Kde se vzaly vánoční tradice?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:152
Počet zobrazení:10 404

Dnes se vám představí Kevin z Vsauce2 a řekne vám o původu některých vánočních tradic a symbolů. Podívejte se i na další videa z našeho speciálu Vánoce 2015.

Přepis titulků

Já jsem Kevin z Vsauce. Vánoce, svátky výtržností, opíjení se a dožadování se jídla od bohatých. O dvanácté noci Vánoc v tudorovské Anglii se vyměnily společenské role. Venkované byli pohoštěni šlechtou. Tato tradice má původ až ve starověkých římských oslavách Saturnálií. Ještě na začátku devatenáctého století se chudí v New Yorku na Štědrý den opíjeli a bouřili se proti bohatým. Dožadovali se jídla a pití a ničili jejich domy.

Santa Claus byl vymyšlen mimo jiné i proto, aby se hlavním smyslem Vánoc stalo obdarovávání dětí. To chudinu donutilo zůstat doma se svými rodinami, aby přestali vykopávat dveře kvůli cukroví. Předlohou pro Santu Clause byl svatý Mikuláš. Žil ve 4. století a byl známý rozdáváním darů. Například dával mince do předem připravených bot.

I jméno Santa Claus je jen odvozeno od německého Sankt Niklaus. Po protestantské reformaci se ve velké části Evropy upustilo od uctívání svatých. Dávání dárků a dohlížení na pošlušnost se přesunulo na Mikulášovy společníky. Jako byl třeba Belsnickel. Ohromný muž, oblečený v otrhané kožešině, který zlobivým dětem hrozil dlouhou holí. Báseň z roku 1821, ve které je první dochovaná zmínka o Santa Clausovi, popisuje, že nechával dětem v punčochách břízovou větévku, aby je rodiče mohli trestat.

Tato báseň se jmenuje Přítel všech dětí. Uhlí se vám najednou nezdá tak špatné, že? Věšení punčoch o Vánocích vzniklo z dřívějšího dávání mrkví do bot u krbu, aby lidé nakrmili Odinova létajícího koně. Odin přiletěl komínem a výměnou za potravu pro koně nechal lidem sladkosti. Jmelí je uctíváno už tisíce let, protože i přes zimu zůstává krásně zelené.

Také proto, že roste na dubech, které byly posvátné pro druidy. Druid mimochodem znamená "ten kdo zná duby". Druidové považovali polibky pod jmelím za rituál, který zvyšuje plodnost, protože jmelí má v sobě duši posvátného dubu. Navíc bylo považováno za pohlavní orgány dubu. A jako vždycky...

Díky za sledování. Překlad: Zarwan

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Sankt Nikolaus, ne Sankt Niklaus :-)

31

Odpovědět

Mě by třeba zajímalo proč si chodí pro dárky až 25. ráno. Přece večer je taková lepší atmosféra ne?

131

Odpovědět

Protože Vánoční den je 25. prosince. U nás to děláme 24. jako následek toho, že den dřív začínal soumrakem.

121

Odpovědět

+Sriber"Vánoční den"? Nevidíš slovo noc ve slově "Vánoce", neboli původně svatá noc )(weihnacht=vájnacht)??

23

Odpovědět

+Sriberorcinusorca2014: Svatá noc se odvodila až po přesunu na 24. večer.. Původně to tak nebylo

50

Odpovědět

mě třeba přijde 1000x lepší dávat si dárky ráno.. atmosféra, všechno.. udělá ti to štastnej celej den prostě, né jen 5 hodin než usneš.. ráno už nuda

48

Odpovědět

Před každym velkým svátkem (u katolíků) se konala tzv. vigilie. Z toho pak vznikl u nás Štědrý den. Vánoce "ofiko" totiž začínájí až 25.12 a končí 6.1. na křest páně. 24. 12 je ještě součást adventu - proto se se jí postní jídlo) ryba apod.

00

Odpovědět

skvelé len mi trochu chýbalo aj nahliadnutie do európskych a nábožensky ladených krajín ohladom vianoc

182

Odpovědět

Tak sa poďme zbežne pozrieť, čo oslavujeme. Kresťania tvrdia, že Vianoce sú sviatkom narodenia Ježiša Krista (ktorý sa podľa podľa Biblie narodil v septembri, čo ani zďaleka nepripadá na vianočné obdobie). Pravdou ale je, že si len prisvojili tento sviatok aj s väčšinou pohanských tradícii. Spravili to preto, aby sa kresťanské sviatky prekrývali s pohanskými a tým vlastne urýchlili násilný prechod pohanov na ich náboženstvo.
V skutočnosti sa tieto sviatky nazývajú Jule/Juletide. Ide o germánsky sviatok, ktorý je oslavou zimného slnovratu. Patrí k nemu aj najikonickejší symbol dnešných Vianoc a to vianočný stromček. Severskí pohania verili, že svet ľudia zdieľajú s bohmi, duchmi prírody a démonmi. Práve zima pre nich bola obdobím, kedy v lesoch číhali zlí duchovia. Vždy si preto chceli nakloniť prírodu na svoju stranu a na pomoc si zavolať duchov lesa. Preto si vždy v zime nad dvere a okná svojich domov vešali vetvy stromov ako jedľa alebo cezmína a tiež známu rastlinu zvanú imelo. Tieto stromy a rastliny považovali za magické a verili, že majú silu ich ochrániť, pretože ako jediné ostali zelené aj v zime. Často si tiež ihličnaté stromy nosili až do domov, aby im vôňou spríjemnili dlhé a temné zimné večery.
Ďalším poznávacím znamením dnešných Vianoc je vianočná hostina a následne dávanie darov. Táto tradícia pochádza od rímskych pohanov a ich sviatku zvaného Saturnálie (taktiež zimný sviatok), ktorý bol pamiatkou na zlatý vek vlády boha Saturna. Počas týchto sviatkov sa nepracovalo, úrady a školy boli zatvorené a všetci ľudia (vrátane otrokov) sa oddávali hostinám a veseliciam. Ľudia sa tiež zvykli obdarúvať a to najmä sviečkami, ktoré symbolizovali svetlo a teplo do nadchádzajúcich zimných dní.
Takže takto vznikol najväčší "kresťanský" sviatok.

276

Odpovědět

+JerrekA co na tom, že Vánoce si sebrali plno podobných vlastností z pohanských svátků? V ČR zase jezdíme na silnici díky Hitlerovi. SIE. ...

114

Odpovědět

+Jerrek*na silnici po pravé straně

92

Odpovědět

+JerrekČeskoslovensko se zavázalo v rámci dodatku k Pařížské úmluvě v roce 1926 pro zavedení jízdy vpravo stejně jako celá Evropa.

83

Odpovědět

+Jerreknevimjmeno2:
a co vyhláška 274/1938 Sb. ?

10

Odpovědět

+JerrekMy jsme se taky zavázali k EURU a skutek utek. To samé silnice, úmluva neúmluva, až Hitler to změnil.

04

Odpovědět

+JerrekHitler to nezměnil, změnila to vyhláška 275/1938 Sb., hawk. Domluvil jsem.

50

Odpovědět

+Jerreksouhlas ale největší křestanský svátek jsou veliknoce jenom okolo toho není takové halo

10