Kdy byl svět nejblíže jaderné válce?

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:99
Počet zobrazení:7 796

Už několikrát dělila svět od jaderné války jen maličkost. Pojďme se podívat, jak jsme se málem sami zničili a zeptejme se, hrozí nám toto i dnes?

Přepis titulků

Krátce po novém roce prezident Trump tweetnul, že "severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že má své jaderné tlačítko neustále na stole. Můžete mu někdo z jeho vyčerpaného a vyhladovělého režimu říct, že já mám také jaderné tlačítko, ale to moje je větší, mocnější a hlavně taky funguje." Toto se zdá být spíše vtipem než předzvěstí války. Trump podobné věci dělal opakovaně s cílem najíst si následovníky, jako když mluvil o tom, že jeho zeď bude o tři metry vyšší, nebo když vyzval k obnovení vyšetřování Hillary Clintonové.

Ale připomnělo mi to podobný příběh s prezidentem Reaganem z 80. let. Prezident Reagan během tiskových konferencí rád vtipkoval, většinou o Sovětském svazu. Například: Amerika a Rusko se hádají, čí země je lepší a Američan říká: podívej, v mé zemi můžu vejít do Oválné pracovny, bouchnout do prezidentova stolu a říct: pane prezidente, nelíbí se mi, jak vedete naši zemi.

A Rus říká: to můžu udělat taky. Američan na to: opravdu? Rus říká: ano. Můžu vejít do Kremlu, vejít do kanceláře ministra zahraničí, praštit do stolu a říct: pane ministře nelíbí se mi, jak prezident Reagan vede svoji zemi. V roce 1984, jen pár měsíců před americkými prezidentskými volbami, se Reagan připravoval na svůj každotýdenní rádiový projev, během zkoušky vtipkoval slovy: Mí drazí Američané, s potěšením vám oznamuji, že jsem podepsal zákon, který z Ruska navždy činí psance a začneme házet bomby za pět minut.

Vysílání nakonec zachytili Rusové, kteří rychle mobilizovali své síly. Sovětské lodě vypluly na východ z Vladivostoku, poslaly zprávu zbytku flotily, která byla zachycena Američany a dekódována. Ve zprávě stálo, že jsou připraveni na vojenskou akci proti americkým jednotkám. Z Reaganova vtipu nic většího nebylo. A zdá se, že ani KLDR nebere Trumpův tweet jako bezprostřední hrozbu. Ale bylo zde několik těsných záležitostí, nebo nedorozumění, které dovedly svět na pokraj jaderné války.

Jedním z nejznámějších příkladů byla kubánská raketová krize. V 50. letech byla Kuba blízkým spojencem Spojených států. To se změnilo v roce 1959, když Fidel Castro převzal moc v zemi. USA se několikrát pokusily Castra eliminovat a dokonce se odhodlaly k nechvalně známé invazi v Zátoce sviní. Kuba se poté obrátila k SSSR s prosbou o ochranu. Sověti začali na ostrov posílat balistické rakety s jadernými hlavicemi.

Jakmile USA rakety objevily, zahájily blokádu Kuby a hrozily potopením každé sovětské lodi, která se bude pokoušet proplout. Lidé si často myslí, že jsme jaderné válce nebyli nikdy blíž. To kvůli tomu, že sovětské síly na ostrově měly rozkaz při napadení ostrova vypálit rakety. A když si USA raket poprvé všimly, došlo k vyostřené diskuzi mezi prezidentem Kenedym a armádními generály, jestli zaútočit nebo nezaútočit na Kubu. Došlo také k incidentu, kdy americký torpédoborec začal shazovat nesmrtící hlubinné nálože na sovětskou ponorku.

Velitel sovětské ponorky to považoval za první výstřely třetí světové války a nařídil posádce připravit k odpálení jaderné torpédo. Jen díky jeho zástupci, který rozkaz neuposlechl, ponorka nikdy nevystřelila. USA měly ve vzduchu třetinu letectva, desítky jaderných bombardérů v doletu Sovětského svazu, aktivované jaderné zbraně a americké jednotky po celém světě byly v nejvyšší pohotovosti.

Rusové se rozhodli nereagovat a armádu nemobilizovat. Nezvýšili četnost letů nebo neposílili obranu. Nakonec Sovětský svaz své lodě obrátil zpět domů poté, co obě země našly vzájemnou dohodu. Reputace Chruščova, vůdce Sovětského svazu, už ale byla pošramocena. Méně než dva roky po krizi byl zbaven moci stranickými představiteli a KGB. Rusové začali shromažďovat armádní síly, aby už nikdy nečelili konfrontaci USA ze slabší pozice. S vývojem a nasazením mezikontinentálních balistických raket v pozdních 70.

a brzkých 80. letech potřebovaly supervelmoci nové způsoby pro detekci překvapivého jaderného útoku. Jak USA tak SSSR poslaly na oběžnou dráhu satelity pro detekci odpálení raket a komplexní počítačové systémy poté analyzovaly přijatá data. V roce 1979 počítače v Severoamerickém velitelství protivzdušné obrany (NORAD) ukázaly odpálení desítek sovětských jaderných raket mířících k USA. Následovala panika, odstartoval americký obranný stíhací letoun a nařídili prezidentovi nasednout do Air Force 1.

Nakonec se přišlo na to, že útok byl jen tréninkovou simulací, kterou jeden z techniků omylem spustil. Podobná událost se stala v Rusku v roce 1983. Satelit brzkého varování Oko upozornil velící středisko Serpukhov-15, že Spojené státy vystřelily 5 raket směrem k Sovětskému svazu. Odvetnému úderu zabránil plukovník Stanislav Petrov, který byl velitelem základny. Věděl, že satelit je náchylný k poruchám, a že jaderný útok USA by byl veden více než pěti raketami.

Později se přišlo na to, že sluneční svit odražený od mraků zasáhl senzor satelitu. Každý rok americké jednotky v Evropě provádí cvičení Able Archer. Avšak Able Archer v roce 1983 neproběhlo tak hladce jako předešlé. Tentokrát bylo cvičení rozsáhlejší. USA vysadily v Evropě 170 výsadky zastřenými rádiovým klidem 19 000 vojáků. Byly užity nové způsoby kódování zpráv, země NATO, které se účastnily, zvýšily stupeň pohotovosti na DEFCON 1, tedy nejvyšší stupeň, a přesunuly vojenská velitelství na nové pozice.

Ten rok došlo k dalším velice sledovaným událostem. Rusko mělo nového vůdce Jurije Andropova, bývalého náčelníka KGB, který byl paranoidní ohledně amerického plánu zaútočit. Prezident Reagan zahájil rozsáhlou mobilizaci, Sověti právě sestřelili korejský civilní let 007, a dříve zmíněná událost se satelitem Oko se odehrála jen před pár měsíci.

Z perspektivy Kremlu bylo rozmístění jednotek přesně takové, jak si představovali začátek války. O dva roky dříve spustila KGB operaci Ryan, během které vysoce zvýšili aktivitu rozvědky s cílem zjistit, jestli se USA připravují na válku. Able Archer 83 skvěle zapadalo. Během posledních dnů cvičení byli Sověti přesvědčeni, že jde o předzvěst války. Uvedli jednotky do vysokého stupně připravenosti, připravili jaderné zbraně, a výrazně zvýšili operace rozvědky s cílem zjistit, zdali USA připravují i další složky v zemi na válku.

Jako například povolání záloh a připravení nemocnic na velký počet raněných. Able Archer skončil 11. listopadu a sním i sovětské obavy z útoku. Překvapující je, že USA po většinu času nevěděly o ruské reakci na cvičení. Během studené války byla obava z jaderné války všudypřítomná, obávali se jí vládní představitelé i prostí občané. Navzdory pádu Sovětského svazu a konci studené války zůstává hrozba přítomná i dnes.

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zaujímavé video. Rozhodne tam bola hromada zaujímavých informácii, o ktorých sa bežne verejne nehovorí.

20

Odpovědět

Jen malá drobnost 06:58 - "s ním" místo "sním". Jinak díky za překlad 😊

00

Odpovědět

Je zajímavý, jak vždycky zapomenou zmínit, že Sověti umístili rakety na Kubu v reakci na Americký rakety v Turecku. Ale Kennedy je prostě univerzální dobro a Chruščov zlo. Vysvětlit, že každej dělá jenom to co musí je asi moc složitý.

135

Odpovědět

Spíše než složité je to nad rámec tohoto videa. Jde o krátké shrnutí.. kdyby se začal zabývat reakcemi na reakce, tak kdo ví, kam by až došel. Je to krátké informativní video a pokud by někdo rád více informací, může je dozajista najít. Mimochodem pokud ovládáte angličtinu, doporučuji ohledně kubánské raketové krize tuto sérii Prologue 1 Cuban Missile Crisis - The Cold War Begins z kanálu TimeGhost :) je tam materiálu až až a podle mě už to o moc podrobněji a zároveň přehledněji ani podat nelze :)

92

Odpovědět

+Dr. InkProsim o preklad

00

Odpovědět

Jen pro upřesnění, prezident "Regan" se ve skutečnosti jmenuje Reagan. :) Jinak díky za video!

10

Odpovědět

Opraveno, díky :)

10

Odpovědět

A zase tam není ani zmínka o tom, jak chtěl MacArthur použít atomovky proti Číne v korejské válce. Navzdory úspěchům v 2. světové válce byl po incidentu prezidentem odvolán z velení. Doporučuju si o tom něco přečíst pro "lepší" spaní.
Je zajímavé, jak se konflikty jako je válka ve Vietnamu omílají stále dokola, ale válka v Koreji se tak nějak zametla pod koberec.

134

Odpovědět

Výborné video, díky za překlad.
1:10 - mělo by být spíše ...vejít do kanceláře generálního tajemníka...
a v dalším titulku ...pane generální tajemníku, nelíbí se mi...

00

Odpovědět

Hrozí nám to i dnes, zvláště pokud se Trump bude chovat stále jako mále dítě...

616

Odpovědět

Kim sa 20 rokov vyhráža že vybombarduje US, buduje ZHN, na plagátoch má všade biely dom rozjebaný atomovkou, žijú v totalite, ľudí posiela na smrť prakticky zo srandy, ale problém je Trump... Wow... To chce mysliteľa toto zajebať...

245

Odpovědět

+ehmZkus uvazovat jinak. Dejme tomu, ze mas ve svem okoli nejakeho psychicky naruseneho cloveka (Kim). Budes jej drazdit, posmivat se mu, atd...(Trump)? Nebo se budes k nemu chovat jinak, lepe?

612

Odpovědět

+RohlajzRadši zůstaň v pekárně, vůbec tomu nerozumíš a máš hrozně malej nadhled:D Přijde mi jak když píšeš aniž bys to video vůbec viděl:D

25

Odpovědět

+RohlajzPokud vím, že má zbraně tak zavolám policii aby eliminovala nebezpečí co představuje.

03

Odpovědět

+TarylinA ti pošlou vyjednavače, kteří budou vyjednávat jinak, než označováním za blbce a vyhrožováním.. obzvlášť, když daná osoba má rukojmí.

Přesto.. Kim Čong-un není nijak narušený. Pracuje velmi dobře s tím, co má k dispozici, což je režim vybudovaný dvěma generacemi před ním, tedy způsob chování a jednání vžitý převážnou částí žijící populace, bez jakékoliv možnosti byť jen povědomí o způsobu fungování jiného režimu.
Tedy způsob prezentace síly, a to jak vojenské, tak v celistvosti národa, má na vysoké úrovni.
Naopak Donald Trump je ukázkou té nejvyšší svobody s možností nejlepšího rozhledu (člověk narozen do života bez obyčejných každodenních lidských starostí, s možností vysokého vzdělání, s intelektuálním zázemím ze společnosti nejbližšího okolí a především s možností rozhledu díky neomezenému cestování).
A jeho volbou bylo a je.. nevyužít nic z toho, co mu bylo dáno a přáno, ale naopak reagovat stejným způsobem, jako Kim Čong-un, tedy způsobem naprosto opačným oproti postoji západní civilizace, jíž Trump, jakožto vrcholný představitel nejvyšší mocnosti, představuje.
Jediné na co to poukazuje je pouze a jen to, že Donald Trump je člověk s velmi nízkou inteligencí a stejně tak nízkou a pokřivenou empatií.
Přesto.. je nulovým rizikem, jakožto spouštěč jakéhokoliv ozbrojeného konfliktu.
Je pouze obrovským rizikem pro prohlubování morálního úpadku západní společnosti.

41

Odpovědět

+Daniel99Vůbec Vám nechci vyvracet, co jste napsal. Na to Trumpa dostatečně neznám.

Každopádně, co bylo Trumpovým cílem? Pokusit se o rozhovory / spolupráci s Kimem? Nebo přimět ke spolupráci jeho sousedy v oblasti? Kdo byl skutečný cíl jeho tweetů?
Nepřijde mi, že jeho proslovy měly zapůsobit na Kima. Měly zapůsobit na jeho podporovatele.Třeba na takovou Čínu, která ho pak přestala podporovat a nastolila sankce.

00

Odpovědět

+pes RakeťákTrump v podstate skrz Tweety resi diplomacii, coz je samo o sobe detinske.

31

Odpovědět

+Rohlajzdetinske je tomu verit, ze cez tveety, ozaj?

11

Odpovědět

+pes RakeťákCílem Donalda Trumpa bylo získat postavení "nejmocnější" osoby planety. Dál, troufám si říci, jeho zrak nedosáhl. A stejně tak si troufám říci, že se to za ten rok v úřadu téměř nezměnilo. Ale možná se mýlím a všechny jeho kroky jsou geniálně promyšleným způsobem, jak změnit svět k lepšímu.
Otázka je, zda by se mělo řešení problému nejvyšší světové úrovně tvořit konsensem napříč politickým a odborným spektrem, nebo je vhodné nechat to na sociální síti jedné, nebudu vypichovat sporné, ale při nejmenším neodborné osoby.
Výsledkem je.. čistě z osobního předpokladu.. naprosté vítězství Kim Čong-una.
S čímž prakticky nemám problém.. problém mám s následkem, a to je naprostá prohra lidu Severní Koree. Tedy další generace o hladu, bídě, a strachu.
Dalším vítězem bude Čína, která si díky tomu udrží vyšší vliv.. v zemi, která je takovou přítomnou anomálií, že by mohla být roznětkou ke změně myšlení blíže k demokracii v celám regionu.
Ani s tím ale až takový problém nemám, vzhledem k tomu, jaký má, dle mého, směr nynější Čína a jakým směrem jde pro západní myšlení. A zároveň, jaké globální výzvy lidstvo pravděpodobně čeká.. protože takové výzvy dokáže vždy lépe řešit nedemokratické prostředí.
Z ozbrojeného konfliktu si hlavu nedělám, ten je dle mého ještě méně pravděpodobný, než to, že Donald je skrytým jménem Mesiáš.

22

Odpovědět

+Rohlajzlépe ? myslíš ako Chamberlain? Vy ľudia sa mi snáď zdáte :D

12

Odpovědět

+Rohlajzkamo, ty minusy ti nestacia?aby sis sa uvedomil, nerob tu hanbu

04

Odpovědět

+V.M.VargaKamo, ty tech minusu mas mnohem vice jak ja (staci se mrknout na tvuj profil), navic ja jsem se smiril s tim, ze muj nazor nemusi byt pro vsechny prijemny.

31

Odpovědět

+RohlajzZbytočne sa budeš o politike hádať so Slovákmi. Absolútne nerozumejú ani tej svojej (volenie Ľsns v predošlých voľbách), tak čo už by si čakal od ich vedomostí o globálnej politike..

11

Odpovědět

+Rezolutesteze mame mladych marxistov jak si ty

13

Odpovědět

+ehmNojo, svést všechno na Kima, to umíš. :) Zaprvé Kim tam je pár let a ne 20. Těch Kimů se tam vystřídalo už několik.
Navíc si myslím, že ty výhružky S.Koree jsou spíš takovým dokazováním moci. Narozdíl od toho Trump si to jede tvrdě a vážně tu nenávist k těm zemím má. Ať už jsou to ty muslimské, kterým chtěl zakázat přicetovat, nebo Mexiko nebo právě Korea.

Takže pokud si USA nezačne, Korea nemá důvod utočit. Stejně tak Rusko a Čína. Tyhle země jsou v pohodě a jsou si vědomi Strategie vzáájemného zničení. Jen magor opitej tím, že může vyhrát (což v tomhle ani nejde) může myslet vážně, že ty atomovky pustí. A sorry, ale snad se shodneme, že jedinej magor v tomhle může být USA. Naštěstí je tam dost velká hierarchie a dá se to zastavit ještě na jiných pozicích.

20