Americká poštovní službaLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:94
Počet zobrazení:8 085
John Oliver se v nové epizodě Last Week Tonight věnuje problematice americké pošty, která se od roku 2006 přibližuje k neodvratnému bankrotu. Ten by mohl nastat už letos na podzim a poznamenat tím průběh listopadových prezidentských voleb. Je poštovní úpadek důsledkem rozmachu internetu a poklesu zájmu o poštovní služby, nebo má zcela jiné příčiny?

Poznámky:
USPS – United States Postal Service, poštovní služba Spojených států
LMFAO – zkratka pro Laughing my fucking ass off, tedy "můžu se smíchy posrat"
Postmaster General – označení nejvyšší pracovní pozice v amerických poštovních službách, od roku 2015 zastávala tuto pozici Megan Brennan
Kudos – slangový výraz americké mládeže s původem v řeckém slovu, kterým se vyjadřuje respekt
Postal Accountability and Enhancement Act – název lze volněji přeložit jako Zákon o poštovní odpovědnosti a navyšování
Geraldo Rivera – reportér stanice Fox News, který se objevil v jedné z nedávných epizod o koronaviru a tvrdil, že přítomnost covid-19 si může člověk ověřit zatajováním dechu
VA – Veterans Aid, charitativní organizace pro pomoc válečným veteránům
Forever 21 – módní značka pro mladé lidi
 

Přepis titulků

Dnešní příběh se soustředí na americkou poštovní službu. Organizaci, která by dnes doručila vaše přání ke Dni matek, kdybyste na něj nezapomněli, vy nevděčné pytle sraček. USPS poskytuje hodnotné služby, od doručování zpráv a balíčků po brilantní ničení tiktokových videí: Jak se vede? Tohle je boží. Od zamávání přes smích až po „jak se vede?“ Každá ta část je skvělá.

Chtěl bych, aby ta žena přerušila každé tiktokové video. Vezměte si například video se zrzavou kočkou a mezidruhovými orgiemi: Jo, už takto velmi dobré, že? Přesně, je těžké to vylepšit. Ale sledujte toto: Jo, okamžitě je to lepší. Jako třešnička na dortu. Pokračuj s ničením TikToků, ty národní poklade. Poštovní služba má bohatou historii. Je ještě starší než tato země a její povinností je doručit poštu do každé domácnosti.

Dokonce ji přepravují mulami i na dno Grand Canyonu. Během let na ni Američané spoléhali v překvapivě různorodých potřebách: Vesnické děti často vyhlíží pošťáka. Jen se podívejte, co doručil dnes. Velkou krabici se spoustou děr. Krabice je plná kuřátek. Kuřátka po vylíhnutí nepotřebují jíst ani pít celý den, takže mohou bezpečně cestovat poštou.

Je to pravda, dříve jste mohli posílat živá kuřata poštou. A hádejte co? Jde to i dnes. Poštovní služba přepravuje všechny druhy drůbeže, včetně kuřat, kachen, hus a krocanů. Tím se nabízí otázka: Proč bych kurva ještě někdy posílal narozeninové přání, když můžu poslat narozeninovou krůtu, děkovnou kachnu či soucitnou husu? Kdo by nestál o soucitnou husu?

Jistě, umřela vám babča, ale teď máte malou husičku a buďme upřímní, ta je lepší. Současná pandemie pracovníkům pošty nyní ztěžuje jejich práci. To už nejspíš víte z podobných příběhů: Mám velké obavy. Velké obavy. Došlo to do bodu, kdy se každý den bojím chodit do práce. Nechci onemocnět a zavléct to do své rodiny. Cítíte, že riskujete, když jdete do práce?

Ano. Dá se říct, že to všem vrtá hlavou. Koluje vtip, zda jsme služba nezbytná, nebo obětní. Do prdele, to je černý humor. Většina kancelářského humoru je na úrovni: Těžce makáme, nebo těžce flákáme? Nebo: Někdo si zase ohřívá rybu. Ne na úrovni: Kdo z nás dnes chcípne? LMFAO. A tyto obavy nejsou mimo mísu.

Přes tisíc pracovníků pošty mělo pozitivní test na covid-19 a více než 40 z nich zemřelo. Mimo probíhající pandemii, ale i v jejím důsledku musí tito pracovníci překonat další existenční hrozbu. Poštovní služba má blízko k bankrotu. Nejvyšší poštmistryně nedávno požádala Kongres o 89 miliard dolarů. A bez finanční pomoci USPS zřejmě nevydrží ani do září, aniž by výrazně omezovala služby.

Což je znepokojivé, zejména během volebního roku, sčítání lidu a během pandemie, která drží lidi doma. Vím, že lidé rádi na poštovní službu nadávají, ale pravdou je, že jde o důležitou práci a řada lidí na ní vážně závisí. Nejde jen o doručování balíků. Zejména ve venkovských oblastech může být pošta komunitním centrem, které sbližuje lidi. Poslechněte si poštmistra z venkova v Coloradu, jak vypráví dojemný příběh s drobným zvratem: Poštmistr Burger vypráví, jak se vzdálení sousedé potkávají právě na poště.

Tak zůstávají v kontaktu. Včetně něj. Dává mi to příležitost poznat lidi z tohoto města více, než bych si kdy pomyslel. Došlo to tak daleko, že místo oběda občas pomáhám sousedovi pohřbít psa. Zaprvé, cože? Zadruhé, pardon? A zatřetí, návrat zpět, co kurva říkáš?

Právě jsi řekl, že „občas“ pomáháš pohřbít psa, to je plurál, nedělal jsi to jednou. Pomáhat s tím jednou je laskavost, ale když se to děje pravidelně, musím se ptát, proč psi ze sousedství stále umírají a proč jsi vždy u toho? Jde o to, že tato americká instituce se blíží kolapsu v nejhorší možnou dobu. Proto bychom se dnes měli ptát, proč se to děje a co se s tím dá dělat?

Začněme fakticky, přestože jde o součást federální vlády, poštovní služba je samofinancovanou entitou. Působí nezávisle a měla by se sama zaplatit skrze peníze, které vydělá službami a poštovným. To může vysvětlovat, proč se v průběhu let často snaží povzbuzovat ke sbírání známek podobnými reklamami: Zaprvé, ten song na to má! Dále respekt za představení všech známek, které děti milují.

Od bouráckých dinosaurů přes známkový matroš s kosatci až po mou nejoblíbenější s prostým nápisem: šití krajek. Myslím, že mluvím za všechna hustá děcka, když řeknu, že neznám větší vodvaz než řádně kulervoucí krajkovou známku. Jen se bojím, že může být až moc hustá. Možná si říkáte, že je jasné, proč má poštovní služba problémy, kvůli internetu a e-mailu ji lidé už tolik nevyužívají, ale to vlastně není hlavní důvod.

Experti věří, že by stále vykazovala zisky, nebýt zákona z roku 2006 s názvem Postal Accountability and Enhancement Act. Jednou z věcí, které tento zákon ukládá USPS, je předplácení zdravotní péče pro penzisty s padesátiletým rozvrhem. V počátku je agresivní obligace, která ukládá stranou 5 miliard ročně po 10 let. Jen tohle by bylo ohromnou zátěží pro poštovní službu, ale zákon omezil také možnost výdělků zavedením cenových stropů na hlavní produkty, například poštu první třídy.

Takže pošta musela plnit nové masivní závazky, i když její příjem byl v podstatě zastaven. Z odstupu to vypadá na jasný rozsudek smrti, proto je zvláštní, že v té době prošel zákon téměř bez povšimnutí a podpořily ho obě strany. Účinek byl téměř okamžitý, poštovní služba přešla z vykázání zisku 900 milionů dolarů pro rok 2006 na roční ztrátu 3,8 miliardy dolarů o pouhé 3 roky později.

Hodně štěstí s prodáváním našláplých známek s krajkami pro vyhrabání z takové díry. Pravdou je, že problémy poštovní služby nevzešly jen z používání e-mailu, dokonce ani z krize v roce 2008. Odhaduje se, že zavedení podmínek tohoto jediného zákona od počátku zapříčinilo poště zhruba 74 % jejích čistých ztrát.

A to i poté, co zrušila přes 120 000 pracovních míst. Skutečnost, že je zákon Kongresu tak výrazně omezil, je k vzteku. Lidé jako bývalý komentátor Fox News John Stossel to využívají coby důkaz přebujelosti a nekompetence vládních institucí: Další mýtus, vláda může řídit poštu jako firmu. Skutečné firmy nemohou každoročně prodělávat miliardy, 16 miliard v loňském roce. FedEx, UPS a další vydělávají miliardy, protože inovují a snižují náklady.

Spousta věcí je zde špatně, ale je pravda, že FedEx umí inovovat. Například jste si mohli všimnout skrytého šípu v jejich logu. Ale věděli jste, že v písmenu D byla celé roky skrytá svastika? Když si jí všimnete, už ji vidíte pokaždé. Ale dali ji pryč, protože firmy musí inovovat. Stossel obhajuje to, po čem volá řada konzervativců, tedy privatizaci poštovní služby.

Ale tato myšlenka má i obří nedostatky. Pro začátek jste nejspíš postřehli, že si FedEx a UPS za doručení účtují kurevsky více ve srovnání s poštou. Také jsou zde odlehlé adresy, na které musí povinně doručovat. Ty nejsou jen obtížně dostupné, ale ani výnosné. Je pravděpodobné, že by firmy tyto linky zrušily, čímž by řada lidí ztratila přístup. Musím zmínit, že John Stossel toto zcela chápe, ale jeho reakci lze shrnout takto: Neposerte se.

Podle Ústavy má Kongres pravomoc ustavovat poštovní úřady. Nemusí to dělat, nemusí doručovat poštu po celé Americe. Kdo říká, že ta služba musí být pro každého? Když budu žít kdesi v horách, mohu dostávat e-maily. Těžko říct, co se mi na tom líbí nejméně. Jeho přezíravost vůči venkovanům, chybný předpoklad, že e-mail může nahradit poštovní službu, čímž příhodně ignoruje i fakt, že zhruba 42 milionů Američanů vůbec nemá přístup k internetu, nebo nešťastný fakt, že John Stossel vypadá jako pokus o přešití Geralda Rivery, který se příliš nevydařil.

Opakuji, že poštovní služba je doslova záchranným lanem pro mnoho Američanů. Loni údajně doručila 1,2 miliardy lékařských receptů, včetně téměř sta procent veteránských receptů.

Sice si můžete nakoupit léky online, ale nemůžete si je prostě stáhnout z internetu. Dodávám, že si můžete stáhnout The Medicine, album zvuků od Jeremyho Rennera, které připomíná muziku. Ale toto je vážně důležité: Neměli byste to dělat. Pak jsou zde i potenciální obchodní dopady privatizace. Malé podniky by byly zredukováním služeb okamžitě zasaženy. Jako tato kamenická firma z kansaského venkova: Fisher Rock je další firma, která využívá místní poštu k zasílání menších produktů.

Posíláme je poštou skoro každý den. Nerad bych viděl ztrátu pošty v domovském městě, pro podobné firmy je užitečná. Prostě přijedu, zaplatím poštovné a pošlu kameny poštou. Jo. Byla by vážně škoda, kdyby tato firma nemohla posílat své kameny poštou. Například tento: "Pravé ženy milují malé pinďoury."

Nebo tento: "Pod mým pinďou je tráva zelenější." Musím říct, že to je perfektní kámen. Kdyby pošta přestala doručovat takové zabijárny, byla by to tragédie. I když pro mě ne. Já jsem si ho už pořídil a musím říct, že osobně je ještě vtipnější. Asi nejvtipnější je to, že je vážně hodně těžký. Podívejte, nejde zde jen o malé firmy. Firmy jako FedEx a UPS často předávají své balíky poště pro poslední kolo doručení, obzvláště ve venkovských oblastech.

Amazon jim také předává velkou část svých zásilek. A to nás přivádí k jedné z největších překážek v cestě USPS k federální pomoci, kterou tak zoufale potřebuje. Protože tento chlap je silně proti poskytnutí přiměřené pomoci a mnozí věří, že důvodem je jeho vztah k Amazonu. Ten je vlastněn Jeffem Bezosem, který vlastní i The Washington Post, jehož politické pokrytí prezident nenávidí.

A o něm víme, že se politicky rozhoduje podle nekonečné hry "Jak se to týká mě?" Sledujte, jak vysvětluje, proč by pošta neměla dostat federální pomoc: Poštovní služba je vtip, protože vyprazdňuje své kapsy pro Amazon a další internetové společnosti. S každým doručeným balíkem prodělávají peníze. Pošta by měla zvýšit cenu za balík přibližně čtyřnásobně, protože ji vůbec nezvyšuje.

Ti lidé jsou tam už dlouhou dobu, ale z jistého důvodu si s některými společnostmi velice rozumí. A nezvyšují cenu za balíky. Zaprvé, poštovní služba není vtip. Ano, doručují vtipy. A už víme, že jsou naprosto úžasné, ale nejde jen o samotný vtip. Zelenější tráva pod mým pinďou. Tohle je nejvtipnější kámen všech dob. Ježíši Kriste.

Zadruhé, když poštovní služba čtyřnásobně zvýší cenu firmám, toto zvýšení cen balíků se téměř s jistotou přesune na zákazníka, protože jsou to firmy, je jim to u prdele. Zatřetí, nejde o to, že by pošta doručováním záměrně přicházela o peníze, zde je souvislost s tím, co jsme probírali dříve. Zákon z roku 2006 legálně znemožnil poštovní službě zvyšovat ceny tak, aby nebyla ve ztrátě. Takže shrnutí: Trump je zcela přesvědčený, že největším problémem pošty je jedna z mála věcí, která mezi problémy vlastně nepatří.

To není jen otravné, je to vážně znepokojivé. Zvláště když v tomto týdnu nahradil nejvyššího poštmistra tento člověk, Louis DeJoy. Přední Trumpův sponzor. Toto jmenování znepokojilo celou řadu lidí, protože si Trump může ohýbat poštu dle vlastní vůle. To nejspíš znamená, že příští rok bude na každé americké známce obrázek s pinďourem Jeffa Bezose.

Jde o to, že zde rozhodně existují řešení, která by poštovní službě pomohla. Ale kvůli zmíněným důvodům mají svázané ruce, co se týče cen jejich produktů. Tím lze vysvětlit i část jejich podivných vedlejších příjmů. Na jejich stránkách si můžete koupit například tento psí kostýmek. Skvělý způsob, jak váš pes může předvádět poštovní téma s jebáním krabice. Před pár lety také vstoupili do bizarního partnerství s Forever 21, aby odhalili pošťáckou módní kolekci.

Nicméně tato youtuberka vám vysvětlí, že s jejich oděvy bylo pár problémů: Panebože! Proč? Proč se to vůbec děje? Jasně, já jsem priorita. Moje prsa jsou priorita. Nakonec tomu dám 3,5 bodu z 10. Když na sobě nemáte nic, jen slovo "priorita" přes hrudník, je trochu zvláštní uvědomit si, že odpověď na otázku "proč se to děje" je alespoň zčásti Zákon o poštovní odpovědnosti z roku 2006.

Poštovní služba se fušováním do módy zjevně nezachrání. Proto je tak důležité, aby získala mnohem více flexibility. Nejen v cenách, ale i v tom, jaké služby může poskytovat. Experti navrhují, že poštovní služba může své služby rozšířit například o lovecké a rybářské licence. A zřejmě nejlepší možností je takzvané poštovní bankovnictví. Nejde o to, že by se z pošt staly banky.

Spíše by poskytovaly základní finanční služby, například spořicí účty a proplácení šeků. Tím by se generoval zisk, zároveň by šlo o pomoc 25 % Američanů, žijícím v komunitách s nedostatkem bank. Ti jsou často nuceni využít alternativní financování jako krátkodobou půjčku, kde můžou být úroky ve výši až 400 procent. Toto by nebylo zcela mimo působnost poštovní služby. Nejenže už některé služby poskytuje, například prodej peněžních poukázek, peněžní převody a předplacené karty.

Ale až do šedesátých let to vlastně dělala: Ačkoliv 90 procent příjmů přichází z prodeje známek, pošta je zároveň tou největší spořitelnou v zemi a největší institucí pro převod peněz. Každoročně vydělá až 1,5 miliardy dolarů. Je depresivní, že to nejdivnější na sledování starých klipů není černobílá ani lidé, kteří nosí klobouky.

Jde o to, že lidé stojí na veřejnosti vedle sebe beze strachu ze smrti. Momentálně je můj mozek tak poznamenaný karanténou, že se můžu vzbudit v období jury a má první myšlenka bude: Kurva, ti stegosauři se na sebe moc lepí. Poštovní bankovnictví je spíše dlouhodobější řešení, nedostane USPS ze současného bince. To, co nutně potřebují, je co nejrychlejší finanční infúze. Nejenže bychom měli požadovat, aby ji obdrželi, Kongres by se také měl podívat na některé těžkosti zákona z roku 2006.

A do té doby je zde i něco menšího, co můžeme udělat všichni. Jelikož prodej známek zůstává i nadále hlavním zdrojem zisků a můžete si nechat vyrobit i vlastní známky, což dříve dělaly televizní pořady, American Idol své známky prodával, Veep a Full Frontal z nich dělaly dárky. Sice se tím ani nepřiblížíme k 90 miliardám dolarů, které pošta nutně potřebuje, ale už řadu týdnů spolupracujeme se stránkou stamps.com nejen na dárcích, ale i na produkci známek, které si právě teď můžete zakoupit.

Když přejdete na stamps.com/laststamptonight, najdete tam známky Chiijohna, zapomnětlivé zebry, pana Nutterbuttera a naši oblíbenou: „A nyní… známka“. Známky budou dostupné měsíc a chci vás vyzvat k jejich koupi. Skvělý způsob, jak poslat pohlednici, která podpoří poštu v dobách nouze, a zároveň říct: „Mám rád Last Week Tonight a zapomněl jsem na Den matek.“ Což na vás sedí, vy sráči.

Jestli se vám tento segment líbil, kupte si známky a podpořte poštu. Jestli ne, stejně si je kupte a napište mi, že stojím za prd. Pro ně v tom není rozdíl, uděláte vážně hezkou věc. To byla naše show, děkuji za sledování. Uvidíme se za týden, dobrou noc. To jsi ty! Já tě znám, ahoj! Jsi skvělá v přerušování.

- Jsi vážně skvělá! - Jak se vede? Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

U nas se vyplati na zaslani baliku prakticky kazda zasilkova sluzba vice, nez posta, ktera dela vsechno hlavne pro to, abych byl jako zakaznik co nejvice nespokojenej, zatim co v USA je to presne naopak a dorocuji tam baliky na dno Grand Canyonu. Me to nedovezou ani do prace, kde jsem od 7 do 16h a proste jen napisou, ze me nezastihli. Zajimavy :D Samozrejme nepocitam listovni sluzby, tam neni moc na vyber :) Doted jsem ani nevedel, co posta pro USA predstavuje a jak dlouhou ma tradici.

21

Odpovědět

Bydlet na dědině má být třeba dražší v tom že vám tam někdo musí poslat obsílku (předem odsouhlaseno). Povinnost někam doručovat je blbost. Jde jen o efektivní využití přírodních zdrojů tedy ve výsledku - peněz. Je tahle služba snad charita?

120

Odpovědět

Vlastně jo. Tahle služba by měla být takřka na úrovni charity.
Zkusím to takhle. Jedna věc jsou balíky. Je jasné, že to bude něco stát, je snesitelné, že ty nejsou rozvážené do každé chaty v horách a je naprosto ok, že poměr cen proti soukromým přepravkám se zobrazí na délce přepravy (i když jsou státy, kde tohle neplatí).
Ale když dojde na zatracený dopisy... Vezmi si, jak s tebou má komunikovat tvoje vláda, pro příklad. Vím, že amíci toho nejsou zrovna fandové, ale jak by se ti líbilo, kdyby tě naháneli k soudu kvůli exekucím a soudní obsílka zůstala v poště 100km daleko, protože blíž k tobě už nic není.
To je jen jeden příklad. Jak Oliver řekl, recept si z internetu nestáhneš a volební lístky asi taky úplně ne (vzhledem k tomu, jak pečlivě organizovaný bordel je to u nás, nechci se ani doptávat na okresní a další dělení a počet funkcí, jen abys věděl, koho můžeš volit na lokální úrovni). Určitě by se dalo najít množství dalších esenciálních věcí, které ti chodí poštou, jako třeba výplata, když nemáš bankovní účet.
Jinými slovy lidé, kteří žijí na venkově a mnohdy ne jen z vlastního rozhodnutí, na tom nějakým způsobem závislí jsou. Tito lidé se mohou ocitnout v obrovských potížích a nedostatek komunikačních systémů je dožene.
A ne. Dát všem internet by bylo hezké, ale nauč oba své dědy pracovat s internetem a pak si to znásob pár mega. A nakázat všem sestěhovat se do měst je už absolutní šílenství, protože venkov městům produkuje jídlo a surový materiál.
Takže jo. Pošta je charita. Přesněji je to (nebo měla by to být) státní služba veřejnosti. Dokud fungují státní instituce, měly by mít čím ti to sdělit. A pokud si to stát nedokáže zařídit, tak bůh žehnej Americe. Zvlášť teď, když na úřadě bude sedět po další čtyři roky to padesátileté mimino s adhd a nic mu v tom nezabrání.

210

Odpovědět

Měla by to být jedna ze základních služeb veřejnosti, stejně jako např. veřejná doprava. Pokud bys tyhle služby provozoval jen tam, kde si na sebe vydělají, tak bys spoustu vesnic prakticky pohřbil.

130

Odpovědět

+jjkMožná že život na vesnici je luxus který si mnozí nemohou dovolit a jen díky této "charitě" je tento život dotován a je pokřivené tržní prostředí. Ovšem pan agent zapomněl na to že charita je dobrovolná, kdežto státní služby jsou mandatorní! Tudíž se nejedná o charitu ale o mafii.
Pokud ti někdo potřebuje poslat obsílku kvůli exekuci na Měsíc je to tvoje vina že ti dali půjčku s kontaktní adresou na lokaci kam stojí dopis miliardy, nebo je to vina toho co vymáhá? Nebo je to dokonce vina lidí kteří s tím nemají nic společného ale zaplatí ty miliardy?

Stejná logika. Neexistuje nic jako veřejná služba zadarmo. Vždy to někdo zaplatí, jde o to kdo a zda je to v jeho zájmu.

117

Odpovědět

+AlennPokud bys zrušil nevýdělečné vesnice, lidé by se hrnuli do měst, v nichž by začaly závratně růst ceny nájmů a z center měst by se tak stal "luxus který si mnozí nemohou dovolit". Mohl bys žít na okraji a hodinu dojíždět do práce. Teda za předpokladu, že by tvou linku MHD nezrušili jako nevýdělečnou.

I v centru Prahy jezdí nevýdělečné linky - například metro v 22 hodin večer si na sebe určitě nevydělá. Dotují ho všichni lidé v ranní a večerní špičce. Jakákoliv služba má nerovnoměrné rozložení výdělku a nemá smysl odříznout její část, jakmile míra výdělečnosti té části klesne pod nulu. Smysl má naopak nastavit rozumně rozsah té služby (metro 5 ráno - 24 večer) a zároveň cenovou politiku tak, aby ta služba jako celek byla výdělečná. Automaticky se počítá s tím, že špička výdělku bude vždy dotovat její méně výdělečné části.

70

Odpovědět

+AlennNějakej pan Alenn pořádně nečte a nesleduje videa, která komentuje. Nebo mu to nepálí. Výsledek je ale stejný:
Jak John Oliver upozornil, pošta jak v USA (USPS), tak u nás (Česká Pošta), je polostátní, ale samostatně řízená společnost. Stát jí pověřil, aby zajišťovala určité služby a výměnou za to se zavázal, že pokryje z toho vznikající ztráty. V USA stát, konkrétně obě partaje společně, zajistil, že USPS bude natrvalo zajišťovat služby výhodně pro jejich občany, ale posledních pár let nepokrývá dostatečně s tím spojené výdaje, které USPS vznikly. A USPS bankrotuje. A Oliver upozornil na dvě možnosti: zrušit zákon, který způsobuje tyto ztráty, nebo americkou poštu pořádně zadotovat.
Zrušení zákona v zásadě a hodně nepřímo podporuješ ty. Jenže to je blbost. Služby se rázem prodraží a výsledkem bude velice podobná situace, jako kdybys venkovské části odstřihl. Lokální lidé, kteří nejsou ekonomicky schopni se přestěhovat, budou strádat z toho vycházejících důsledků. Nebo se pošta stane těžce nekonkurenceschopnou a nebude používaná, což je cyklus, ze kterého se obtížně dostává.
Druhá možnost je podstatně jednodušší. Mluvíme tu o Pěti miliardách USD za rok. To je pro vládu USA bagatel. Přes 600 mld USD investuje ročně do armády. Je to vysoká částka, ale použitelná. A nebýt molochů, které jim tam na základě těchto nehorázných částek vyrostly, nebyl by to absolutně žádný problém. Moc snadno se opomíná, že stát ty daně vybere tak nebo tak a co zbyde, nacpe do věcí, které by hrozně rád měl, jako je kupříkladu letadlová loď Nimnitz, nebo dokonalá stíhačka F-35. Oni ty daně jen tak nesnížej. To by se stalo jen v případě, když chtějí nabrat hlasy na volby a obvykle se z toho udělá mnohem větší věc, než doopravdy je (Výhodné slevy, výhodné slevy, z každých deseti tisíc dolarů vám slevíme o 15 dolarů na dani. To vám zařídila vaše drahocenná strana. Ta druhá by to neudělala). Takže místo kupování hezkých hraček by to chtělo údržbu státu.

Je tu střední cesta. Jelikož je USPS polostátní společnost, má státem jasně nařízené, v čem může podnikat. Nicméně to by se dalo opatrně rozšířit. Oliver dal dobrý příklad: spořící účty. Muselo by se to zavádět šetrně a chce to mnohem lepší diskuzi mnohem větších odborníků, než co lze najít na videacesky, ale správně implementované by to mohlo nadělat prachy. Protože tam kde chybí pošta, už na tuty chybí banka. A pošta by najednou získala naprosto nehoráznou infuzi od lidí, kteří jí nejvíce potřebují, výměnou za další službu, kterou velice potřebují. A jelikož je pošta celkem esenciální pro běh státu, mohla by mít od lidí důvěru.

Ale tak nebo tak je to úplně jedno. Trump se k věci vyjádřil zcela jasně a on je nejvyšší kápo. Kongres a parlament ho nepřehlasují, protože se o poštu jinak moc nezajímají a vyžadovalo by to enormní úsilí od skupiny populace, která má větší tendenci volit Trumpa. Krom toho v Primárkách proti němu vítězí Joe Biden, který prostě nemá šanci. Takže tu bude další čtyři roky a za tu dobu USPS chcípne na podvýživu.
Jaké obrovské štěstí, že nás se to netýká a že naše pošta je natolik dobře financovaná, že je z přehledem nejlevnější a nejspolehlivější služba na trhu, že má vlastní, nezprivatizované oddělení spořitelny, ze kterého se rozhodně nemůže stát banka, že nemusí na přepážkách prodat nějaké množství stupidních výherních losů měsíčně a že nemusí zakládat platy úředníků za přepážkami na tom, kolik jich odprodají. Oh... počkat...

60

Odpovědět

+Nějakej Agent+jjk Naprosto vím o čem mluvím. Lidé si dokáží představit základní služby jako je jídlo, doprava, internet v soukromých rukou avšak si nedokážou představit ne-polostátní poštu (Because we've always done it that way). Jak říkám vesnice je dotovaná, když lidem přestanete krást 5miliard (pakatel) zbyde jim víc na vyšší nájem a vsadím se že i na dražší poštovní službu.

Pro každý problém je tržní řešení a finance se přesunou vždy tam kde je lidé nejvíce potřebují, individuálně! Tak vzniká inovace. Takto se staví ty vaše MHD, bytovky aby lidé co na vesnici už být ani nemají mohli bydlet levněji. A mluvit o špičkách to jako vážně? To zvládá každá výdělečná činnost. Je rozdíl mezi finančním profitem a sociálním kapitálem s obojím firmy pracují je to jen o dobré komunikaci se zákazníky a pokud to není, najde se konkurence. Jenomže Stát toto prostředí narušuje. Pokud někomu opravdu tolik vadí prázdné vesnice může dávat lidem peníze aby v nich zůstali, já toto NUCENÉ sociální přerozdělení odmítám. Navíc když to dáte přímo, nemusíte platit úředníka na berňáku = úspora = více peněz na potřebné služby oběma.

Opravdu je jednodušší nazvat krádež lepší cestou. Česká pošta není spolehlivá a nechci jí dotovat, konkurence pomalu přebírá trh ale má jednu nevýhodu, je nikdo nedotuje tak jako ČP. Je to diskriminace z pozice státu.

Držme se však jednoho konkrétního problému. Pokud je něco nevýdělečné má smysl to udržovat při životě z peněz které nám nepatří? Připomíná mi to beznadějný případ na kapačkách s mrtvým mozkem kterému se léčí rakovina. Můžete mít mnoho "důkazů anekdotou" ale stále se dostaneme k tomu, že se ta rakovina léčí i za peníze těch kteří hledají inovace a alternativy v oblasti léčby mrtvého mozku a vy jím tímto berete vítr z plachet. Nádherný příklad dotování je nyní kontroverze ohledně SmatWings, řekněte mi v čem je rozdíl od ČP? Jsou zde i tací lidé kteří nepotřebují žádné balíčky ale cestovat po světě za prací, je to pro ně nezbytnost stejně jako pro balíka na vesnici denní tisk a exekuční výzva.
Btw pocházím z malého města aby nepřišli zase zcestné argumenty. (Také si zkuste představit postupné rušení pošty ne zavření ze dne na den.)

03

Odpovědět

Možná by jim pomohlo kdyby dělali balíčky do ruky nebo na počtu.

31

Odpovědět

Myslíš balíčky do ruky který ti příjdou na poštu?

130

Odpovědět

+AlennJj, přesně to jsou oni.

12

Odpovědět

USPS má zabezpečiť dodanie pošty každému obyvateľovi v USA. Hlavne, že keď som robil v Keystone (mestečko v Rocky mountains, Colorado) najbližšia pošta bola v druhom meste. Do Keystonu to nenosili ani do P.O. boxov, takže keď som chcel poslať zasratú pohľadnicu domov, zabil som celý deň... USPS rules :D Navyše tá pohladnica prišla až o 2 mesiace a to som už bol doma :D

66

Odpovědět

Tak v tomhle to máš jako u nás (byť důvody ztrát jsou trochu jinde). Mají málo peněz tak ruší místa, takže ti co zůstanou musí udělat víc práce za stejnou dobu a nemají čas jezdit do kdejaké p****e a nebudou tam udržovat nerentabilní pobočku.
U nás mají výhodu, že všude je to z města kousek, takže není problém rozvážet dopisy i bez pobočky a je to maximálně hodina autem navíc, ale i tady už omezují četnost roznášek na vesnicích a je jen otázka času, pokud to půjde takhle stále dál, než je napadne to zrušit úpně...

60