Kolik je nejstarší planetě ve vesmíru?

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:3 816
Nejstarší objevená planeta není jen zajímavým rekordem, ale může nás naučit i dost důležitých věcí o formování planet nepříliš dlouho po velkém třesku.

Přepis titulků

Astronomové v roce 2003 objevili exoplanetu jménem PSR 1620-26 b. Nemá zrovna nóbl jméno a je to zřejmě jen další plynný obr, tentokrát asi dvakrát těžší než Jupiter. Asi vznikla jako všechny ostatní exoplanety. Ale pro vědce je tato planeta velice zvláštní. I 15 let po jejím objevu vědci věří, že je to nejstarší potvrzená planeta, kterou jsme kdy našli.

Důkazy naznačují, že je 12,7 miliardy let stará, jen o miliardu let mladší než samotný vesmír. A to nás hodně naučilo o formování planety. I když byla tato planeta objevena po roce 2000, její příběh, alespoň v lidské historii, začal v osmdesátých letech. V roce 1988 začali vědci studovat objekt v souhvězdí jménem Messier 4 neboli M4.

Je to kulová hvězdokupa, velmi hustá skupina hvězd, vzdálená asi 5500 světelných let. M4 má více než 100 tisíc hvězd, ale tentokrát vědci zkoumali pulsar zvaný PSR 1620-26. Pulsary jsou zbytky vybuchlých supernov. Vyzařují paprsky radiace a točí se opravdu rychle jako velmi rychlé majáky.

A když paprsek zasáhne Zemi, vidíme hvězdné záblesky ve velmi pravidelných intervalech, proto se tak pulsary jmenují. Ale tyto pulsarové záblesky nebyly tak pravidelné. Nebyly souměrné, což znamenalo, že něco obíhá hvězdu. Její gravitace trochu kvrdlala s pulsarem a ovlivňovala jeho pravidelné signály, a tak astronomové pracovali.

A po několika letech pozorování a spoustě výpočtů dokázali nakonec kolem pulsaru identifikovat ne jeden, ale dva objekty. První byl bílý trpaslík, který vznikl ze středně velké hvězdy jako Slunce. Odhaduje se, že M4 má více než 40 tisíc bílých trpaslíků, takže nic neobvyklého. Druhým objektem byla planeta a to bylo mnohem nečekanější.

V roce 2003 začali astronomové hledat exoplanety všude možně, a dokonce jsme našli obíhat pulsary i několik dalších. Ale nikdo nikdy nenašel planetu v kulové hvězdokupě a mnozí vědci si nebyli jistí, zda je to vůbec možné. Gravitační interakce na místech jako M4 mohou roztrhat rodící se planety na kusy. A se spoustou věcí, které létají kolem, existuje velká pravděpodobnost kolize. Není to dobré místo na formování planet, až na to, že tato přežila.

Dnes je to vlastně jediná známá planeta, kterou jsme viděli v kulové hvězdokupě. Ale pořád to na nalezení planety v M4 nebyla ta nejpodivnější věc. Ještě divnější bylo, že tohle souhvězdí je opravdu staré, staré asi 12,7 miliardy let. Podle toho, co víme o tvoření kup, je jasné, že hvězdy v této skupině jsou stejně staré, tak staré jako planety kolem nich.

Dokonce i teď zjišťujeme, jak vznikají planety, ale obecně se shodujeme na tom, že se tvoří z disku hmoty, který obíhá mladou hvězdu, a další a další hmota se postupně nabaluje. Tomu se říká akreční model vzniku jádra. Tento proces vzniká brzy po zrodu hvězdy, takže planety a jejich hostitelské hvězdy jsou asi stejně staré. A protože je většina hvězd v M4 téměř 13 miliard let stará, je takto stará i pulsarová planeta a to z ní dělá nejstarší objevenou planetu.

To je víc než nějaký rekord. Také nás to může hodně naučit o raném vesmíru. Základ akrečního modelu vzniku jádra je takový, že pokud chcete vytvořit planetu nabalováním, musíte mít hodně těžkých různorodých prvků. Dokonce i plynní obři jsou víc než jen vodík a hélium.

Ale to neznamená, že těžké prvky vznikly s velkým třeskem, spíše jim trvalo milióny let, než se utvořily. Začaly existovat, když se zrodily hvězdy, ty poskládaly lehčí prvky, a když zemřely, vyplivly těžší produkty. A proto bylo nalezení této pulsarové planety tak významné. Byl to první fyzický důkaz, který tvrdil, že téměř před 13 miliardami let bylo k tvoření planet dost těžkých prvků.

Potvrdilo to něco, o čem vědci roky přemýšleli, a také to zvýšilo šanci na existenci dávných světů. Od roku 2003 našli astronomové více starých planet, ale žádná z nich nepokořila tento rekord. Ale z toho, co teď víme, by měly existovat. A tak budeme dál hledat. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pokud je to tak unikátní, kolik je tedy druhé nejstarší planětě ve vesmíru? (Samozřejmě objevené)

02

Odpovědět

Fakt? :D Nechceš radši neobjevené?

30

Odpovědět

+Tvé jménoJá jsem tím dodatkem spíš narážel na nadpis videa - kolik je nejstarší planetě ve vesmíru. To je samožřejmě hloupost, protože to je nejstarší OBJEVENÁ planeta ve vesmíru.

02

Odpovědět

+Ashen-Shugar???😃😃???
A to ti nedošlo?

20

Odpovědět

Chtěl jsem dát toto video, ale asi to bude dost podobné.
Michal Malinský - O původu hmoty (MFF-FPF 28.11.2019)

20

Odpovědět

Když uvážíte, že ani big bang není nic jistého, jen přijatý koncept, natož jeho stáří. Je tato informace zajímavá, ale prakticky k ničemu.
Michal Malinský - Původ hmoty z hlediska částicové fyziky (Pátečníci 20.4.2018)

21

Odpovědět

Říká se Velký třesk.

81