Na Hromnice o den více – Nevyhnutelnost námětuLekce ze scénáře

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:83
Počet zobrazení:6 082

Všechno nejhoršíRussian DollNa hraně zítřka... Stále více filmů a seriálů je založeno na podobném námětu, ve kterém hlavní hrdina nebo hrdinka prožívá ten samý den stále dokola. Většina lidí si však tento nápad nejvíce spojuje s již starší komedií Na Hromnice o den více. Jak s takovým námětem právě tento film pracuje, rozebírá Michael v dalších Lekcích ze scénáře.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Michael a toto jsou Lekce ze scénáře. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz Každý zná premisu filmu Na Hromnice o den více. Phil Connors prožívá ten samý den stále a stále a stále dokola. Takový nápad přímo vybízí ke komedii a film také mnoho vtipných scén obsahuje. Nede? Zároveň je příběh umně napsán tak, aby postavu dohnal k přirozené změně. Dnes se zaměřím na Phila jako na postavu, která se zdánlivě nedokáže změnit.

Rozeberu, jak tento námět Phila uvězní ve světě, který neustále napadá jeho osobnostní vadu. A přijdeme na to, jak takto neoblomný scénář zajistí, aby protagonista neměl jinou možnost, než se změnit. Krucinál... Podívejme se na Na Hromnice o den více. SCÉNÁŘ PHILŮV PROBLÉM Ve své knize How To Write Groundhog Day jeden ze scenáristů, Danny Rubin, popisuje, jak uvažoval nad nesmrtelností, když dával příběh dohromady.

"Mé vlastní uvažování nad nesmrtelností se přirozeně přetvořilo v nápad na film: 'Fajn, máme tu týpka, který žije navěky.' Filmové příběhy jsou ze své podstaty o změně, a pokud bych měl změnu této postavy podrobit zkoušce nekonečna, mělo by se zpočátku zdát, že se ta postava změnit nedokáže." Aby se zdálo, že se Phil Connors nedokáže změnit, dostal hluboce zakořeněnou vadu.

Phil moderuje počasí pro drobný pensylvánský kanál, ale věří, že je mnohem slavnější a významnější. Pro tvou informaci, vlasatej, jedna velká společnost má o mě zájem. Je sarkastický, neurvalý, a jak později shrnuje jeho produkční Rita: Vím, že jsi sobec, to je tvůj hlavní rys. Phil je naprosto sebestředný a bude muset podstoupit zásadní změnu, aby se stal nesobeckým, pokud chce dosáhnout toho, čeho chce – být s Ritou.

Vyleze, rozhlédne se, skrčí čumáček, uvidí svůj stín, neuvidí? Je to hezké, lidé to mají rádi. Rita je vřelá a laskavá optimistka. Lidi taky jedí jelita. Lidi jsou blbci. Philův opak. Na začátku filmu Phil s Ritou být nemůže, protože je příliš sobecký. Abychom protagonistu dohnali ke změně, scénář ho uvězní na místě, které jeho vadu neustále napadá.

Phil má natočit reportáž o oslavě Hromnic, při které ho všichni a všechno nutí své sobectví vyjevit. Ti lidé jsou skvělí! Někteří slavili až do rána. Zpívají, a když jim je zima, jdou k ohni. A jak se zahřejí, zpívají dál. Jsou to křupani, Rito. Je to výborné místo, kde může své nedokonalosti čelit, a příběh ho tam uvězní dvěma způsoby.

Na konci dne Philovi a jeho kolegům v odchodu zabrání sněhová bouře. Je fyzicky uvězněn v Punxsutawney. Můžete se vrátit do Punxsutawney, nebo pokračovat dál a umrznout. Je to na vás. Přemýšlím. Nápad s uvězněním Phila v čase se zrodil z Rubinových pokusů vymyslet příběh, kde je hlavní hrdina nesmrtelný. "Kdyby člověk žil dostatečně dlouho, změnil by se?

Kdyby tihle chlapíci dostali více času, možná by jednou dospěli. Možná jim jeden život nestačí." Když už je Phil v Punxsutawney na Hromnice uvězněn na věčnost, co ho dožene ke změně? Genialita tohoto filmu spočívá v tom, že jakmile je celá situace navozena, proměna hlavního hrdiny je z podstaty příběhu nevyhnutelná. Od chvíle, kdy se Phil na Hromnice zasekne, je hnán ke změně dvěma způsoby. Buď se o něco neúspěšně snaží tak dlouho, dokud to nevzdá a neposune se dál, nebo si něco dopřává tak dlouho, dokud se nezačne nudit.

Nejdřív chce zjistit, co se mu přihodilo. Kdy zase nahodí dálkové spojení? A vyzkouší všechno, aby to spravil. A co když žádné zítra nebude? Dneska třeba nebylo. Snaží si zavolat pomoc. Haló? Ptá se Rity na radu.

Jako by se včerejšek vůbec nestal. Lámu si hlavu, ale vůbec mě nenapadá, proč by sis něco takového vymýšlel. A navštíví lékaře i psychologa. Měli bychom si dát další sezení. Jak jste na tom zítra? Jakmile začne být jasné, že tomu nelze utéct, snaží se situace využít. Ne ke změně k lepšímu, ale aby se ještě více oddal svému nešvaru.

Co kdyby žádný zítra nebylo? To by znamenalo žádný následky, žádný kocoviny... - Mohli bysme dělat, co bysme chtěli! - To je pravda. Phil začne lidi beztrestně zraňovat, zneužívat je a oddá se svým fantaziím. Když ho to přestane bavit, zaměří se na svou touhu: Ritu.

Začne jí manipulovat, aby se do něj zamilovala. - Dala by sis bílou čokoládu? - Fuj. Má mi být zle? Bílou čokoládu ne. Vyzkouší všechny možné triky, ale pokaždé selže. Přestaň! Rita ho prohlédne a vidí jeho skutečnou povahu a ví, že je stále požírán svou vadou. Nikdy bych tě nemohla milovat, protože vždycky budeš milovat jen sebe.

Phil si uvědomí, že svou touhu nikdy nenaplní, dokud se nenaučí, jak být nesobecký. I tak se ale nezmění. Místo toho pořád myslí jen na sebe, zatímco se scénář dostává do poloviny a Phil začíná uvažovat nad nejhorším. Dosáhl jsem svého konce, Rito. Už není cesty ven. Pamatuj si, že jsme jednou zažili krásný den.

Phil by radši zemřel, než aby se změnil. Příběh je ovšem vystavěn tak, že ani smrt nepředstavuje únik. Až když Phil vyčerpá i tuto možnost... musí si připustit, že jeho život možná není to jediné, na čem záleží. Nikdy jsem nepoznal nikoho, kdo se k lidem chová laskavěji než ty. Philovi už nezbývá nic jiného, než se změnit.

Ve druhé polovině druhého aktu se Phil začne snažit ostatním zlepšovat životy. Na konci třetího aktu se Phil stane skutečně nesobeckým, což dokazuje jeho vůle vzdát se své touhy... Kam jdeš? Nechceš na kafe? Mohli bychom jindy? Musím něco zařídit. ...pro to, co je nutné.

Zažívat ten samý den pořád dokola dovedlo Phila k uvědomění, že štědrost ho dělá doopravdy šťastným. - To je nejlepší den mého života! - Mého taky. - I mého. Trvalo mu celý život, než na to přišel, ale dorazil na nevyhnutelný konec příběhu. A je konečně propuštěn. Jsou pryč. Všichni jsou pryč! Dneska je zítra.

Stalo se to. Tento film je skvělým příkladem, jak se plně oddat námětu. Vede hrdinu po charakterovém oblouku nejen díky chytrému námětu... Jsou Hromnice. Zase. ...ale také díky jeho neoblomnosti. Byl jsem pobodán, zastřelen, otráven, zmrznul jsem, - oběsil se, usmažil se proudem a shořel jsem. - Fakt jo? Nevybočí z vytyčené cesty, nepřekrucuje pravidla a nikdy Philovi neulevuje.

Místo toho film plně prozkoumá každou cestičku, kterou mu námět nabízí, a nápad využívá pro vtipné a dojemné situace, do kterých se Phil může dostat na Hromnice. Většina z nás nejspíš neprožívá ten samý den znovu a znovu až navěky, takže se nemůžeme spoléhat na to, že se stihneme naučit vše, co chceme. Naštěstí máme k dispozici druhé nejlepší řešení: Skillshare. Skillshare je online výuková komunita pro tvůrce s více než 25 tisíci kurzy o designu, psaní, filmařině a dalších oborech.

Prémiové členství vám dává neomezený přístup, takže můžete začít s kurzy, které jsou pro vás a vaše předsevzetí jako stvořené. Pokud se chcete naučit psát eseje formou textu nebo videa, doporučuji kurz Roxane Gayové Tvůrčí psaní: Pište osobní eseje s dopadem. Zabývá se důležitými principy, kterých si musíte být při psaní vědomi. Skillshare je dokonalé místo, kde se v roce 2019 učit a růst.

Prvních 500 lidí, kteří využijí odkazu, dostanou 2 zkušební měsíce zdarma. Běžte na Skillshare a začněte se učit ještě dnes. Díky Skillshare za sponzorování tohoto videa. Ahoj lidi, snad jste si video užili. Dostáváme se k 1 milionu odběratelů, což je vzrušující. Odebírejte a klikněte na zvoneček, ať dostanete upozornění na všechny super věci, které pro vás chystáme. Děkuji svým sponzorům na Patreonu a fanouškům na YouTube.

Díky vám tento kanál může fungovat. Díky za zhlédnutí. A zase příště!

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pokud máte dost času a nebo naopak se musíte učit, tak Radomír Kokeš na tenhle způsob vyprávění udělal detailní rozbor (má to přes 30 stran). Hezké počtení. https://digilib.phil.muni.cz/handle/11222.digilib/138653

110