Máslo vs. margarínAsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:109
Počet zobrazení:10 599

Jaký je rozdíl mezi máslem a margarínem? Je jedno zdravější než druhé? V současné době je máslo velmi diskutovaným tématem a mnoho lidí začíná vyhledávat různé levnější alternativy, a proto se Mitchel rozhodl některé z nich nám trochu přiblížit.

Přepis titulků

Ať už ho používáte na smažení vajíček, maštění brambor, na popcorn nebo jen tak na mazání chleba, máslo je součástí vašeho života a stravy. Nebo je to margarín? Jaký je mezi nimi rozdíl a je jedno zdravější než druhé? Máslo, vyrobené z tučného mléka, se používá tisíce let. Vědci si však všimli vysokého obsahu nasycených tuků. S více než 35 kaloriemi na lžičku, je máslo velmi tučné. V molekule másla najdeme základní prvky života: uhlík, vodík a kyslík.

Uhlíkové atomy jsou však kompletně obklopeny vodíkovými atomy. Stupeň nasycení tuků začal být spojován s kardiovaskulárními onemocněními. Margarín se vyrábí z rostlinných olejů, jejichž chemická struktura se mírně liší. Uhlík je vázaný dvojnou vazbou, a proto je ve struktuře méně vodíku. Označuje se jako nenasycený tuk. Zatím dobré, chutná podobně a obsahuje méně nasycených tuků, že? Ne tak rychle. Nenasycené tuky mají nižší bod tání, takže nejsou přirozeně tak tuhé.

Jako rostlinný olej. Pro docílení konzistence másla se vědci rozhodli tento tuk více nasytit. Problém je, že během procesu, zvaného hydrogenace, kdy je přidáván vodík a olej tuhne, je využíváno vysokých teplot, což způsobuje problematické změny. Většina dvojných vazeb v molekule je normálně v konfiguraci cis. Hydrogenace tyto vazby často změní na konfiguraci trans. Úsvit trans tuků.

Může to vypadat triviálně, ale tato malá změna z cis na trans vede k zásadním změnám při metabolismu molekul v našem těle. V zásadě, trans tuky snižují dobrý cholesterol a zvyšují ten špatný, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Přestože se margarín z počátku jevil jako zdravější, jeho rizika pomalu vyšla najevo. Mnoho výrobců margarínu tvrdí, že jsou v současné době bez trans tuků. A některé jsou.

Pokud je porovnáme zjistíme, že každý má své pro i proti. Máslo je naprosto přírodní, a vyrobené z jedné ingredience. Margarín je uměle vyráběný a obsahuje mnoho ingrediencí. Máslo taky obsahuje vitamíny a minerály jako vitamín A a E. Ale margarínů je teď v nabídce tolik, že je těžké je porovnat. Některé obsahují příliš trans tuků, a jsou tak mnohem horší, než máslo. Jiné obsahují méně nasycených tuků, méně kalorií a neobsahují trans tuky. Hlavní je být si vědomi toho, co jíme.

Margaríny jsou různé a sledování etiket pomůže se rozhodnout. Jsou zde zdravější alternativy k obojímu, například pomazánky s rostlinným olejem, nebo máčení chleba do olivového oleje. Nehledě na to, co si zvolíte, je doporučováno omezit příjem nasycených tuků a vyhnout se trans nasyceným tukům.

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Za sebe teda musím říct, že mám v lednici vždy obojí. Máslo k maštění brambor, na pečené kuře, na pečení buchet, na chléb pod marmeládu nebo med. Flora (méně častěji Rama) pak jen tak na chleba pod šunku, pod eidam, do sendvičů, prostě tam, kde nejde o chuť, ale jen o "promazání". Líbí se mi, že se snáze roztírá - snadněji se dávkuje (velmi malé) množství a chuťově mi, myslete si, co chcete, přijde neutrální až dobrá.
Nevím, co je po zdravotní stánce lepší nebo horší, každé má své pro a proti. "Házet hejty" na margaríny umí každý, ale mlékárenský průmysl v dnešní době taky není nic extra bio, přírodního nebo humánního. O zmražování a rozmrazování másel / mléka ani nemluvě, Spíš mi přijde, že je v tomto průmyslu trendem ošidit, napálit (a teď i co nejvíce zkasírovat) zákazníka. Naopak u "rostlinných másel" mám alespoň pocit, že se děje něco ve prospěch spotřebitele - změna technologických postupů k redukci trans tuků, nahrazení palmáče alespoň z části řepkovým, slunečnicovým, olivovým nebo lněným olejem, přidání másla, podmáslí (dělá Rama, podmáslí dala dle složení 0,1 %, ale bod za snahu má) apod.
Video mi nedalo odpověď na otázku, co je lepší nebo horší, proto nehodlám na svém stravování v tomto ohledu nic měnit. :-)

10

Odpovědět

Zdravotní nezávadnost a prospěšnost je jakžtakž prokazatelná u „prémiových margarínů“, které ještě nedávno stály (40 Kč+) více než máslo (dříve 30 Kč, teď stojí 65 Kč). U levných margarínů, jako je Perla, se kromě ceny na nic jiného nehledí, takže to může být v podstatě směska čehokoliv s čímkoliv.

Při levném ztužování a jednoduchém postupu vzniká daleko více nasycených tuků/transmastných kyselin a karcinogenních látek. Ostatně proto má také Nutela s palmáčem méně škodlivin než různé nugety a lískooříškové pomazánky bez palmáče.

Proto chce EU v první vlně regulovat různé druhy smažených potravin (brambůrky a hranolky). V druhé vlně regulace potravin s transmastnými kyselinami jsou margaríny. Při standardizovaném a plně kontrolovaném postupu jde jejich množství minimalizovat. Výsledkem potom budou „eurobrambůrky“ a „eurohranolky“ bez škodlivin a pravděpodobně se mdlou chutí. Vyhovuje to velkovýrobcům, protože náklady na investici se snadno rozpustí. Proto si také na danou vyhlášku stěžují Belgičtí výrobci pouličního občerstvení (návratnost investice je pro ně několik desítek let). Protože žijeme v socialismu a všichni sdílíme jedno veřejné zdravotní pojištění, tak je regulace těchto potravin logickým důsledkem - lidé, co hranolky a rostlinné oleje nekonzumují dotují zdravotní náklady jejich jedlíkům. Dle mého by bylo levnější, než potraviny regulovat a zakazovat, na ně škodlivost prostě napsat - jako se to dělá s krabičkami cigaret („ministr zdravotnictví varuje, konzumace hranolek způsobuje mozkovou mrtvici“) a případně zavést spoluúčast ve zdravotním pojištění pro jejich konzumenty. Ponechávám stranou, zda je to správně nebo špatně.

31

Odpovědět

V podstatě je ve videu řečeno všechno zásadní. Ani jedna varianta není pro tělo ideální a proto, pokud něco z toho chceme na chleba, je nejzdravější máslo a margarin pravidelně střídat.
Jinak takový ty řeči o plastovém margarinu a umělé chuti byly relevantní možná během druhý světový války, ale ne v roce 2017 s dnešními technologiemi výroby. Jsou chuťově velmi dobré margariny se 70 a více procenty tuku, ale chce to nemít předsudky.
Samozřejmě, obojího s mírou...

62

Odpovědět

říkejte si co chcete, ale když dělám hovězí pečeni, nepomažu ji bylinkovým margarínem...

50

Odpovědět

To je pekne vypičené video, šak nepovedal vôbec nič k***t, hlavne že j**e sponozorov!

1512

Odpovědět

Mozna prave kvuli sponzorum nechtel margariny moc kritizovat :D
Jinak souhlasim, ze video je uplne o nicem a spis matouci, nez aby prinaselo uzitecne informace.

21

Odpovědět

Námáčej si chleba do oliv. oleje a drž hubu

92

Odpovědět

V adam ruins everything zase říká, že i když se tuk často zminuje v souvislosti s kardiovaskulárními onemocněními je to neprávem a za všechno může cukr.. :D

120

Odpovědět

proc nerekl kterejm se mame vyhnout

21

Odpovědět

margarinum ;)

26

Odpovědět

Stejne budu jist maslo margarin mi nechutna:)

112

Odpovědět

Neodpustím si svůj názor:

1) Neexistuje dlouhodobě udržitelný způsob, jak ležet celý den v posteli, koukat na Youtube a zůstat přitom zdravý. Pohyb je nezbytnou součástí života. Babička s dědou, kteří pracovali celé dny na poli, problémy s máslem, sádlem apod. nemuseli řešit.

2) Čistě subjektivně z mého pohledu je margarín chemická s****a pochybného původu, zatímco máslo nebo sádlo jsou více "přírodní", "důvěryhodné" atd. V dnešní době růstu cen másla ale u někoho chápu finanční důvody pro koupi margarínu.

3) Co se nikde nemůžu dovědět z oficiálního zdroje, ale jsem o tom přesvědčen: V podstatě všechna másla v běžných obchodech jsou zmražená a potom znovu rozšlehaná. Ani vyhláška o požadavcích na máslo [1] nijak obecný název "máslo" nespecifikuje. Zakázal bych jej a povinně nechal všechny výrobky označovat jako "čerstvé máslo" nebo "stolní máslo". Čerstvé máslo umím v současnosti sehnat jen na vybraných farmářských trzích nebo ve Formaggerii. Chuťový rozdíl je více než znatelný.

[1] https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2016-397

412

Odpovědět

palec hore za zdroj! 8-) (y)

61

Odpovědět

Bod 2 ale drhne na tom, čím byly krávy krmeny. Ono je to známé například u vajec - pokud jsou slepice krmeny zrním, senem, trávou, tak vejce obsahují méně nasycených tuků. Pokud jsou ale slepice krmené šrotem ze zbytků olejových palem, tak ve vajíčku převažují nasycené tuky. U mléka je to podobné, ale nečetl jsem o tom nic podrobnějšího. Jako důkaz osvěty bych zatím bral skutečnost, že se v Německu začínají prodávat mléka od krav krmených pouze na pastvinách a dokrmovaných senem (tedy bez různých krmných směsí). Pokud o tom někdo ví něco více, tak sem s tím.

Ad 3) Ostatně proto je Belgie největším výrobcem másla - vyrábí ho mícháním různě kvalitních směsí, které nejprve doveze a následným exportem.

50

Odpovědět

+-HoNY-Ad 3) Kdybys k té Belgii měl nějaký zdroj, rád si přečtu.

00

Odpovědět

+jjkMyslím, že to zaznělo někdy v dTestu na Stream.cz, ale ruku do ohně za to nedám. Není to tak, že by v Belgii míchali hnoje a nazývali to prémiovým výrobkem. Díky míchání směsí získají lepší vlastnosti, jen je problém v tom, že vznikne „euromáslo“, které chutná pořád stejně bez ohledu na roční období. Ostatně Johnnie Walker je míchaná whisky z několika druhů a rozhodně je o několik úrovní výše než Tuzemák. :-)

20