Thumbnail play icon

KryptoměnyLast Week Tonight

Přidat do sledovaných sérií 208
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:226
Počet zobrazení:21 364

Kryptoměny jsou žhavým tématem současnosti. Bitcoin je asi jejich nejznámějším zástupce, ale existují jich desítky. Mnoho lidí se do nic pobláznilo a ignorují všechna rizika investice. Jak se to s kryptoměnami vlastně má?

Komentáře (54)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

pro lidi, co by to zajímalo je to o 256 bitovém šifrování (co se tim říká):
How secure is 256 bit security?
a přímo o bitcoinu, nebo o vyrtualních měnách
Ever wonder how Bitcoin (and other cryptocurrencies) actually work?
(doufám, že odkazy na youtube nevadí ;-) Myslim, že by si obě videa zasloužila překlad
Dle mého názaru je těžení bitcoinu opravdu sázkou ale obchodování s čímkoliv je vlastně sázkou ->buď vyděláte a nebo ne. Jde jen o to jestli vám za to ten risk stojí a jak věříte tomu že to vyjde

01

Odpovědět

Uživatelé kryptoměn jsou lidé kvůli kterým si nemůžu koupit grafiku.

276

Odpovědět

Proto se jim říká Kryploměny, na Islandu prý mají větší spotřebu energie než domácnosti. Když si člověk představí kolik stojí tuto planetu vyrobit 1W energie a kryplové to spotřebují na udržení nesmyslného kryplořetězu a ještě si za to účtují poplatek.

76

Odpovědět

+JarininPověz nám, kolik tuto planetu stojí vyrobit 1W geotermální energie na Islandu, to by mne zajímalo...že by nebyla náhoda, že se těží hodně zrovna tam? :)
Tak hlavně, že banky fungují úplně zadarmo a ty stovky úředníků v Bruselu jakbysmet - a poplatky si účtují ještě vyšší. Jenže...tyhle poplatky nejdou těm úředníkům, jako to jde těžařům, z toho mají akorát ti nejvyšší manažeři zlaté padáky ;)

76

Odpovědět

+firePleteš význam slova "stojí". Ta energie není nekonečná a určitě není pro to, aby na ní parazitovali pomatenci s kryploměnou dokonce s vizitkou "eko". Nebo zasahovat do přírodní rovnováhy lidským chorým výmyslem.
Banka mi neúčtuje 55 USD za transakci (po slevě:D) a to živí lidi jak jsi poznamenal, ne PC.

15

Odpovědět

+JarininV poměru k miniaturním lidským potřebám se dá říct, že nekonečná je...on se jen využívá potenciál toho, že tam energie je, nijak se "nevysává", podobně jako nám nezhasne Slunce i kdybychom postavili sebevíc solárních panelů :)
Ohledně vysokých poplatků za transakci doporučuji tohle zajímavé video: Bitcoin Lightning Network: blesková rychlost pro Bitcoin
Mimochodem, já když koupím bitcoin např. na Coinbase, můžu klidně koupit třeba jen za 500-, a z toho fakt žádných 1100,- (55 USD) za transakci nezaplatím :)
Ono nejlepší je to si to sám vyzkoušet, než jen věřit zprávám z velkých bank, kde se toho pochopitelně bojí a tak šíří takovéhle prý bludy...

Btw lidi, co jim vadí, že těžaři dostávají v době velké poptávky až moc zaplaceno, budou asi v šoku, až zjistí, že existují mraky kryptoměn, které vůbec těžbu pro ověřování transakcí nepoužívají...

10

Odpovědět

+fireByla nekonečná než přišli těžaři, nejhorší jsou lidi co si myslí, že všechny zdroje jsou nevyčerpatelný, jinak zkus fyziku - výměna tepla, jestli když teplo odebírám neochlazuji zdroj. Srovnat to se solárem může akorát ignorant.
Kdyby jsi si přečetl také komenty pod tím videem přišel, by jsi na to, že už jsem odpovídal. Přirovnání k té rychlosti - než využiji tu digi rychlost musím nejdříve postavit dálnici pak teprve můžu rychlost využít a to vše kvůli kafi. Chápu, že pokud chci prodávat drogy, postavím rychlou uličku, aby mě nechytili, udělám transakci a rychle zmizím.
Za komančů jsme taky dělali blockchainy z Céček různě barevných a různě měnili barvy a kdo měl nejdelší byl ředitel světa, byla to taková aféra, že M.David o tom složil písničku. :D Než nás to přestalo bavit, protože ty Céčka byli k hovnu.
Prozradím ti tajemství proč to nemůže fungovat - protože to vymysleli Ajťáci pro Ajťáky tzn. neskutečný chaos protokolů a imputprintůgotoxtů. Stejně jako Wokna nikdy nebudou fungovat jenom ti každé nové sežerou stejný % výkonu i kdyby jsi měl kvantový PC.
Jeden super vejvar jsme tu už měli - americký hypotéky a víš jak to dopadlo.
Digi měna je dobrý nápad, ale šílené provedení, až to nebudou dělat Ajťáci, ale někdo s nadhledem, který pochopí vztah mozek-PC tak to bude fungovat, nezapomeň, že všechny geniální věci jsou v podstatě jednoduchý.

14

Odpovědět

+JarininJá ale neříkám, že všechny zdroje jsou nevyčerpatelné...ale existuje důvod, proč se některým říká "udržitelné", případně "obnovitelné. Bude jen fajn, když si to třeba zrovna díky bitcoinu uvědomí větší množství lidí a začne se dělat něco pro to, abychom používali jenom takové. A jak se bude postupně přestávat s těžbou (kvůli přechodu na jiné typy ověření) různých kryptoměn, budeme ještě moc rádi, že se všude musela vybudovat kvalitní energosoustava a máme si kde nabíjet elektromobily :)

Ono napsat komentář bohužel často neznamená vidět video...a když se někdo začne ohánět vysokými poplatky, které jednak takové nejsou a jednak se pracuje na tom, aby ani takové nebyly v budoucnu (ano, lightning není jen o rychlosti jak to vypadá z nadpisu videa), tak to vyvolá určitou pochybnost :)
Nicméně ona i ta rychlost je fajn, když si objednávám třeba pračku asi mne to netrápí, ale zrovna kvůli tomu kafi bych rád, aby to bylo hotové než vystydne :) Fanouškem "pomalých uliček", kde v supermarketu musím prolézt kvůli chlebu z jednoho konce na druhý, abych si toho musel prohlédnout co nejvíc a třeba si něco v náhlém popudu koupil, fakt nejsem.

Všechny protokoly kupodivu museli vymyslet "ajťáci" :) Zrovna takovým na první pohled chaosem jsou klidně i EVM transakce, které používají např. VISA nebo Mastercard. Běžný člověk se s tím ale nesetká - a přesto platíme kartou každý den a přijde nám to běžné, jednodušší a přehlednější než se tahat s hromadou papírků nebo mincí. U bitcoinu není prakticky žádný rozdíl - už dnes nepotřebuji řešit nějaké kódy a můžu pracovat s online bankovnictvím nerozeznatelným třeba od české spořitelny. To už je jen uživatelské rozhraní, to nemá s tou technologií jako takovou nic společného. Hodnocení knihy podle obalu, výkonu auta podle barvy kapoty :)

(mimochodem, ty wokna mi přijdou pro běžného uživatele o dost příjemnější než linux, a americké hypotéky jsou v Česku pokud vím na vzestupu, až to milé není)

11

Odpovědět

+fireTak ten Island je 100% neobnovitelný.
¨Video jsem samo viděl, než si od někoho něco koupím musím s ním vybudovat kanál s mezitrezorem - prachy do zástavy, cituji "teď si konečně můžu objednat kafe". :D Ty jsi to video neviděl? Co to meleš o supermarketu?
Ajťáci vymyslí jeno "Ajťáčinu", chybí jim nadhled, to musí dodat někdo jiný. Na každé proč existuje proč ne. Tzn., že s neprolomitelným se stejně rychle vyrábí prolomení, pokud někdo chce dosáhnout dokonalosti vymyslí monstrum jako blockchain. Nejdokonalejší způsob vraždy je vraždu neudělat.
Mám pocit, že ani nevíš o čem mluvím.

11

Odpovědět

+JarininIsland jako takový možná, ale oni ho nesežerou. A jako jedna z mála zemí frčí 100% na obnovitelných zdrojích.

Ano, je potřeba tam vybudovat ten kanál, no a? Pro srovnání, při platbě kartou je takových dílčích kroků potřeba 11-12 a pak je teprve zaplaceno...a já přesto jen pípnu u pokladny a je hotovo. Ano, "tyhle věci", jako např. tyhle videa, jsou od ajťáků pro ajťáky, pro lidi, které zajímá, jak ten mechanismus, který většina lidí nikdy neuvidí v akci, funguje...a pak se k tomu dostane "běžný" člověk a zhrozí se jak je to složité :) Asi jako bych odmítal automobily, protože nechápu princip automatické převodovky, nebo protokol, který používá čip v 10 let staré Škodovce...

Tenhle nadhled už spousta lidí dodala. Proto už dneska nemusím řešit tu "krypto" část z kryptoměn, když nechci...nemusím stahovat blockchain, hledat nějaké klíče apod. - použiju jednoduché webové rozhraní pro běžné lidi, jednoduchou mobilní aplikaci a už je mi jedno, jestli si u pokladny pípám s mplatbou od mbanky, nebo za bitcoiny z coinbase.

Ano, na proč - banky přišlo proč ne - kryptoměny. Ne náhodou nedlouho po zmíněné hypoteční (bankovní) krizi. Tak nelezme zpět na stromy, nástupce, co přijde po kryptu, by neměl být krok zpět k tomu, co nefungovalo.

20

Odpovědět

+fireDobrá agitka, doufám, že lidi nejsou úplný idioti.

02

Odpovědět

+JarininA přes všechny tyhle kecy je to stále hovadina, která zbytečně zatěžuje přírodu odběrem energie a jsou kvůli ní dražší grafiky....

12

Odpovědět

+BitconeeeeeeeeectProtože ty grafiky by jinak vůbec energii neodebíraly ( ͡° ͜ʖ ͡°)

03

Odpovědět

+fireSamozřejmě, že ne. Určitě ne na 24/7 udržovaný rodný list nějaký kryploměny.

01

Odpovědět

+JarininPařba PUBG je určitě větším přínosem pro společnost, než svobodné platby :)
#Matrix #PlugMeBack

Asi by to chtělo víc těch edukačních videí..."rodný list", tj. blockchain, se grafikami rozhodně neudržuje a i kdyby všichni přestali težit tak nezmizí :) Výpočetní výkon je potřeba na ověřování nových transakcí - a to jen u některých měn, které ještě nepřešly na PoS.

01

Odpovědět

+fireKdyby jsi četl moje příspěvky u těchto videí, veděl, by jsi, že jsem souhlasil s myšlenkou, ale nesouhlasil s provedením, až bude nějaká měna - provedení geniálně jednoduché a nenapadnutelné apod. a nebude se požírat samosebe - energie,poplatky nároky na uživatele atd. pak do toho jdu. Zatím paskvil.
BTW: Jakákoliv pařba je lepší než tavba PC na ověření každý platby.

01

Odpovědět

+JarininJak už zmínil John, různých měn je přes 1500, takže každý si tu svoji určitě najde :)
Bohužel média propírají hlavně ty nejvíce populární, které asi nemusí zrovna sednout každému...nicméně ze samé definice popularity, asi sednou docela dost lidem :)
Geniálně jednoduché to je, blockchain se dá naprogramovat i pomocí zhruba 200 řádků kódu.
Nenapadnutelnost je asi nejsilnější devizou kryptoměn, ostatně mají to tak trochu i v názvu - a je to právě to, na co část z nich využívá ten výpočetní výkon. I když mám pocit, že pro část lidí to bere spíš jako "kryptické", aka nepochopitelné, přitom nic mysteriózního na tom není, kód je open source a dohledatelný, stejně jako veškerý obsah blockchainu. Na druhou stranu to se o klasických bankách říct nedá - jejich appky sdílí data s kdovíkým, poplatky za vše, různá omezení, návštěvy od finančáku, když máte najednou podezřele vysoký obrat a zrovna v Česku máme myslím docela historickou zkušenost s různými kampeličkami co zkrachovaly a lidi o peníze přišli.
Komu vadí energetické nároky, má tu hafo měn používajících pro ověřování Proof of Stake, kde se nic netěží a nespotřebovává.
Poplatky se odvíjí čistě od nabídky x poptávky. Čím víc lidí má v jednu chvíli zájem obchodovat, tím jsou zrovna dražší. Nebo jinak řečeno - čím víc lidem nevadí platit drahé poplatky - tím budou logicky dražší :) Ovšem nijak extra drahé stejně nejsou (jak si každý může sám vyzkoušet, namísto spoléhání se na placené články od bank) - plus už se pracuje na tom, aby tomu tak nemohlo být ani v budoucnu (viz např. lightning network)
Na rozdíl od bank se ty poplatky navíc dynamicky mění - asi se nestane, že by např. Česká Spořitelna řekla, hele, skoro nikdo peníze neposílá, tak máte tu platbu do zahraničí dneska za půlku. Nebo - naši klienti přes svátky extra utráceli kartou, takže všichni zaměstnanci dostanou přidáno :)
BTW, čím to, že si ty "drahé" grafiky teda hráč nekoupí za tu pařbu? Páč natěžit by si na ně mohl, proto taky stoupají ;)

10

Odpovědět

+fireTohle číst nebudu. To je to o čem mluvím.

00

Odpovědět

11:55 "že se do toho firmy pouštějí [čám/čím] dál častěji" překlep :)

02

Odpovědět

17:00 ked vidim podobne vystupenia, myslim si snad ze je to narod degeneratov :D daco podobne u nas vyhodne nakupy pre dochodcov kde si kupia super hrnce len za 300e :D

40

Odpovědět

A zase raz Mohamed Oliver.
Krásne výročie ku dňu vysielania tochto dielu, kedy jeho bratia a sestry v bojy za svoju vieru zabily 192 ľudí v Madride. Ale to určite nie sú zmýšľaním podobne radikálny náboženský fanaticy, ako tý čo prišly do Európy. Tu máme len obete vojny a mierumilovných moslimov, nakoľko islam je náboženstvom láski.
https://en.wikipedia.org/wiki/2004_Madrid_train_bombings

856

Odpovědět

Co to sem pořád sereš?

225

Odpovědět

+so?osvetu

37

Odpovědět

+v m varga(Pepek).. může to nějak rozvést? Co má demokracie společného s tím, že nějaký šašek ze SVK hází neustále odkazy k Oliverovi, které se absolutně netýkají s videem? Předem díky za odpověď. Určitě nás všechny uchvátí, co tady o demokracii napíšeš.

V m varga.. osvětu? A jakou?

66

Odpovědět

Kamikaze: co ty máš za problém? Ale vážně, co je to s tebou?

20

Odpovědět

Ahoj, sorry za vsuvku, ale prečo sa neprekladá Vsauce ?

60

Odpovědět

Ahoj, bohužel překladatelé, kteří Vsauce a Borise překládali, jsou na webu momentálně neaktivní, ať už z pracovních, studijních či osobních důvodů. A zatím se nenašel nikdo další, kdo by se těchto pořadů ujal.

41

Odpovědět

+XardassU Vsauce je to průser, Borise vzal čert. :D

116

Odpovědět

Na co kupovat? Mám natěženo. Sice žádné miliony na pár piv to ale dalo člověk zjistí jak to funguje takže každej kdo s tím chce kravit tak si u těch menších měn zkuste něco málo natěžit. Zjistit si co a jak něco si přečíst. Sice moc nevyděláte ale stát vás to bude o trochu větší účet za elektriku ne všechny úspory. Dokud se s tím nebude dát nějak rozumně platit tak to bude furt jen sázení.

12

Odpovědět

Tak hlavně v zásadě platí tyto UC:

A) Koupím za 10000 USD a při stoprocentním růstu prodám, jelikož už jsem vidělal a bojím se, že o vše zase přijdu = chytrý investor
B) Koupím za 10000 USD a při tisíciprocentním růstu to pořád nechávám páč věřím, že udělám desetitisícíprocentní růst. Pak až to spadne tak to budu držet tak dlouho, než se to dostane na poslední maximální hodnotu.. A nakonec nemusím mít nic
C) koupím a zapomenu, nekrachneto = mokrý sen

Nešel bych do toho, ne při aktuálních hodnotách to už mám větší jistotu v ruletě na červenou :D

64

Odpovědět

On to sice je risk, ale popravde v momentalni fazi je my to uz fuk(bitcoin uz me vydela tolik, ze ztratu 100k neresim), pokud sledujes vyvoj ceny tak jsi obcas schopen i treba 1-2x za tyden vydelat 20-30% vkladu.

010

Odpovědět

+Maligni ritni akneJo a kde se těch 30% vkladu vezme, řekl, bych, že někdo musí těch 30% vkladu prodělat, myslíš, že jsou všichni blbý jako ty?

44

Odpovědět

a potom su tu šte ludia, ktori si napr chrania svoje financne sukromie a preto použivaju Monero a ine privacy coins

30

Odpovědět

Vlastně potvrdil, to co jsem si myslel.
Díky, komiku.

22

Odpovědět

Je dobré hlídat si ceny - např. BTC je teď za půlku loňského maxima, takže se vyplatí koupit, než to zas poroste, ale spousta "směnáren" (speciálně těch českých, protože cílí na lidi, co anglicky neumí) si účtuje úplně smyšlené ceny.
Naštěstí zatím u nás není problém používat zavedené zahraniční weby, nejlepší a největší je asi Coinbase.
Od loňska mají i Ethereum a Litecoin, jednoduché rozhraní co se moc neliší od běžného internetové bankovnictví, navíc s grafem vývoje cen, takže člověk má kdykoliv přehled...
Využijte referral link a dostanete bonus (např. u Coinbase jsou to při nákupu přes 2100,- asi dvě stovky zadarmo)
https://www.coinbase.com/join/5a2802a0198f95027ce31a75
Případně pokud toužíte po burze, kde mají krom těch klasických i např. EOS nebo různé ty Dogecoiny apod., tak:
https://www.binance.com/?ref=28158250 nebo https://www.cryptopia.co.nz/Register?referrer=Deith

337

Odpovědět

Sháníš sponzory?

134

Odpovědět

+Jarinin:-o Díky za nabídku, ale takhle to nefunguje (ostatně, co bych z toho měl :) ) - ten bonus nejde z mého, to posílá přímo např. Coinbase. A rovnou v bitcoinech, nicméně jde si to pár kliky převést na kartu.
I když, v době kdy banky jak v Česku, tak na Slovensku, cílí na meziroční znehodnocení (inflaci) 2 - 2,5%, nevím, kdo by stál o koruny či eura...

56

Odpovědět

+fireTo nebyla nabídka, ale otázka jestli tady sháníš další sponzory do průseru jménem bitcoin.

25

Odpovědět

Jeste bzch nekupoval, bitcoin pujde jeste dolu, nedivil bych se kdyby i pod 5k$
BTW Jarina ignorujte, propasl deal zivota tak mu nezbejva nic jineho nez kafrat a dal delat za minimalku popr. tocit gay p***o.

44

Odpovědět

+Maligni ritni akneMáš tam chybu "i pod 5$". Jebáku.

16

Odpovědět

+Maligni ritni akneJá bych se nedivil, kdyby to padlo i níž, ale pod $3700 by už snad jít nemusel, jestli má do konce roku zlomit těch 50 tisíc :)
Ceny v jednotkách dolarů, jako kdysi před 6 lety, už ale asi opravdu nebudou :) Když to tam nespadlo ani po krachu Mt.Gox, tak nevím, co by se muselo stát, to už je větší šance, že zničehonic krachne k nule třeba Agrofert :) Nicméně díky současnému poklesu je pořád šance nakupovat alespoň za ceny z loňského listopadu...
Je lepší se radši připravovat předem, i když třeba nenakoupím za nejnižší cenu, jaká bude (hlavně když je to daleko pod průměrem za období, o které mám zájem) ono totiž když se to pak někde zasekne, jako když se při rychlém stoupání pozastavovaly registrace nebo vklady, tak pak už můžu jen koukat jak mi ujíždí vlak :)

40

Odpovědět

+fireTohle by mohlo fungovat v rozvinutých zemích, kde mají lidi helpful mindset, ale těžko v takové shithole country, jako je Česko, kde se snaží jeden druhého podrazit, jen aby na tom byli pořád kolektivně naho*no.

Znáte ten o Čechovi, jenž se modlí k Bohu: „Pane Bože, můj soused má kozu a ta mu hodně dojí." Bůh ho přeruší a říká vlídně: „A ty, můj synu, bys jistě chtěl mít také takovou kozu, že?" A Čech odpoví: „Ne, Bože, já bych jenom chtěl, aby ta koza sousedovi chcípla."

Možná sis nevšim,ale máš tam tak 30 mínusek : představ si, že každý z nich by se přitom zapojil a dostali teda dohromady nějakých 6000 kčs..ale u nás si prostě zvolí možnost béé

10

Odpovědět

+VlockaMyslím že na odrb treba nevedomých a hajzla. Nezáleží v akej si shithole country.
Vďaka týmto stereotypom o krajne sa vy osvietení cítite byť výnimoční ?

00

Odpovědět

+MaroPřesně tak...všechny takové krajiny jsou bohužel stejné -závod o přežití, resp. o to kdo odrbe druhého, lůza vs ty zlé elity.
Vůbec si nedokážou představit, že by všichni mohli mít právo na to být plnohodnotný člověk nehledě na vzdělání či barvu nebo že by třeba byla možnost vydělávat si jinak, než odrbáváním jiných (zamestnavatel) nebo sponzoringem (na dávkách).

00

Odpovědět

+VlockaMožná by ses divil, ale pár lidí se tam reglo...já si nedělám iluze, že bych byl nějaký spasitel pro celou "krajinu" ;)
I když to jeden člověk zvládne vysvětlit jen deseti dalším, je to další krok nejen k větší finanční nezávislosti více lidí, ale taky k tomu, aby mainstreamové finanční instituce začaly nabízet něco víc než jen spirálu inflace, půjček a sankcí.

00

Odpovědět

S tipy na Coinbase tu moc nepochodíš, už tady pár videí o kryptu bylo a tak už je tam reglý snad každý. A na těch menších zas tyhle programy ruší(nedávno treba kucoin) protože na tom lidi až moc rejžovali :D

30

Odpovědět

14:33 nehovorí o vystupovaní s Quueny ale : and were knighted by the Queen, teda dostať rytiersky rád od kráľovnej.

20

Odpovědět

Opraveno. Díky. ;-)

10

Odpovědět

Basic income neznamená minimální mzdu ale základní příjem. 1:50

80

Odpovědět

Opraveno, díky. :)

30

Odpovědět

Basic income is future.

20
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK