Thumbnail play icon

Mandelův efekt

76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:145
Počet zobrazení:10 770

Stalo se vám někdy, že jste si naprosto jasně pamatovali nějakou událost, ale později se ukázalo, že se nikdy nestala? Tomuto jevu se říká Mandelův efekt. V dnešním videu se dozvíte nejen to, proč někteří lidé s neochvějnou jistotou tvrdí, že v 80. letech sledovali v televizi pohřeb Nelsona Mandely, ale i to, zda je Mandelův efekt způsoben prolínáním paralelních vesmírů či pouze nedokonalostí naší paměti.

Poznámky:
"The Berenstain Bears" a "Mirror, mirror on the wall" jsem se rozhodla ponechat v originále, snad to nebude bránit pochopení videa.
Pokud se chcete dozvědět, kdo vlastně jako první přišel s temínem Mandelův efekt a jak a proč se následně kolem tohoto tématu vyrojily různé kospirační teorie, v tomto článku naleznete přehledné shrnutí. (Stránka je v angličtině).

Komentáře (46)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mandela effect je nepřenosný, kdo ho nezažije, nepochopí.

Já jsem si jím jistý na 100% není žádná možnost, že bych se mýlil.
Neříkám, že se ztotožňuji s každým,, nálezem,, ale člověku stačí i jeden, kterým si je naprosto jistý, aby věděl že se realita opravdu změnila. ME je reálný fenomén.

Kdo je aspoň trochu probuzený, uvidí ho také, ti kdo ho nevidí budou mít v budoucnu velké trable.

01

Odpovědět

Ale co je uplne nejzajimavejsi je to ze nekteri ti herci sami potvrzuji ze opravdu rekli ty hlasky jinak nez jak jsou ted.

10

Odpovědět

A ja tomu verim. Ponevadz jsem jiz 13 let w UK tudiz po 13 let sleduji filmy w Anglickem originalu. Ono skutecne bylo mirorr mirorr on the wall a ted je magic mirorr on the wall. W mlceni jehnatek (silence of the lamb) Hannibal lecter pri prichodu claris(Jodie foster) ji rekl oooo Clariss a ted vubec nic. A co treba forest gump. Kde kdyz Tom hanks mlsa bombonieru ja si pamatuji life is like a chocolate....co dokonce dava vetsi smysl nez co je ted....life was like a chocolate....znaky by jako logo fordu vw ci KitKat by jsem si nelamal hlavu. Ponevadz marketingove firmy co nejaky cas jednak meni svoje loga. Ale ty jine veci urcite. Dokonce je teorie ze za to vsechno muze CERN a jejich hydron collider(urychlovac castic). Ze prej tim co tam delaji vlastne otevreli portal do jine dimenze ci paralelniho vesmiru(jine reality)

31

Odpovědět

Jeho pravé obočí si jede svoje, levé spí. V půlce sem to vypl, začala to být strašná nuda.

10

Odpovědět

Trochu si říkám jestli to +- nevysvětluje dé-ža-ví ?

10

Odpovědět

Hromadí se chyby v Matrixu, wipe serveru se blíží! :-D

160

Odpovědět

Snad u všech těch věcí co tu popisuje si člověk nemůže být úplně jistý, kdyby se mě někdo zeptal jestli je u loga KitKatu pomlčka, a nebo ne tak mu nejsem schopen s jistotou odpovědět, až když mi to ukáže na obrázku, tak si řeknu jo asi je to tak, i když zrovna u KitKatu jsem si byl docela i jistý že tam pomlčka není.

01

Odpovědět

Navíc já jsem si třeba vždycky myslel že Simpsonovi se píšou Simpsnovi, a ještě v té době bych odpřisáhl, že pokaždé co ten seriál začíná, tak se to píše v oblacích, až co mi to někdo řekl, já se podíval a zjistil jsem, že nemám pravdu, no, a kdybych tuto svoji mylnou domněnku šířil dál, tak za chvilku by si každý myslel že ilumináti kradou Simpsonovi nebo co. :D

33

Odpovědět

+KaštanNo a budeš překvapený ještě víc, když ti prozradím, že se to nepíše ani Simpsonovi (jak ses podíval), ale The Simpsons -> https://www.youtube.com/watch?v=LqEK4KnyUmc

43

Odpovědět

O paralelních vesmírech může mluvit jen pako, které neví nic o kauzalitě a entropii. :)
Je prakticky nemožné, aby existovalo něco jako "paralelní vesmír nám podobný", pokud lidé věří ve vesmír starý 14 miliard let a postupný vývoj života, kde každá milisekunda a každá malá změna v jakémkoliv místě může změnit úplně vše o pár let později, nemluvě pak o miliardách let.
Většina asi slyšela o efektu motýlích křídel. Tak takoví lidé nemohou ani zvažovat možnost, že by existoval paralelní vesmír, který by obsahoval osoby žijící v tomto světě.
Tím nevyvracím existenci paralelního vemsíru, jen bude hooodně odlišný od našeho. Ale jen čistě teoreticky, já tuto víru nesdílím. :)

410

Odpovědět

Kdyby existovalo nekonečné množství paralelních vesmírů, tak v jednom z nich jsem se rozhodl na tvou zprávu neodpovědět.

182

Odpovědět

+Sáčekak by aj existovalo nekonecne mnostvo vesmirov, nemusi to nutne znamenat, ze existuju vsetky tebou predstavitelne verzie...priklad: medzi cislom 1 a 2 sa nachadza nekonecne mnostvo cisel, ale cislo 3 sa tam nenachadza...

72

Odpovědět

+amyi33Ten příklad je divnej. Číslo tři si mezi čísly 1 a 2 ani nelze představit - je to nesmysl. Kdežto jiný výsledek nějakého osobního rozhodnutí který není logicky nesmyslný si představit lze. Na internetu třeba existuje generátor náhodných čísel pomocí zařízení založeném na kvantově mechanických jevech. Tzn vytváří opravdu náhodné číslo bez korelací s čímkoli jiným ve vesmíru. Jakékoli rozhodnutí které Sáček může učinit může alespoň v principu učinit na základě náhodného čísla generované kvantovým generátorem náhody který dává všechny výsledky se stejnou pravděpodobností. To znamená že všechny reality obsahující všechny varianty Sáčkova rozhodnutí v principu mohou existovat.

31

Odpovědět

A co paralelní vesmíry, které vznikají tím, že jedna událost by se mohla stát jiným způsobem. Třeba poutník na cestě a má si vybrat jednu. Vybere si levou a v tu chvíli vznikne vesmír, kde si vybral pravou. Tím pádem ten paralení vesmír ale sdílí s tím naším úplně stejnou historii do momentu, který stál za jeho vznikem. Takže čerstvě vzniklé vesmíry ( a možná tím pádem teoreticky i nejbližší sousední) sdílí s tím naším většinovou část historie, která se udála stejně. A pokud je nekonečně mnoho paralelních vesmírů, tak musí existovat jakýkoliv druh paralelního vesmíru, na který jsme schopni pomyslet.

31

Odpovědět

+SophiaJeště můžeme uvažovat teorii, že jednotlivé paralelní vesmíry jsou statické (jakoby bylo v nich všechno zamrzlé). A fyzická realita, jak ji známe, je naší projekcí těchto paralelních vesmírů, kdy se neustále posouváme z jednoho vesmíru do druhého. Přičemž tento náš posuv je tak rychlý, že si ho ani neuvědomujeme. Takže kauzalita je naše definice těchto posuvů.
Fyzicky pak existuje jen to, co si sami projektujeme. Jinak paralelní vesmíry existují nefyzicky.
Takže vše existuje a je jen naší definicí, jak to budeme prožívat...

30

Odpovědět

+SophiaPřesně tak jsem to myslel. Prakticky se jedná o exponenciální nárůst s každým rozhodnutím, které tvoříme několikrát za sekundu každý z nás. Takže by za jedinou minutu bylo vesmírů tolik, že si to číslo ani nedokážeme přestavit.
Proto jsem říkal, že tahle teorie je nemožná. A nevím, proč si lidi tak egoisticky myslí, že zrovna existuje paralelní vesmír s jejich osobou, když jen při jejich narození byla šance minimální, že se narodí takoví jací jsou (množství spermií) a na základě rozhodnutí jejich rodičů, kdy to bude a tak neustále dozadu po generace a generace a to nemluvím o rozhodnutích během života a rozhodnutích okolí, které ovlivní život každého v generaci. :)

22

Odpovědět

+MikeTa hypotéza předpokládá paralelních vesmírů nekonečně mnoho. Takže je srdečně jedno, že si pravděpodobnost toho či onoho konkrétního vesmíru nedovedeme představit. 0,000001 je malá pravděpodobnost, ale při 100000000000000 pokusech očekáváme hodně pozitivních výsledků. Podobně to proveďte pro ty řády, které uvažujete, nekonečno je pořád větší.

A nemusíte věřit v gravitaci. Přesto zůstanete pevně na zemi.

40

Odpovědět

+MikeExponenciální funkce je šíleně pomalá. A (tím pádem) počet možných rozpoznatelných vesmírů není tak vysoký. Takže i kdyby byl ten počet paralelních vesmírů konečný, tak lze naprosto bezproblémově uvést číslo, v rámci kterého bude na googol roků dopředu garantováno, že budou miliardy vesmírů (dle naší fyziky) kompletně nerozpoznatelné od toho našeho.

20

Odpovědět

To si jako vážně někdo kolektivní zkreslené myšlenky vykládá jako manipulaci iluminátů s lidstvem nebo sdílení myšlenek z jiných vesmírů? Co ti lidi hulí ?!?

143

Odpovědět

k tomu sa hodi jeden diel od nerda o Berenstain Bears :D https://www.youtube.com/watch?v=LB3CybXl8rs

40

Odpovědět

Češi mají taky jeden Mandelák - skoro každý, kdo kdy viděl 30 případů majora Zemana, díl Studna, si dobře pamatuje větu "Otec byl toho večera poněkud neklidný." Tato věta v něm přitom vůbec nezazněla, v daném monologu řekne mladý Brůna o svém otci něco úplně jiného.

60

Odpovědět

Ono je to tím, že lidé si to opakují mezi sebou a nemají to z filmu. K němu si to jen pak přiřadí. Je to celkem jednoduché vysvětlení. Dneska ještě navíc podporované sociálními sítěmi a citáty nebo hláškami u obrázků.

Ono je to dobře shrnuto v jednom citátu:
The Problem With Quotes Found On The Internet Is That They Are Often Not True. - Abraham Lincoln

63

Odpovědět

+MikeJsem netušil, že už Abraham Lincoln měl internet.

110

Odpovědět

+SáčekNemyslíš, že je to pointa toho citátu? :D

91

Odpovědět

Máme mnohem známější nesmysl, jeho šiřitelem se stal soudruh Falberem: „Humanitární bombardování,“ který podle něj vyřknul Václav Havel.

Nejvtipnější je, že když se TGM vyjadřoval někdy na přelomu 20. a 30. let k začínajícímu televiznímu vysílání, tak naivně věřil, že televize bude sloužit k tomu, aby pomáhala vyvracet lži a nesmysly a výsledkem je pravý opak. Mimochodem, video by mohla zdejší redakce přeložit https://youtu.be/r2tC5fPdE8M

50

Odpovědět

Po 10 ti minutách videa přišlo objasnění jevu, které bylo naprosto jasné už od začátku. Proč z toho dělá takovou vědu?

62

Odpovědět

Mor dnešního youtube.... natočit cokoliv, jen abych něco natočil a měl odběratele a zisk z reklamy. Youtubeři díky novodobému trendu tvořit za každou cenu nějaký obsah mi už začínají lézt na nervy. Tenhle aspoň něco vytvořil svého (ikdyž nepřirozeně mává rukama a celkově se snaží pohyby kopírovat Michaela z Vsauce) , ale taková ta videa "the best of.... " nebo "the most .... in the world" jsou vykrádačky vykrádaček. Nedávno jsem narazil na kanál "5-Minute Crafts" . Bylo to video o docela šikovných nápadech, tak jsem shlédnul dalších pár videí, ale vykrádat sám sebe, to už chce fakt kuráž. Ona natočí video dejme tomu s 10nápady a pak natočí dalších 5 videí, kde jen ty nápady mezi sebou zpřehází .... fakt úlet. Nebo si člověk rozklikne např video "88 MOST USEFUL HACKS EVER" a dozví se 88 kravin typu, že kartáček na zuby se dá použít třeba i na čištění bot nebo dlaždiček ... WOW !!! Hned jdu asi natočit video, že sirka se dá použít třeba i jako párátko. Vlastně nejdu, protože mě toto naprosto vytáčí !!!!!!!!!!!!!!!

14

Odpovědět

Jak v kazdem videu o mandela efektu rikaji to stim luke, im your vather vs no, i am your vather.. ale ve skutecnosti on ve filmu rika luke no, i am your father.. takze pravda je jinde! neni to ani jedno a neni to mandela efekt, protoze to LUKE tam proste je.

011

Odpovědět

Teď jsem si to znova pustil a dialog je: DV: "Obivan ti nikdy neřekl, co se stalo s tvým otcem." LS: "Řekl mi toho dost. Řekl mi, že jsi ho zabil." DV: " Né! Já jsem tvůj otec."

81

Odpovědět

Na to mám odpověď: https://youtu.be/bv20ZoBcdO8?t=110

50

Odpovědět

O tomhle sem ted nekde taky cetl

11

Odpovědět

S tímhle mám osobní zkušenost. Už několikrát se mi stalo, že si dialogy ve filmu či seriálu pamatuji jinak, než byly. Kupříkladu film Svědectví (The Stand 1994. Kdysi jsem to měl nahrané z televize na VHS a je tam postava Sirka, který je tak trochu (nebo spíš hodně) blázen a často opakuje větu: „Můj život je tvůj!“ To si jasně pamatuji. Jak šel čas, upgradoval jsem video na DVD a VHS kazety šly do koše. Před časem jsem na tento film narazil uložto a stáhnul jsem si ho. Dabing je stejný, (stejné hlasy) ale ta věta zní: „Můj život za tebe!“ Je nepravděpodobné, že by u takového filmu vznikly dva dabingy, ale možné je všechno. Samozřejmě to není jediný případ, stává se mi to dost často, ale teď si nic jasnějšího nevybavím. Zajímavé je, že s nikým jsem se o tom filmu nebavil, takže těžko mohla tímto způsobem vzniknout falešná vzpomínka.

60

Odpovědět

Naopak, existence více dabingů je velmi častá. Stává se, že kinodistribuční společnost nedá souhlas s použitím dabingu pro televizní vysílání nebo pro použití na DVD/BluRay. Distributor si tak musí zajistit dabing nový, a to jak překlad, tak herce. Pochopitelně u některých herců existuje stálý osvědčený dabér, takže se stává, že většina hlasů v dabingu na DVD je stejná jako v kinoverzi, ale překlad je nový a hlášky se tak mohou lišit.

131

Odpovědět

Ten pocit, když nemůžeš znova najít kontroverzní článek o Peroutkovi ;)

110

Odpovědět

Tak je dost možný, že to mělo víc dabingů. Smrtonosná past měla třeba tři.

40
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK