 27 milionů Američanů bez pojištění. V tom případě jste v řiti. Hlavní myšlenkou zdravotní péče pro všechny je nahradit vše uvedené vládou financovaným programem jednoho plátce. Záměr univerzální zdravotní péče je extrémně přitažlivý. Bernie Sanders i Elizabeth Warren mají své verze zdravotní péče pro všechny, ale další demokraté z nich mají obavy a konzervativci je absolutně nenávidí.

Nemůžeme si to dovolit, znamenalo by pro Ameriku ekonomický konec. Myslím, že 90 % nemocnic by hned zítra zkrachovalo. Zdravotní péče pro všechny. V Anglii jsem krátce žil. Znárodněná zdravotní péče je katastrofa. Když bohatí a slavní onemocní, nelétají do Kanady ani na Kubu. Přijdou k nám, protože máme nejlepší zdravotnictví. Tomu pánovi musím dát za pravdu. Amerika má jeden z nejlepších systémů zdravotní péče na světě.

Pro bohaté a slavné. Bohužel se tu ale rodí až moc lidí s hrozivou nemocí s názvem „Nejsem Beyoncé“. Většina z nás je spíš Solange. A pro ohromné množství Američanů je náš systém hrozivě nefunkční. Nemyslím jen 27 milionů lidí bez zdravotního pojištění, ale i dalších 44 milionů lidí s nedostatečným pojištěním. Lidé s vysokou spoluúčastí a příplatky, které je mohou vyždímat. Většina lidí v bankrotu označila zdravotní výdaje za jeden z faktorů.

Tohle už nejspíš sami víte, protože vídáte online kampaně GoFundMe s rodiči nemocného dítěte, nebo s kamarádem, který má v prdeli ananas a potřebuje pomoc s platbou lékařům, aby se přestali smát a dostali ho ven. Bohužel i přes všechny úžasné příběhy jedna studie zjistila, že 90 % skupinově financovaných kampaní na zdravotní výdaje nedokáže splnit cíl. A když selžou, může to být drtivé. Podívejte se na potíže jedné rodiny, která vybírala 10 000 dolarů na poruchu zraku jejich dvouleté dcery.

Sbírka na Sheilu nevychází tak, jak rodiče doufali. Po měsíci je vybráno pouze 610 dolarů. I ráno v den její operace se rodiče stále snaží oslovit veřejnost. Vyrobíme jí ceduli s nápisem #zrakprosheilu. To je ono. Přemýšlejte o tom, co jste právě viděli. Žijeme v pěkné dystopii. Vaše zdravotní a finanční zajištění může záviset na tom, zda vaší crowdfundingové kampani navýší dosah pejsek Jiffpom.

Hodně štěstí, už měsíce ho nutím sdílet náš Gerrymandering, prostě to neudělá! Tak dělej, Jiffpome! Koukej nám přihrát nějakou kostičku, ty hajzle! Pointou je, že každé řešení, které s tímhle může skoncovat, rozhodně stojí za uvážení. A myslím si, že k zdravotní péči pro všechny je třeba říct mnoho věcí. Na to se dnes večer podíváme. Ne na politiku a to, jestli dokáže projít. Ale o co vlastně jde.

Kdekoli se toto téma objeví, slyšíme k němu tři hlavní kritiky. Jsou to náklady, čekací lhůty a volba. Začneme u nákladů, protože kritici vám řeknou, že zdravotní péče pro všechny prostě příliš zvětší federální rozpočet. Tento šílený socialismus by stál zhruba 32,6 bilionů dolarů za 10 let. I když zdvojnásobíte výběr daní od firem i jednotlivců, ano, to by znamenalo, že na daních zaplatíte dvojnásobek, stále to nepokryje celou položku.

Můj bože, zdravotní péče zdarma je drahá. Podívejte. Vím, že to zní dramaticky. Ale tenhle čtvrtý pokus Sarah Palin o vlastní naklonování tu má pravdu. Zdravotní péče pro všechny by nepochybně byla nákladná. Ale tato skutečnost kolem sebe potřebuje spoustu kontextu. Pro začátek: Ano, zvýšil by se federální rozpočet. Ale také by odpadly výdaje zaměstnavatelů na pojistné a vaše výdaje na dalších poplatcích.

Vyváží jedna část druhou? To je dobrá otázka. A odpověď? Nikdo to s jistotou nemůže vědět. Je zde příliš mnoho proměnných. The Times požádaly pět expertů, aby odhadli státní výdaje Sandersova plánu a srovnali je se současností. Výsledky se pohybovaly od „bylo by to levnější“ přes „bylo by to zhruba stejné“ až po „stálo by to kurevsky víc“.

Vím, že ten přesah nevypadá nijak hrozně, ale věřte mi, je to kurva hodně. Takže řekněme, že by celkové výdaje vzrostly. Za ty peníze bychom dostali dost. Vzpomeňte si. Pokrylo by to 27 milionů lidí a byli by dobře zajištěni. Bernieho plán je velmi štědrý. Pokrývá oční, zubní, dlouhodobou péči a léky. Označení Medicare for All je vlastně zavádějící název, protože Medicare vyžaduje nějaké další platby a vedlejší výdaje a Bernie vám nadšeně řekne, že jeho plán je odstraní.

S mou verzí zdravotní péče pro všechny výdaje zaměstnavatelů na pojistné končí. Doplatky končí. Spoluúčast končí. Veškeré další doplatky končí. Má pravdu. Účty za nemocnici? Pryč! Doplatky? Pryč! Telefonní platby? Pryč! Píchnuté pneumatiky? Pryč! Reklamy firmy GEICO? Pryč! Vše, co na světě nenávidíte, bude pryč a zůstane nám jen univerzálně dostupná zdravotní péče a Laura Dern.

Konečně! Život takový, jaký by měl být. Bernieho plán není jen štědřejší než většina dnešních soukromých pojištění. Je štědřejší než jakékoliv pojištění kdekoliv v zahraničí. A je dobré zmínit, že i kdyby národní výdaje stouply, nakonec můžeme utratit méně. Momentálně velká část našich výdajů nesměřuje do zdravotní péče. Jde do administrativních nákladů na rozsáhlé pojišťovnictví.

To je jednoznačně dost neefektivní. A sjednocení zdravotních pojištění pod jednu střechu dodá vládě mnohem lepší páku k vyjednávání nižších cen. Není žádným tajemstvím, že ceny za léky a procedury se v Americe vymkly kontrole. Je to tak špatné, že jedna pojišťovna v Utahu nedávno začala svým klientům nabízet hotovost, pokud budou se svým receptem ochotni cestovat o kus dál než do místní lékárny. Říká se tomu farmaceutický turismus.

Funguje takto: Pojišťovna PEHP pošle lidi letadlem do San Diega. Odtud je soukromé auto odveze přes hranice do mexické Tijuany, kde si vyzvednou předepsané léky. Jediný rozdíl? Recept zde stojí zhruba polovinu. Lidem, kteří jsou ochotni takto cestovat, vrátí PEHP 500 dolarů. Je pro nás levnější zaplatit tam dole za léky, poslat tam klienty a dát jim 500 dolarů. To je naprostá šílenost!

Dát vám pět stovek, abyste jeli kupovat léky do Mexika, to by neměla dělat vaše pojišťovna. Měla by to dělat vaše pochybná kamarádka Meredith, protože chce udělat z Brianiny rozlučky se svobodou totální nářez. „Jela bych sama, ale mají tam na mě vystavený zatykač.“ S zdravotní péčí pro všechny by z vlády byl mnohem silnější vyjednávač. Určitě nechcete nastavit ceny tak nízko, že se utlumí inovace a zbankrotují lékaři, v tom je nutná vyváženost.

Ve finále není možné s jistotou říct, že to bude dražší, ale i kdyby bylo, sám bych tvrdil, že se to vyplatí. V obou případech je cena o dost složitější problém. Nestačí jen přijít do televize a říct „32,6 bilionů dolarů!“, jako když Tina Fey napodobuje doktora Zlouna. Další hlavní kritikou zdravotní péče pro všechny jsou čekací lhůty. Konkrétněji by mělo dojít na příděly a odklady péče. Jestli považujete čekání na úřadech za zábavu, Bernieho plán si zamilujete.

Vede to k podobné péči, jaká je v Anglii a Kanadě, musíte čekat ve frontách. Jen se podívejte na Kanadu a Anglii. Znamená to dlouhé čekací fronty, lidé nedostanou léčbu, jakou potřebují. Chápu, že nikdo nemá rád jakékoli čekání ve frontě. Většina lidí vidí frontu v Trader Joe's a buď uteče od svého vozíku, nebo spustí požární alarm a proplíží se s nákupem. Neříkám, že jsem to někdy udělal. Jen říkám, že tu dnes musím natočit show.

Kdo chce preclíky s burákovým máslem? Podobně jako u cen i srovnání čekacích lhůt je velmi složité. Předně, čekací lhůty, které znáte odjinud, bývají na neurgentní chirurgické zákroky, například náhrady kolen. Ano, lidé v jiných zemích někdy musí čekat na určitou péči o něco déle. Ale není to tak, že Američané teď čekat nemusí. Američané jsou občas nuceni čekat kvůli výši výdajů. Asi polovina dospělých Američanů říká, že v rodině museli odložit či vynechat zdravotní péči z důvodu její ceny.

A zhruba jeden z osmi říká, že jeho zdravotní stav se kvůli odkladu zhoršil. Nepojištění zase mohou doslova skončit ve frontě, když hledají pomoc u sdružení jako Remote Area Medical. Organizace, která objíždí Ameriku s mobilními klinikami, kde léčí zdarma a která vytváří masivní fronty všude, kde se objeví. Aby získali místo ve frontě, mnoho z nich přichází už na noc. Před úsvitem přišel okamžik, na který čekali.

Číslo jedna, pojďte dál. Číslo dvě. Číslo tři. Jeden po druhém jsou pacienti vpouštěni k návštěvě doktora, dentisty a optika. Dříve se RAM věnoval komunitám v odlehlých oblastech rozvojových zemí. Ale Stan říká, že si postupně uvědomil potřebnost ve Spojených státech. Dnes? Přes 80 % naší činnosti probíhá ve Spojených státech. Zní mi to až neuvěřitelně.

Američané běžně nenávidí, když nějaký Brit začne diagnostikovat, co je s nimi špatně. Věřte mi, po 6 sériích komentářů na YouTube v tom mám zcela jasno. Internet je zlý! Pro všechny kritiky čekacích lhůt v cizině je dobré vědět, že méně než 10 % Britů a Kanaďanů říká, že jejich zdravotnictví potřebuje zcela předělat. Srovnejte to s 23 % zde ve Spojených státech. Během olympijských her v Londýně z roku 2012 zahrnoval otevírací ceremoniál čtyři a půl minuty oslavování národních zdravotnických služeb.

Včetně doktorů a sester tančících na swing a poskakujících dětí na nemocničních postelích. Co se týče Kanady, ti zbožňují své zdravotnictví tak moc, že když volili největšího Kanaďana všech dob, výsledek byl tento: A vámi zvoleným největším Kanaďanem se stává… Tommy Douglas! Matka všech národních ocenění putuje k otci Medicare.

Tommy Douglas, jo! Jo! Tommy Douglas! Jeho dílo Problémy nedostatečné rodiny sice schvaluje eugeniku, ale na to kašleme, byl rok 1930 a nikdo není bez chyby! Zatleskejte Tommymu! Zbývá poslední velká kritika zdravotní péče pro všechny, tedy volba. Konkrétně bychom měli přijít o možnost výběru úrovně své zdravotní péče. Když slýchám, že zdravotní péče je právo, slyším spíš to, že se vytratí možnosti.

Pod zdravotní péčí pro všechny vám zmizí možnost volby zdravotního zajištění. Američané jsou stále Američané. Nejsme socialisté ani komunisté, máme rádi volbu. A ve zdravotní péči bychom vážně chtěli možnost volby. Dobře, Američané jsou Američané. Je to pravda. A mají rádi možnost volby, proto je nejoblíbenější částí Netflixu 40 minut hledání něčeho dobrého. V podstatě je to nová nejoblíbenější volnočasová aktivita v Americe. A fakt, že tomu tleskáte, celý tento koncept jen potvrzuje.

Dnešní systém Američanům současný výběr mnohem víc omezuje, než rozšiřuje. Z praktického hlediska si většina z nás naše pojištění nevybírá. Máme to, co máme přes zaměstnavatele. A tím se volba, například změna práce, může stát o dost složitější. A nejen to. Často je dost omezená i vaše volba lékařů a nemocnic tím, co konkrétně kryje vaše pojištění. Dostat se mimo vaši pojistnou síť může vyjít hodně draho. Proto lidé dělají vše pro to, aby zůstali ve své síti.

A i když tam zůstanou, vše se stále může příšerně zvrhnout. Během kampaně v roce 2018 demokratické kongresmance Katie Porter prasklo slepé střevo. Její první myšlenka? Kolik to bude stát? Nevolala jsem sanitku. Věděla jsem, že to může vyjít draho. Musel mě odvézt můj manažer. Ne do nejbližší nemocnice, ale do nemocnice z mé sítě. I když byla nemocnice v její síti, nebyl v ní chirurg, který ji zachránil.

Takže dostala účet na téměř 3 tisíce dolarů. Přesně. Můžou s vámi vyjebat za přivolání sanitky, můžou s vámi vyjebat za výběr nemocnice nebo s vámi můžou vyjebat za správnou nemocnici a špatného chirurga. Americký systém zdravotnictví nabízí tolik možností, jak vás ojebat. Je to opravdová Kámasútra zdravotní péče. A s zdravotní péčí pro všechny by se nic takového nestalo.

Žádný doktor by nebyl mimo síť, protože by žádná síť ani neexistovala. Pravda o dnešní americké iluzi volby je až příliš často odůvodněna penězi. Výběr, do kterého systém nutí lidi, vypadá dnes takto: Upřednostňuji léky na srdce před inzulinem, protože léky na srdce jsou akutnější. Vím, že cukrovka mě postupem času zabije, ale zabere to více času. A vím, že bez léků na srdeční selhání mám srdce funkční jen na 13 %.

S tím si nechci zahrávat. To je očividně příšerné. Humánní systém zdravotní péče by neměl po lidech chtít výběr oblíbeného orgánu. Ale pro pořádek, když se zeptáte na můj oblíbený orgán, rozhodně si vyberu slezinu. Vím, že veškerou pozornost má srdce a mozek, ale když dojde na krevní filtraci, slezina je jasná volba. #jsemslezinar #joooslezina Toto jsou tři hlavní kritiky zdravotní péče pro všechny.

A měl bych říct, že nepochází jen od pravice. Výhrady mají i někteří demokraté, například Pete Buttigieg prosazuje odlišný koncept zdravotní péče pro všechny, ale s podobně chytlavým názvem. Mou vizí je zdravotní péče pro všechny, kteří ji chtějí. Nechte Američanům volbu odejít od korporátních plánů k něčemu lepšímu.

Ale až na to budou připraveni. Věřím, že se Američané rozhodnou správně. Tak moment. Věříš, že si Američané vyberou správně? Víš, že Američané dobrovolně pijí Bud Light? Ten nechutná jako pivo, spíš jako kdyby pivo chcíplo a někdo ho po 3 týdnech našel v jeho bytě. Když Buttigieg říká „pro všechny, kteří ji chtějí“, vlastně odkazuje na veřejný výběr.

Vláda by tedy nenahradila soukromý pojišťovací systém. Jen by nabídla plán, jak s ním soupeřit. A rozhodně by šlo o zlepšení proti tomu, co máme nyní. Problém je v tom, že by zůstala velká část pojišťovací infrastruktury se všemi jejími problémy beze změny. Je to jako vybírat mezi sendvičem s hovnem a menším sendvičem s hovnem a guacamole. Asi bych si vybral ten druhý, ale chybějící guacamole mě upřímně zrovna moc netrápilo.

Vůbec netvrdím, že by něco zmíněného bylo jednoduché, dost věcí by se muselo vyřešit. Od nastavení daní spravedlivým způsobem po důsledky odstranění celého odvětví soukromého pojišťovnictví, kde by podle odhadů přišlo o práci 1,8 milionu zaměstnanců. Toto jsou legitimní důvody k obavám. A jakýkoli plán by měl být navržen a zaveden s velkou opatrností. Proto Sanders i Warren mluví o nutnosti přechodových plánů ve svých návrzích.

A chápu, že velká změna je děsivá. Je lidskou přirozeností dát přednost známému zlu před nejistou alternativou. Ale ďábel, kterého znáte, je pořád ďábel. Snadno se na to zapomíná. Já sám se v této show pořádně seru do Británie a v blízké době s tím nepřestanu. Ale jestli Británie něco dělá dobře, je to její národní zdravotnictví.

Samozřejmě není perfektní, nebudu kvůli němu trsat na posteli. Ale upřímně říkám, že jsem nikdy neměl špatnou zkušenost a nikoho takového ani neznám. Ale od přestěhování do Ameriky jsem asi nepotkal někoho, kdo by neměl alespoň jeden hororový zážitek s pojištěním. Dnes by v americké národní hymně měli všichni řvát o svých pojišťovnách dvě a půl minuty v kuse. Já osobně se přikláním k nějaké verzi pečlivě navrženého univerzálního pojištění a přijímám odpovědnost za všechny vzniklé obtíže.

Včetně skutečnosti, že se něco takového bude politicky prosazovat velmi těžce. Ale z druhé strany: Každý, kdo tak zásadní změně odolává, bude odpovědný za všechny současné chyby našeho systému. Toho, kde nemocní Američané mohou handlovat s prasklým slepým střevem, házet si mincí u životně důležitých léků a modlit se, že pro své zajištění vymyslí dostatečně chytlavý hashtag.

A když už jsme u toho, dokud nevyřešíme tenhle podělaný bordel, jestli si někdo z vás natrhne slezinu, ať neváhá kdykoli a bez obav použít #joooslezina Je jen váš, hodně štěstí. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (47)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Konečně je zpátky..

93

Odpovědět

Pokud někdo chce stručné shrnutí videa a argumentů okolo něj, tak stačí lidi rozdělit do 5 skupin.
1) bohatý
2) chytrý se štěstím
3) chytrý
4) blbí a pracovití
5) blbí a vyžírkové

V USA jsou v pohodě 1), U 2) je to relativně v Ok. 3) je ruská ruleta. 4) a 5 jsou v pr...
U nás jsou relativně v pohodě všichni, jen 1) je total za vodou a 5) užírá společné zdroje.

je na každém, co považuje za lepší. Člen klanu Kočků, dědic pozemků v developerské oblasti nebo 20-30 dynamický génius volí americký model. Všichni ostatní asi budou preferovat ten náš.
Je asi zbytečné diskutovat o tom, co je lepší...
Každý volí z té své skupiny.

124

Odpovědět

Ak funguje demokracia a štát by sa mal riadiť majoritou, tak v prvom rade 1. a 2. by neprešlo, pretože 10%-20% obyvateľov (z najväčšou pravdepodobnosťou) môže tvoriť tie dva skupiny čo si napísal. Ostatní a to je cca 80% musí trpieť výber menšiny, pretože ich tá menšina za pomoci loby, klamlivej reklamy a ľudí zastupujúcich vládu (z 1 a 2 triedy) neustále klamú a využívajú. Oni ťažko vedia posúdiť čo je pre nich lepšie, keď v živote neskúsili náš typ zdravotníctva.

11

Odpovědět

Odpovědět

Spočítejte si kolik zaplatíte ročně do solidárního systému zdravotního pojištění za rok a celkem když jste mladí a zdraví.
A pak příjde Ouzký, Cabrnoh (ODS) - 3mld, Ráth, Zimola, Němeček, Horáček (ČSSD), Šnajdr, Julínek, Dbalý .
Rychetský, regulační poplatek pro novorozence v inkubátoru.
WTF.

50

Odpovědět

ludia nie su si rovni, solidarnost s postihnutymi, ale nie s lajdakmi

718

Odpovědět

Bohužel, demokrati, libtardi a levičáci prostě nechápou, že to nejde. Maj se líp než kdy předtím. Stejně tak, jako by Gréta ráda zastavila celosvětovou ekonomiku se levý fašouni snažej nakrást "zpátky" od bohatejch bílejch. Doporučuju Shapira nebo Crowdera, drtěj tuhle nesmyslnou představu jednoduchou realitou. Komunismus a socialismus všude kde mohl selhal ve smyslu, že dopadá na tu nejspodnější vrstvu mnohem víc, než kapitalismus a soukromý zdravotnictví. Normální lidi si i v Americe platěj zdravotní a sociální, kdo na to nemá vzdělání/peníze holt brečí. Udělejme to povinný, jako u nás. To bude prča. :)
A Oliver se taky točí kolem jedinýho argumentu jak nudle v bandě. Bez reálnýho pohledu kohokoliv seznámenýho s problematikou. Stačí se podívat na realitu např. skvělýho Britskýho i Kanadskýho zdravotnictví. Vázně šupa. Hlavně, že je free.

1249

Odpovědět

Sorry jako, ale kdykoliv radši realitu kanadskýho nebo britskýho (nebo českýho) zdravotnictví s čekačkama a nějakýma těma frontama než tu americkou shitshow. Systém, ve kterém ti zdravotní pojišťovna zaplatí lístek do Mexika a přidá kapesné, aby ušetřila za léky, je rozbitý.
„Kdo na to nemá, holt břečí.“ Ano. A to podle tebe na to ti lidi nemají, protože „si to nezaslouží“? Nestudovali dostatečně tvrdě? Nepracovali dostatečně drsně? Realita je spíš taková, že měli prostě pech. Tenhle šílený systém, kde můžeš přijít na buben jen kvůli tomu, že ti někdo zavolá záchranku, je úchylný.
Ale jasně, stačí přisypat slovíčka jako "zlodějští leví fašouni" a "libtardi" a kretény typu Crowdera a na realitu se vysrat, co?

558

Odpovědět

citaj menej dezinformácii

511

Odpovědět

Vies o tom, ze tyzdenny pobyt v nemocnici moze vyjst aj 100 tisic euro v USA?

127

Odpovědět

+Zijem v USA@AnonyMařka: To papouškuješ jen proto, že to bylo ve videu Olivera ?
""Ano. A to podle tebe na to ti lidi nemají, protože „si to nezaslouží“? Nestudovali dostatečně tvrdě? Nepracovali dostatečně drsně?"" - Přesně tak. Silnější pes mrdá.
Někdo kdo bojkotuje systém a chce na něm těžit si dle mýho názorů nezaslouží těžit ze zmíněného systému. Není to ideální systém, bohužel pořád je to nejlepší zdravotnictví na světě a lidi co do toho neviděj pak slyšej pár jednotek případů a ouvej, máme bebíčko..
Zdravotnictví v USA je služba poskytovaná třetí stranou. Pokud si službu neplatíš, nemůžeš z ní pak těžit. Jako jídlo v restauraci - pokud na něj nemáš, jsi hladovej, pořád ti to nedává právo jít a krást nebo nadávat, že zlej podnikatel má jídlo a ty ho potřebuješ. Nikdo neporušil tvoje práva. Představ si, jak by to vypadalo, kdyby si 300+ mega obyvatel USA muselo hradit pojištění POVINNĚ. 20% platu. Anarchie v ulicích (mám představu i konkrétních čtvrtí/měst). Instantně.

Většina firem v USA dává základní pojištění nevztahující se na zubní, oční atpd. Na druhou stranu si na účet daňových poplatníků můžeš nechat zaplatit nový kozy/vagínu, pokud jsi nemocnej tranďák a vesele pak brojit proti patriarchátu bílejch, co ti ničí život. A "sociálně slabší" jedinci pobíraj food stampy a podporu, ti samozřejmě na nic z toho nedosáhnou, není to však vina státu, pro kristovi drahý rány..

@Zijem v USA: Po více než deseti letech v USA jsem byl třikrát v nemocnici a ani jednou to nebyla banální návštěva. Ani jednou jsem neplatil 100k €/$. Jednou jsem doplácel 150$ za nadstandartní pokoj s internetem za 14d pobyt, jednou něco málo přes 600$ za lepší léky nehrazený pojišťovnou (asi na dva měsíce). Neměl jsem přehnaně vysokou pojistku od zaměstnavatele kterej nebyl ani dvakrát prominentní. Pokud máš základní vízum/kartu a pracuješ defakto na černo, chápu, že to nemůžeš vědět, zaměstnavatel ti tohle nedá protože se mu nevyplatíš a sám na to z 11$/hour wage asi nemáš.. Ilegální přistěhovalec je na tom stejně. Stejně tak pak nemá právo chtít péči zdarma po člověku, co dělá 14h denně, 9 - 11 let studuje a má cca $1.5mil dluh na škole.
Jak je tohle fér vůči těm, co se snažili, studovali a těžce pracujou a tlačej ten stát dál ?
Rovnost všem v tomhle světle prostě v USA nikdy neprojde, proto je to best fuckin' country in the world.

537

Odpovědět

+EternalBest fucking country in the world, kde se zadlužíš na celý život jen proto, že jsi šel studovat vysokou školu? Fakt parádní zemička.

303

Odpovědět

+AnonyMařkaVšichni tam maj stejný možnosti. A upřímně, střední třída je pravidelně oddlužená kolem třicítky, víš za kolik v tom zlym kapitalistickým systému vydělává pod Trumpem průměrná rodina v mediánu měíčně ? Konkrétně 4,144$ po zaplacení všeho, co potřebuješ včetně zdravotního a sociálního pojištění. Bez toho je to kolem $10k
Doktoři, co berou 400$ za RTG screen-view dělaj 6x tolik v průměru. Zadlužený na celej život jsou ti jedinci, co dostudovali drahej studijní program bez stipendia, protože na tu školu neměly a chtěli jí stejně studovat - pak nemaj uplatnění na trhu práce a dělaj za těch zmíněnejch 11$/hour. Jednoduchou matematikou opět zjistíš, že to je dluh na celej život. Opět, není to chyba státu, kde máš možnost studovat za free Community College nebo jako člen menšiny žádat o snížení školného až na nulu a s horšíma výsledkama se dostat na obor, jen proto, že jsi v menšině a v rodině bez tatínka. Rasismus vůči bílejm a hlavně Asiatům, co maj průměrně o 10% lepší výsledky ale upřednostňovaný jsou afroameričani.
Můžeš s tím názorem nesouhlasit, pořád má v USA každej stejný možnosti. Nemůžeš ale každýmu stejnou mírou dát to samý, bez ohledu na to, jakej má přínos pro celek společnosti. Nemůžeš nemakat, pobírat dávky, chálky zadara a pak chtít jít na vysokou a ještě po neúspěchu brečet, že byla drahá.. To prostě nejde z logiky věci.. Všechny tyhle argumenty jsou vytržený z kontextu na základě on mi řekl, já jsem slyšel.. Všem, co dislikujou doporučuju zajet se tam podívat, můžete na měsíc bez jakejchkoliv komplikací.. pokecat s normálníma lidma, jako jste Vy.. dojde Vám to.

524

Odpovědět

+EternalMusím se přiznat, že když čtu ty Eternalovy texty, musím se u toho smutně usmívat. Je to tak 20let, co jsem byl taky mladej, hloupej a neměl jsem problém psát podobný věci. Myslel jsem si, že jsem mistr světa a každej kdo se nesnaží může klidně chcípnout (evoluce, baby...). A práce v SF tohle jen utvrdila...
Pak ale přišlo tvrdý vystřízlivění. Vážný zdravotní problémy syna, zjištění nevyléčitelný nemoci u manželky... a ani hodně slušný pojištění by tohle nezaplatilo. Takže jsem měl na výběr: zůstat jako hustej king ve skvělejch státech a přijít o manželku (a možná i syna), nebo se pokorně vrátit zpět do čr, kde se to alespoň zčásti vyřešilo.
Ale jak píšu na začátku - Eternala neodsuzuju. Jsou věci, ke kterým musí člověk dojít, získat zkušenosti a možná i něco zažít (i když bych mu zrovna tohle nepřál)...

331

Odpovědět

+ElcePelceTo ti jako v rusku putin obstrikl manzelku a ta se zazracne vylecila, bo jako to mam chapat. Proste smolik, navic vzhledem k tomu, ze jak sam pises i dobre pojisteni by to nezaplatilo, znamena, ze syn nema moc velkou nadeji. A to se ti muze stat i zde, ze ti pojistovna odmitne hradit lecbu. Verim tomu, ze i kdyz to vyhraje ten komous tak stejne nic neprosadi

114

Odpovědět

+EternalEternal, jak to funguje u dětí? To co píšeš by se dalo pochopit... člověk maká = má prachy/pojištění od zaměstnavatele, člověk nemaká = je v p****i... s tim celkem souhlasim. Ale co když ty drahý léky/operaci potřebuje dítě, který ještě nemohlo makat? Z čeho je to pak placený? Nebo vlastně i u těch studentů? Chtěj bejt dobří, produktivní, Muričani! Maj šílený dluhy kvůli škole, makaj za minimální mzdu, aby se nějak uživili... a najednou maj šílenej, nečekanej výdaj na zdravotnictví... co maj pak dělat?

141

Odpovědět

+EternalSorry, ale systém, kde i člověk který si vydělá dost peněz a má zájem mít pojištění ale jeho práce nebo rodinná diagnóza pro něj není ok a on se pojistit nemůže prostřě není v pořádku. Hromada lidí co děla na rizikových místech prostě pojištěná být nemůže. Takže člověk co je horník (na kterých USA dlouho stále) ale třeba i elektrikář (který musí mít nastudováno) tak mají problém získat pojištění. Další problémy mívají bývají sportovci, jejich pojistky jsou extremě vysoké, což v době kdy jim jede kariéra problém není ale pak skončí se sportem a už neuplatí nebo jim pojistu kruší. Další věc je problém získat nové pojištění v pozdějším věku.To je prostě nemocný systém.

10

Odpovědět

Čteš vůbec co píšeš?
1. "Komunismus a socialismus všude kde mohl selhal ve smyslu, že dopadá na tu nejspodnější vrstvu mnohem víc, než kapitalismus a soukromý zdravotnictví."
2. "Normální lidi si i v Americe platěj zdravotní a sociální, kdo na to nemá vzdělání/peníze holt brečí."

přečti si to pomalu pozorně alespoň 10x, schválně jestli najdeš ten problém
pokud si ho nenašel, vytahnu ti z toho to nejdůležitější
1. "...socialismus... ...dopadá na tu nejspodnější vrstvu..."
2. "...kdo na to nemá vzdělání/peníze (=nejspodnější vrstva) holt brečí"

92

Odpovědět

+BullOverTak horký to zas není. Ani u dětí. Dítě je v naprostý většině případů pojištěný do 16ti let s matkou a pokud ne, tuším že do určitýho věku to jde na stát, opět platěj stejný pravidla péče popsaný níže. Vzpomenu, že většina lidí nemá obvykle velký výdaje na zdrav. péči. Jasně, pokud spácháš autonehodu pod DUI, platíš jak mourovatej. Pokud v USA ženská otěhotní a pracuje na standartní smluvní podmínky, má zajištěný svý místo zákonem a dítě se automaticky stává pojištovatelem zaměstnavatele. Asi s drobnejma odchylkama, vesměs to tak ale je.
Standartně prováděný operace jsou pořád hrazený z hlediska zákroku a péče (v tom zdravotnictví jsem tam dělal skoro 5 let..). Co platíš jsou léky nadstandartně mimo péči, ano, někdy to znamená základní anestetika mimo nutně potřebný, v některejch státech/okresech převoz do zařízení soukromou přepravní službou.. pro standartního člověka to ale není většinou problém. Pojišťovny dneska hraděj i orgány (s čekačkou jako kdekoliv jinde), transfuze krve, kloubový a jiný náhrady a implantáty.. A krom toho pořád existujou programy zavedený i mimo Obamovu administrativu, co hraděj sociálně slabším externí výdaje jako je prodlouženej pobyt, nutný léky, základní zákroky pokud neplatěj pojištění.. Je toho hodně, ačkoliv Medicare je docela s**t systém.

A ano, jakejkoliv vládní systém dopadá na nejspodnější vrstvu. V komunistický a socialistický struktuře je to obvykle ten, kdo pro stát obdělává zemi (Viz Čína, video o hladomoru je tu pár dnů zpátky, super systém..), Rusko, kde pokud prostě nevyděláš dost, jsi v p**i, hlavně na venkově, Venezuela dopadla taky fenomenálně..
V Americe to dopadá na nejspodnější vrstvu proto, že se nezapojuje do procesu a cucaj systém. Pak nadávaj na systém a pak proti němu aktivně bojujou myšlenkama silně levicovejma který se ale absolutně neslučujou s myšlenkou USA pod konstitucí. V tu chvíli feel free to leave.
Netvrdim, že to je perfektní systém, spíš by to chtělo reformu školství což ti řekně každej republikán. Koukni se na poměr levá/prává na školách s gender studies a podobnejma oborama. Dojde ti, kde je problém a není to v drahým zdravotnictví, pokud na něj pořád 80% lidí má. I mezi menšinama, stačí se zapojit do procesu a dělat, co máš. Máš volbu, máš svobodu jako nikde na světě, otevřený možnosti.. Je to jen na tobě..

318

Odpovědět

+EternalA pro doplnění pro všechny -
Nesouhlas je jedna věc, ale co pamatuju, za pravdu se disliky nedávaj, ikdyž s ní nesouhlasíš sebevíc. Havel by se styděl :D

217

Odpovědět

+EternalJá jsem celkem pro soutěživosti v ekonomice, ať se každý zařídí, jak nejlépe umí a dovede. Ale tady se d******e bavíš o lidských životech, ne o tom, jestli budeš mít na plazmovku přes půl obýváku nebo jenom na starou televizi z bazaru.

A pokud teda nutně chceš, aby tvůj život závisel na úspěchu v nějaké soutěží, tak se přihlaš do nějaké ilegální gladiátorské arény nebo tak něco a tam si soutěž o život dle libosti.

162

Odpovědět

+EternalPravda je v tvém případě ryze subjektivní. Jelikož vlastní zkušenost nerovná se fakta. A vše co jsi podal jsou jen tvé doměnky. Hodně z nás žije v sociálních bublinách (obklopujíc se lidmi se stejnými názory, z podobné vrstvy, odebírajících kanály na sociálních médiích které je v jejich myšlenkách utvrzují). Jedinné co můžeme je vyjádřit svůj názor na základě svých informací, ledaže by se tu někdo začal ošívat čísly se zdroji ;)

40

Odpovědět

Jeden příklad - Srdeční chlopeň:
V našem hrozném systému: do 20 000 CZK za lepší variantu. Operaci a základní chlopeň hradí pojišťovna a jelikož je u nás nezákonné nebýt pojištěný, ceník operace se blbě shání.
V dokonalém americkém systému: od 80 000 USD do 160 000 USD podle nemocnice + cca 5 000 USD příplatek za doktora (cca od 1,8 mil. do 3,7 mil. USD) pro nepojištěné a nebo příplatky podle rozměru pojištění.
Jeden příklad běžné procedury u nemoci, která může potkat kdekoho. Vyber si.

81

Odpovědět

+Nějakej AgentA že ne..
Dle informací na internetu tohle právě platí Medicare. Převzato v květnu 2012 z předchozího vládního (health.org) programu na hrazení operačního zákroku výměny či spravení funkce srdceční chlopně. Pro většinu lidí, tzn. nejsi feťák, notorickej alkoholik a tak dále, rozumíme.
.
"Medicare now will cover aortic valve replacements for patients whose aortic heart valves are damaged, if certain treatment conditions are met, the CMS announced Tuesday." May 01, 2012.

A jeden vlastní zdroj:
"..surgical valves that average between $4,000 and $7,000, said Dr. Lars Svensson, director of quality and process improvement in the Cleveland Clinic's department of thoracic and cardiovascular surgery.29. 3. 2014"

Opět pro lidi mimo většinu standartních insurance plánů, placených z vlastní kapsy nebo díky HI od zaměstnavatele.

15

Odpovědět

+Alberto123Ano. Medicaid to kryje. Je tam ale celá skupina pojišťoven, která to nehradí v celé ceně. A jak bylo řečeno i v tomto pořadu, ne každý stát v USA má programy pro pojištění chudých, jako je právě Medicaid. A Medicaid je zrovna ten program, který není určen pro feťáky, ale kupříkladu pro zaměstnané svobodné matky. Jinými slovy, pokud jsi máma v Missisipi a tvoje práce ti nehradí pojištění, jseš v háji.

Ale proč jsem to vůbec uvedl. Tvůj argument je, že povinné pojištění je blbý nápad a když ti předložím, jak to vypadá v zemi s nepovinným pojištěním, argumentuješ jejím relativně čerstvým programem, který je tak blízko povinnému pojištění, jak to jenom jde bez jediného použití slova "povinný". Nepřijde ti to podivné?

20

Odpovědět

+Nějakej AgentOdkaz jsem uvedl aby byl uživatel Eternal v obraze a nevycházel jen z "Dle informací na internetu" . Mimochodem nikdy jsem netvrdil že povinné pojištění je blbý nápad, tedy alespoň myslím.

00

Odpovědět

Když už jsi měl tu potřebu to zmínit, tak musím říct, že je vážně vtipný, jak se lidi jako ty evidentně cítí ohrožení šestnáctiletou holkou

80

Odpovědět

+Edit předchozí post: (heart.org, nikoliv health.org)
Logika Grétiný rétoriky v tom, produkovat 0.00% aktuálních emisí je zaprvý nereálná, zadruhý jednoduše devastační pro všechny na týhle planetě. Jen pro fantasmagorickou představu holky s Aspergerem kterou za hlasitýho hekotu přebíraj další aktivisti s podobným inteligenčním kvocientem je pro mě v dnešní době značně.. úsměvná..
Prázdný slova neslučující se s realitou zatímco má placenou ochranku kdyby se jí náhodou zeptal na něco smysluplnýho. takovou osobou se necejtim ohrožen.
Samozřejmě je potřeba něco dělat s planetou, vyčistit bio pool.. jen tomu nepomůže nemocný, sebou samou si nejistý sedmnáctiletý ptáče..

38

Odpovědět

+Eternal"A pro doplnění pro všechny -
Nesouhlas je jedna věc, ale co pamatuju, za pravdu se disliky nedávaj, ikdyž s ní nesouhlasíš sebevíc. Havel by se styděl" Zkus se řídit vlastními slovy.

41

Odpovědět

Chudak Eternal..... na tomhle webu je to samej levicak. Tady se svejma nazorama nemuzes uspet. Vyzirek bude vzdycky vic.

311

Odpovědět

+MartinatorVšiml jsem si. Progresivní levice hranící s fašismem kam se podíváš. :D
@Alberto123 - jaky ty můžeš vědět, komu jsem tady za ty irelevantní argumenty rozdal disliky ? Tolik jich zas nebylo. Zato na příspěvky s faktama se ty palce dolů dávaj lehce, jen proto že s tím názorem nesouhlasíš. Pořád je to fakt podloženej veřejně dohledatelnejma informacema.

28

Odpovědět

+EternalEternal: Mele hovna.
Ostatní: Tady máš protiargumenty a palce dolů, není zač.
Eternal: Zasraní fašističtí levičáci! Crowdera na vás!

72

Odpovědět

+AnonyMařkaA to je přesně ta demagogie, co jsem čekal, že přijde.

06

Odpovědět

+AnonyMařkasom kkt, nevšímejte si mě

50

Odpovědět

+Eternalmám totiž rozdvojenou osobnost a moje druhá půlka je debil divili bystě se tolik vám to v životě způsobí problémů

50

Odpovědět

+EternalÁááá. Srandista. Někdo má asi fakt trauma když od tří ráno přemejšlí, jak si půjčit něčí virtuální identitu a nakonec udělat debila dobrosráče ze sebe :)

02

Odpovědět

+RealSlimShadyVážení a milí soudruzi,

REBUTTAL: John Olivers Healthcare Lies | Louder with Crowder
"Alot of people still buy that s**t"
Fakta, data, výzkumy z nezávislejch ústavů. Prostě bez šance.
Trump2020

06

Odpovědět

+RealSlimShadyChtěl jsem se na to dodívat celé a posoudit, co to jest, ale bohužel. Ten chlápek se mě snaží získat do multilevel marketingu, či investice do akcií co mi za týden vynesou miliony? Nebo má jen nějaký záchvat nezvladatelných rukou?? Nechci mu křivdit, ale z jeho projevu manipulace přímo teče... U vyvrácení fakt J. Olivera nedal odkuď to vyvrácení sebral. Čili možná to je pravda, možná ne, když nevím kde to ověřit tak je to k ničemu...(Jop zkusil jsem si zagooglit, našel jsem několik článků tohle zmiňujících, ale originál od těch pánů ne) Dál jsem tohohle prodavače hrnců důchodcům nesnesl.

30

Odpovědět

+pav1Souhlas. Crowder nepřednáší žádné podložené argumenty (až na nějaké pochybné "osobní zkušenosti") a tváří se, že vyvrátil vše, co Oliver tvrdí. Ale to už je jeho styl, že. Říkat, že má pravdu, oni mu to lidi, kteří jsou podobného smýšlení, sežerou.

20

Odpovědět

Upřímně ti řeknu, že nemám osobní srovnání. Ale dlouhodobě se ve zdravotnictví pohybuji a vůbec nerozumím argumentům, které jsou proti péči pro všechny. V ČR máme téměř veškerou péči zajištěnou a lidé nic nedoplácí. Téměř všechny léky jsou hrazeny ze zdravotního pojištění nebo aspoň z velké části. Lidé ve frontách neumírají, většina lékařů snese světová měřítka. A troufnu si říct, že co se týče diagnostiky není nic co by v ČR nebylo. Průměrný lékař kolem 50 nemá dluhy a jezdí v autě vyšší střední třídy. A to hlavní zdravotní pojišťovny nekrachují, ale velmi dobře prosperují. A stát? Nekrachuje ani není před bankrotem. Ano jsou tady chyby, ale dovolím si tvrzení, že tenhle systém je absolutní unikát a je to ten nejlepší zdravotní systém. A myslím, že názor makej vole pak nebudeš brečet je jak vystřiženej z lobby zdravotních pojišťoven USA

30

Odpovědět

Do jisté míry si neuvědomuje, jaké máme štěstí. Patřím těm, kdo svorně nadávají na české zdravotnictví, ale jsem si skutečně vědom toho, že v případě potřeby se mi pomoci dostane a nemusím si dělat starosti s následným účtem. Ano, kapitalistické zdravotnictví má spoustu výhod, protože pohyb trhu vždy vede ke snaze nabídnout co nejatraktivnější nabídku a všichni se snaží své pacienty udržet. Stejně jako je v americkém školství student klient, je pacient také klient. Což budí větší míru respektu od doktora, který u nás často nemůžeme najít.
Ale alespoň pokud bych měl někdy prasklé střevo, budu vědět, že se o mě bude postaráno.

Je bohužel velmi známo, že Američané se velmi štítí socialismu, alespoň republikáni a starší generace. A my se ptáme, jak se mohou na jejich školách rodit marxisté? Jednoduše - oni se tak štítí jakékoliv socialistické péče, že mladá, inteligentní generace hledá jiné možnosti.
Říjnová revoluce nespadla z nebe, byl to výsledek frustrace. Stejně tak naše volby v roce 1946. Mnoho inteligence za komunisty stálo, alespoň z počátku. A pokud USA nezačne něco dělat, komunismus dost možná nebude více strašák, ale dost děsná realita.

393