KryptoměnyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:232
Počet zobrazení:25 900

Kryptoměny jsou žhavým tématem současnosti. Bitcoin je asi jejich nejznámějším zástupce, ale existují jich desítky. Mnoho lidí se do nic pobláznilo a ignorují všechna rizika investice. Jak se to s kryptoměnami vlastně má?

Přepis titulků

Technologie – díky ní bude mít televize takové rozlišení, že se v ní nebudu smět ukázat. K tomuto tématu přistupuji opatrně. Diskuze o nových technologiích mohou velmi rychle zastarat. Ukazuje to i tato reportáž stará pouhých pět let. První uživatelé mají Google Glasses. Určitě nebudou poslední. Nakonec to změní náš život.

Změní to způsob, jak mezi sebou komunikujeme. Změní to i naše chování. Místo tohohle bude tohle. Jo, ale nebylo. Opravdu nebylo. Lidé raději dělali rukama tohle, protože alternativa zahrnovala celodenní nošení pitomého přístroje. Jde o to, že je nebezpečné předpovídat vývoj technologie. A i přesto si dnes promluvíme o kryptoměnách.

Spojují vše, čemu nerozumíte o penězích, se vším, čemu nerozumíte o počítačích. Hlavní měnou, o které jste určitě slyšeli, je bitcoin. Ve zprávách se objevuje pořád. Loni jeho hodnota vystřelila do nebes. Na začátku roku měl hodnotu asi 1 000 dolarů, v listopadu to bylo 9 000 dolarů a v prosinci měl hodnotu asi 20 000 dolarů. Bitcoin je takové téma, že se na něj paparazzi dokonce začali ptát celebrit. Sledujte, jak Michael Keaton odchází z restaurace.

Mějte se. Doporučil byste nákup bitcoinu? Víte, co je zajímavé? Zrovna jsem se o tom bavil se dvěma známými. Mám dva různé... Jeden mi řekl, že bych je měl nakoupit, ale druhý se na to moc netvářil. Není to úplně špatné, ale nikdo neví, jak to bude dál. Musím říct, že bych nečekal takový rozhovor na úrovni s paparazzi.

Cardi B, co si myslíš o základním příjmu? Jasně by to pomohlo napřímit nerovnost, ale nemyslím si, že by Američané podpořili nutné zvýšení daní. Vše najdete v mé knize Cardonomika: Finance nového století v USA. Tohle byla dramatická změna. Jen před pár lety jste o bitcoinu slyšeli od toho jednoho kolegy v práci, který o něm pořád mluvil.

Říkejme mu Dan. A jméno Dan jsme zvolili, protože Dan je přesně tímto chlápkem v našem kanclu, který každého otravuje tou bitcoinovou kravinou už celé roky. Proto Dana nesnášíme. Tedy nejen proto, ale tohle je právě teď nejsnazší důvod. Čím dál více normálních lidí, čili ne-Danů, se dává na kryptoměny.

Částečně proto, že viděli takovéto příběhy. Dylan Fine prožívá sen. Měl jsem Mitsubishi Eclipse, okénka ani klimatizace nefungovala. Když jsem přijel k okénku u fast foodu, musel jsem otevřít dveře. Vše se změnilo, když mu kamarád ukázal bitcoin. 350 dolarů jsem proměnil na 12 000 dolarů. Investování do bitcoinů z něj ve 24 letech udělalo milionáře. Nakoupím, pár hodin počkám, než se kurz změní, a tak jsem schopný vydělávat na největším finančním trhu.

Ano, ten muž je nyní milionářem. Zřejmě proto dělají rozhovor u luxusního bažinného jezírka na jižní Floridě. Bez ohledu na to, že od začátku roku jeho hodnota klesla na polovinu, kolem kryptoměn panuje šílenství. Lidé sledují lidi, jako je on, jak bohatnou, čtou o nich na Redditu nebo Twitteru a jsou hnáni do investování díky FOMO.

Strachu z propásnuté příležitosti. Zkratku FOMO už asi znáte. Mně je čtyřicet, jsem brit a ingorantský. Jsem FYOBO. Kvůli všem těm zprávám jsme se rozhodli vysvětlit pár věcí. Bitcoin, blockchain, technologii, která mu umožňuje fungovat, a obecně kryptoměny.

Vše budeme značně zjednodušovat. Začněme bitcoinem. Je to digitální decentralizovaná měna. To znamená, že bitcoin existuje jen jako počítačový kód. Nevytváří ho ani ho neovládá žádná banka nebo vláda. Chápu, že se to těžko chápe. Nechám chlápka v kostýmu bitcoinu, aby to docela dobře vysvětlil.

Jsem virtuální měna. Celosvětová, a můžete mě převádět téměř zadarmo. Jsem open source, neovládá mě žádná vláda, korporace nebo jedinec. Jsem finanční svoboda, brácho. Díky, brácho. To je odborné a přesné vysvětlení komplexního problému, které vám přednesl muž v pitomém převleku.

Rád bych si z toho dělal legraci, ale přesně tohle je obchodní model mého pořadu. Možná vás právě napadlo: "Moment, jak na bitcoinech vyděláte?" Dan by odpověděl: "Obchodujete s ním na burzách jako s jakoukoliv jinou měnou." Pokud se zeptáte: "Jak to, že má hodnotu?" Dan by odpověděl: "Jak to, že jakákoliv měna má hodnotu, kámo?"

Pak řekne: "Říkejte mi mozkonátor!" "Právě jsem vám odvařil mozek." Vy pak řeknete: "Zapomeň na to, Dane, jsi hnusák a nesnáším tě." Problémem je, že Dan má tak trochu pravdu. Jako u většiny měn, i u bitcoinu platí, že má hodnotu, protože se lidé shodli, že tu hodnotu má. V tuto chvíli je to spíš spekulativní investice, a ne měna. Představte si to jako Beanie Babies.

Proč se tento Beanie Baby prodává na Etsy za 15 000 dolarů? Protože si majitel myslí, že to za něj někdo dá. A víte co? Měl naprostou pravdu. Dělám si legraci. Jen si dělám legraci. Koupil jsem ho na zahradním výprodeji za 10 000 dolarů. Nejsem naprostý idiot. Bitcoin je velmi zajímavý jako koncept, ale stále je třeba vyřešit komplikované technické problémy, než se stane běžnou každodenní měnou.

Podívejte, co se stalo v lednu. Stovky lidí přijelo do Miami na konferenci o bitcoinech. Minulý týden přestali jako platbu za vstupenky přijímat bitcoiny, protože má prý měna ještě určité mouchy. Ano, konference o bitcoinech přestala brát bitcoiny. To je znepokojivé, protože kde jinde by ji měli přijímat?

Jako bych se snažil zaplatiti vstup na sjezd republikánů zpráchnivělými kostmi Ronalda Raegana. Každý by se shodl, že mají hodnotu, ale nepovažovali by to za plnohodnotnou transakci. Ale ať už se bitcoin uchytí, nebo ne, mnoho lidí věří, že nejlepší na tom všem je potenciál inovativní technologie, na které je založen. Tím je takzvaný blockchain.

Když chcete poslat peníze někomu na druhé straně světa, banka tu transakci musí schválit, což může trvat pár dní. Ale u bitcoinu je to značně rychlejší, protože vynechává banku. Technologie blockchainu vytváří záznamy, jakousi účetní knihu veškerých bitcoinových transakcí, které nejsou umístěny na jednom místě, ale na obří spoustě počítačů. To proto lidé říkají, že je bitcoin decentralizovaný. Decentralizace má mnoho teoretických výhod, od rychlosti až po bezpečnost.

Hlavní však je, že je to distribuovaná účetní kniha. Neexistuje centrální server. Ostatní účetní knihy, ať už bank nebo společností, sídlí uvnitř dané společnosti. Mají jeden počítač, který může být hacknut. J.P. Morgan byl nedávno hacknut zločinci. Home Depot, Target, tyto společnosti byly hacknuty, protože mají jedno centrální úložiště informací.

Účetní kniha bitcoinu sídlí na tisících počítačích. To nejde hacknout. Když se zamyslíte, zní to skvěle. Díky komplikovanému systému stvrzování záznamů je síť velmi bezpečná. Nebojte, nebudu zabíhat do toho, jaký proces to je nebo jak funguje. Ale pustím vám dobrou, ale velmi hloupou metaforu, proč je to bezpečné. Já rád říkám, že blockchain je pořádně zpracovaná věc.

Jako kuřecí nugety. Pokud to chcete hacknout, musíte nuget přeměnit zpět na kuře. V budoucnu se to možná povede, ale dnes by to bylo těžké. Moment, to je opravdu zvláštní myšlenka. Proč z toho má ten reportér takovou radost? Kdyby někdo dokázal přeměnit kuřecí nugetu zpět na kuře, to kuře by z toho bylo v prdeli. Celý zbytek života by trpělo posttraumatickou poruchou a skládalo by děsivou poezii o tomto zážitku Věci, které jsem vidělo, děsivé to divadlo.

Mé tělo je celé, ale co mé myšlení rozpolcené? Tohle je zjednodušené vysvětlení blockchainu. Databáze, kterou je téměř nemožné hacknout nebo zfalšovat a která může zvýšit bezpečnost, efektivnost a důvěryhodnost. Proto velké společnosti jako Walmart, IBM a J.P. Morgan experimentují s blockchainem jako se způsobem, jak sdílet a chránit data i transakce jednoduchým a spolehlivým způsobem.

Ale pořád je na to velmi brzy. Nikdo přesně neví, čeho je blockchain skutečně schopný. Pokud tomu pořád nerozumíte, nezoufejte. Nerozumí tomu většina lidí. Dan si myslí, že tomu rozumí. Pořád opakuje výrazy jako supply chain management a vy ho pak chcete praštit do toho jeho zasraného ksichtu!

Už nenechávej vytištěná vlákna z Redditu na mém stole, Dane! Víš, že je vyhazuju! Nesnáším tě! Problémem je, že kolem samotného slova blockchain panuje takové šílenství, že se stalo magnetem na investory. Reuters zjistil, že společnostem, které výraz blockchain přidaly do svého názvu, vzrostla cena na burze téměř trojnásobně. Jeden z názvů byl opravdu hloupý.

Long Island Tea se přejmenoval na Long Blockchain a hádejte, co se stalo. Jo, akcie trojnásobně posílily. Já prostě musím říct, že lidé, kteří sledují akciové trhy to považují za hloupost, o které snad ani není třeba mluvit. Je mi jedno, jak hloupé to je, ale funguje to. Proto se tento pořad jmenuje Last Bit Tonight s Blockem Chainiverem. Trojnásobná sledovanost. Trojnásobná. A máte to to!

Takže teď už v podstatě víte, co je to bitcoin. Je to budoucnost, brácho. A také víte, proč jsou lidé nadšení z blockchainu. Nedovolí zkuřetnit vaše nugety. Ale možná vás pořád zajímá, co ty ostatní kryptoměny, o kterých jste slyšeli? Software, kterým se měny vytvářejí, je open source. Každý si měnu může vytvořit svou měnu.

A taky si je tvoří. Nyní existuje kolem 1 500 kryptoměn, které si můžete koupit. Nazývají se třeba titcoin, trumpcoin, jesuscoin, insanecoin, electronium, wax, particle, deeponion, snovio, pluton, nubits a clams. Ten seznam je tak šílený, že nepoznáte, které jsou skutečné a které jsem si vymyslel. Všechny jsou skutečné, já si žádnou nevymyslel.

Snažil jsem se přijít s hloupějším názvem než deeponion, ale to prostě nejde. Ne všechny tyto měny doufají, že budou dalším platidlem jako bitcoin. Starupy často prodávají tyto měny, aby získaly peníze. Je to alternativa k akciím. Někdy tyto měny slouží jako žetony, které se dají použít k získání služeb, které firma poskytne. Podobá se to žetonům do Chuck E. Cheese's. Jsou jen virtuální a nepoužitelné mimo krysí sýrové impérium.

Vydání mincí se stalo tak snadným, že se do toho firmy pouštějí čám dál častěji. Celková nabídka kryptoměn v roce 2017 vzrostla o více než 6 miliard dolarů. Jedna společnost získala 35 milionů dolarů za pouhých 30 sekund. Když někdo normálně vydělá tyto peníze takto rychle, musí přijít k Billovi O'Reillovi, sedět 26 vteřin v tichosti a pak říct: "Nahrál jsem si naše telefonní rozhovory." Ale valná většina lidí kupujících tyto měny nevěnuje valnou pozornost detailům jednotlivých startupů.

Jen reagují na to šílenství. Je jich velká spousta. Existuje celá online subkultura skládající se z YouTube celebrit a subredditů. K nákupu měn přistupují téměř s náboženským zápalem. Pokud se na některý z nich podíváte, nebudete moc chápat. Klíčovým termínem HODL. Je to špatně napsané HOLD, tedy držet.

To je základním principem. Neprodávejte, když ceny klesají, místo toho je držte, i přes FUD, strach, nejistotu a pochybnosti, jinak můžete propást MOON, kdy cena vyletí nahoru, takže to bude REKT, kdy proděláte peníze, a nikdy nezískáte to, co každý obchodník chce, LAMBO, což je zkratka pro Lamborghini, což je snad jasné. Pokud vás napadá, že tyto termíny patří do rapového videa, někteří obchodníci s kryptoměnami souhlasí.

Zvedni ruce nad hlavu, chlape, pokud podporuješ blockchain. Není čas na hatery, vyděláme na tom miliony! HODLGANG, HODLGANG, HODLGANG! Tak prý s kryptoměnami končíš? HODLGANG, HODLGANG, HODLGANG, HODLGANG...

Hustý. Budu upřímný, je těžké to sledovat a nechtít být v tom hodlgandu. HODLGANG, HODLGANG, HODLGANG. Ale pravda je taková, že mnoho lidí kryptoměny kupuje, protože je kupují ostatní. Je to až tak vážné, že i měny vytvořené jako vtip, například dogecoin, mohou získat obří hodnotu.

Je pojmenována po memu, který byl v kdysi populární. Jedná se o fotku psa shiba inu s barevnými komentáři v lámané angličtině. Hodnota dogecoinů se za dobu jeho existence téměř zdvojnásobila a nyní dosahuje kolem dvou miliard dolarů. Ale nezdá se, že by pro to existoval nějaký důvod. Ano, protože žádný důvod neexistuje. Měna si dělala legraci z toho, že lidé koupí cokoliv a lidé přesně to udělali.

Je to stejně šílené, jako kdybyste založili žertovnou verzi The Beatles s názvem Woofles, členové by byli bernardýni, ale pak byste vytvořili 40 hitů a dostali vyznamenání od královny. Je to směšné, ale pro investory to je i nebezpečné. Nyní je tento trh divokým západem zralým k vyplenění. Může být snadné manipulovat s hodnotou měny technikou zvanou pump and dump. U akcií to regulátoři sledují, ale u kryptoměn to úplně tak nefunguje.

To může vysvětlovat, proč někdo bez problémů sdílí takováto videa. Vítejte u CryptoCalls, hlavního poskytovatele napumpování měn. Raketově navýšíme hodnotu měny na 6 hodin. Pro informace o našich týdenních napumpováních, včetně názvů měn, sledujte náš kanál. Po oznámení si měnu co nejrychleji nakupte. Až všichni ve skupině nakoupí měnu, začneme ji propagovat na sociálních mediích. Během posledních hodin ji začnou kupovat ostatní investoři ve strachu z propásnutí.

Navýšíme její hodnotu o 1 000 až 2 000 procent. Po šesti hodinách každý v naší skupině prodá měnu se ziskem. CryptoCalls. Společně bohatneme. No ty krávo! Je trochu podivné sledovat reklamu na něco, co je zcela určitě ilegální. Je to jako sledovat takovouto reklamu. Jste bezdětní?

Chcete dítě někoho jiného? Únoscův koutek je tu pro vás. V Únoscově koutku vezmeme cizí dítě a odvedeme ho k nám domů. Je to snadné jako vzít dítěti lízátko. Pump and dump je jen začátek. Pochybné společnosti jsou všude kolem. Mnoho z nich jsou staré podvody s omáčkou z kryptoměn navrchu. Vezměte si Bitconnect.

V jednu dobu měl hodnotu 3 miliardy dolarů. Investorům sliboval, že když mu dají peníze, na oplátku získají úrok 40 % měsíčně. Takto vysoký úrok se vám může zdát podezřelý, ale pamatujte, že trh vzkvétal a Bitconnect měl nadšené investory jako je tento chlap, který promluvil na jejich konferenci. Bitconnect!

Musím říct, že měníme svět, jak ho znáte! Svět už nebude stejný! Ne, ne, ne. Bitconnect! Bitconnect! Milujuuuuuuuu... Bitconnect! Ano, když jsem naposledy viděl někoho tak nadšeného z velkého závazku, byl asi 7 let od rozvodu s Katie Holmes.

Já ho z ničeho neobviňuju, má krásnou tvář. Zdrž se toho, Tommy. Zdrž se toho. Zapálení tohoto muže prolétlo světem kryptoměn. A také jeho vysvětlování, že tento byznys je naprosto důvěryhodný. Spousta lidí mi říká, že to je pochybné, že to bude podvod.

Jestli prý chci přijít o peníze. Moje žena mi pořád nevěří. Já na ni: "Zlato, je to pravda!" "Ne, ne, ne. Je to podvod!" Ale já si řekl, že počkám, až budu vyskládávat 10 000 dolarů denně přímo před ni na stůl a pak udělá: "Páni!"

Ženský, co? Pořád ti říkají, ať se nedáváš na podvody s rychlým zbohatnutím a nenecháš manželství v dluzích. Bla, bla, bla, bla. Bitconnect! Asi vás nepřekvapí, že se Bitconnect zhroutil. Regulátoři ve dvou státech ho zakázali a Bitconnect mnoho lidí v odvětví nazývalo Ponziho schématem.

To je něco, co se nedalo vyčíst z jejich propagačních materiálů. Až na to, že se tam objevila ilustrace jejich systému vyplácení, která vypadala jako muž vymýšlející pyramidové schéma. Tím netvrdím, že každá kryptoměna je podvod. Také netvrdím, že každá společnost s blockchainem je založená na hlouposti. Jen tvrdím, že v této spekulativní mánii může být těžké rozlišit skutečné firmy.

Pokud chcete dobrý příklad, podívejte se na block.one. Je to startup, jehož nabídka kryptoměny vydělala 1,5 miliardy dolarů. Mají vytvářet nový softwarový projekt s názvem EOS. Facebooku trvalo 7 let, než od investorů získal miliardu dolarů, Uberu to trvalo 5 let, ale EOS to zvládl za 9 měsíců. A to i přesto, že Wall Street Journal block.one popsal slovy: "Softwarový startup, který neplánuje prodat žádný software."

A také napsal, že jejich digitální žeton nemá žádný účel. A přestože společnost tvrdí, že EOS bude nejmocnější infrastrukturou pro decentralizované aplikace a že také bude použitelný, stále nic nevytvořila. Musíte věřit jejich slibu, a oni přitom mluví o velkém projektu. Vše bude lepší, rychlejší a levnější.

Vše bude lépe propojené a důvěryhodnější. Vše bude bezpečnější. Vše bude úplně jiné než dnes. Vše na světě se zlepší. Ale, prosím tě, hovádko. Vše bude úplně jiné než dnes? Jak EOS změní tohoto leguána? Jak EOS změní a vylepší tady Suzan?

Suzan je už teď dost dobrá. Ten ospalý děsivý kovboj z budoucnosti je Brock Pierce. Svou kariéru začal u filmu Šampióni a pak se objevil v reklamě jako dítě, které se změní v banán. Ten banán pak pronese pár nemastných a neslaných vět. Vyhledejte si skandál Brocka Pierce. Poté se spojil s EOS, aby propagoval jejich neexistující produkt. Loni na podzim pronesl projev na technologické konferenci.

Během jeho projevu pamatujte na to, že mluví za společnost, která získala 1,5 miliardy dolarů. Tohle je chestahedron, logo EOS. Chestahedron je geometrickým tvarem srdce. Pokud světu chcete přinést technologii, která může vše změnit, je dobré si vyhrnout rukávy. Tady musíme začít. Tohle byla má svatba na akci Burning Man.

Byla to naprosto jednorožčí svatba. Všichni na ženichově straně měli duhové barvy a růžovou. Na straně nevěsty taky duhové barvy a růžovou. Mým svědkem byla žena v černém. Práskala bičem. Přestaň, Brocku, přestaň. Já přestal poslouchat už u chestahedronu. A odmítám věřit, že muž, který zorganizoval svatbu jednorožců na Burning Man, by měl být tváří firmy v hodnotě 1,5 miliardy dolarů.

Kdyby někdo přilezl na vaši zahradu a přednesl vám takovýto projev, tak mu rázně řeknete, že mu svou zahradu nepůjčíte. Zorganizoval by tam čarodějnou quinceañeru. Ale má se to takhle. Na začátku jsem říkal, že nechci nic předpovídat. Kdo ví, možná EOS bude dalším Googlem.

Podle mě spíš ne a rozhodně si nemyslím, že by nyní měl hodnotu přes miliardu. Ale mohu se plést. Určitě se nepletu, ale mohl bych. Pokud se rozhodnete investovat do kryptoměn, uvědomte si, že neinvestujete, ale hazardujete. To je v pořádku, ale musíte si to uvědomovat. Ceny klesají.

Bitcoin může být bezcenný, nebo může mít miliardovou hodnotu a stane se světovým platidlem. Pokud se to stane, já to nepoznám, protože se budu v bunkru schovávat před Danovou nabubřelou tváří. Na té fotce nejvíc nesnáším ten pásek. Důležité je, že je to zbrusu nový a komplikovaný prostor, a nikdo neví, jak to dopadne. Musíte být opatrní.

Vím, že to zní nudně. Opatrnost je proti Bitconnectu a Hodlgangu nudná. Proto jsem si pozval zvláštního hosta, který to poselství trochu oživí. Zdravím. Jsem opravdu nadšený! Jsem rád, že tu s vámi můžu být v tenhle úžasný a boží moment! Dnes si promluvíme o zodpovědnosti!

Zodpovědnost. Dobře, zodpovědnost. Musíš mi říct víc o zodpovědnosti. Takže bych neměl vše investovat do kryptoměn? Pravda. To je pravda. Neměl bych? - Ne, ne, ne, ne. - To je ne? - Ne, ne, ne, ne, ne, ne... - To je jasné ne. Obchod s kryptoměnami je nestálý a málo regulovaný.

Pump and dump. Pump and dump. Pořád dokola. - Pak to shodí. - Pravda. Poslyšte, dámy a gentlecoini, investováním do kryptoměn se můžete stát součástí zrození nového Google. To zní... To zní... Když to řekneš, zní to skvěle. Nebo můžete stát u zrození Google Glass.

A to bude průšvih. To byl jen jeden případ. Rozeberme si to. Jaké z toho plyne ponaučení? Neinvestujte víc, než jste ochotní ztratit. Pokud to uděláte, neřiďte se slepě zkratkou HODL. Místo toho musíte být extrémně optarní. Musíte být optarní. #OPTARNÝGANG OPTARNÝGANG, OPTARNÝGANG, OPTARNÝGANG.

Optartnýgang, to se mi líbí. Optarnýgang. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

pro lidi, co by to zajímalo je to o 256 bitovém šifrování (co se tim říká):
How secure is 256 bit security?
a přímo o bitcoinu, nebo o vyrtualních měnách
Ever wonder how Bitcoin (and other cryptocurrencies) actually work?
(doufám, že odkazy na youtube nevadí ;-) Myslim, že by si obě videa zasloužila překlad
Dle mého názaru je těžení bitcoinu opravdu sázkou ale obchodování s čímkoliv je vlastně sázkou ->buď vyděláte a nebo ne. Jde jen o to jestli vám za to ten risk stojí a jak věříte tomu že to vyjde

01

Odpovědět

Uživatelé kryptoměn jsou lidé kvůli kterým si nemůžu koupit grafiku.

276

Odpovědět

11:55 "že se do toho firmy pouštějí [čám/čím] dál častěji" překlep :)

02

Odpovědět

17:00 ked vidim podobne vystupenia, myslim si snad ze je to narod degeneratov :D daco podobne u nas vyhodne nakupy pre dochodcov kde si kupia super hrnce len za 300e :D

40

Odpovědět

Ahoj, sorry za vsuvku, ale prečo sa neprekladá Vsauce ?

60

Odpovědět

Ahoj, bohužel překladatelé, kteří Vsauce a Borise překládali, jsou na webu momentálně neaktivní, ať už z pracovních, studijních či osobních důvodů. A zatím se nenašel nikdo další, kdo by se těchto pořadů ujal.

41

Odpovědět

Na co kupovat? Mám natěženo. Sice žádné miliony na pár piv to ale dalo člověk zjistí jak to funguje takže každej kdo s tím chce kravit tak si u těch menších měn zkuste něco málo natěžit. Zjistit si co a jak něco si přečíst. Sice moc nevyděláte ale stát vás to bude o trochu větší účet za elektriku ne všechny úspory. Dokud se s tím nebude dát nějak rozumně platit tak to bude furt jen sázení.

12

Odpovědět

Tak hlavně v zásadě platí tyto UC:

A) Koupím za 10000 USD a při stoprocentním růstu prodám, jelikož už jsem vidělal a bojím se, že o vše zase přijdu = chytrý investor
B) Koupím za 10000 USD a při tisíciprocentním růstu to pořád nechávám páč věřím, že udělám desetitisícíprocentní růst. Pak až to spadne tak to budu držet tak dlouho, než se to dostane na poslední maximální hodnotu.. A nakonec nemusím mít nic
C) koupím a zapomenu, nekrachneto = mokrý sen

Nešel bych do toho, ne při aktuálních hodnotách to už mám větší jistotu v ruletě na červenou :D

64

Odpovědět

On to sice je risk, ale popravde v momentalni fazi je my to uz fuk(bitcoin uz me vydela tolik, ze ztratu 100k neresim), pokud sledujes vyvoj ceny tak jsi obcas schopen i treba 1-2x za tyden vydelat 20-30% vkladu.

010

Odpovědět

a potom su tu šte ludia, ktori si napr chrania svoje financne sukromie a preto použivaju Monero a ine privacy coins

30

Odpovědět

Je dobré hlídat si ceny - např. BTC je teď za půlku loňského maxima, takže se vyplatí koupit, než to zas poroste, ale spousta "směnáren" (speciálně těch českých, protože cílí na lidi, co anglicky neumí) si účtuje úplně smyšlené ceny.
Naštěstí zatím u nás není problém používat zavedené zahraniční weby, nejlepší a největší je asi Coinbase.
Od loňska mají i Ethereum a Litecoin, jednoduché rozhraní co se moc neliší od běžného internetové bankovnictví, navíc s grafem vývoje cen, takže člověk má kdykoliv přehled...
Využijte referral link a dostanete bonus (např. u Coinbase jsou to při nákupu přes 2100,- asi dvě stovky zadarmo)
https://www.coinbase.com/join/5a2802a0198f95027ce31a75
Případně pokud toužíte po burze, kde mají krom těch klasických i např. EOS nebo různé ty Dogecoiny apod., tak:
https://www.binance.com/?ref=28158250 nebo https://www.cryptopia.co.nz/Register?referrer=Deith

337

Odpovědět

Jeste bzch nekupoval, bitcoin pujde jeste dolu, nedivil bych se kdyby i pod 5k$
BTW Jarina ignorujte, propasl deal zivota tak mu nezbejva nic jineho nez kafrat a dal delat za minimalku popr. tocit gay p***o.

44

Odpovědět

+Maligni ritni akneJá bych se nedivil, kdyby to padlo i níž, ale pod $3700 by už snad jít nemusel, jestli má do konce roku zlomit těch 50 tisíc :)
Ceny v jednotkách dolarů, jako kdysi před 6 lety, už ale asi opravdu nebudou :) Když to tam nespadlo ani po krachu Mt.Gox, tak nevím, co by se muselo stát, to už je větší šance, že zničehonic krachne k nule třeba Agrofert :) Nicméně díky současnému poklesu je pořád šance nakupovat alespoň za ceny z loňského listopadu...
Je lepší se radši připravovat předem, i když třeba nenakoupím za nejnižší cenu, jaká bude (hlavně když je to daleko pod průměrem za období, o které mám zájem) ono totiž když se to pak někde zasekne, jako když se při rychlém stoupání pozastavovaly registrace nebo vklady, tak pak už můžu jen koukat jak mi ujíždí vlak :)

40

Odpovědět

+fireTohle by mohlo fungovat v rozvinutých zemích, kde mají lidi helpful mindset, ale těžko v takové shithole country, jako je Česko, kde se snaží jeden druhého podrazit, jen aby na tom byli pořád kolektivně naho*no.

Znáte ten o Čechovi, jenž se modlí k Bohu: „Pane Bože, můj soused má kozu a ta mu hodně dojí." Bůh ho přeruší a říká vlídně: „A ty, můj synu, bys jistě chtěl mít také takovou kozu, že?" A Čech odpoví: „Ne, Bože, já bych jenom chtěl, aby ta koza sousedovi chcípla."

Možná sis nevšim,ale máš tam tak 30 mínusek : představ si, že každý z nich by se přitom zapojil a dostali teda dohromady nějakých 6000 kčs..ale u nás si prostě zvolí možnost béé

10

Odpovědět

+VlockaMyslím že na odrb treba nevedomých a hajzla. Nezáleží v akej si shithole country.
Vďaka týmto stereotypom o krajne sa vy osvietení cítite byť výnimoční ?

00

Odpovědět

+MaroPřesně tak...všechny takové krajiny jsou bohužel stejné -závod o přežití, resp. o to kdo odrbe druhého, lůza vs ty zlé elity.
Vůbec si nedokážou představit, že by všichni mohli mít právo na to být plnohodnotný člověk nehledě na vzdělání či barvu nebo že by třeba byla možnost vydělávat si jinak, než odrbáváním jiných (zamestnavatel) nebo sponzoringem (na dávkách).

00

Odpovědět

+VlockaMožná by ses divil, ale pár lidí se tam reglo...já si nedělám iluze, že bych byl nějaký spasitel pro celou "krajinu" ;)
I když to jeden člověk zvládne vysvětlit jen deseti dalším, je to další krok nejen k větší finanční nezávislosti více lidí, ale taky k tomu, aby mainstreamové finanční instituce začaly nabízet něco víc než jen spirálu inflace, půjček a sankcí.

00

Odpovědět

S tipy na Coinbase tu moc nepochodíš, už tady pár videí o kryptu bylo a tak už je tam reglý snad každý. A na těch menších zas tyhle programy ruší(nedávno treba kucoin) protože na tom lidi až moc rejžovali :D

30

Odpovědět

14:33 nehovorí o vystupovaní s Quueny ale : and were knighted by the Queen, teda dostať rytiersky rád od kráľovnej.

20

Odpovědět

Opraveno. Díky. ;-)

10

Odpovědět

Basic income neznamená minimální mzdu ale základní příjem. 1:50

80

Odpovědět

Opraveno, díky. :)

30

Odpovědět

Basic income is future.

20