Levice vs. pravice

Thumbnail play icon
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:97
Počet zobrazení:14 044

Kanál The Life Guide nám přiblíží politické spektrum a pokusí se objasnit rozdělení levice a pravice.

Přepis titulků

V dnešním světě politiky mohou být časté pojmy levice a pravice špatně pochopeny. Co tedy znamenají a odkud pochází? V ideologickém smyslu poprvé zazněly během Velké francouzské revoluce v 18. století. Levičáci podporovali revoluci, zatímco pravičáci stáli za monarchií. Koncept levice žádající změnu a pravice držící se stávajícího stavu trvá dodnes a je pro podstatu jejich filozofie klíčový. Rozdíl mezi levicí a pravicí spočívá v rovnováze osobní svobody a moci státu. Levice usiluje o rovnou společnost a věří, že stát by měl v životě hrát významnou roli.

To znamená větší regulaci podnikání a vyšší daně pro bohaté. Levice má zároveň progresivnější názory. Často odmítá trest smrti a podporuje sňatky homosexuálů a právo na potrat. Levice je také shovívavější k imigraci a obvykle podporuje oddělení církve od státu. Levice často uznává Keynesiánský ekonomický model, tzv. ekonomický intervencionismus. Ve zkratce smí stát zasahovat, aby předešel ekonomické krizi. To znamená vysoké daně, když se daří, a jejich investice v době, kdy je to potřeba. Míra zásahu vlády závisí na tom, jak moc levicová je.

Komunisté chtějí mít nad všemi aspekty ekonomiky naprostý dohled, zatímco středolevice hájí pouze mírné zásahy. Podle pravice je společenská nerovnost nevyhnutelná a vláda by měla do lidských životů a podnikání zasahovat jen zřídka. Pravice věří, že hlavním cílem by pro vládu měla být ochrana osobní svobody a ne občany svazovat velkým množstvím pravidel. Pravice se také více drží tradičních a náboženských postojů a často tak odmítají věci, které podporuje levice, jako sňatky homosexuálů či právo na potrat.

Pravicové strany se často ubírají neoklasickým ekonomickým směrem, který se řídí tzv. Laissez-faire politikou. V překladu 'nechat věcem volný průběh'. To znamená méně předpisů a větší prostor inovaci a nižší daně vedoucí k růstu. Pravice zkrátka vnímá zásahy státu do podnikání jako špatné a trh podle ní prosperuje nejlépe, když je ponechán bez zásahů.

Levicovými stranami jsou Labouristé, Zelení a Demokraté, zatímco mezi pravicové se řadí Republikáni, Konzervativci a Strana nezávislosti (UKIP). Existuje také politický střed, kam patří například Liberální demokraté. Tyto strany mají jak levicové tak i pravicové názory. Dělení na levici a pravici není u nových stran úplně přesné. Existuje mnoho politických spekter, podle kterých se dá zhodnotit, nakolik je strana levicová či pravicová. Strany samy sebe často definují podle ostatních existujících stran.

Labouristé jsou považováni za levici a Konzervativci za pravici, ve skutečnosti je ale politika Labouristů často spíše centrická, někdy až pravicová. Totéž platí i v USA, kde jsou Republikáni i Demokraté politicky pravicoví, i když se Demokraté občas drží levicových hodnot. Politické spektrum navíc není jen dvojrozměrné. Na levé i pravé straně se najdou lidé s autoritářskými i libertarianistickými názory. Příznivci autoritarismu podporují zásahy státu a liberálové chtějí přesný opak. Jak jsme si řekli dříve, levice bývá autoritářská a pravice liberální.

Neplatí to ale vždy. Často slýcháme, že komunismus je levicový extremismus a fašismus je pravicový extremismus. To není tak úplně pravda. Extrémně autoritářská politika spolu s levicovou ekonomikou dělají z fašismu těžko zařaditelné hnutí. Laikům sice podobné rozdělení usnadňuje orientaci v odlišných ideologiích, ale je důležité vědět, že není vždy přesné.

Nahlédnutí do programů jednotlivých stran je často nejlepší způsob, jak si vybrat, koho volit. Lepší než volit naslepo. Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (47)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Každá politická ideologie má nějakou představu, jak uspořádat společnost.
Každá použije stát, aby společnost takto uspořádal.
Každá odstraní ty složky státu, které nepotřebuje k předešlému kroku.
Protože stát je nástroj, ne více, ne méně.
Je to složitější o to, že ve skutečnosti pořádně nevíme, co a k čemu potřebujeme.
A i samotné uspořádání společnosti je odrazem přístupu k vyšším, abstraktnějším ideálům.

A v těchto otázkách může nastat mnoho kombinací, takž například anarchokapitalisté a komunisté chtějí úplné odstranění státu. Jsou přesvědčeni, že tento krok povede k naplnění jejich ideálů, které jsou ovšem odlišné.
Naproti tomu někteří miniarchisté se shodnou s marxisty v tom, co by se v takovém krajním případě stalo, ale jejich hodnoty jsou blízké anarchokapitalistům. Proto jsou proti úplnému odstranění státu. Anarchokapitalisté by tedy při striktním řazení podle velikosti role státu skončili na jedné úrovni s marxisty, kousek od nich by byli miniarchsté, a až dále všichni ostatní. Ať už tuto osu pojmenujeme jak chceme, vidíme, že to je nesmysl.

Další problém je, že na různé otázky je třeba různých prostředků. Mnoho stoupenců americké pravice chce minimalizovat regulaci hospodářství, a naopak státní regulaci věcí jako víra a sexualita. Uspořádání klasické levice je opačné (regulace trhu, deregulace soukromí). Pokud bychom vzali nějakou abstraktní "míru státních zásahů" octli by se na stejné úrovni lidé s úplně opačnými vizemi o společnosti.

Zkrátka, říkat, že levice chce více státu a pravice méně, je jako vzít lidi, kteří chtějí stavět a seřadit je podle toho, kolik podle nich sežere stavba hřebíků. A ignorovat při tom, zda by chtěli stavět ze dřeva nebo z kovu, či jestli chtějí postavit dům nebo loď.

42

Odpovědět

Hlavní dělící kritérium mezi pravicí a levicí je názor na úlohu státu při řízení hospodářství a společnosti. Čím levicovější strana, tím větší úloha státu. Čím pravicovější strana, tím menší role státu a větší svoboda jednotlivce. Tedy extrémní pravice jsou anarchisté a extrémní levice jsou fašisté. (ti chtějí lidem nakazovat i s kým mají spát) Pochopitelně existují i další faktory, ale tohle je základ.

83

Odpovědět

A proč tedy "alt-right" požaduje krev a půdu?

Pokud je tedy úlohou státu, co nejmenší omezování "všech", pak je KKK vlastně levicovou organizací, kde je hlavním kritériem rasa, nikoli schopnosti.

34

Odpovědět

+orcinusorca2017Protože to jsou retardi, kteří s normální pravicí nemaj skoro nic společnýho?

32

Odpovědět

+BullOverPak nechápu ty mínusy.
Byli to přece republikáni mezi nimi i Abraham Lincoln na straně Unionistů. Tedy pravice.
Demokraté a například Andrew B. Moore na straně Konfederace. Tedy levice.

12

Odpovědět

Tak pozor, nemám rád povrchní vysvětlování. A celé video rozsápu několika bonmoty:
- pokud se pravice snaží o co nejmenší zásahy do soukromí a co nejmenší stát, prosadili Patriot Act Demokraté nebo Republikáni?
- Milton Friedman byl představitel tzv. liberální ekonomické doktríny známé jako laissez faire.
- otcové zakladatelé USA se snažili o rovnost lidí (barva pleti, vyznání, sociální původ...) před zákonem, odmítali subvence a nazývali se Democratic-Republican Party. Byla to tedy levice nebo pravice?
- na přelomu 50. a 60. letech 20. století byla na jihu USA většina členů KKK v Demokratické straně, po pogromech (opravdu to nemělo daleko k etnickým čistkám) se od nich část strany trhla na „Jižní Demokraty“ s programem nadřazenosti bílé rasy
- Jestliže Keynes prosazoval šetření zásob v době přebytku a sanování dluhů v době recese, proč takovou politiku žádná sociálně demokratická vláda nikde na světě neprováděla?
- „Jestli je něco jisté, tak že já nejsem marxista.“ Karl Marx zděšený nad tím, jak jsou jeho myšlenky uváděny do praxe

Jedna technická poznámka - Jeremy Corbyn a Bernard Sanders nejsou levice, ale ultralevice. Hodně nalevo od toho, co považujeme za levici.

A ještě jedno velmi zajímavé počtení na téma jedné levicové modly - modelu nepodmíněného garantovaného příjmu, které by i mně jako jeho odpůrci, dávalo smysl (protože tohle je asi první případ, který má hlavu a patu a řeší například jedince s těžce poškozeným zdravím):
https://archiv.ihned.cz/c1-65844070-analyza-zakladni-prijem-lze-zavest-i-v-cesku-podivejte-se-jak-by-to-slo-a-jaky-by-to-na-vas-melo-dopad
Kdyby náhodou došlo k překročení bezplatného počtu přečtení, zde je záloha: https://ctrlv.cz/UCpY

42

Odpovědět

- PA a sledovanie občanov nerovná sa obmedzovanie slobody
- Liberálna ekonomia je pravica :) nedaj sa zmiasť názvom :) M.F. patril k liberalnej stredovej pravici.
- Liberalizmus nerovná sa lavica
- Väčšina dnešných členov "extrémnej pravice" aka fašistov/náckov (média v tom majú zmätok) volí radikálnu lavicu.
- Marx by bol na dnešných svojich stúpencov hrdý :)
- S posledným súhlasím... Corbyn a Sanders patria pod ultralavicu.

14

Odpovědět

+ehmad 2 - Já vím (vlastně na to zapomněl upozornit). Ono je to vlastně jinak chápáno jinak v Evropě a jinak v USA. Zatímco v USA si člověk pod pojmem liberál představí Sanderse v Evropě si pod tím představí Hayeka. ;-) On je ekonomický liberalismus vlastně sám o sobě bonmot, jako když neznalý uslyší slovní spojení anarchokapitalismus.

ad extrémisti. Opět na úrovni bonmotu je fakt, že (muslimští) imigranti bez vzdělání (a budoucnosti) tíhnou ke stejným nebo velmi podobným radikálním krokům, jako voliči nahnědlých stran.

Další výborný bonmot je, že u nás je EU prezentována jako nový Sovětský svaz plný bývalých komunistů* a neomarxistů** přitom na nás roky neúspěšně tlačí, abychom privatizovali České dráhy nebo provedli reformu zdravotnictví a sociálního systému.

A zatímco to střílím od pasu takovéhle bonmoty, někteří politici-demagogové je na veřejnosti v upravené podobě s pohoršeným výrazem prezentují voličům. Krásným příkladem takového zkreslení je například nedávná série polopravd v rozhovorech s Putinem. Většina ale zapomněla, že podobné polopravdy měl Stone už v rozhovorech s Castrem.

*což není úplná lež - José Manuel Barroso je maoista a baronka Ashton se v mládí poutala řetězy k jaderným základnám
**aniž by většina řečníků tušila, co ten výraz znamená

14

Odpovědět

+-HoNY-Moslimský fundamentalisti ani náhodou neťahajú k podobným krokom ako voliči hnedých strán. Nikto neťahá k podobným krokom. Dôkazom je, že za posledné desaťročie bolo spáchaných desiatky moslimských teroristických útokov v europe a len jeden teroristický útok nemoslima. Navyše je počet moslimov v europe značne menší, ako počet nemoslimov. Tzn. že v europe neexistuje nebezpečnejšia ideologia ako islám....

Europska únia je plná poslancov s komunistickou minulosťou, alebo komunistickými idealmi. Niektorý z nich na najvyšších postoch.
Keď si odmyslíme týchto komunistov, stále nám ostáva väčšina EU, ktorá drvivej väčšine lavicová.
Nemôžeš si vybrať jeden príklad, ktorý akože dokazuje pravicové tendencie EU. Na jeden takýto prípad totiž pripadá desiatky prípadov, ktoré sú ultralavicové.

11

Odpovědět

+ehmA máš nějaké východisko, co po Czexitu/Slovexitu? Nejsme bývalá koloniální velmoc a obecně máme mizernou znalost cizích jazyků, abychom hledali partnery na zahraničních trzích. Vstup do EFTA je pro nás s našema vidláckýma elitama prakticky nevyjednatelný. Stejně tak, aby celá V4 opustila EU nevidím moc realisticky - celá V4, kromě ČR, jsou proti nám agrární země. Oboje je totiž cesta stát se ještě levnější montovnou - na úrovni Rumunska. I když stejně tak těžko si dokážu představit, že by se EU vrátila k původnímu konceptu z 60. a 70. let o volném pohybu zboží a kapitálu.

Troufám si tvrdit, že nemáš pravdu. Nahnědlé strany mají mnoho styčných ploch s se sympatizanty islamistů. V UK je UKIP populární mezi Pakástánci, protože oni se považují jako domácí a nechtějí další imigraci. Ostatně před pádem Říma se Britové a Galové cítili jako Římané a ne jako původní obyvatelstvo (proti většině dnešních muslimů se ale plně integrovali a společnost opravdu obohacovali). Ono je to celé postavené na hlavu a vůbec to nespadá do velmi povrchního pravolevého chápání politické orientace.

Z mého pohledu je ultrapravice tohle a s většinou názorů se ztotožňuji: http://www.pavel-kohout.cz/clanky/manifest-extremisty0

11

Odpovědět

+-HoNY-Na to by som odpovedal paralelou :)
Malo by slovensko kolaborovať s nacistami, aby sa zachránilo? Alebo vstúpiť do vojny, riskovať všetko a možno veľa získať?
Väčšina ľudí totiž tvrdí, že bez kolaboracie by sme boli mrtvy... to je ale len predpoklad, pretože sa v skutočnosti nikto nepostavil na odpor...
Vlastne to celý východný blok vzdal ešte skôr ako to začalo :D :(

Ja hlasujem za boj s nacistami a proste to risknúť...

Ultrapravica je nedomyslená blbosť :)
Zoberme si napr. len slobodu slova... Má právo niekto vyzývať ľudí k vraždám, len preto, že má dovolené bestrestne tvrdiť čokoľvek? ... Rozhodne nie!
V článku je to obhájené tým, že sa nejedná o názor, ale nabádanie, každopádne každé nabádanie je možné s ľahkosťou motýľa zabaliť do "názoru". Imámovia o tom vedia svoje :D

01

Odpovědět

+ehmJenže PA stojí neskutečné peníze a tedy jako republikánská politika zcela popírá definici pravice;

10

Odpovědět

+orcinusorca2017Pletieš si pravicu s krajnou pravicou. To je obrovský rozdiel. Jediné čo to má spolu spoločné je názov pravica v názve.
Jediný účel vlády je (resp. mal by byť) ochrana občanov. A to stojí prachy.

01

Odpovědět

Levice a pravice má původ z dob dávných králů, kde poradci kteří podporovali krále seděli po jeho pravici a jeho odpůrci po jeho levici. Revolucionáři to nevymysleli, jen přebrali.

31

Odpovědět

On někdo, kdo odporoval králi seděl vedle něj jo?

90

Odpovědět

Není to s těmi potraty a svatbami homosexuálů spíše záležitost jestli má, nebo nemá ta či ona strana patent na pánbíčka?

31

Odpovědět

"Labouristé"? (2:31) - přeložil bych jako odboráři, pracující atd., co vy na to?

010

Odpovědět

Jo, a George Bushe jako Jirku Křoví

210

Odpovědět

Clintonová opravdu není zástupkyně levice.

28

Odpovědět

A Trump (a vlastně většina demokratů) se nedá moc dobře označit za pravici.

18

Odpovědět

+BullOver*republikánů a máš pravdu. Akorát že v USA je pravice skoro synonymum pro konzervativce, což vylučuje základní hodnotu pravice, tedy svobodu jednotlivce. EDIT: Aha, teď koukám, že jsi pode mnou napsal v podstatě totéž...

02

Odpovědět

.... takhle zavádějící video jsem už dlouho neviděl... ještě štěstí, že na konec dali, že to dělení neni vždy striktní a většina stran čerpá z obou směrů, jinak by to byl totální odpad.
Je tam řečena ta důležitá část - levice = větší* stát, pravice = menší* stát, ale zbytek je totální bullshit. To, jestli strana bude podporovat homosexuály, potraty, migraci atd. neni daný tim, jestli je levicová, nebo pravicová, ale tim, jestli je liberální, nebo konzervativní. Oni tam dali, že levicový strany jsou liberální (v tom slova smyslu, co jserm právě popsal) a pravicový konzervativní, ale to je samozřejmě nesmysl - existuje hodně levicových konzervativních stran i pravicových liberálních. Chápu, že to asi chtěli zjednodušit a popsat to podle těch dvouch největších amerických stran, aby to tupej burgrožrout pochopil, ale dát na začátek videa takovouhle nesmyslnou generalizaci bez jakýhokoli upozornění, je prostě špatně - hodně lidí ten konec třeba ani nedokouká a pokud o tom nic neví, tak si budou myslet, že levice = liberálové a pravice = konzevativci.

*větší/menší ve smyslu regulace, ale dá se to odpozorovat třeba i podle poměru vládních výdajů ku hdp

124

Odpovědět

neprežívaj to tak a lepšie počúvaj/čítaj... on tam nikde "=" medzi lavicu a liberalizmus nedal... Jasne povedal, že to tak len väčšinou je...

11

Odpovědět

+ehmAno, ale to je naprostej nesmysl. Je to tak v Americe (taky píšu, že to asi chtěl přirovnat k těm dvoum stranám), ale jinak je to prostě blbost. Levicový i pravicový strany jsou stejně liberální i konzervativní. Jsou to dvě oddělený kategorie, který jsou na sobě naprosto nezávislý - neni mezi nima žádná kauzalita. Tim, že to dává takhle k sobě jen může zbytečně zmást lidi.

61

Odpovědět

+BullOverNavíc pravice a levice x liberální a konzervativní jsou úplně jiné způsoby dělení podle jiných měřítek.

01

Odpovědět

BTW. môže mi niekto vysvetliť, ako je k***a možné, že človek ako Corbyn nieje trestne stíhaný za podporu teroristického hnutia hamas a hizbaláh?
Keby som ja, človek bez politickej moci povedal, že podporujem priateľov z islamského štátu, bol by som do hodiny za mrežami...WTF?
A labouristi sa ešte búchajú do pŕs aký sú oni progresívny a mierotvorný a kto vie aké sračky ešte... je mi z toho nablitie...

75

Odpovědět

Možná proto, že nepodporuje teroristické hnutí Hamas a Hizbaláh. Ochota použít diplomacii není podpora terorismu.

43

Odpovědět

+Martin Šriberpriatelia z hamasu a hizbaláhu nieje podpora teroristickych skupín? Takže bude ok, ked Zeman povie, podme diskutovať s priatelmi s nacistických hnutí?
Z toho sa nevyzuješ ty socanský poter...

33

Odpovědět

+ehmAno, říct "přátelé z Hamasu a Hizbaláhu" není podpora teroristických skupin, ale být diplomatickým. Nemám se z čeho vyzouvat, spratku.

30

Odpovědět

liberál - potraty, b*******i atp
konzervatívec - zem existuje 3000 rokov a b*******i sa pália
pravica - sloboda
lavica - útlak

Preto najrozumnejšie strany sú strany s liberálne pravicovým programom...

Všetci ostatný sú proste dementi...

1321

Odpovědět

Asi bych to nepodával tak radikálně, ale jinak nemůžu než souhlasit :D

145

Odpovědět

Sice hodně přitažený za uši, ale furt přesnější, než to co je ve videu.... asi nejlepší vysvětlení co jsem kdy viděl:
Konzervativní levice = Mac
Liberální levice = Windows
Liberální pravice = Linux
Konzervativní pravice = DOS

75

Odpovědět

Vcelku to šlo, ale už o tom počátečním rozdělení L/P by šlo říci více. V zásadě se pak jednalo o to, kdo kde seděl. Jestli se nepletu, tak dnešní skutečná krajní pravice, tj. radikálové, původně seděli na levo, než je od těchto křesel do středu vyšoupali socialisté. Na pravé straně seděli konzervativci, což jsou většinou ty "ideologicky pravicové" strany, o kterých komentátor mluvil. Tedy zastávající klasický liberalismus a křesťanské hodnoty. Radikálové si pak začali říkat libertariáni, aby se odlišili a neztratili v tomto spektru. Jedná se o anarchokapitalisty a minarchisty (u těch by se dalo říct, že v původu slova jsou republikání, tj zastánci minimální právního státu - ne demokratického, neplést si :) ). A ano fašismus a nacismus nejsou pravicové strany ani náhodou. Kvůli Hitlerovi se to dost plete, jakožto správný diktátor si prostě vytvořil svůj mišmaš. Stejně jako Stalin u socialismu-komunismu.

31

Odpovědět

To ani nikto netvrdí... Fašizmus je krajná pravica, nacizmus je krajná ľavica... je to easy.. kde je socializmus, je to lavica... nič jednoduchšie byť nemôže...

11

Odpovědět

+ehmNo to právě úplně ne. Když pominu nejen naše media, které rády oba směry zaměňují a umísťují je na pravici. Tak ani fašismus není pravicový natož extrémně. Tam se právě nachází libertariáni. Fašismus je tak přinejlepším ve středu. To, že je to pomílený směr a o jejich přívržencích s vyhroceně autoritářským přístupem můžeme mluvit jako o extrémistech, ještě neznamená, že se v politicko-ekonomickém spektru nachází na samém kraji pravé strany.

20

Odpovědět

Chci změnu
Chci osobní svobodu
Nechci rovnou společnost
Nechci vyšší daně pro bohaté
Podporuju právo na potrat
Jsem pro méně předpisů a regulací

Takže jsem díky tomuhle videu konečně zjistil, kdo jsem.

103

Odpovědět

je otázka co je myšleno tou změnou, jinak co se programu týče třeba Top 09, možná piráti a nebo STAN.

52

Odpovědět

+SpasitelTohle je v podstatě program Svobodných

60

Odpovědět

+ArnierSlobodný vyzerali fajn, podobne ako u nás SAS, lenže sa im tam natlačil lavicový mor...
Mal som tú česť debatovať s jedným poslaneckým sráčom slobodných... Ten bol lavicovejší ako ČSSD (u nás SMER)... Nechápem prečo sa niektoré strany s pravicovým potenciálom nechajú infikovať tým lavicovým morom...Voliči im dali jasne najavo, že áno, máme záujem o pravicovú stranu a oni tam aj tak naberú sráčov, ktorých vlhkým snom je fajčiť marxa... je mi to vážne záhadou...

33

Odpovědět

3:28 říká libertariánský a ne liberální
https://en.wikipedia.org/wiki/Libertarianism

40

Odpovědět

Máš pravdu. Opraveno, díky.

00