Trest smrtiLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 056
Počet zobrazení:12 557

První video z talk show Johna Olivera u vás vcelku uspělo, tak vám dnes přinášíme další. Trest smrti je ožehavým tématem, který se řeší jak v USA, tak i jinde ve světě. Ale jaká jsou fakta, která ho provázejí? Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy. Poznámky: Joe Biden - Americký viceprezident Atticus Finch - Fiktivní postava právníka z novely Jak zabít ptáčka McRib - Speciální sendvič řetězce McDonald's, který se vždy objevuje jen v časově omezených nabídkách

Přepis titulků

Jak víte, naše show se zabývá těmi nejdůležitějšími událostmi předchozího týdne bez ohledu na to, co je to za události. Máme v tom dlouhou jednotýdenní historii. Jaká byla největší událost tohoto týdne? Poprava v Oklahomě dnes nevyšla přesně podle plánu. Usvědčený vrah z Oklahomy po zpackané popravě zemřel. Dobře, vím, co si myslíte.

Myslíte si: "Snad nechcete udělat komediální výstup o trestu smrti, že ne?" "Je to váš druhý díl." "Ještě ani nevím, jestli se mi tahle show líbí." Máte pravdu, nepřepínejte, o trestu smrti nemusíme mluvit. Nikdo nás nenutí. V aplikování trestu smrti v této zemi vidíme značný problém. Myslím, že si jako společnost musíme položit určité těžké a závažné otázky.

Musíme? Musíme si je položit? Nemůžeš ty otázky zodpovědět za nás? Já o trestu smrti mluvit nechci. A podle zvuku, který uděláš, ani ty ne. To, co se stalo v Oklahomě, je velmi znepokojující... Tenhle zvuk znám.

To je zvuk člověka, který čeká na zásah shůry. Člověka zoufale doufajícího, že do Růžové zahrady vejde Biden v rozepnutém županu. "Ježiš, Joe. Joe je tu, díkybohu." "Přejděme na lehčí notu. Promluvme si o Benghází." No dobře. Tak si tedy promluvme o trestu smrti. Ale než tuhle show vypnete, tak vězte, že se na YouTube objevilo video s malými křečky, kteří jedí malé burritos.

Je to tak kouzelné a nekomplikované, jak to zní. A když vydržíte až do konce show, slibuju vám, že se na něj podíváme. Dobře? Ale musíte nás nechat puštěné. Musíte nás nechat puštěné. Trest smrti. Měl by být přípustný a kde by měl mít hranice?

Dokázal by mi někdo dát jednoduchou odpověď na to, kdy se považuje za vhodný? Nejvyšší soud nám řekl, že trest smrti je ústavní. Já trest smrti považuji za správný, ale jen pro ty, kteří jsou ze spáchání zločinu usvědčeni. Dobře. Smělá myšlenka. Neměli bychom popravovat nevinné lidi.

Většina lidí by s tím asi souhlasila. Vy, pane, jste úplný Atticus Finch. Ale tady se ani tak nebavíme o popravování nevinných, spíše jako o popravování vinných. A hned ze začátku říkám, že k tomu přistupuji jako cizinec. V Británii trest smrti nemáme. Z jednoho pohledu nevím, o čem mluvím. Ale z pohledu druhého opravdu vím, o čem mluvím.

Nejen, že jsme před rokem 1965 trest smrti měli, ale používali jsme středověké metody. Dějiny trestu smrti v Británii jsou dlouhé a krvavé. Od středověku byli odsouzenci na smrt popravováni uvařením zaživa, upálením u kůlu nebo oběšením, tažením a rozčtvrcením. Přesně tak. Vařili jsme lidi. A s ohledem na tradici britské kuchyně jsme je určitě převařili.

Zabíjení lidí jsme milovali natolik, že jsme přicházeli s novými technikami. Vymyslel je markýz de Sade a pojmenoval je po Willy Wonkovi. Toto je drtič lebky. Tento malý a zdánlivě neškodný drtič palců byl vytvořen ve 14. století ve Skotsku. Tato zařízení mají téměř dětská jména, palečnice. Jo, přesně tak.

Palečnice. Nádherný britský příbuzný oběšánka a šokánka neposedánka. Vím, že tohle jsou strašlivé techniky, ale o tom to je. Ať už vaříte lidi zaživa nebo je uspáváte maličkou injekcí, kterou aplikuje štěně v převleku za medvídka Pú, výsledek je naprosto stejný.

A přestože Britové už trest smrti nemají, neznamená to, že ho nechtějí zpět. Nedávné průzkumy ukázaly, že víc než polovina populace by ho chtěla zpět. Dává to smysl. Chtít trest smrti je přirozené. Ale nemusíte ho nutně mít. Trest smrti je jako McRib.

Když ho nemůžete mít, je tak lákavý. Ale jakmile ho opět začnou nabízet, pomyslíte si, že je to eticky špatné. Patří to do civilizované společnosti? To je mimochodem můj nový slogan pro McRib. Nemáte vůbec zač. Můžete ho používat. Dávám vám ho. Ohledně trestu smrti existují jisté skutečnosti, ze kterých by se vám mohlo udělat trochu špatně.

Co mají USA společného s Íránem, Irákem a Saudskou Arábií? Odpovědí je: trest smrti. Podle Amnesty International mají tyto 4 země a Čína 82% podíl na světových popravách. Tohle se bude zdát jako hrozné zobecňování, ale jakýkoliv seznam s Íránem, Irákem, Saudskou Arábií a Čínou, není seznam, na kterém byste chtěli být. Ideálně byste chtěli být na seznamech, kde je Finsko.

Finsko je vždy na dobrých seznamech. Jako země s nejlepším pečivem. Nebo nejlepší země pro vaši zámořskou lesbickou svatbu. Vím, co si někteří z vás myslí. Johne, slyšel jsem tě říkat, že většina západních zemí nemá test smrti, ale jestliže někdo spáchá velmi závažný zločin, tak bych ho moc rád zabil. Dobře, začněme tím jestliže.

Od počátku forenzních testů bylo v této zemi díky DNA testům zproštěno obvinění 312 lidí. Je zajímavé, jak mohou být postupy, které jsou jednou považovány za neprůstřelné důkazy, nyní považovány za podřadnou vědu. Není to zajímavé? Je zajímavé to slovo, které se k tomu hodí, Coopere? Fakta napsaná pod víčkem limonády jsou zajímavá.

Nos Sochy svobody je čtyři stopy a šest palců dlouhý. To je zajímavý fakt. Ale fakt, že by naše vláda mohla popravovat nevinné lidi, není ani tak zajímavý jako naprosto děsivý! Kdybyste to našli na víčku řeckého jogurtu, polykal by se ještě mnohem hůře, než jak je tomu teď. Statistiky říkají, že nespravedlivá odsouzení nejsou tak vzácná. Tento týden jsme se na jednání Národní vědecké akademie dozvěděli, že podle jedné studie jsou 4 % čekatelů na popravu nevinná.

Myslím, že nepoužíváš správný tón. Čtyři procenta. Okolo toho musí panovat ohromné rozhořčení. Pamatuji si jistého texaského guvernéra, pro kterého byly 4 krádeže voličské identity za poslední dekádu tak vážný morální problém, že ho musel nechat vyšetřit. Každá osoba, která nechce být svědkem podvodu, věří v dobré, čestné a transparentní volby.

Jdeme s tím k Nejvyššímu soudu. K Nejvyššímu soudu! I když se počet krádeží voličských identit blíží k 0 %. Takže potencionální 4 % popravených nevinných lidí musí Ricka Perryho opravdu trápit. Váš stát popravil 234 odsouzenců na smrt. Je to více, než za jakéhokoliv jiného guvernéra v současnosti.

Máte problém usnout, když víte, že někteří z nich by mohli být nevinní? Ne, pane, takový problém jsem nikdy neměl. Ne, neměl jsem s tím problém. Spím dobře. Jako velké mužné dítě. Čtrnáct hodin denně s nohama nahoře a hračkami nad hlavou. Pláču, když se pos**u. Jsem velké dítě. Spím jako dítě.

Ale dobře. Na chvilku si představme kouzelný svět, kde si můžete být jistí, že je někdo vinen. Jaké jsou tedy argumenty k jejich zabití? Odradí to ostatní. Neexistuje žádný důkaz, že trest smrti odrazuje od násilných zločinů. Abychom byli fér, trest smrti by skvěle odrazoval, kdyby byl aplikován na rybaření bez povolení.

Poslyš, Tode, rád bych s tebou šel, ale stojí to za to, když mám ženu a děti? A co tedy ten argument, že bychom neměli vrahům platit ubytování a jídlo. Průměrný trest smrti vyšel stát na miliony dolarů. V Kalifornii se od roku 1978 celkové náklady na popravy vyšplhaly na 4 miliardy dolarů.

To je 308 milionů dolarů na každou ze 13 poprav. Někoho popravit je desetkrát dražší než jeho pobyt ve vězení. Trest smrti tedy jen říká: "Tohle je Amerika. A u nás s těmi nejodpornějšími členy společnosti jednáme tak, že za ně utratíme celý rozpočet trilogie Pán prstenů." Teď už víme, že popravy jsou drahé, mohou postihnout nevinné lidi a od zločinů neodrazují.

A zde jde do tuhého. Více, než jak je vhodné pro komediální show v neděli večer. A pokud si odpovíme na ty těžké a závažné otázky, jak to po nás pan prezident chtěl, tak nejvážnější je asi tato. Pokud je někdo shledán vinným z hrozného zločinu a rodina oběti by ho chtěla vidět popraveného, chceme žít v zemi, která jim to umožní?

Já bych řekl, že ne. Vy byste mohli klidně říct, že ano. A nebo třeba... Je to otázka, která musí být zodpovězena. Ale mnohem lehčí otázkou je: Chceme vidět video maličkého křečka, který jí maličké burrito? V tomto bodě si ho fakticky zasloužíte! A takhle jsme zakončili téma ohledně trestu smrti.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (89)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

06:38 - chybka "test smrti"

00

Odpovědět

Trest smrti je způsob, jak odstranit nebezpečného jedince bez rizika útěku nebo zbytečného utrácení za jeho dlouhodobé věznění. Pouze magií byrokracie a velké show, kterou mají v USA rádi, dokáže cena vyšplhat na 308 milionů dolarů. Za 15 dolarů lze koupit krabici 50 nábojů ráže .38, kde na popravu stačí s klidem jedna. Pokud někdo spáchá zločin tak závažný, že kvalifikovaný soudce usoudí, že si za něj zaslouží smrt, pak si nezaslouží ani o cent více, než těch 0.3 dolaru za náboj. Možnost, že bude popraven nevinný člověk je sice nešťastná, ale bohužel se s ní nedá nic dělat. Jinak 4 lidi ze 100 zní sice hrozně, ale pokud soudní systém někoho shledá vinným, tak jaké prostředky má autor toho výzkumu, že má jistotu o tom, kdo je nevinný?

1729

Odpovědět

A kto by uskutočnil popravy ? Ty ? hrdina

10

Odpovědět

jak muze stat ta poprava 300 mega?

170

Odpovědět

Jednoduše. 145 mega tobě, 145 mega mě a za 10 mega jej popravíme.
Korupce vládne světu. ;-)

251

Odpovědět

Zajimalo by me, jestli pouziva nejake cteci zarizeni, nebo to proste dava z hlavy...

530

Odpovědět

No myslím, že mezi uvařením zaživa a injekcí je sakra rozdíl. To by si ten zločinec asi dost dlouho rozmýšlel zda ten čin spáchat či ne.

1337

Odpovědět

Blbost. Nikdo si neřekne "hmm, jen injekce, tak já to teda risknu". Podívej se třeba na lynčování v Nigérii, ty lidi ví, co je může čekat a stejně to udělaj. Nebo v arábii a okolí, useknutí ruky za krádež. Šel bys do toho? Asi ne. Ale zločinec prostě přemýšlí jinak a riskne si to.

621

Odpovědět

"No myslím, že mezi uvařením zaživa a injekcí je sakra rozdíl. To by si ten zločinec asi dost dlouho rozmýšlel zda ten čin spáchat či ne." lol

163

Odpovědět

Větší blbost jsem už tady dlouho nečetl.

115

Odpovědět

Lidi obvykle racionálně nezvažují následky svého jednání. "Stojí mi tato cigareta za to, že budu roky bolestivě umírat, má rodina bude trpět a já umřu o deset let dřív, než bych umřel bez ní?" "Stojí mi přečtení této SMS v autě za jízdy za to, že narazím do protijedoucího auta a z té malé holčičky v dětské sedačce udělám doživotního mrzáka?" "Stojí mi ta hádka o to, zda nechat zvednuté prkýnko za to, že se tak vytočím, že dostanu infarkt"? Lidé, kteří jdou krást, zabíjet a podobně nad tím buď nepřemýšlí nebo si prostě případné negativní následky nepřipouští. Asi jako když jde někdo opilý souložit bez kondomu... Takže ať budou popravy sebe strašnější, odradí to mizivé procento lidí. Na druhou stranu, podle mne to motivuje ty, kteří už ten čin provedli, aby je nikdo nedopadl i kdyby měli střílet a střílet a nakonec si prostřelit hlavu (je to lepší než se nechat vařit...). A také se tím společnost stává bezcitnější - co si koneckonců myslet o lidech, kteří se jdou bavit/vzdělávat na veřejnou popravu, kde je někdo uvařen zaživa. Asi je to těžko udělá ohleduplnějšími a citlivějšími.

321

Odpovědět

v stredoveku ťa za homosexualitu posadili na kolík ktorý ti prešiel pomaly telom až von z úst a aj tak chlapy spali za chlapmi. :D

10

Odpovědět

Tak tohle je fakt parádní.

303

Odpovědět

Ta novela se jmenuje "Jako zabít ptáčka" ;)

133

Odpovědět

Objektivne musim uznat, ze je dobrym moderatorem. Neztotoznuju se s jeho nazory ovsem, stejne jak v minulem dile o globalnim oteplovani. Chapu, ze se snazi vybirat takovy temata, kteryma zaujme co nejvic lidi, jsou kontroverzni a "na hrane", ale ten jeho pristup...ne-e. Jinak k tematu, pokud chcete potrestat cloveka za neco(kdyz vememe scenar, ze je vinen), tak proc ho sakra popravit, kdyz muze cely svuj zivot stravit za mrizemi? Nevim jak vy, ale podle meho je to nepopsatelne horsi, nez pichanec do zily a krasna rychla smrt pod anestetiky. Dalsi faktor je ekonomicky, jestli jsou ty ceny fakt takto premrstene(nevim teda proc), tak nechapu duvod trestu smrti. Moralne spravne? Oko za oko? Nemyslim. Taky zrovna v americe je super byznys mit vlastni veznici, stat vam doda neomezene mnozstvi otroku(ano, vezni maji porovnatelne podminky jako otroci - dostanou najist, jsou "ubytovani" a dostanou nejake drobne a nazdar). Proto je v americe kazdy den vic a vic soukromych veznic. Proto lidi ze staveb, remeslnici atp. v americe proste nemaji praci. zakazku dostane veznice, co to udela za pulku penez. Neudrzitelny scenar.

111

Odpovědět

Tak ako pardón, ale nemôžem súhlasiť. S tým že utrpenie vo väzení je horšie ako poprava súhlasím. Ale prečo chceme tých ľudí nechať trpieť? Akože pomsta? Veď to je nezmysel, v skutočnosti sú tam z úplne iných dôvodov. Na prevýchovu (Aspoň na slovensku sa to oficiálne volá "nápravno-výchovné zariadenie") a preto že ich chcú izolovať od slušnej spoločnosti, pokiaľ nebudú pripravený sa opäť zaradiť do spoločnosti (čo je v prípade doživotných väzňov nikdy). A taktiež ak sa jedná o nápravno-výchovné účely, aký má význam investovať do nápravy a výchovy niekoho, koho nikdy nechceme pustiť na slobodu?

Tie ceny sú na 110% nezmysel. Ako môže byť napríklad 10 rokov vo väzení, plus slučka (ktorá sa dá použiť opakovane) drahších, ako 50 rokov vo väzení?

A novodobí otroci? Otrokov mali ľudia na to, aby za nich vykonávali ťažkú prácu. Jedlo im dávali aby fungovali (vyslovene náklady na podnikanie, ako energia pre stroje). Kto by chcel preboha 1000 nezamestnaných otrokov? Čo je to za nezmysel?

28

Odpovědět

+TvojaBabkaCil je udelit tomu cloveku lekci. Jestlize vesel do baraku, znasilnil vsechny zenske od dcerky po babicku a pak je nabodl na kuly, tak promin, ale ze z toho vyjde z pichancem je dost malo. Jen at hnije v cele a ma cas premyslet kazdy den nad tim, co provedl.
Dalsi vec, ty mluvis o teoreticke strance napravnych zarizeni, ja mluvil o realne. Teoreticky mas pravdu, ale realne ne. Navic ja mluvil o americkem systemu, generalizovat toto nejde, protoze v kazde zemi je to jinak. V americe, bohuzel, je to tak, jak jsem to popsal. Veznice je byznys. Zavrou te za sebemensi prestupek a cilem je te udrzet tam co nejdyl, jako levnou pracovni silu. Nejaka "prevychova" atp. jsou jen vedlejsi produkty, zasterka pro verejnost a ne cil. V americe jsou cca 2 % z cele jeji populace za mrizemi. Ekonomika jde nekam, outsorcing, nevytvari se relativne zadne realne hodnoty v te zemi. Vsechen prumysl ve sluzbach. Ale to uz zachazim mimo tema.

A v tom poslednim odstavci sis odpovedel sam. Vezni jsou brani na tezkou praci. Dostavaji jidlo, aby fungovali(maji pridely). A vtip je v tom, ze nejsou nezamestnani. Jak jsem jiz psal, reditele veznic maji zakazky a vezni to odpracujou se zanedbatelnymi naklady oproti firmam.

43

Odpovědět

+TvojaBabkata cena je tak vysoka, protoze mezni naklad na jednoho vezne ve vezenim s nejvyssi ostrahou uz nebude tak vysoka. vysoka je ale cena za vsechny pravniky a byrokracii, ktera se musi trestem smrti zabyvat, jen to, ze byl clovek odsouzen k nejakemu trestu neznamena, ze se nemohla stat chyba a je 100% vinen. tim padem ten pripadu musi projit nekolik dalsich soudcu, aby se presvedcili o tom, ze to ten clovek opravdu spachal (a i v techto pripadech se nekolikrat stala chyba a byl popraven nevinny clovek).

40

Odpovědět

Kdo říká ,,Zabíjet lidi je špatné!" a zároveň zabíjí lidi, je pokrytec.

252

Odpovědět

Prečo by bolo zabíjanie ľudí zlé? Zlé je zabíjať ľudí pre nezmysly. Mňa štvú tieto humanistické reči, ktoré sa snažia ľudí presvedčiť, že sme si všetci rovní, a že všetci máme rovnaké práva. Ako si môžme byť rovní a môžme mať rovnaké práva? Ako môže mať nejaký človek čo znásilní a zabije 10 detí z nudy rovnaké práva ako milujúca matka, ktorá napríklad 20 rokov robí zdravotnú sestru v nemocnici?

3527

Odpovědět

+TvojaBabkažiješ ve společnosti, která je založena na stejných právech pro všechny. deal with it.

238

Odpovědět

+TvojaBabkaČlověk je predátor, třeba je pro něho zabíjení druhých ta nejpřirozenější věc, netvrdím opak.

,,Zlé je zabíjať ľudí pre nezmysly" , jestli není Bůh, tak kdo rozhoduje o tom, co je zlé? Co je nesmyslné zabíjení a co je zabíjení co má smysl? Kdo o tom rozhoduje a má na to právo o tom rozhodovat? A kdo mu to právo dal?

411

Odpovědět

+TvojaBabkaTvojaBabko, samozřejmě, že jsme si rovni? Podle čeho bychom měli být rozděleni do skupin, kdybychom si rovni nebyli? Podle toho, co se ti líbí? To asi těžko, že? Na tomhle světě neexistuje měřítko, podle kterého můžeš kohokoliv soudit a neexistuje nic jako objektivní, každý máme svoji realitu, není žádný dobrý nebo špatný, existuje pouze jiný. Můžeme spolu vyjít jedině tak, že si každý budeme dělat, co chceme, jenom nesmíme ohrožovat život druhého. Pokud to někdo nechápe, měl by být vzdělán, ne zabit. Trest smrti je ze své podstaty naprosto absurdní a staví se proti nejzákladnějšímu lidskému právu a sice právu na život. Smutné však je, že trest doživotního odnětí svobody ve výsledku vyznívá podobně nesmyslně, vzhledem k vězeňskému režimu, který charakter vězně spíše rozkládá, než napravuje.

113

Odpovědět

8:48 - potenciální, nikoliv potencionální.

104

Odpovědět

Ten chlap teda nieje vôbec podľa mojej chuti. Celé to video je dosť trápne, ten nahraný smiech tomu vôbec nepomáha, a hlavne je to fakt prvoplánové ako pre ľudí s iq pod 70.

Čo sa týka témy. Dotyčný pán robí niečo čím na hnevá veľa ľudí s nižším intelektom, vyberie si záver ktorý chce a potom si k nemu prikrášľuje fakty. Ja som za trest smrti, z čiste ekonomických dôvodov. Ak vieme že niekto je nenapraviteľný. Napríklad znásilnil a zabil 10 detí. Tak ho môžme držať vo väzení 50 rokov alebo popraviť po 5tich. A ušetríme peniaze. Prečo by slušní ľudia mali dávať svoje peniaze na živenie takého hoväda? A čo sa týka nákladov? Neviem čo môže na jednej slučne stáť o 300 mil dolárov viac ako väznenie celý život. A tá skučka sa dá použiť aj nabudúce. A popravovanie nevinných? To nie je problém trestu smrti ale súdnictva. Tí čo by neboli popravení, tak by si odsedeli aj tak celý život vo väzení. Radšej tie peniaze ćo by sme dali na doživotnú rentu pre tých najhorších, môžme vraziť do skvalitnenia vyšetrovania závažných trestných činov, dokonca na tom zrejme aj ušetríme. A čo sa týka toho že vo väzení je utrpenie väčšie ako smrť? To je pravda, no a čo? Ten človek už dosť ublížil, tým že budeme platiť jeho utrpenie nám zase len viac ublíži - oberie nás o ďalšie peniaze. To je predsa kontraproduktívne. A trest smrti by nemal byť o odrádzani páchania trestných činov. Väčšinu ľudí čo dostanú trest smrti by od páchania týchto činov neodradilo nič, jednoducho sú to narušení hajzli, ktorí by ubližovali tak či tak. Trest smrti by mal byť o tom, očistiť spoločnosť od takých nebezpečných hajzlov, aby mohli slušní ľudia lepšie spávať, keď vedia, že už nikomu nikdy neublížia.

948

Odpovědět

"pre ľudí s iq pod 70" človek ktorý vystupuje pod nickom TvojaBabka ... to vysvetľuje mnohé

00

Odpovědět

To mi akože vážne chce povedať že poprava stojí 300 milionov dolárov...... kecy. Inak super show bavil som sa :D

176

Odpovědět

Choďte niekam s týmto okuliarnatým židom. Radšej Craiga a jeho rozhovory s kočkami.

289

Odpovědět

V prvním díle se mi moc nezamlouval. Ani dneska mi úplně neseděl, ale myslím, že to je jen o zvyku a už mě to dokonce i bavilo. Jestli si dokáže udělat srandu z trestu smrti a ještě u toho lehce poučit, dokáže cokoli. Zkusil bych další díly.

470

Odpovědět

v 8 minutě sem vypínal.... děsná nuda...

686

Odpovědět

A přesto jsi sebral dostatek sil na napsání komentáře.

531
Další