SkladyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:204
Počet zobrazení:18 099
V dnešní epizodě Last Week Tonight si John Oliver posvítí na e-komerci a způsob, kterým velcí hráči jako Amazon změnili přístup veřejnosti k nakupování. Jaká je skutečná cena za nákup s donáškou v pohodlí domova?

Přepis titulků

Budeme mluvit o e-komerci. Je jako běžná komerce, kde ale můžete být nazí a nikdo nevolá policii. Vzestup e-komerce dramaticky změnil náš přístup k nakupování, pohodlnost je neodolatelná. Jak přiznává tato žena. Nemusím vyjít z domu, proč nevyužít službu Amazon Prime? Vím, že tu může znít líně, ale prostě nemůže vinit Ashlyn Aardemu. Strávila celý život v čele každého abecedního seznamu. Nikdy nemusela na nic čekat.

Od N do Z, tam jsou abecední držáci. Tudy se pochopí význam fráze: "Johne, vteřinu vydrž." A má pravdu. Když před 20 lety došel toaletní papír, museli jste si natáhnout velurové kalhoty, vlněné botky, čepku Von Dutch, vyjít z domu a jít na místo zvané obchod. Fyzicky najít jakousi uličku, vzít toaletní papír svýma rukama, pomocí nohou a rukou se dopotácet ke kase, zaplatit za něj hotovostí a poté ho nějak přepravit v tašce až k vám domů, i když jste měli žízeň.

Bylo to peklo. Teď už naštěstí stačí kliknout na tlačítko, mnohem lepší. Není divu, že e-komerce drtí řetězce kamenných obchodů. A zdá se, že práce v oněch řetězcích se rovněž přesouvá. Od roku 2000 přišlo v obchodních domech Sears, Macy's a J.C. Penney o práci zhruba tolik lidí, o kolik narostla místa ve skladech, tedy 444 000.. Sklady jako by absorbovaly bývalé zaměstnance amerických obchodů.

Což zní celkem hezky, že ano? Jako by byla farma pro bývalé pracovníky Borders, Circuit City a Tower Records, kde mohou volně pobíhat. I když jste se vždy domnívali, že je to lež a všichni byli utraceni. Ale to, co se doopravdy děje ve skladech, většina lidí nevidí. Pokud nás tedy firmy jako Amazon nenechají nahlédnout na to, jaké zábavné podniky vlastně vedou.

Jako zde. Přemýšleli jste, jak k vám Amazon dodá balík tak rychle? Pomocí dvou věcí. Úžasných technologií a úžasných lidí. - Seane, pověz nám o sobě. - Dodávám zboží a jsem hrozný tanečník. Předvedeš nám to? Lisování, vážení, skenování krabic a lepení etikety, to vše v jedné vteřině. - To je Ryan. Miluje fotografování. - To je pravda. Nakonec Jackie, která každou krabici s láskou obejme před naložením na kamion.

- To já nedělám. - Možná jen tuhle? Máš to ráda. Moment, zadržte. Říct "máš to ráda" poté, co ji donutíte obejmout krabici, je hnus. A na YouTube o lecčems vypovídá to, že pro toto video nejsou povolené komentáře". Pravděpodobně v Amazonu věděli, že jediná rozumná reakce bude: "Celé si to strčte do prdele." Pravdou je, že tyto práce nejsou jen tanečky a objímaní krabic.

Jsou fyzicky náročné. Jak říká tento komentátor nejméně taktním způsobem. Když půjdete do distribučních center, kterým oni říkají plnírny, protože to má být naplňující, ale kdeže. Úžasně se to sleduje, ale když jsem poprvé navštívil tyhle masivní sklady, kde je ulička za uličkou a tihle lidé v nich nachodí desítky mil denně, když vybírají a vkládají všechny ty věci, vypadá to na úmornou vyčerpávající dřinu.

Díky Bohu, že jsem šel na vysokou. Vtipkování o lidech bez vysoké školy, to je koncentrované elitářství. Ale abych byl fér, povýšenost je to, co drží jeho oblek pohromadě. Kostkovaná fialová košile pod pastelovým kostkovaným sakem. Vypadáš jako manekýn Brooks Brothers, kterého vyrazili pro nadměrný hluk. Ale jde o to, že má pravdu. Je to vážně ukrutná dřina. Někdy doslova. Hodnoty zranění a nemocí jsou u skladů vyšší než v uhelném průmyslu, stavebnictví a dřevařství.

Netušil jsem, že existují i nějaká nebezpečnější povolání. Možná jen klaun na rodeu, Umpa-lumpa nebo žraločí zubař. Nyní je dobrá doba o tom mluvit. Protože Amazon právě oznámil jejich Prime Day. Jeden z největších výprodejů. Vlastně Černý pátek v půli července. Dnes se tedy podíváme na sklady coby součást logistiky a na lidi, kteří zde pracují.

Protože marže jsou vyhrocené a nejmenší detail může znamenat obří rozdíl. Na mítinku Wallmartu přivedl jejich výkonný ředitel dva pracovníky, aby ukázal, jak se investorům ve velkém vyplatí drobná změna v přepravních vozech. V přívěsech máme tyto dvojschůdky a co myslíte? Jsou neohrabané, trochu moc velké a těžké. Francisco s nimi denně pracuje a zjistil, že když je zaměníme za tyto, které jsou lehčí a snazší na přepravu, lidé je používají v jednom kuse a mnohem lépe skládají krabice.

To nám letos ušetří minimálně 30 milionů dolarů. Můžete jim za nás poděkovat? Skvělá práce. Jasně. Dopřejte jim hřejivé díky. Což samozřejmě znamená malý potlesk, dvě poplácání po zádech a požadavek: Vypadněte z pódia a zpátky do práce. Ve skladech se děje hodně věcí za oponou.

Mimo dohled zákazníků. Řada obchodních obrů využívá méně známé subdodavatele. Třeba tento sklad v Memphisu. Dodával telefony pro Verizon, ale nebyl jím řízený. Vlastnila a řídila ho společnost XPO, jeden z větších hráčů logistiky. Jejich pracovníci řekli, že podmínky umí být brutální. Loni si stěžovali na extrémní horko. Pracovníci ve stížností uvedli: "Většina skladu nemá žádné větrání a jde o kovovou budovu, v horkých dnech mohou vnitřní teploty vystoupat k nebezpečným hodnotám."

Ale mluvčí OSHA uvedl, že pro žádné pracoviště v Tennessee není potřebná klimatizace. Jako v troubě. Už vím, jak se cítí kuře v troubě. To zní příšerně! I když bych řekl, že kuře by nemělo cítit už nic, když ho dáváte do trouby. Pokud cítí, zkontrolujte si svůj recept, něco klíčového vám nejspíš uniklo. A vedrem to teprve začíná.

New York Times uvedly, že ve skladu zemřela žena na zástavu srdce a pracovník řekl reportérům, že viděl, jak žena žádala manažera o extra pauzu kvůli ztrácení dechu, což vedoucí zamítl. A nejen to, další pracovník řekl, že jim manažeři přikázali dále pracovat, když na zemi leželo její tělo. Legálně vám musím říct toto: XPO vytýká Times tento příběh, odmítají, že by zemřelá pracovnice řekla dozorčímu o nevolnosti a prohlásili: "Společnost umožnila pracovníkům odejít po smrti jejich kolegyně."

Pak ale nechápu, jak do toho zapadá facebookový příspěvek z onoho dne, kde zaměstnanec XPO píše: "Vážně nás nutili pracovat, když bylo tělo té paní ještě v budově." V XPO trvali na tom, že zajistili plně nezávislé šetření, které ukázalo, jak moc špatný byl příběh Timesů. Řekli jsme: "Fajn, můžeme ho vidět?"

Oni řekli: "Šetření řídil někdo, kdo pracoval pro Michelle Obamovou." A my řekli: "Fajn, můžeme vidět zprávu?" Oni řekli, že ne, protože, cituji: "Není žádná psaná zpráva", protože ji obdrželi ústně. Takže které zprávě zde máme věřit? Slovnímu hlášení XPO, jehož detaily mohou zmizet v široké propasti historie ve skvělém duchu tradičního slovního vyprávění. Nebo této soudobé a psané zprávě od někoho, kdo tam byl, podle které musel pracovat vedle mrtvoly kolegyně.

Právníci říkají, že rozhodnutí je pouze na vás. Ptal jsem se jich, zda to může být na mně. Řekli ne. Já řekl: "Kdyby ano, vybral bych Facebook." To podle nich nesmím, takže to neřeknu. Pointa je v tom, že dané odvětví operuje v rychlém tempu. A zde bychom se měli zaměřit na Amazon. Protože tam zvýšili konkurenční tlak napříč celým oborem. Ex-výkonná ředitelka říká, že nastavili laťku vysoko. Je zde zcela posvátný příslib rychlosti.

Když od Amazonu obdržíte e-mail, kde se řekne, že balík doručíme zítra, tento slib se musí dodržet za každou cenu. Za každou cenu. Je zvláštní slyšet, že v Amazonu pracují na mých pitomostech s takovou urgencí. Vždyť nedoručujete léky na záškrt do vzdálené aljašské vesnice. Doručujete nové koňské masky lidem, kteří i zapomněli na objednávku, dokud se nedoručila.

Amazon není ten nejhorší hráč v odvětví, nevyužívá vnější subdodavatele a loni byl v novinách kvůli zvýšení základního platu na 15 dolarů za hodinu. Ale nebýt ten nejhorší je velmi nízká laťka. A zde mají obří vliv. Když Amazon začátkem roku oznámil zavedení jednodenní normy doručení pro členy Prime, Wallmart okamžitě udělal to samé. Amazon v podstatě udává trendy pro dané odvětví. V doručování jsou Michael Jackson.

V oboru jsou nejlepší, každý je imituje a nikdo, kdo se o nich něco dozví, z toho nemá radost. Protože podmínky v jejich skladech nejsou ani vzdáleně zábavné tak, jak naznačují reklamy. Mohou být fyzicky vyčerpávající. Což říká jejich sedmdesátiletý brigádník: Měl jsem v ruce skener a ten mi řekl: "Jdi a vyzvedni balík sušenek Oreo ve fialové sekci." Došel jsem tam a najednou přišel další sken. "Jdi vyzvednout STP olej v zelené sekci."

Ta je na druhé straně skladu velikosti dvou nebo tří fotbalových hřišť. Takže jsem během desetihodinové směny nachodil 15 až 17 mil. Jo. Tohle vám může utkvět v hlavě, až si příště objednáte doručení sušenek Oreo do druhého dne. Vážně je potřebujete tak rychle? Nejspíš ne. Co třeba balení 72 pracích tablet? Opět, podle mě ne. A co kostým, který udělá z vaší kočky ostrostřelce? Zde se to trochu komplikuje. Z kočky bude malý kovboj, můžete jí říkat Butch Čičisidy a na něco takového můžete pospíchat.

Není to akutní, ale není to nepodstatné. Pokud si říkáte, že to možná nebyla vhodná pozice pro toho pána, měli byste vědět, že v Amazonu rychlost práce se zbožím vyčerpává v každém věku. Sběrači jako Stephen Abadie Lee nachodí denně 15 mil a více, aby shromáždili až 200 položek za hodinu. Ruční zařízení udává každý pohyb a odpočítává úkoly na vteřinu. Řekne, že mám jít do uličky 54, sebrat věc a najednou: "Jdi do uličky 72 a máš na to 10 vteřin."

Abadie Lee nezvládal držet tempo a jako mnozí byl nakonec propuštěn. Vyšel jsem z práce, dostal jsem se domů a sedl si na gauč. - A moje tělo se okamžitě vypnulo. - Jste chlapík lehce přes 20 let. - Ano. - I tak jste odpadl. Na konci dne jsem byl mrtvola. Nikdo by neměl být ráno na vrcholu sil a na konci dne mrtvola. Pokud to není jepice. A jepice neprožijí svůj jediný den na světě ve skladu Amazonu.

Samozřejmě, že ne, ony znají hodnotu času. Prožijí svůj den šňupáním hory kokainu a šoustáním! #žijrychlezemřirychle #žiješjenjednou Dle mnoha zpráv se v Amazonu pracuje neúprosným tempem. A jak vám řekne jeden youtuber, který u nich pracoval, i když nabídnou systém odměn, pobídka může být tak trochu fackou. Přišli s tím, že rychlost všech je moc nízká a musí se zvýšit, takže budeme mít silovou hodinku, kdy musíte makat a makat, jak jen dokážete, a vítěz získá odměnu.

Po takové dřině přes bolest zkuste hádat, jaká byla odměna... Desetidolarový poukaz na hamburger! Jo! Chápu, proč to bylo k naštvání. Víte, co je lepší než desetidolarový poukaz na hamburger? Prostě 10 dolarů. Je to jako ten poukaz, ale může být použitý i na něco jiného než na hambáče. Navíc byl Amazon v průběhu let kritizován zaměstnanci pro nepřizpůsobivost v základních lidských potřebách, jako je užití toalety.

7 žalob vznesly těhotné ženy, kterým měly být odepřeny delší pauzy na toaletu a méně nepřetržitých hodin na nohách. Legálně musím zmínit tvrzení Amazonu, který prý zaměstnává tisíce těhotných žen a obecněji říkají, že zaměstnanci mohou jít na toaletu, kdykoli potřebují. Jenže to jednoduše nezapadá do mnoha zpráv od zaměstnanců, ať už v novinách, nebo v mnoha očitých svědectvích na YouTube. Když jdete během pauzy na toaletu, musíte čekat ve frontě a během té doby neplníte čísla, takže si s vámi někdo přijde promluvit.

Když jste od toalet daleko, zabere vám dost času jen se k nim dostat, použít je a vrátit se zpět. A vaše hodnocení letí dolů. Pokud opravu akutně nemusíte, vydržte to do pauzy na oběd. Jinak vám to rozhodí hodnocení a oni hledají každou záminku, aby vás vyrazili. To z mnoha důvodů prostě není dobrý systém. Už jen proto, že lidé při spěchu na toaletě nezkrátí onu toaletní část, zkrátí část s mytím rukou.

Až si příště objednáte něco online, lze předpokládat, že to zabalily močí nasáklé ruce. A pokud přemýšlíte, zda Amazon vůbec vnímá své zaměstnance jako lidi, nejste sami. Sledujte tento rozhovor se stejnými pocity v reálném čase. Počet položek, které vezmou za hodinu, počet kroků, které udělají, to se měří. A pokud nejsou produktivní jako kolegové, přijde varování.

Je zde řada dalších lidí, kteří čekají a danou práci vezmou. Jsou skoro jako roboti. Až na to, že očividně jde o lidské bytosti. Jasně. Upřímně můžu toho chlapa sledovat, když odhaluje, co se skoro podobá. Po celé hodiny. Žirafy jsou skoro jako koně. Jen jsou očividně protáhlejší. Amazon do svých skladů přidává stále více robotů, kde stále více pracují po boku lidí.

Vztah, který není vždy bez problémů. Automatický stroj, jako je tento, který Amazon používá k přesunu zboží, nedopatřením prorazil plechovku s medvědím repelentem. Vícero obětí zvrací a cítí se špatně. Toxický sprej na medvědy se dostal do ventilace. Více než 50 pracovníků si stěžuje na problémy s dechem a pocit pálení v očích a krku. Jo.

Pracovníci to schytali medvědím sprejem od robotů. Amazon říká, že se u plynu změnil způsob skladování. A ještě že tak, protože pracovníci byli zasaženi více než jednou. Roku 2015 reagovali texaští hasiči na událost, způsobenou robotem, který přejel přes medvědí repelent. Takže za 50 let, až bude lidstvo v křížové palbě velké války medvědů s roboty, pamatujte si: Roboti vypálili první ránu a hned dvakrát. A není to jen o vyčerpání nebo potenciálním zásahu medvědím plynem.

Reportéři u pracovníků Amazonu odhalili četné případy pracovních úrazů a zranění. Což není překvapivé. Vzpomeňte si, že jde o fyzicky namáhavou práci. Čekali byste, že do hry vstoupí odbory a prosadí více ochrany. Ale proti něčemu takovému Amazon aktivně bojuje. Pro manažery se vytvořilo i protiodborové video, které loni na podzim uniklo na internet. Sice nejsme proti odborům, ale nejsme ani neutrální.

Budeme směle bránit naše vztahy se společníky jako to nejlepší pro sdružení, byznys a podílové vlastníky. Nevěříme, že odbory jsou v nejlepším zájmu zákazníků, podílových vlastníků a zejména společníků. Náš obchodní model stojí na rychlosti, inovaci a zákaznické posedlosti. Tedy věcech, které nejsou spojeny s odbory. Zákaznická posedlost není zrovna spojená s odbory, protože je to dost děsivá fráze.

S takovou bych se nechtěl spojovat v žádném odvětví a už vůbec ne v tom, které mi do domu umisťuje mikrofony. Čím více zkoumáte pohodlnost Amazonu, tím více si uvědomíte její skutečnou cenu. Zamyslete se. Dříve jsme museli jezdit pro věci do obchodů. Dnes se nám ty věci doručují a nějakým způsobem jsou levnější. To se nestalo jen skrz chytrý algoritmus. Stalo se tak skrz vytvoření systému, který tvrdě ždímá nejníže postavené lidi. A mezitím muž stojící za Amazonem dosáhl na hodnotu 118 miliard dolarů.

Více než kdokoli jiný na světě. Je tak bohatý, že nejspíš opravdu věří v rozumnost své odpovědi na otázku, co bude dělat se svým bohatstvím. Napadá mě jen jediný způsob, jak využít takové množství financí. A to přeměnit své výhry z Amazonu na vesmírné cestování. Ok, takže zaprvé: 118 miliard dolarů není ničí výhra, je to počítačová chyba v kapitalismu.

Ale je to pravda, Bezos utrácí ročně miliardy dolarů za svou osobní vesmírnou společnost Blue Origin. A neříkám, že miliardářské vesmírné hry jsou freudovské téma. Každý může říct, že rakety vypadají jako péra. Řeknu jen to, že takto vypadá jeho raketa! Ta vypadá jako péro ještě více, než byste čekali. Koukněte na tu špičku. A nejen to, miliardy dolarů ročně jsou jen kapka v moři toho bohatství, u kterého Bezos neví, za co ho utratit.

Mezitím se někteří jeho zaměstnanci upracují do vyčerpání. Amazon posunul celé odvětví skladování k neustálému zrychlování u už tak nízkých marží. Zvýšení mzdy na 15 dolarů za hodinu je dobré, ale zvýšení mezd je jen jednou částí této rovnice. Zajištění bezpečných podmínek a zvládnutelného tempa je rovněž kritické. A pokud má Bezos dost peněz na financování provozu svých vesmírných pér, pak není otázkou, zda může zlepšit pracovní podmínky svých zaměstnanců.

Otázkou je, jestli chce. A pokud nechce, Amazon by měl přinejmenším ukázat realističtější obraz toho, co jejich sliby stojí zaměstnance, kteří vše udržují v běhu. Přemýšleli jste, jak k vám Amazon dodá balík tak rychle? Pomocí dvou věcí. Úžasných technologií a úžasných lidí.

Každý den dorazí tisíce produktů a Sean je hledá. Pověz nám o sobě. Sbírám produkty a příšerně tancuji. - To je sranda, ukážeš nám své pohyby? - Já už dnes nachodil 12 mil. Řekl jsem tancuj! - Kurva, au! - Husté pohyby. A Tohle je Ryan. Přesouvá věci v balíkovně. Nemám čas na toaletu, takže si tu stoupnu a počůrám se.

- Dobře ty. - Jasně. Nemůžu, když se díváte. - Dobře. - Dobře. Ne, vážně... Lisa tu balí zboží do krabic, že ano Liso? Nemůžu mluvit, jsem pozadu s hodnocením. V pohodě, jen nám pověz něco o sobě, prosím. Jsem máma, mám dvě děti a nevídám je tak často, jak bych chtěla... Nikoho to nezajímá, jsi pozadu!

Rychleji, rychleji! - Naser si! - Ty si naser! Lisování, vážení, skenování krabic a lepení etikety, to vše v jedné vteřině. - A toto je Alberto. - Kamarádi mi říkají Al a musím říct, že odbory by mohly vyřešit některé systematické problémy... Sprej na medvědy! A nakonec Jackie, která obejme každou krabici. - Ne, to nedělám.

- Možná jen tuhle? - Dobře. - Protože tvou práci chce hodně lidí. - Dobře. - Jednou budou ty krabice objímat roboti - a skončíme s tímhle divadýlkem. - Jo, chápu. - Ale do té doby... Obejmi ji, Jackie. - Dobře. - Dobře, teď ji polib. - Já nechci. Říkám polib ji. Denně jsou dodány statisíce balíků až k vašim dveřím. A to vše díky našim úžasným kolegům.

- Šťastný výprodej, lidi. - Šťastný výprodej. Sprej na medvědy! Jak je, Seane? Amazon. Zkuste na to nemyslet. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (84)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zlatí komunisti, zlatý Stalin. Tí nechali všetky tieto kapitalistické svine pozatvárať do gulagov a zhabali im majetky. A že ich boli milióny. Okamžite treba Bezosa chytiť, popraviť mu rodinu pred očami, zhabať majetok v prospech revolúcie a poslať ho na nútené práce do tábora. A tam nech zdochne od hladu, zimy a tvrdej driny.

17

Odpovědět

08:20 Nevidím nic špatného na tom, že chce Amazon dodržet slovo ohledně termínu doručení zásilky. Česká pošta by se v tomhle od něj mohla hodně učit.

313

Odpovědět

Ja ho obdivujem. Vytvoril firmu, do ktorej mu ľudia chodia dobrovoľne otročiť a on bohatne a má čo chce.

49

Odpovědět

Hele jen reakce k tem podminkam. To ze je Bezos zbytecne bohatej (coz sam priznava) je vec jina. I kdyz "nikdo nebrani" zamestnancum rozjet svuj business a bejt v pohode (99% lidi co jsem potkal a jsou hodne uspesny nemaj ani cas ject na dovolenou na tyden btw.), urcita moralka je zavazuje vyuzit tu moznost a moc pro konani dobra a zlepsovani zivota/prostředi atp. Jinak k tem skladům, je to bezna praxe vsude, plni se norma, pak se udela testovaci kolecko kde se tomu kdo ji posune da kupon na kafe. Proste totalni roboti, pro tu formu nemate zadnou váhu (nemate kreativni pozici, jste naprosto jednoduse nahraditelni behem hodiny) a nachodit 20km za den je proste pro prumernyho cloveka moc, otazka zase jestli se hlasit do kamenolomu kdyz neuzvednu kilo mouky je dobry napad a chyba toho kamenolomu.

39

Odpovědět

Jaký business by měli rozjíždět?

Navíc v naší zemi, kde by karikatura:"Vyžraný ministr financí doslova ždímá drobné mince z hubeného živnostníka mafiánovi do nůše." nepasovala jen na Babiše, ten by ždímal do vlastní nůše.

33

Odpovědět

+kotjaShazování viny na politiky za vlastní neschopnost se zařídit podle sebe a založit vlastní podnik, je v naší zemi taky běžná praxe.

45

Odpovědět

+DashNo když čtu jako neskutečnou buzeraci způsobilo opomenutí zadání 10 Kč do EET.

30

Odpovědět

You load sixteen tons, what do you get
Another day older and deeper in debt
Saint Peter don't you call me 'cause I can't go
I owe my soul to the company store...

61

Odpovědět

Ty pracovníci se nemusí už dlouho obávat těžké práce ve skladech
již brzy to budou dělat jen stroje a oni můžou být doma na podpoře :)

25

Odpovědět

Ale vážně, asi by pomohlo založení církve svatého Antonína topiče elektrárenského, což by byly odbory, ale s církevními extrabuřty - z práva zaměstnance se stane právo praktikovat náboženství, které je silnější a navíc místo zaměstnance, který by tím riskoval, že přijde obživu budu prudit já a hůře.

11

Odpovědět

Naše odbory jsou pohrobci ROH a ČSSD light a když chce papaláš ke korytu musí podkuřovat vykořisťovatelům.
Jaká je výmluva američanů?

11

Odpovědět

Hm, původně jsem chtěl reagovat na různé ty komentáře ve stylu "když se jim nelíbí pracovní podmínky z 19. století, mohou jít pracovat jinam."
Ale pak mi došlo, že to nemá cenu.
Pokud někdo věří, že je to tak jednoduché, jak tvrdí ideové poučky neoliberalismu, tak žije na nějaké jiné planetě než já. A pokud si myslí, že pouze podnikatel má právo na důstojné a slušné zacházení, měl by si přečíst listinu práv a svobod.
Ale zjevně někdo touží po návratu 19. století. Jen by neměl zapomínat, že po něm přijde 20. a jestli skutečně touží zažít dělnické bouře. Protože ty vzešly právě z těchto podmínek.

368

Odpovědět

ale zase pokud by se pracovníci zase vzbouřili
tak by ji možná konečně došlo
ze pokud budete z lidí dělat otroky tak nebudou šťastní a nebudou vás kvuli tomu obdivovat

32

Odpovědět

Když jsou tak naho*no, tak může jít každý jinde.
Pokud je to taková dřina a platí méně a buzerují, tak v přirozeném tržním prostředí mu tam prostě zaměstnanci nenalezou a firma tak je nucena buď zvýšit platy nebo zkrachují.
Soudruh Oliver by zase chtěl kázat soukromníkovi, co má a nemá dělat se svou firmou....

630

Odpovědět

Diskuse je zajímavé čtení :) Snad to nevyzní blbě, ale rád bych se lidí (hlavně těch, kteří si prošli přímo Amazonem) zeptal, jestli mají zkušenosti i z jiných skladů nebo fabrik a jestli jde spíše o pražské + okolí, nebo jsou to i lidi odjinud. Obdobný vykořisťovací byznys model mi sice bytostně vadí, ale ptám se proto, že v okolí (sever ČR) ho vídám téměř všude a v ještě výrazně horších podobách. Při překladu jsem si říkal, že o podobně "utažených šroubech" částečně vím třeba i u České pošty, která je dokonce státním podnikem a mraky podniků jsou tu na tom ještě daleko hůř. Což není žádná obhajoba z mé strany...jen mě zajímá, jestli mám zkreslenou perspektivu já sám, nebo někteří komentující :)

122

Odpovědět

Super dotaz, někde se tomu říká vykořisťování, jinde se tomu říká práce. Mě se to taky nelíbí, proto to nedělám. Známej dělal pro DPD a po 3 letech takovýhle dřiny si koupil auto, jezdí na sebe a je spokojenej, ale řekni to lidem kteří si ty peníze na to auto prostě nenastřádají a raději si koupí dovolenou, mobil nebo podobnou zbytečnost a nikdy nezariskujou na svým životě něco změnit.

95

Odpovědět

+AlennJo, vykořisťování je blbé slovo, které hodně zavání Marxem (třikrát fuj), ale lepší mě v tu chvíli nenapadlo. Asi všichni víme, kam jsem mířil...způsob řízení firmy, kdy se halda spodních "pěšáků" dře v nepřetržitém provozu na dvanáctihodinové směny, jen aby pár vyvolených manažerů mohlo brát šesticiferné platy za to, že si dvakrát týdně přijedou do kanceláře přečíst poštu.
Sám Oliver mě tu lehce krknul rýpáním do Blue Origin. Bezos má tolik prachů, že by se v klidu mohl do smrti válet v nějakém karibském moderním paláci s armádou šlapek a horou fetu, ale místo toho tlačí projekt vesmírných letů. Samozřejmě to nijak neospravedlňuje zacházení Amazonu se svými zaměstnanci, i tak zde ale vidím od Olivera lehkou podpásovku.

34

Odpovědět

+L1ghtVysoko intelektualni a psychopaticki ludia ako Bezos musia mat kazdy den stimulaciu mozgu, musia proste nieco robit. Na plazi v karibiku by dokazali lezat tak maximalne par dni. Preto vymyslaju rozne projekty, ktore relativne ludstvu pomozu, ale kedze Bezosovi chyba stipka empatie tak sa to prejavuje na zamestnancoch, ktori su vykoristovani a ma ich na haku.

44

Odpovědět

Pegatron (bývalý Asus) v Ostravě. Čínská fabrika, kde pravá ruka nevěděla co dělá levá, a podle toho to tak i vypadalo. Nějaká buzerace byla, ale na plnění cíle se sralo, člověk se tam nepředřel (na výrobní lince asi jo), ale za tu almužnu, co nám chodila na účet jim tam určitě nikdo rekordy trhat nebude. Na druhou stranu, nemohli po ciganech a white trashi co si tam natahali čekat zázraky. To bylo ještě před krizí před 10 lety, jak jsou na tom teď, nevím.

01

Odpovědět

poznam plno ludi ktory robia v amazone v seredi a vsetci su spokojny, volne pondelky, vypalty moc dobre

08

Odpovědět

Osobní zkušenost mám kromě Amazonu ještě ze dvou brněnských fabrik a tam to ve srovnání s Amazonem bylo dost v klidu. Ale jinak taky žádná sláva - byl tam zákaz nosit si na halu pití, o jídle a elektronice ani nemluvě (+ pokud nebyla práce, poslali vás domů, takže spousta lidí předstírala že něco dělá jen aby měli prachy; dost lidí tam bydlelo na ubytovnách nebo dojížděli zdaleka). Oproti tomu v Amazonu jste sice mít pití mohli, ale jen v jejich lahvích a jen vodu nebo bublinkovou vodu, prostě aby to bylo průhledné a nic jste nevynesli.

Táta chvíli dělal ve skladu Applu, a tam to prý bylo hrozné, těžká práce a ještě větší buzerace od security - boty se prý vyzouvaly úplně běžně a ženy svlíkaly do podprsenek. A většina pracovníků prý byla čerstvě propuštěna z vězení. Na jedné z těhle skladových prací si odrovnal předloktí a asi to už nikdy nebude mít v pořádku.

10

Odpovědět

No konečně na to udělal video :) Sice se tam nevěnuje zdaleka všem oblastem, ale i tak dobrý. Snad to někoho přesvědčí si tam neobjednávat..
Dělala sem v Amazonu u Prahy a horší práci sem pravděpodobně nezažila, šílená buzerace, sundavání bot apod. při průchodu bránami na kontrolu jestli jste něco neukradli, kraťoučké pauzy kde jste si přes frontu nestihli ani sednout nebo v klidu dojít na záchod, nemožnost při obědové pauze opustit areál, chůze v přesně barvičkami vymezených prostorech, nutnost držet se zábradlí při chůzi po schodech, motivační hesla na zdech kantýny... Říkali tam tomu předstupeň před věznicí. Ale tenkrát to byla jedna z lépe pracených prací, sice jste byli zaměstnanech personální agentury takže odbory by vytvořit také nešly. Vydržela jsem tam měsíc.

141

Odpovědět

No a samozřejmě nesplnitelné normy. Každý den se za vámi někdo stavil aby se podíval na kolik procent plníte plán, a když to bylo méně než sto, pokáral vás. Na druhou stranu z jiných oddělení vím, že když byl někdo dlouhodobě nad 100 %, plán navýšili, když to jde jednomu tak proč by zrychlit nemohli všichni, že.

61

Odpovědět

+rtfmTiez som si to zazil v anglickom sklade. Rumuni sli nad 100 aj ked nemuseli a tak to zacali zvysovat pre vsetkych

23

Odpovědět

Sorry, ale já se těm kontrolám nedivím. Např. jsem členem skupiny, kde se prodávají hry na konzole, a spousta her tam pochází z tzv. "Amazon edice", tzn. pracovníkem ukradený disk bez obalu vynesený v různých tělesných zákoutích.

14

Odpovědět

+BaconNo ale je to fakt potupné. Nemluvě o tom, že máš 5 nebo 10minutovou pauzu a strávíš ji nejdřív čekáním ve frontě před security, potom onou kontrolou (kde tě někdy i projíždí tím ručním scanerem, kde ti pípá i blbej konec zipu), a pak stojíš zase ve frontě zpátky. Když máš 10hodinovou směnu kde celou dobu stojíš, těšíš se jak malej že si na chvilku sedneš a odpočineš a přitom místo toho zase stojíš, akorát jinde (ve frontě), štve tě to a ubíjí tě to.

10

Odpovědět

V pravěku lidi nedělali nic jiného než chodili, proto je lidské tělo stavěno na to ujít i 50km/d :D Pokud máte výčitky svědomí, že velké společnosti nabízí lidem takto těžkou práci, nekupujte si výrobky :) nebo jim napište, že chcete dát skladníkovi dýško. Já si myslím, že mají stále lepší práci než měli horníci minulé tisíciletí a také si myslím, že za pár let budou brečet na vykořisťování lidí v kancelářích, protože manuálně už se bude jen utírat zadek. Je to pokrok a důležitou otázkou je: Je to lepší a efektivnější, nebo naopak?

629

Odpovědět

On je trochu rozdíl když nachodíš 50 kilometrů venku na slunci čerstvém vzduchu a po přírodním terénu, taky si můžeš odpočinou kdy chceš. Chůze ve skladu po ploché zpevněné ploše kde tě buzeruje managment a si ve stresu, protože nechceš přijít o práci to je zcela jiné prostředí.

361

Odpovědět

+AlzebraJo to souhlas, já jen když sem viděl toho pašíka jak tam chodí (a jako v pravěku to musel být taky stres, ujít takovou dálku pod sluncem ve vedru, v zimě v kalamitě jen abys našel jídlo které tam možná ani není) ... každopádně narážím na to, že ty podmínky se postupem času zlepšují, v porovnání s prací na poli za feudalismu je to určitě pokrok. Neúroda = jistá smrt. Nyní když nezvládáš, tak jdeš pracovat jinam. A i v takovýchto pozicích je míst nedostatek, proto si zaměstnavatel může dovolit z tebe ztrhat kůži, protože na to místo se stojí fronta. Pokud zaměstnavatel bude muset utratit peníze na zlepšení podmínek co se asi může stát? Zmenší se plat/zvětší se tempo a doplatí na to zas a znova ti nejzranitelnější.

510

Odpovědět

+AlennTy vole, ale ved uz nie sme v praveku, trochu premyslaj... uz davno sme si odvykli na dlhu chodzu/beh.
To je ako keby si porovnaval ultramaratoncov s bezcami na 5 km.
Btw, mas nejaky zdroj, ze sa v amazone caka fronta na pracu ? Ak ano, napis sem, diky.

64

Odpovědět

+Říká to v tom videu ten 'alike' týpek sám. Srovnatelný s českým Lidlem. Takže tělo ultramaratonce je jiný než to moje?

18

Odpovědět

"V pravěku lidi nedělali nic jiného než chodili, proto je lidské tělo stavěno na to ujít i 50km/d " Ne všichni, někteří rybařili ,pásli zvířata atd. Tomu se říká specializace. Někdo tak nachodil za den 10 km a někdo třeba i 200 km. V Amazonu nepracují ultramaratonci, ale amatéři kterým Amazon nedává šanci se zlepšit.

32

Odpovědět

+Alberto123V chození se určitě zlepšují :) specializace - check, v pravěku btw lidi moc zvěř nepásli.

00

Odpovědět

+AlennPravěcí lidé chovali a konzumovali šneky už asi před 30 000 lety.

00

Odpovědět

+Alberto123Psal si pásli zvířata, zajímalo by mě jaký před 30k lety.

00

Odpovědět

+AlennTak co tedy dělá šnek když mu dáš krmení?

00

Odpovědět

+Alberto123Nevím bučí, štěká, kvíká? Jako většina zvířat které si pod tímto pojmem představíš?

00

Odpovědět

tak nemusíme chodit zas tak daleko..máme tady svoje DHL a jiné sklady kde jsem btw brigádničil a je to ta samá písnička, možná méně depresivní, ale i tak. A pro "v m varga" mám jen tohle: Nikde ti nekážou robit, ty k***t jeden. Ale jen proto, že lidi nemají na výběr (nedostatečné vzdělání atd.) neznamená, že musí pracovat v podmínkách jako v koncentráku.

232

Odpovědět

Nemusí no, můžou jít pracovat jinam.

621

Odpovědět

Lidi nemaj na výběr??? Nevim jak v USA, ale když mluvíš o česku... NEZAMĚSTNANOST POD 3% !!!! Dneska, má na výběr úplně každej. Je tak strašně moc volných míst... na naprostej většině nechtěj ani žádný úžasný vzdělání. Doplňovat zboží, nebo sedět za pokladnou může každej kdo odchodil alespoň první stupeň základky, aby se naučil trochu číst a počítat. Pokud člověk tu základku dokonce dokončil, hned se mu otevírá spoustu dalších možností (např. operátoři/skladníci) a pokud máš ještě řidičák, tak seš prakticky král. Zvlášť teď přes léto... koukni kolik všude sháněj brigádníků.

86

Odpovědět

+BullOverTřeba já dělám na poště a je to peklo, ale nikdo, kdo neumí česky a neumí počítat, tam dělat prostě nemůže a to je problém a zároveň i sranda, protože přímý nadřízený je fakt rád, že má aspoň někoho, kdo něco umí, protože naučit se aspoň větší část z té přebujelé hromady nabízených služeb je záležitost měsíců a tak dlouho tam většina nevydrží.
Dnes jsem šla na nemocenskou a vedoucí div nebrečel.:D Další plus je, když přijde někdo na přepážku a začne si u mě stěžovat, že už čeká přes půl hodiny a vyvolávák ho přeskočil, nebo mu nepřivezli nějakej podělanej balík. Vždycky mám takovou tu škodolibou radost, když se na dotyčného podívám a a řeknu mu "no jo no" a když se rozčílí ještě víc "no jo no" mu ještě párkrát zopakuju. Ach, ta bezmoc očích by uspokojila i náročnější dominu...

30

Odpovědět

mala si sa lepsie ucit ,ty p..a jedna

08
Další