Co si můžete odnést z Wonder WomanJust Write

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 25
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:108
Počet zobrazení:6 727

Tento díl se zaměřuje na literární prostředek zvaný bathos, který se až příliš často vyskytuje v současných filmech o superhrdinech.

Přepis titulků

TUHLE SCÉNU MILUJU TUHLE SCÉNU NESNÁŠÍM Přestaň. Momenty, které jsme právě viděli, jsou skoro stejné. Odehrávají se ve skoro stejné části filmu a jsou o stejné věci. Hlavní hrdina přestane bojovat s dvojitou identitou a přijme svou hrdinskou stránku.

Tak proč se mi jedna líbila a druhá ne? Protože jedna je upřímná a emotivní, zatímco ta druhá podkopává vlastní drama vtipem. Tomu se říká bathos. Poprvé ho popsal Alexander Pope v roce 1727 v eseji Peri Bathous aneb umění poklesnout v poezii. Popisuje momenty v básních, kdy se tón změní z vážného v triviální za účelem pobavení.

Tak jsem se postavil. Spokojeni? Všichni už stojíme. Banda blbců. Juxtapozice takových momentů je vtipná, ale zkazí dramatický efekt. Když se podíváte na nejpopulárnější současné hollywoodské filmy, hlavně filmy od Marvelu, myslím, že si všimnete, že jsme kulturou unesenou bathosem.

Jako u všech literárních prostředků lze bathos využít správně, například u parodie. V Deadpoolovi nebo Lego Batmanovi se používá pořád a je efektivní, protože se u nich očekává, že si budou utahovat ze známých klišé. Ale teď tu jsou vážné verze žánru, které jsou tajně parodiemi. Tento moment v Doctor Strange je parodie na Spider-Man. Ať už záměrně, nebo neúmyslně.

Podobně tohle... je parodováno tímto... Pozor! Tyto momenty ukazují, že tvůrci nevěří kvalitě vlastního příběhu. Používají tyto vtipy, aby odvedli pozornost od dramatických neodstatků. Hlavní otázkou filmů o superhrdinech je: Kdo tohle je? Jsou sobečtí nebo altruističtí?

Přijmou zodpovědnost, kterou jim jejich schopnosti přinesly? Tento moment je odpovědí na tuto otázku. Má být energický, vystřelit postavy směrem k vyvrcholení filmu. Když vyprávíte upřímný příběh, pak je toto moment, kdy byste si měli být nejjistější, že je do něj publikum zabrané. Můžete říct, že to jsou dobré vtipy, ale tomu neoponuji. Říkám, že dramatický efekt příběhu slábne, kdykoliv je nesprávně použit bathos.

A nejsou to jen ojedinělé momenty, ale trvající tón příběhu. Mrzačení příběhu se děje neustále. Ant-Man nedokáže s vážností ani říct svoje jméno. V Stážcích galaxie to funguje lépe, protože to aspoň jsou komedie, ale třeba scéna na letišti z Občanské války, která by měla být nejdramatičtější scénou filmu, má místo toho dosti střídavé vyznění.

Na začátku scény Tony pořád vtipkuje. - To je zvláštní, kolik lidí potkáš na letiští. - Hodně zvláštní. Pak je najednou vážný. - Byl jsi zaneprázdněn. - A ty jsi byl idiot. Přitáhl jsi Clinta, odvlekl jsi Wandu z bezpečí. Snažím se tu... Snažím se držet Avengers pospolu.

Pak přijdou další vtipy, i když bojuje se svými nejlepšími přáteli. Wando, myslím, že jsi Visiona ranila. Zamkl jsi mě v pokoji. To je přehnané. Scéna najednou skončí dost temně. Publikum se možná vtipům bude smát, ale dramaticky scéna nedává smysl. Proč k takovým momentům dochází?

Tohle je Joss Whedon, autor dvou filmů Avengers a dramaturg mnoha původních Marvel filmů. Pravděpodobně jeden ze dvou lidí, kteří nejvíce ovlivnili tón Marvelu. Jeden z jeho známých citátů je: "Ať je to temné, ať je to ponuré, ale pak proboha řekněte nějaký vtip." Zkoušels někdy schwarmu? Whedon podporuje použití určitého bathosu, ale jako každá rada pro psaní je dobrá jen někdy.

Když utečete od vážného tónu, můžete to přestřelit a skončit s parodií sebe sama. Protože příběh musí být temný a ponurý, aby vám tento citát pomohl. Jinak drama vtipem nahrazujete. Ve výsledku bude film bezzubý a bezvýznamný. Zatímco Joss Whedon si komedii s osobitostí neplete, od té doby, co z Marvelu odešel, se ve snaze napodobit jeho vtipný dialog filozofií Marvelu stalo: "Jenom vtipy.

Pořád. Za každou cenu." Je to dost cynický přístup. Myšlenkou je, že tam dáte dost vtipů, aby se publikum tak nějak bavilo, ale tím nevytvoříte hodnotný příběh. Můžete kombinovat komedii a drama bez toho, abyste jedno či druhé obětovali. Equinimita.

Schopnost být klidný a vyrovnaný. Přijal její zradu... s equinimitou. Jacku, p*cám ti tátu. Ale je tu další faktor. Tyto vtipy se dějí během scén, které by jinak byly emotivní, takže to vypadá, že tyto filmy se emocí bojí. Protože se bojí, že vtip se obrátí na ně.

Že budou působit lacině. A teď se konečně dostáváme k Wonder Woman, protože u ní jsem cítil opravdové emoce. A není to náhoda. V rozhovoru pro New York Times autorka Patty Jenkins řekla: "Laciné je pro mě zakázané slovo. Mám dost toho, že bychom se měli bát upřímnosti. Posledních 20 let se svět zábavního průmyslu bojí upřímnosti, myslí si, že musí pomrkávat na publikum, protože se to líbí dětem."

Patty Jenkins má pravdu. Jsme přesycení vjemy z médií, ale přesto trpíme nedostatkem emotivních příběhů. Ať už má Wonder Woman jakékoliv slabé stránky, nedostatek upřímnosti to není. Wonder Woman je inspirující postavou, která se za něco bije. Bije se za pravdu, čest, odvahu a obětavost.

A je to vidět napříč celým filmem. Chová se přesvědčivě a film jí nikdy nepodkopne nohy. Obraz i zvuk dělají všechno pro to, aby vás přesvědčily o její pravdě. Účelem mých videí je, abychom se já i vy zlepšili ve psaní tím, že sledujeme chyby příběhů ostatních. Nejdůležitějším cvičením pro spisovatele je sledovat příběh a být si vědom vlastních emocí. Nekoukejte se pasivně, nehledejte skuliny v zápletce, ale ptejte se v každé scéně sami sebe: "Jak se teď cítím a proč se tak cítím?"

Když to budete dělat, vaše vnímavost neupřímnosti bude neomylná. Poznáte všechny manipulace, o které se film snaží. Zkuste to, až si pustíte Wonder Woman. Uvidíte, že každá scéna vyvolává jednu opravdovou emoci, ne napodobeninu. Nic tam nepopírá předešlou emoci. Pod vrstvou vtipu je opravdová hloubka, což z filmu dělá víc než soubor vtipů.

Je to důkazem, proč by se filmy neměly stydět za svou podstatu. Používání bathosu vyvolá smích, ale zkazí nejen smysl příběhu, ale i přesvědčení, že příběhy mohou mít nějakou váhu. Příběhy musí riskovat v emocích, které vyobrazují. Neměly by ukazovat pochyby mrkáním na publikum. Víte, kolik uznávaných filmů, obsahuje ty nejlacinější scény? A jsou úspšné právě proto, že si tuto lacinost užíváme.

E.T. končí tím, že vesmírná loď vykouzlí na obloze duhu. Můj nejoblíbenější film končí tím, že na sebe dva lidé pět minut v kuse křičí: "Miluji tě!" - Miluji tě! - A já tebe. Jestli je váš příběh upřímný, pak nemůže působit lacině.

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dobrou hoňbu, to si můžete odnést :)

00

Odpovědět

nikdy som nevidel ani jeden film od marvel alebo dc ci jak sa tie sracky volaju, ani jednu cast GoT, nechcem este viac ohlupnut

114

Odpovědět

viac to už asi ani nejde

131

Odpovědět

+regressivepo tvojom komentare, zacinam pochybovat

07

Odpovědět

DC, včetně WW, mě nabaví, protože se snaží o vážnost, ale přitom je to spíš trapné než vážné. BvS je aspoň vizuálně v některých momentech hezké.
Marvelovky byly filmy o superhrdinech na odlehčení hned od začátku. Nejlepší Marvelovky jsou právě ty uvolněné a vtipné, přesto s důležitým tématem, které není vtipem degradováno, ale spíš se tím vtipem snaží bojovat proti nepravostem a depresi - Iron Man, Winter Soldier, i ti Guardiani, Thor 3. A špatné Marvelovky jsou ty, kde je naroubované hloupé drama, takže i vtipy jsou hloupé, protože nejsou o boji proti depresi (protagonisty/diváka), ale jenom aby se neřeklo, nesedí to tam, a je to celkově blbý film - Thor 1 & 2, Age of Ultron (i když je tam nejlepší záporák MCU zatím), IH...

78

Odpovědět

Prvních dvacet minut. Jinak je to ta největší m***a, kterou jsem kdy viděl. Tohle je za hranicí nevkusu a trapnosti. Chtělo se mi blejt ... sorry

46

Odpovědět

I to je důvod, proč je nejlepší marvelovka Punisher od Netflixu. Jsou tam hodně cheesy momenty, které ale vyznění neshazují.

btw. Drama s humorem umí dobře mixovat Korejci (třeba takový Snowpiercer tohle dobře dělá)

22

Odpovědět

Snowpiercer (film) byl hodně dobrý, ačkoliv já sám jsem ho docenil až na druhý pokus.

Porvé jsem ho prolétl s omezeným (tunelovým) vnímáním k jakému mě vydrezůrovaly hollywoodské filmy poslední dekády a musím, se zpětným sebenepochopením a politováním, konstatovat, že jsem ho vůbec nepochopil a vlastně mi přišel dost pitomý. Pak jsem nad některými scénami přemýšlel, znovu si ho pustil a za sebe mohu říct, že jsem viděl jen málo promyšlenějších akčních filmů.

00

Odpovědět

Ohledně bathosu, myslím si, že je to proto, že se tvůrci bojí, aby průměrný divák s inteligencí zemáku a emočním chápáním dvou letého dítěte nebyl příliš strhnut a počase si náhodou třeba i nevytvořil lepší vkus na filmy, takže je lepší jim cpát """"""""""""""""vtipné""""""""""""" sra*ky a udržovat si je na urovni ovcí, které sežerou každou otep, jen aby se dalo dále točit a kvalita byla irelevantní, hlavně že je tam vtípek nebo dva.
Jeden z důvodů proč novej Justicián Lége je sheise

64

Odpovědět

Já jsem si osobně z Wonder Woman odnesl, že i špatný film může být kriticky ohodnocen, pokud má nějakou politickou myšlenku a nebo je "you go girl!".
Protože ten film byl vyloženě nudnej a špatnej, předvídatelný a Gal Gadot neumí absolutně hrát.

116

Odpovědět

súhlasím, BvS mal v ultimátnej edícií aspoň pokus o presah, snyder nechcel točiť kliše blockbuster ako Marvel, a za to ho critici strhali, nebolo to vtipné, hrdina zomrel...

22

Odpovědět

+mino87Podle toho, co jsem slyšel, se u BvS lidi nudili a nechápali, o co v tom filmu šlo (viz idiotské "martha" meme které ukázaly, že divákům nedošlo o co v té scéně vubec šlo). To pouze znovu poukazuje na to, že lidi jsou idioti a nedokáží ani dávat pozor u filmu. Hold když to není "akce střídá vtip", tak už je to pro ty jejich mozečky příliš.
To samé nynější star wars. Totální propadák jako film, naprosto příšerný film kde 70% je absolutně k ničemu, ve kterém si režisér akorát pohonil ego a propagoval svou novou trilogii a kde hromada postav má nulovou důležitost a jsou tam protože... ? Film, který hlásal "zabij minulost" a přitom se jí držel jako klíště, film, který nedokázal doopravdy překročit limity série a který stojí za starou bačkoru.

94

Odpovědět

+cyankalBvS jsem viděl v rozšířené verzi a ten film nefunguje. Při akčních scénách nebylo nic vidět (temný ve významu vyprávění není to samé, co tmavý) a ten zvrat s Martou je opravdu pitomý, vysvětluj to, jak chceš, ale stačilo, aby se jedna z matek nejmenovala Marta a Batman by jí nešel zachránit, ona by uhořela a nový Ježíš by byl mrtvý. Batman nevznikl, aby chránil nevinné, ale aby likvidoval kriminální živly. To je rozdíl.

30

Odpovědět

+BananovnikJo lidi..to jsou pitomci...nastesti mame strazce prave kultury a kvality jako jsi ty, ty holde :-)

00

Odpovědět

+witty1Sorry patrilo k cyankal.

00

Odpovědět

+witty1Tak tak a jestli budeš hodný, tak tě vemu do učení :)

00

Odpovědět

+BananovnikLíbí se mi, že vyzdvihuješ bitvy, o kterých nepadlo ani slovo, protože o bitvy mi absolutně nešlo (a já s nimi jinak neměl problém, i ta s Doomsdayem byla přehledná, což někdy u CGI festu nebývá, možná jsi měl špatnou verzi kvalitativně, popř. zkusit zvýšit jas na monitoru).
Celá myšlenka scény s Martou byla supermanova lidskost a batmanovo uvědomění si tohoto jeho rozměru. Mohlo to být uděláno na sto jiných způsobů, mohl zachránit koťátka ze stromu, nebo se podepsat holčičce ze školky na penál, ale tvůrci využili toho, že se jejich matky jmenují stejně. Jde vidět, žes to pořádně nepochopil.
Jinak moc nechápu, jaký je rozdíl mezi chráněním nevinných a likvidací kriminálních živlů v dané scéně a co to vubec co má dělat s tím, o čem se bavíme.

00

Odpovědět

+cyankalPři zvýšení jasu si nepomůžeš, protože BvS je projetý mnoha filtry (krom světlosti, tedy jasu, existuje ještě kontrast). A ten CGI fest...no, je to důvod, proč se komiksovky už mnohým zajídají.
Pořád je ten zvrat pitomý (a zopakuji, protože zjevně si nepochopil mou výtku), stačilo, aby se jedna z matek nejmenovala Marta a Batman by jí nešel zachránit, ona by uhořela a nový Ježíš by byl mrtvý.

A ta poslední poznámka je hodně zásadní, protože to je jeden z důvodů pitomosti onoho zvratu. Krásně jde tento rozdíl vidět v druhé sezóně Daredevila a jeho kontrontaci s Punisherem; Tam stejný konflikt jako v BvS je zpracován mnohem lépe a ten konflikt vznikl, protože oba mají rozdílny pohled na spravedlnost, nikoliv proto, že by oba byli labilní debilové, co nejsou schopni si promluvit, protože jde o Batmanův vývoj ze mstitele na ochránce. Na začátku je ještě jako Bruce Wayne zachránce, ale selhal. A právě ten v něm znovu probudil toho ochránce.

Jak jsi říkal, mohli to tvůrci udělat mnohými jinými způsoby, ale to by chtělo, aby scénárista přemýšlel (resp. scénaristi, u blockbusterů je scénář vyloženě kolektivní dílo) a našel vhodný způsob. Pokud máš načtené komiksy (nebo si četl nějaký rozbor fanboye s encyklopedickými znalostmi o DC univerzu, což spíš tipuju u tebe), tak je ti vše jasné, dává ti to smysl (komiksy jsem nečetl, tak někdo - Je to v komiksu také?).
Jenomže, co zkousne komiks nezkousne film a naopak. Navíc tam to může být mnohodílná série. A třeba s jinými tvůrci by něco podobného nemuselo působit pitomě. Ale ten problém je, že to působí pitomě.

A je smutné, že se jako hluboký film se velebí blockbuster s pár vizuálníma referencema na pašije, staré obrazy a framy z komiksu. Ten film má příliš mnoho motivů, takže žádný nemůže plně rozvinut. Producentské tlaky, aby WB s DCEU během chvíle dohnal to, co Marvel pečlivě plánoval. A pak Zack Snyder, který se snažil (a některé motivy vypadají opravdu hezky), ale už v Sucker Punch ukázal, že se nechává příliš unést vizuálem, i když to jde na úkor (a v případě SP proti) myšlence filmu.

00

Odpovědět

"tvůrci to dělají jelikož nevěří svým příběhům" No tak u marvelu je to nedůvěra oprávněná, nevybavuju si ani jeden jejich fim, o kterém bych řekl že má fakt dobrý příběh. "Je to barevné a hejbe se to" takový je pro mě téměř univerzální pocit z jejich vyprávění.

142

Odpovědět

Logan... ale jinak máš pravdu je to opravdu jediný film...

10

Odpovědět

+000oqJo, s Logenem sohlasím. Příznávám se, že podle mého tak vybočuje, až mám vnitřní problém vnímat ho jako marvelárnu, spíš je to v mé hlavě samostatný projekt v zajetém vesmíru. Vlastně by mě docela zajímalo, jak to bylo u Logena se studiovým dohledem.

00

Odpovědět

Zajímavé video k zamyšlení. S většinou souhlasím. I s poukázáním na přednosti Wonder Woman. Co se týče Marvelu, je pravda, že se hodně tlačí na pilu se vtipnými pasážemi. Nicméně se přiznávám, že zmíněné filmy (třetí Thor, Ant-Man, Doctor Strange) považuji za nejlepší z univerza. Myslím si, že marvelovky nikdy nebyly o vážných dramatických momentech (byť i ty jsou k nalezení). Již od prvního Iron Mana bylo zřejmé, jaký bude nastavený kurz. Proto mi nevadí, že je dnes taková snaha o to vytvořit co nejvíce "cool" snímek. Do "poetiky" univerzu to zkrátka patří. Kdo se chce potápět do hloubky, má možnost. Nicméně si myslím, že původní intence marvelovských filmů je zcela jiná.

112

Odpovědět

Humor Doctora Strange je pro děcka a retardy, absolutně nefunkční pro kohokoliv aspoň s půlkou mozku. Narozdíl od Ant-Mana, který je ale od začátku heist komedie.

88

Odpovědět

V prvnim Thorovi je par vtipu, ale nesnazi se je rvat tam, kam nepatri.
Na druhou stranu Ragnarok je predevsim komedie a proto mu odlehcena nota cely film sedi.
U Ant-mana je hodne videt styl Edgara Wrighta a to je jeden z dnesnich nejschopnejsich reziseru audiovizualnich vtipu (komedii).

21

Odpovědět

Vdaka tomu su nove Star Wars taka sracka ako su. Kazdu epicku scenu degradovali na srandicky pre deti. Spravili z toho najlepsiu rodinu komediu roku 2017. Vdaka tomuto prvku stratil SW svoju nadcasovost ktorou bol legendarny a stal sa obrazom a definiciou roku 2017. Ale koniec koncov je to logicke preco toto Disney spravil. Hral to na istotu, na 1. mieste co najvacsi zisk a srandicky na marvelovsky styl sa osvedcili v minulosti, tak podme nimi dojebat star wars ked nam naplnia kapsy. + ked si Disney spocita ci bdue mat vacsiu zisk z hardcore fanusikov alebo z rodin, ktore na tieto "vtipky" mozu zobrat deti...rovnica vysla jasne. For the record: tento styl filmarciny mi vo vseobecnosti nevadi. V guardians of galaxy alebo deadpoolovi to sedi ako riť na serbel, no strkat ho vsade a toboz do SW ktoré bolo na epickych scenach vystavane je uplne kok*tny napad.

207

Odpovědět

Niekto nema rad Marvelovky ;)

612

Odpovědět

A přesně takhle posrali Thora 3. Film měl velký potenciál a mohla to být pecka, kdyby byla pojatá jako dark fantasy drama a oni do toho nastrkaj trapný rádoby vtipy a film přišel o napětí a dramatičnost a stala se z toho jen přehlídka trapnosti ve vyšperkovaném hávu. Ale chápu, Marvel jede hlavně na dětské publikum a tak dospělejší vyznění filmu asi nemůžeme očekávat. Jsem hodně zvědav na Avangers jak to zvládnou tam až budou padat hlavní postavy, jestli z nás film vyždíme nějaký emoce nebo to zase zabijou trapným rádoby humorem.

1312

Odpovědět

Problem neni, ze by to byl spatny film. Jen to nebyl film, ktery jsi si Ty predstavoval. Film neprisel o napeti jako dark fantasy, film ho v prvni rade ani jako komedie nemel mit.

13

Odpovědět

Taika Waititi zachránil tímto přístupem Thora. A i tak - radši budu mít dobře napsaný bathos s levným vtipem, než rádoby vážnou scénu, která je ve skutečnosti naprosto směšná a trapná.

22