Nativní reklamaLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:346
Počet zobrazení:20 229

Možná jste pojem nativní reklama nikdy neslyšeli, ale jistě jste se s ní už setkali. Jedná se například o články, které vypadají jako běžné zpravodajství, ale pouze malá poznámka napovídá, že se jedná o placenou inzerci. Proč je tento způsob propagace na vzestupu a kdo za to může?

Přepis titulků

Promluvme si o vlivu korporací na média. Než s tím začneme, jsem si vědom toho, že na HBO máme velké štěstí. Nenajdete u nás reklamy. Takže mohu například říct, že krémová čokoládová vejce jsou plněná delfíním spermatem nebo že v oblečení z Old Navy vypadáte jako úlisný vrah. Nebo že Snickers vás zasytí jen na 8 minut, a pak se po zbytek dne budete nenávidět.

To mohu. To vše mohu říct. Proč? To díky obchodnímu modelu HBO, který mi nikdo zatím nedokázal vysvětlit. Ale většina jiných pořadů neustále válčí se svobodou projevu. Problematické je to především u zpravodajství. Amerika má dlouholetou tradici svobodné novinařiny. Ale vždy to byl boj.

V 50. letech byli hlasatelé jako John Cameron Swayze z NBC uváděni takto. Posaďte se, zapalte si Camelku a sledujte, co se během posledních 24 hodin zapsalo do dějin,. Zpravodajská karavana Camel přináší dnešní zpravodajství. Pro cigarety Camel natočilo NBC. Dnešní hlavní zprávou je...

Průměrná délka života Američanů je stále 45 let. To je hustý jak dým z Camelek. Pokud pominu takovéto výjimky, novináři se shodují na tom, že by zpravodajství a inzerce měly být odděleny. Někdy se to přirovnává k rozdělení církve a státu. Ale já bych rozdělení zpravodajství a inzerce spíš přirovnal k rozdělení guacamole a sladkých pendreků. Samo o sobě je to dobré.

Pokud je smícháte, oboje vám může přijít velice nechutné. Ale v poslední době se nestrannost zpravodajství chrání jen těžko. Především v tisku. Tisk je stále tím nejpůvodnějším druhem zpravodajství. Ale od doby, kdy se noviny přesunuly na internet, finančně strádají. Zpravodajství je jako pornografie. Lidé za to na internetu nechtějí platit. I přes to, že se někde v potemnělé místnosti Paul Krugman velice nadřel.

Na internetu, na internetu... Vložil do toho srdce a duši. Na internetu tisk bojuje s přilákáním zájemců o inzerci. Tradiční reklamní bannery jsou tak neefektivní, že podle jedné studie na ně úmyslně klikneme v méně než 0,2 % případů. To zní věrohodně. Věděli jste, že když kliknete na reklamní banner, přejdete na stránku, kde se píše: "Jste v pořádku?"

"Hádám, že jste omdleli a uhodili hlavou do klávesnice." "Hned vám volám sanitku." Redakce na tuto krizi odpověděly tak, že vytvořily nový způsob, jak inzerenty přilákat. Nativní reklama znamená, že korporaci řeknete: "Zamaskujeme vaši reklamu tak, aby vypadala jako článek." Tak to prostě je.

Tak to prostě je. Shrnuješ tím nativní reklamu, nebo popisuješ nezávislou novinařinu? Tak to prostě je, konec diskuze. I když jste pojem nativní reklama nikdy neslyšeli, nejspíš jste jí už byli vystaveni. Je to normálně vypadající článek, ke kterému jsou připojeny nenápadné informace o sponzoringu a který pak obsahuje poselství, které je jasnou reklamou.

Pokud mě omluvíte, dám si na chvilku pauzu a napiji se Mountain Dew Code Red. V tento moment si většinou uvědomíte: "Tohle jsem tu nehledal. Pouze propaguje to nejnechutnější pití na světě." Ačkoliv musím říct, že tam nepopiratelně cítím červenou. Nativní reklama se stala natolik lukrativní, že si na ní někteří lidé postavili celý obchodní model.

100 % našich výdělků pochází od firem. Máme mnoho partnerů, kteří u nás inzerují. Mezi nimi je 76 ze 100 největších značek. To je ředitel Buzzfeedu Jonah Peretti. Jeho tvář je jako samotný Buzzfeed. Úspěšná, přitažlivá, ale přesto ji chcete pořádně praštit. Buzzfeed vytvořil...

Ne, ne, ne... Buzzfeed vytvořil mistrovská díla nativní reklamy. Například "10 způsobů, jak zefektivnit svůj den," sponzorováno GE, "9 možností, jak zlepšit úklid," sponzorováno Swifferem. A také "11 mořských stvoření, která by měla vymřít," sponzorováno BP. To poslední je jen vtip, ale od těch dvou předchozích se to moc neliší. Aby bylo jasno, i HBO platilo v začátcích za propagaci tohoto pořadu. Chytře si uvědomovalo, že nás musí propagovat, jinak budeme všem u prdele.

Úspěšnost této praktiky zaujala klasické vydavatele jako Time Inc. Jejich ředitel založil tým nativní reklamy. Možná nechápete, proč by to měl být problém. Dokud je to jasně značeno a zákazník pozná rozdíl mezi klasickým a nativním článkem, tak v tom nevidím problém. Ale on to problém je. Zákazník rozdíl nepozná. Studie ukazuje, že méně než polovina návštěvníků dokázala rozlišit nativní reklamu od skutečné zprávy.

Jistě že to nedokázali, protože už z podstaty má zapadnout. Jako by výrobce maskáčů řekl: "Jen idiot nedokáže poznat rozdíl mezi tímto mužem a listím. Na límci té kamufláže se jasně píše, že to není listí. Je to jasné. A kromě toho jsem si jistý, že jelen tyto dvě věci rozliší. Jeleni jsou chytří.

Jeleny prostě musíte obdivovat." Pokud vás napadá, jak se smiřují s tím, že musí vytvořit hranici mezi církví a státem, je to vtipný příběh. Změnil jsem stát tím, že jsem ho úplně odstranil. Řekli jsme jim, že nyní pracujeme jen pro zisk. Naštěstí jsou šťastnější a jsou celkově radši. Už si nemusíme pokládat otázku, zda máme oddělenou církev od státu, ať je to, co je to.

Ať je to, co je to? To je, jako by chirurg řekl: "Našel jsem tam tuhle měkkou a krvavou věc, tak jsem ji vyhodil." "Ať je to, co je to." To bylo srdce! Díky tomu to celé fungovalo. Potřebovali jste to! Nedělá to jen Time Inc. The Atlantic vytvořil nativní reklamu pro Scientologickou církev.

Takovouto reklamu jste už asi viděli. Říká se tomu sponzorovaný formát a vypadá jako běžný článek na jejich stránkách. Článek přehnaně vychvaloval vůdce scientologů Davida Miscavige. Na Atlantic je tohle dosti neetické, ale od scientologů je to čirá hloupost. Mohli inzerovat v časopise, který je bližší jejich cílové skupině, například v Měsíčníku zneuznaného ctižádostivého herce. Ale i New York Times se tomu podvoluje.

Na jejich stránkách najdete článek o ženách ve vězení. Vypadá to jako skutečný článek, ale je to placená reklama propagující druhou sérii Orange Is The New Black. Ale pokud jde o nativní reklamu, tenhle článek patří mezi ty lepší. Reportáž je skutečná a vliv inzerenta je minimální. Ale stále je to reklama. Je to jako poslouchat jedinou ze skladeb Katy Perry, kterou máte rádi. Jistě, je to to nejlepší, co z Katy Perry můžete dostat, ale stále se při poslechu cítíte pošpiněně.

Slyšíte mě řvát... Hlasitěji než lva... Je to dobrá skladba. Je dobrá. Uvnitř mě se nachází 12letá holčička, kterou ta skladba nabíjí. Problémem je... Problémem je, že sponzoři nejsou vždy mírní jako v případě Orange Is The New Black.

Někdy si to zaplatí společnost jako Chevron. Nedávno sponzorovali článek o tom, jak se mění naše energetické potřeby. Pozor spoiler, myšlenku, že se mění, protože jsme si planetu pos*ali společnostmi, jako je Chevron, rozhodně v článku nenajdete. Může vás napadnout, že tohle může vážně narušit důvěru ve zpravodajství. Ale ředitel inzerce v Times to bude zarputile odmítat. Začněme tím, že budu zarputile odmítat myšlenku, že nativní inzerce narušila důvěru čtenářů, nebo že porušila zeď mezi články a inzercí.

Dobrá nativní reklama nemá být podvodem, má sdílet příběh novináře a inzerenta. Přesně. Přesně! Není to podvod, jen sdílí příběh. A tohle vysvětlení nesmrdí jak kravské lejno, je to pozměněný hovězí odpad. Podívejte, ve zprávách...

Pokud jde o zprávy, tohle se stává modelovou situací. Reklamy jsou spojeny s obsahem jako čokoláda s těstem. Spíš tedy jde o rozinky a sušenku. Nikdo tam totiž ty sr*če nechce! A představte si, jak by to narušilo vaši důvěru ve mě, kdybyste věděli, že ten vtip proti rozinkám sponzorovalo Chips Ahoy! A než tyto organizace odsoudíte za to, že se takto prodávají, mějte na paměti, že je to částečně naše chyba.

Tisk nemůže být nezávislý, pokud za něj nikdo nechce platit. A jak se zdá, nikdo nebude. Proto bych rád něco navrhl. Pokud budou naše zprávy zkorumpované, měli bychom za to dostat něco na oplátku. Kdykoliv společnosti vloží inzerci do našeho tisku a zničí ho, tak by naše zpravodajství mělo mít možnost vložit se do jejich reklam. Když se rozpálíš, dostaneš žízeň.

A když máš žízeň, existuje jen jedna možnost. Dietní cola. Nedávná epidemie eboly zabila v západní Africe na 700 lidí. WHO tvrdí, že situace stále není pod kontrolou a že situace se může stát katastrofickou. Dietní cola. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (47)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nejhorší je, že dnešní době aby to naopak nebyla reklama tak se třeba v Show Jana Krause bojí nahlas říct třeba Samsung nebo to už došlo tak daleko že už ani hosti neříkájí jaký film třeba natáčí konkurenční tv jen aby to nebyla reklama ale pak se Kraus tváří že je ve svobodným pořadu :D reklama by podle mě měla být buď to zrušena nebo zadarmo a tv by měla být placená od obsahu a byl by klid od těhle debilných reklam

81

Odpovědět

No, ale podívej se, kolik lidí si stěžuje na koncesionářský poplatek (necelé dvě stovky na domácnost neni tolik).
Placené kanály si zase tolik lidí kupovat nechce. HBO na tomhle principu běží, ale pochybuju, že by si někdo takto kupoval kanál se zprávami (jak říkal Oliver, ty chceme zadarmo).

21

Odpovědět

Nativní reklama na nativní reklamu na reklamní služby

10

Odpovědět

Přeložíte nám jeho rozbor Trumpa po volbách? https://drive.google.com/file/d/0B7X9T8U5r-DmaHFoMUJ4dDViV0U/view

101

Odpovědět

Bohužel tohle video z oficiálního kanálu není možné na území ČR přehrát. Zkusím najít jiný kvalitní zdroj, pokud ho najdu, tak se pokusím video přinést. :)

181

Odpovědět

+MithrilNapsal jsem to níže - doplněk pro prohlížeč ZenMate nebo Opera a napsat návod, jak použít regionální blokaci. Portálu Videacesky.cz za nabádání k porušení regionální blokace nic nehrozí - byla shledána nelegální Evropskou komisí. To za prvé.

A za druhé, jednu pasáž si vykládám tak, že John Oliver vyzývá ke sdílení poselství svého videa:
„So we’re going to have to actively stand up for one another. And it can’t be just sounding off on the internet or sharing think pieces or videos like this one, that echo around your bubble.“

62

Odpovědět

Pokud jde o politiku, je Oliver ultra k***t...

527

Odpovědět

+SmajdalHlavně, že ty jsi na politiku odborník...

10

Odpovědět

môžte čerpať len z YT ?? ak by ste použili iné dostupné zdroje stane sa čo ?

22

Odpovědět

Stane se to, že sem nepůjde streamovat, protože JW player, který používáme, podporuje ofiko pouze YouTube.

110

Odpovědět

+BugHer0ďakujem za vysvetlenie

40

Odpovědět

Aneb minulá série South Park :D

190

Odpovědět

Tak tentokrát řešení nabídnul jen v rámci vtipu, ale žádné realné... Bylo by nejlepší kdyby zveřejňovali jen poctivý sponzorovaný obsah, ale asi by to pořád nestačilo na uživení těchto velkých deníků...

100

Odpovědět

Riešenie bolo podané celkom jasne: Začni si za noviny platiť, aby sa nemuseli obracať na sponzorov.

411

Odpovědět

+TAGuAha to bylo všechno? Tak to přeju novinářům hodně štěstí :)

11

Odpovědět

+TAGuTak málo by stačilo? Vážně by se vydavatelé vzdali příjmů od korporací jen proto, že by měli další příjem (resp. jeden ze zdrojů by jim neupadal)?
Spíš by to dopadlo tak, že by vydavatelé pokračovali ve stávající praxi a brali peníze ze dvou stran.

21

Odpovědět

+Blabula2Spíše to bylo myšleno tak, že pokud by lidé byli schopni platit za noviny bez takovéhoto bullshitu víc, než kolik je zisk od sponzorů, tak by to pro novináře bylo jasně výhodnější. Ale všichni se asi shodneme na tom, že naděje nejsou zrovna velké...

20

Odpovědět

Stardance - product placement pro mě lepší než hrej.cz zakoupený xzonem. Na konci článku můžete zakoupit. Neskrývaná nativní reklama cílená na hráče.

21

Odpovědět

To mi připomíná, jak si na ČT při vysílání olympiády (myslím) týpek zašel do mekáče, a pak se tam bavili o tom co si přinesl :D

190

Odpovědět

Ale v rohu jim svítilo PP - Product placement a na obalu hambáče si člověk může přečíst počet kalorií. :-D

29

Odpovědět

+-HoNY-To sice svítilo, ale nejspíš kvůli té coca-cole, kterou měli celou dobu na stole a (vzhledem k udělené pokutě) ne kvůli mcdonaldu :)

00

Odpovědět

Však za to taky dostala ČT pěkně mastnou pokutu, ČT Sport/Hokejové studio/7.5.2015/od 12:00 hodin/nepatřičně zdůrazněný PP - McDonalds - 350 000 Kč.

http://www.rrtv.cz/cz/Penalty.ashx?uid=BC674522-15F1-4AEE-B845-C439054696EA

240

Odpovědět

Jimmy vám vysvětlí, jak se reklamy vyvinuli do "sponzorovaného obsahu" a možná ještě dál...

https://www.youtube.com/watch?v=z696bTiP8Ro

120

Odpovědět

Už od pátku to reloaduji, protože se těším na odezvu na výsledek voleb a místo toho reklamy. Co to? Určitě ještě ani nezametly všechny rozinky z října. Nebo došla slova ?

69

Odpovědět

Myslím, že to tu ani nebude, když je to for US only!

53

Odpovědět

+AlennTo by někdo dávno reuploadnul.

Podle mě spíš John Oliver neví, co na to říct nebo se dohodl s jeho volebním štábem na dočasném zakopání válečné sekery. Trump v poměrně uhlazeném projevu řekl, že se bude snažit lidi sjednotit. Teď má zhruba 70 dnů na to představit své ministry. Věřím tomu, že je fér nechat Trumpa se na funkci připravit a teprve potom se pustit do konstruktivní kritiky.

Nemyslím si, že by Oliver litoval toho, že Hillary zmizí v propadlišti dějin. A to i přesto, že Trump není Regan a má některé středověké názory (na potraty), stýká se s podivnými lidmi (Newt Gingrich, Paul Manafort, Stephen Bannon...), tak má některé body programu dobré (rekonstrukce infrastruktury, větší ochrana duševního vlastnictví před Čínou, lepší vzdělávání...). Že je někdo hovado nemusí znamenat, že bude špatným prezidentem. Ovšem není to ani záruka opaku - jako třeba Filipíny nebo ČR.

Z Demokratů na výsledky voleb rozumně reagoval snad jen Fareed Zakira, který přiznal, že léta přehlíželi (spíše jednali přezíravě) se skupinou obyvatel a ta jim to oprávněně vrátila.

65

Odpovědět

+-HoNY-"Podle mě spíš John Oliver neví, co na to říct nebo se dohodl s jeho volebním štábem na dočasném zakopání válečné sekery."

Ne, takové to video nebylo.

Samozřejmě, že ho už několikrát někdo reuploadnul, ale na YouTube to do pár hodin to vždycky smažou. "Home Box Office Inc. si nárokuje autorská práva." To by pak nemělo smysl překládat. Třeba to za čas zpřístupní celosvětově, prozatím se na Olivera, jak "nemá co říct" můžeš podívat jen s VPN nebo mimo YouTube. Např.:
http://pastebin.com/1XZQxuE0

01

Odpovědět

+RyelAha, díky moc, jsou to teda pěkní poserové, když neumějí unést porážku. Plná huba demokracie, a když se to nehodí do krámu, tak cenzora jako za totáče. :-( Jak jsem psal jediný rozumný názor zatím napsal Fareed Zakaria.
https://www.respekt.cz/tydenik/2016/46/dva-hrichy-ktere-odhalily-tyhle-volby
To, co některá média předvádí ohledně Trumpa je ale nechutné a porušování jakékoliv etiky novinařiny.

Za video děkuji a v tomto případě bych považoval svobodný přístup k informací nadřazený autorským právům. Ostatně regionální blokace byla shledána v jinak špatné smlouvě TIIP jako nepřijatelná a porušení volného obchodu. Reuploadoval to někdo na Vimeo.com, Dailymotion (nebo třeba YouPorn :-D)?

Jako doplněk s VPN doporučuji ZenMate, má dostatečnou rychlost na bezplatné streamovaní i v 720p. Je pro Chrome i Firefox. https://cz.zenmate.com/

00

Odpovědět

+-HoNY-Dát sem odkaz na článek přístupný jen předplatitelům nemá moc smysl. Ti, co předplatné mají, ho už asi četli, a my ostatní si ho kvůli tomu jednomu nekoupíme (alespoň většinou).

Ale jo, ty první tři odstavce zní rozumně.

11

Odpovědět

+komunardSken článku: Dva hříchy, které odhalily tyhle volby
https://ctrlv.cz/lNku

Další zajímavé články najdete v Respektu ve vaší trafice. ;-)

00

Odpovědět

+RyelHele, napadá mě jedna věc, odkaz na video je zde: https://youtu.be/-rSDUsMwakI
Redakce Videacesky.cz by ho přece mohla hezky přeložit a dát pod video návod pro obejití regionální blokace. Nelegální to není, maximálně bych to nazval účelovým obcházením omezení, které shledala Evropská komise jako nelegální. Je to win-to-win řešení. Videacesky.cz budou mít trafic.

00

Odpovědět

+-HoNY-pokud je Newt Gigrich jako Speaker of the House a klasický karierní politik podivný, tak je podivná minimálně polovina parlamentu... a když je podivných tolik lidí, tak už to ani není podivné...
...plus mám dojem, že ve středověku potraty nebyly zakázané :)

01

Odpovědět

+freak thinkerNewt Gigrich rozhodně to není obyčejný kariérní politik. Kariérní politici jsou například Přemysl a Bohuslav Sobotkové.

Přijde ti v pořádku říkat o Pobaltí, že je to předměstí Moskvy? Mně rozhodně ne. Newt Gigrich není obyčejný exot, je to velmi nebezpečný exot. Jeho stanovisko k Pobaltí bych přirovnal ke svinstvu, jako když starej Le Pen řekl, cituji: „Plynové komory a holokaust byly jen drobný detail dějin“.

A dokud nebudou politici dělat svoji práci, lidi budou takové nebezpečné exoty volit a adorovat je.

10

Odpovědět

Já toho týpka prostě žeru :D (a to bych šel na každého soc./demo s kladivem 0____0)

76

Odpovědět

Škoda že na to nefunguje adblock

71

Odpovědět

po úmorné snaze přečíst např. tohle https://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/419882-nejcastejsi-spory-vedene-v-souvislosti-s-toaletami.html si řikám, že nějaká nativni reklama by byla lepší :D A tohle je mimochodem jeden z pěti hlavních článků :D

101

Odpovědět

Je to celkem očividnej placenej obsah od podniku vyrábějícího bidety...

50

Odpovědět

Nevím jak v USA, ale u v našich končinách je to poměrně rozumně vyřešeno. Inzerce je viditelně označena (jiný font a podklad než okolní články), že nevyjadřuje názory redakce ani majitele média. Většinou se jedná o články, kdy velká korporace (jako třeba Škodovka) hledá zaměstnance někam do Horní Dolní, kam se nechce nikdo stěhovat nebo neziskovka popisuje očkování v Indii a Africe a hledá další přispěvatele. Občas to stojí i za přečtení, protože obsahuje názory a zájmy lidí, které bych jinak neposlouchal nebo neměl šanci se s nimi nikdy potkat.

Samozřejmě nevím, jak to chodí ve fekálních médiích, pardon, chtěl jsem napsat v bulváru, kde tyhle etické problémy neřeší.

97

Odpovědět

Tak třeba tady chápu, že si toho běžný uživatel vůbec všimnout nemusí.
https://www.novinky.cz/komercni-clanky/420756-pocet-zakazniku-kteri-meni-dodavatele-elektriny-a-plynu-v-roce-2016-roste-zmeny-neni-treba-se-bat-rikaji-odbornici.html
A druhým příkladem jsou třeba youtubeři, kteří při svých projevech tak nějak samozřejmě popíjejí čaj s bublinami a náctileté děti pak berou nákupní centra ztečí a platí kilo za kelímek barevné tekutiny. (viz kauza http://www.m-journal.cz/cs/public-relations/kauza-bubble-tea-probublala-z-youtube-do-mainstreamu__s279x12332.html )

101

Odpovědět

+SleevaAha, tak odvolávám co jsem napsal. Nejspíš žiji v určité sociální bublině. :-/

U Tebou odkázané placené inzerce na Novinky.cz to opravdu nejde na první pohled odlišit od článku. :-( V Hospodářský novinách (a dalších produktech Economia, a. s.), E15 (CN Invest a.s.), Lupa.cz (Internet Info, s. r. o.), Euro (Mladá fronta, a. s.) a iDnes (MAFRA, a.s./AGROFERT, a. s.) jsou články tohoto rázu opravdu odlišeny. Jiná prakticky nečtu (ani dnes populární „alternativní média“).

O kauze s Bubble tea vím, docela hezky to rozpiplali na Streamu. Ovšem YouTube považuji za jakýsi druh blogu/sociální sítě, tak jako třeba Facebook a Twitter. Regulace tomu podle mě nepomůže, tady je třeba začít u lidí - chybí jim kritické myšlení a to bude chyba někde ve vzdělávacím systému.

22

Odpovědět

U nás je to známé spíše jako "sponzorovaný obsah". A ten je i v tištěných verzích za které se platí! Není to jenom tím, že by nebyly peníze. Pisatelé totiž jenom zjistili, že jim sypne +- stejně nehledě na to, kolik nad článkem stráví času. A tak je copy-paste nejsnažší cesta k penězům.

22

Odpovědět

Nemyslím si, před cca. třemi lety jsem si "omylem" (vysvětlení je v názvu článku) přečetl nějaký erudovaný článek na webu Primy ZOOM, no a o čem to bylo? "Ze světa" - "Zajímavosti" - "Nejvíce odhalené fanynky v historii fotbalu". Tvářilo se to jako ten klasický článek pro padesátileté honiče na způsob Maximu, kde sis měl prohlédnout kozy, přečíst si pár doprovodných informací o těch kozách a pak jít zase dál. Zkrátka klasický virální článek uzpůsoben pro sdílení na facebooku, kde kdekoho zaujme jen nadpis o kozách/prdelkách a přístupy už lítají jak když bičem si ho mrská.
Text vypadal jak od mentálně postiženého, každá druhá věta zněla takhle: "Byla tak rozpálená z ohromného vedra, které zrovna panovalo v Paraguayi, že akutně potřebovala odhodit svršek, nebo vypít něco ledově namraženého". To s tím ledovým namražením se v článku objevilo ještě nejméně 5x a celý text navozoval dojem ohromného vedra, až člověku málem samovolně klesly koule až po kolena, ačkoliv panovaly příjemné teploty. No a co se překvapivě objevilo na konci článku těsně nad diskuzí? Obří banner "Jägermeister - chutná nejlépe ledově namražený".

Takže ne, tady se s označením "sponzorovaný obsah" obtěžuje skutečně jen málokdo. Tragický Idnes pro tragické čtenáře má placený článek ve zprávách hned na druhé pozici (jistě, "mírně" ho odliší), Hovinky.cz pro retardované čtenáře se s rozlišováním nezaobírají vůbec a raději napíšou "Deset způsobů jak posekat zahradu umělými zuby od nejlepšího dentisty v Praze" a takové Parlamentní blitky pro absolutní vypatlance si rovnou nechávají platit od politiků (Hašek, Ovčáček) a píší jim propagační články na míru, aniž by na cokoliv upozornily.

91

Odpovědět

+ZeckVšak o ničem jiném nepíšu. Vypadá to asi takhle:
A: Zdravím, napsali jsme (za vás) článek s 1500 slovy se sponzorovaným obsahem a na vás je, abyste ho vydal. Chcete?
B: (zaplní mi to stránky, dostanu cash za "napsání" článku a možná ještě výhody od sponzorů). ANO!

00
Další