Mlčení jehňátek – Rozpitvání scényLekce ze scénáře

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:65
Počet zobrazení:6 379

Mlčení jehňátek patří mezi dnes již takřka kultovní kousky. Michael se v novém dílu Lekcí ze scénáře snaží podchytit, proč je tento film působivý zvláště v dialozích mezi hlavní hrdinkou Clarice a dr. Hannibalem Lecterem.

POZOR, VIDEO OBSAHUJE SPOILERY!

Poznámky:
protagonista – hlavní postava příběhu

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Michael a toto jsou Lekce ze scénáře. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz Mlčení jehňátek je napínavý film v mnoha ohledech, ale pamatujeme si ho pro jednu konkrétní věc... Muž ze sčítání lidu se mě jednou pokusil testovat. Snědl jsem jeho játra s fazolemi a zapil dobrým chianti. Napínavé, úchvatné scény mezi Clarice Starling a dr. Hannibalem Lecterem. Podle autora Jak napsat dobrý scénář, Syda Fielda, by to nemělo být překvapivé.

"Dobré scény dělají dobré filmy. Scéna je nejdůležitějším prvkem vašeho scénáře. Ve scéně se něco děje. Něco specifického... Místo, kde vyprávíte svůj příběh." Všechna čtyři přímá setkání mezi Clarice a dr. Lecterem nejsou jen kousky rozsáhlejšího příběhu... Pomůžu vám ho chytit, Clarice. Jsou to příběhy samy o sobě. Dnes se chci zaměřit na anatomii jedné konkrétní scény – třetí setkání Clarice a dr.

Lectera. Zjistit, jak se drží tříaktové struktury, známé z většiny hollywoodských scénářů, a jak tato struktura zajišťuje, aby scéna v příběhu sloužila dalšímu účelu. Podívejme se na Mlčení jehňátek. SCÉNÁŘ: TED TALLY PŘEDLOHA: THOMAS HARRIS AKT 1 NASTOLENÍ SITUACE John Yorke v knize Into the Woods píše: "Scény mají jako dějství a příběhy svou tříaktovou strukturu a napodobují archetypální podobu příběhu."

V konvenčním scénáři v prvním aktu poznáme protagonistu, často i protivníka, a dozvíme se informace nutné k pochopení příběhu. To samé platí pro první akt scény – obdržíme informace nutné k tomu, abychom příběh scény pochopili. Ve třetí scéně mezi Clarice a dr. Lecterem jsme s protagonistou a protivníkem již obeznámeni. Spíše než abychom poznávali postavy, poznáváme jejich touhu.

Touha je hybnou silou každé dramatické scény. Clarice ve scéně chce, aby jí Lecter řekl, co ví o sériovém vrahovi, po kterém jde. Pokud nám pomůžete najít Buffalo Billa, abychom stihli zachránit Catherine Martinovou, senátor vám slibuje přesun do nemocnice pro veterány v Oneida Parku v New Yorku s výhledem na lesy. Samozřejmě s maximální ochranou. Lectera nabídka zaujme a Clarice si myslí, že má navrch.

Pokud Catherine zemře, nedostanete nic. Kdyby prostě souhlasil, byla by to nuda. Dramatičnost scény vychází z překážky, která protagonistce stojí v cestě. Překážka přichází s tím, když Lecter nadnese protipožadavek – jde o narušení jejího plánu, které scénu podnítí. Pokud vám mám pomoct, Clarice, chci něco i po vás. Quid pro quo. Já řeknu něco vám a vy zase něco mně. Ne o případu, o sobě.

Quid pro quo. Ano, nebo ne? Přichází drama. Ano, nebo ne, Clarice? Chudinka Catherine čeká. Děsivý návrh z toho dělá to, co scéně předchází – veškeré informace o tom, jak nebezpečný dr. Lecter je. Clarice viděla všechna opatření, která v ústavu vůči Lecterovi mají, a byla předem upozorněna, že s ním nemá jednat na osobní rovině. Buďte s Hannibalem Lecterem velmi opatrná.

Neříkejte mu nic osobního, Starlingová. Hannibala Lectera ve své hlavě nechcete. Dozvěděli jsme se, že dr. Lecter dohnal spoluvězně k sebevraždě jen tím, že s ním mluvil. Slyšeli, jak mu Lecter odpoledne něco šeptá a jak Miggs brečí. Při kontrole ho našli. Spolkl vlastní jazyk. Hlavní hrdinka si musí vybrat: Držet se pravidel a chránit sama sebe, nebo sofistikovanému, manipulativnímu zabijákovi obětovat osobní informace.

Spusťte, doktore. Tím scéna přechází do druhého aktu: Konfrontace. Ve druhém aktu přichází protagonistka do přímého konfliktu s protivníkem. Clarice chce zkrátka informace, aby dopadla Buffalo Billa, ale naráží na první překážku. Co je vaše nejhorší vzpomínka z dětství? Smrt mého otce.

V první polovině druhého aktu se jí Lecter neúnavně vyptává na jednu z jejích nejbolestnějších vzpomínek. Povězte mi o tom a nelžete, poznám to. Byl policejním náčelníkem a... jednou v noci překvapil dva lupiče, kteří se vykrádali z drogerie. Zastřelili ho. To pokračuje, dokud nevypadá, že je spokojen... Jste velmi upřímná, Clarice.

Bylo by docela zajímavé vás poznat v osobním životě. A ona jde své touze naproti. Quid pro quo, doktore. Zde scéna dosahuje svého středu a Lecter jí začne předkládat užitečné informace o Buffalo Billovi. Podstata můry spočívá ve změně. Housenka v kuklu neboli pupu, pak už kráse vstříc.

Náš Billy se chce taky proměnit. Clarice pomalu dostává to, co chce, ale to není konec scény. Je to jenom návnada. Jste tak blízko jeho dopadení, uvědomujete si to? Ne, řekněte mi proč. Pokud chce slyšet zbytek, musí dál hrát Lecterovu hru. Po smrti otce jste osiřela. Co se dělo pak? Ve druhé půli druhého aktu se překonávání překážky stěžuje a jako výsledek se zvyšuje napětí.

Nemyslím si, že odpověď najdeme na těch žalostných botách, Clarice. Lecter se upíná na pravděpodobně její nejbolestnější vzpomínku... Přestěhovala jsem se do Montany k matčině sestřenici a jejímu muži. Měli tam ranč. - S dobytkem? - S ovcemi a koňmi. A tlačí na ni, dokud scéna nedosáhne krizového bodu. Clarice má Lectera v hlavě. Musí si vybrat, jestli tyto detaily hodlá s Hannibalem Lecterem sdílet.

Jak dlouho jste tam žila? Dva měsíce. - Proč tak krátce? - Utekla jsem. Proč, Clarice? Ačkoliv Clarice neodhalí všechny detaily o svém traumatu v této scéně, hodně riskuje a dovolila si být před Lecterem zranitelná. Quid pro quo, doktore. Výsledkem této volby je posun do třetího aktu: Rozřešení.

Scéna je rozřešena, když postava dosáhne, nebo neuspěje v dosažení své touhy. Kromě prostého vyřešení cíle postavy musí scéna sloužit v příběhu i jinému účelu. Na konci scény je jednodušší odhadnout, zda tomu tak je. Syd Field ve své knize píše: "Účel scény je dvojí. Buď posouvá příběh kupředu, nebo odhaluje informace o postavě." Tato scéna mezi Clarice a Lecterem odhaluje postavu dvojím způsobem.

Nejočividnější je to, jak je Clarice donucena sdílet své trauma skrze dialog. Hlubší podstata postavy je odhalena volbami, které Clarice a Lecter dělají. Když Lecter dostane lákavou nabídku, více se zajímá o Clarice. Každý zlomový okamžik příběhu – podnět, střed a krize – se jí v podstatě ptá: "Co jsi schopna udělat, abys dostala to, co chceš?" Její volby odhalují její osobnost. Scéna rovněž posouvá příběhu kupředu.

Ve třetím aktu dostává Clarice svou odměnu za překonání překážek. Scéna vrcholí a Lecter jí konečně sdělí to, co potřebuje vědět. Řekl jste, že jsme blízko jeho dopadení. Co jste tím myslel? Existují tři centra pro operaci pohlaví. Univerzita Johna Hopkinse, Minnesotská a lékařské středisko v Columbu. Nepřekvapilo by mě, kdyby se tam Billy přihlásil o změnu pohlaví a kdyby ho odmítli. Clarice má další vodítko, které jí pomůže dopadnout Buffalo Billa.

V posledních záběrech scény vidíme, že psychiatr, dr. Chilton, jejich rozhovor poslouchal. Má svůj vlastní plán. Na konci třetího aktu protagonistka dosáhla své touhy, dozvěděli jsme se více o obou postavách a příběh se posunul kupředu. Každé setkání mezi Clarice a dr. Lecterem je malým příběhem, který sleduje obtíže vedoucí k dosažení toho, co chtějí. Některá sehrají svou roli později, některá dříve, ale všechna se drží tříaktové struktury.

Každé setkání posouvá příběh kupředu, odhaluje nám postavy a sleduje cestu Clarice... Tak co, Clarice, ještě pořád ta jehňátka kvičí? ...dokud se jehňátka neumlčí. V případě Mlčení jehňátek se kniha a film v pár věcech zajímavě odlišují. V knize je příběh vyprávěn vševědoucím vypravěčem, ve filmu se scenárista Ted Tally zaměřil na Clarice jako hlavní postavu.

Pokud se chcete s knihou seznámit, doporučuji ji k poslechu na Audible. Audible miluji a je užitečné v ohledech, které bych nečekal. Byl jsem například poslední týden nemocný, pokud to neslyšíte, takže jsem co nejvíce zůstával v posteli. Mohl jsem zůstat v posteli a přitom dál číst Harryho Pottera, což mi dovolilo z nemilé situace vytěžit maximum. Dnes můžete začít s 30denní zkušební verzí a dostat první audioknihu zdarma, pokud půjdete na audible.com/lfts nebo pošlete zprávu "LFTS" na číslo 500 500.

Ještě jednou: audible.com/lfts, nebo pošlete text "LFTS" na číslo 500 500. Děkuji Audible za sponzorování videa a za to, že mi pomohli se rychleji dostat z postele. Ahoj, snad se vám video líbilo. Už jsme skoro na milionu odběratelů, což je neskutečně vysoké číslo. Příští měsíc se vrátíme s něčím zábavným, ať to oslavíme.

Pokud tak nečiníte, poslechněte si nový podcast Beyond the Screenplay. Je dostupný ve všech aplikacích a nové epizody o Dobrém Willu Huntingovi a Mlčení jehňátek vyjdou již brzy. Děkuji sponzorům na Patreonu a fanouškům na YouTube, díky vám je tento kanál možný. Díky za zhlédnutí a uvidíme se příště.

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hlavně už knížka je geniálně napsaná...

30