Thumbnail play icon

AutoritářiLast Week Tonight

Přidat do sledovaných sérií 210
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:217
Počet zobrazení:9 471

Čím dál větší část světa se potýká s autoritářskými vládci nebo s vládci, kteří se těmto systémům blíží. Už dávno se nejedná o Severní Koreu a Rusko, ale přidávají se k nim země jako Brazílie, Maďarsko a částečně i třeba Polsko. Co mají tito autoritáři společného a hrozí nebezpečí, že se touto cestou vydají i USA?

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Autoritářský vůdce hned neznamená špatný vůdce. Kdyby Masarik nebyl autoritář mluvíme německy jmenujeme se horní Rakousko a sousedily by jsme ze severníma Uhrama, Kdyby Churchill nebyl autoritář tak válka mohla skončit úplně jinak, Kdyby Putin nebyl autoritář bůh ví jakej magor by tam vládnul pač Rusko mělo vždy Cara a co mi řikali spolužáci z Ruska na VŠ, hodně těch Putinových konkurentů jsou mnohem větší magoři netají se že by chtěli obnovit SSSR že by Ukrajina měla bejt už dávno obsazená armádou pač NATO umí akorát žvabit atd, , Demokracie si za to může sama že lidi vyhledávají autoritu kdyby něakej generál přejel Babiše a Zemana tankem a vystřílel ty vyžirky v poslaneckej sněmovně udělá si tu taky plno fanoušků :D :D

628

Odpovědět

MasarYk btw... Problém vidím v lidech, kteří viní okolí za svou životní situaci. Pro některé tu vždycky bude někdo, kdo stojí v jejich cestě ke štěstí, ale nikdy to nebude jejich vina. Pak stačí aby přišel politik, který je v tom podpoří a u moci je populistická vláda, která naslibuje jednoduchá a imbecilní řešení na komplikované problémy. Smutným faktem je, že tyto medializované a lůzou sledované problémy často zakrývají ty podstatné. Kauzy jako Krejčíř, Mrázek, Bureš, Bém, Gross dokazující zkorumpovanost vlády, soudů a výkonné moci nebo že půlku Prahy vlastněj rusáci? To skoro nikoho nezajímá...

110

Odpovědět

Masarik nebyl autoritář. Po celý život prosazoval svobodu a demokracii. https://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Garrigue_Masaryk
Máš nějaký důkaz že by se choval autoritářsky?

113

Odpovědět

Autoritársky vládci, to mi pripomína tu konšpiráciu o globálnych prediktoroch a nwo, konšpirátori mali pravdu! :D ale takýto prediktory ktorí konšpiratorom/rusofilom hovoria z duše by im nevadili

018

Odpovědět

z vás ta tupost sálá jak horko z kamen ...

00

Odpovědět

Konečně si někdo všiml, že si všichni ve světě vybírají za vůdce blbce a mocnáře, ale bohužel se tomu už nedá zabránit. Třetí světová bude a nebude to trvat dlouho, protože všichni tihle blbci jsou už nadržení na to vypustit svoje armády a stisknout spínače k odpálení atomových bomb a nejhorší a nejsmutnější na tom je že si spoustu z nich lidé zvolili sami, znaméná to totiž že to tak chtějí.

78

Odpovědět

Zase raz Mohamed Oliver.
Migranti a uprchlíci
V deň vysielania tohto dielu zabili jeho bratia a sestry v boji za svoju vieru 5 nevinných civlistov v Iraku. Do Európy ale prišli len umiernení moslimovia, pričom žiaden z nich isto nie je fanatický radikál.
http://www.kurdistan24.net/en/news/98c2ba8c-81bd-4bf3-9612-d7bfe4f752b0

639

Odpovědět

Nevinní civilisté.. takže všichni muslimové nejsou, jenom vrazi? :)

111

Odpovědět

+hmmmNe, každý muslim není terorista ale každý terorista je muslim ;)

720

Odpovědět

+TrueStoryNezabudni na írskych moslimov z IRY. ;)

203

Odpovědět

+RezolutA co teprve baskičtí muslimové z ETA a tradiční muslimští teroristé z řad amerických studentů.

181

Odpovědět

Protože si vždycky pár jedinců myslí, že v minulosti byli všichni blbci a oni ten problém vyřeší, stačí jen zabít a zničit to a to. Tuhle instituci zničit, tyhle vyhnet a tohle nařídit a přece budeme žít šťastně... Na demokracii neexistuje právo, to je výsada, kterou je třeba opatrovat a být tolerantní, přestože má svoje mouchy má výbornou schopnost korekce. A i když jste vzdělaní a slušní občané, chodit demonstrovat a projevovat nesouhlas s narušováním jejich hodnot.

302

Odpovědět

"Co mají tyto státy společného?"
Společné mají to, že jsou mohutně podporovány ze strany USA jak penězi, tak především zbraněmi.

128

Odpovědět

Ukáž mi zbrane a peniaze, ktoré USA posiela Číne alebo Rusku.

221

Odpovědět

Pokud si dobře pamatuji tak mluvil i o Polsku. Nedávno jsem se díval na film Tajná akta Pentagon, které se odehrává v éře presidenta Nixona. Toto období je dost často přirovnáváno k dnešní éře presidenta Trumpa. To na co pár lidí tady zapomíná a čeho si možná nevšimli je to, že právě o něm ten pořad je. Trump by se strašně rád choval jako pár jeho oblíbených diktátorů, jenže mu stojí v cestě novináři. Co víc, svět je v současnosti stejně plný diktátorů a nebo populistů, protože je tam lidi sami pouští, protože se bojí věcí které jsou často vymyšlené a místo toho aby si to lidé sami ověřili tak věří všemu protože myšlenkově zlenivěli. Opět sem někdo hází Babiše, ale kdy se choval opravdu Populisticky? Říká, že nikdy neodstoupí. Má k tomu opravdu důvod. Kdo z vás si opravdu zjišťoval celkové pozadí Čapího hnízda? Když je to tak jasný případ proč to policie nedokázala ani po třech letech, potažmo po pěti dostat před soud? Babiš má možná na svědomí jiné prohřešky, ale všichni si všímají této kauzy která stojí na hliněných nohou a vyšetřovatelé nedokázali za poslední dva roky přijít z něčím novým. V naší politice bych se bál pouze Okamury, který se chová jako správný diktátor. Když je tedy Babiš takový politik, proč ho za žádných okolností nechce pustit do vlády a raději spolupracuje z Komunisty? Protože tzv. demokratické strany zabředli do opakovaní a připomínání vyšumnělé kauzy a nedokáží přijít z ničím pořádným a to jenom protože kdyby jste se podívali do minulosti těchto stran našli by jste zrovna u ODS takových finančních průserů, že by se vám z toho protáčely panenky. Jenom taková kupónová privatizace kterou má nasvědomí ODS připravila tento stát o miliardy, kdo za to dneska opravdu sedí? Technicky nikdo a kolik připravila kauza čapí hnízdo tento stát o peněz. Když uvážím, že firma které dnes tento hotel vlastní dotaci vrátila kraji tak 0,- Už je to jen velká komedie a vy jí poslušně hrajete dál.

513

Odpovědět

S tím Maďarskem je to vtipné. Orbán hraje na strach z migrantů, přestože v Maďarsku nechtějí žít ani Maďaři.Obecně je ten národ sto let za opicema, obchodně s nimi spolupracovat je děsný.

Je smutný vidět, podobné autoritářské náznaky i u nás. Trestně stíhaný premiéry tu veřejně vykřikuje, že nikdy neodstoupí, nech si to všichni zapamatují. Sám není skloubit jedinou větu, pokud ji nemá napsanou od dvorního šaška. A prezidenta dělá troll, který k životu nepotřebuje jídlo, živí ho pocit, jak to dnes zase všem natřel.Zatím se držíme, ale jako dlouho?

415

Odpovědět

Orbán je geniální pokrytec. Soros je původem maďarský žid, který po válce s rodinou odešel do USA, tam pohádkově zbohatl, možná ne moc morálně, a celý život se snažil podporovat demokracii v rodném Maďarsku, zvláště v dobách tuhého komunismu. Orbán v dobách toho tuhého komunismu pracoval pro Sorosovu filantropickou nadaci a bil se v prsa jaký je antikomunistický demokrat. Přímo od Sorose žádal a následně i dostal stipendium 10 000 dolarů pro studia na Oxfordu. Studia nedokončil, protože skončil komunismus a on se obratem vrátil do Maďarska aby nastartoval politickou kariéru. O pár let později se dostal do čela strany Fidesz, což bylo v dobách komunismu studentské hnutí podporové Sorosem, který mu věnoval celkem půl milionu dolarů. Tuto stranu postupem času přeměnil z liberální strany na národně konzervativní díky mezeře na politickém trhu.

Orbán postupem času zcela otočil, začal obdivovat Putina a jeho způsob vládnutí, dokonce ho označuje dodnes za svého spojence. Do vlády instaloval své známé a rodinné příslušníky, kteří začali zneužívat EU fondy na podporu infrastruktury. Přepsal ústavu, ovládl justici a předělal volební systém (překreslení volebních okrsků) tak, aby zvýhodňoval jeho vlastní stranu. Do čela univerzit, úřadů a dokonce i divadel nebo galerií instaloval vlastní lidi, většinou nacionalisty. Změnil výukové učebnice pro studenty tak, aby hlásaly jeho vládní ideologii nacionalismu skloubeného s křesťanstvím, přičemž Maďarsko je dle nové definice křesťanský stát. V divadlech se díky jeho lidem (vláda ovládá až 60 divadel) hrají jen takové představení, které buďto podporují ideologii vlády, případně ji alespoň nenarušují (něco jako v dobách komunismu).

V otázkách zneužívání dotací kritizuje on EU, že je diktátem, ačkoliv od ní čerpá peníze, které rozkrádá. A v otázce kritiky EU vůči jeho zneužívání dotací jsme se ho zastali i my v rámci V4 - brilantní práce. Co se týče Sorose, s tím začal mít v průběhu času velký problém a přátelství se vrhlo v nepřátelství, protože přestal být tím demokratem a začal omezovat svobodu obyvatel a dávat na piedestal nekritický nacionalismus, a Soros vždy podporoval demokraty. Zároveň Orbán potřeboval třídního nepřítele před volbami a tak Sorose pomocí dezinformací a bez veškerých důkazů začal obviňovat ve stylu, cituji: "Soros chce pomocí EU vytvořit islamizovanou Evropu", "Soros je finanční spekulant, který zničil miliony životů Evropanů", "Soros chce dát každému imigrantovi 15 tisíc euro"... To zabralo, jelikož podobné bludy se člověk může snadno dočíst i v dnešních diskuzích na českých serverech. Soros po této předvolební dehonestační kampani nakonec znechuceně ohlásil, že z Maďarska stahuje své nadace a Orbán se zbavil dalšího opozičního hlasu mimo stát a státní organizace, které už kompletně ovládl. Nově cílí na zbylé neziskovky, o kterých prohlásil, že neziskovka musí pracovat pro vládu, jinak nemá na území Maďarska co dělat (ruský model "neziskových" organizací).

Asi nikoho s demokratickými hodnotami by nenapadlo takového člověka volit, už jen kvůli tomu, že celý stát utváří k obrazu svému na úkor demokracie a svobody. Jak je tedy možné, že se něco podobného děje nejenom v Maďarsku? Protože uprchlická hysterie, proto Orbán může po jakékoliv oprávněné kritice zařvat "uprchlíci" a plebs uslintaně odtleská nové utažení řetězu kolem vlastního trupu. A tleská i hodně lidí v ČR, kdy demokracie a svoboda je pro ně podřadná záležitost upozaděna před imaginárním nebezpečí z uprchlíků, kteří sem během šesti let záhadně nedorazili (na rozdíl od Maďarska, přes které procházeli) a ani už nikdy nedorazí.

Demokracii a svobodu si tedy musí uchránit lid sám, protože pro politiky (i původem liberální demokraty) znamená pouze překážku k vlastním ambicím. Ne hodnotu, kterou musí sami aktivně uchovávat.

355

Odpovědět

ne zcela morralne, to mi staci

013

Odpovědět

Erdogan, Orbán, Kaczynski (není premiér, ale všichni vědí, že v Polsku vládne on) vyhráli svobodné volby. Všichni tři populisticky využili, nějaké krize v jejich zemi (finanční, uprchlické, korupce přechozích vlád) a podařilo se jim dostat tolik hlasů, že díky jediným volbám získali ústavní většinu. A tím začal konec demokracie v těchto zemích. Všichni tři začali měnit ústavu, volební systémy ve prospěch jejich stran (Erdogan si změnil na prezidentský sytém, aby měl neomezenou moc), útočit a zakazovat nezávislá média a ovládli soudnictví (o nezávislé soudnictví v Polsku se teď bojuje). Jak ve videu říká Oliver, každý diktátor si zvolí nepřítele, před kterým "ochrání" svůj národ, Kaczynski má Rusko a "nepřátelé" katolíků, Erdogan má EU a Německo a Orbán má uprchlíky a neziskovky.
Takže ano, vyhráli svobodné demokratické volby, ale bohužel po jejich vítězstvích se z demokratů (jestli vůbec chtěli být?) stali autoritátoři. Dřív se říkalo, že poslední diktátor v Evopě je Lukašenko. Dnes to už ale neplatí.
I když u nás Senát není populární, tak jestli opravdu má nějaký přínos, tak to že se v ČR nemůže stát to samé jako v Polsku, Maďarsku nebo v Turecku. Aby u nás člověk získal ústavní většinu, musí ovládnout PS i Senát a na to potřebuje vyhrát několik voleb po dobu několika let. Ten, kdo vymyslel volební systém senátu (každé 2 roky jenom 1/3), by měl dostat medaili za zásluhy o stát.

465

Odpovědět

Hm, koukám, že už i na Videačesky dorazilo pravidlo z jiných serverů, že první tři příspěvky pod článkem/videem napíše k....t :-)

363

Odpovědět

Bohužel je to tak, protože takových lídí je čím dál víc.

20

Odpovědět

Autoritářský režim dle Olivera je ten kterej nepodplatil Soros

446

Odpovědět

Získat 50% ve svobodných volbách znamená být autoritář? To je pěkná nálepka tedy. Prostě jednou liberálové dostanou přes papulu v Maďarsku tak ať to respektují.

960

Odpovědět

Jedna krajina prezila obciansku vojnu, par obcanov ktorych bolo viac ako 50% skoro vyhubilo druhu stranu...

Demokracia ma daleko od dokonalosti ale autoritativny rezim je este dalej,omnoho OMNOHO dalej.

372

Odpovědět

+fjdlskjflkco to ma stym spolocne

116

Odpovědět

i když to svou hlavou zřejmě nepoberete tak ano, i autoritáře mohou snadno dostat k moci demokratické volby. Stačí dostatečný počet lidí voličů které autoritáři imponují a zaujaly je svým zjednodušujícím žvaněním. Čistě teoreticky, kdyby se do volebních místností nahrnul dostatek idiotů může demokracie na post presidenta klidně dosadit Santu Clause z obchoďáku s programem zvednout všem santům plat o 1000 procent a zrušit Vánoce, stačí jen dostatečný počet pitomců kteří takovému kašparovi dají svůj hlas, jako v případě kačera Donalda Trumpa ...

30
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK