Nejste to, co si myslíteAsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:152
Počet zobrazení:5 095

V dalším videu od AsapSCIENCE se podíváme na lidský mikrobiom, tedy systém mikroorganismů, který společně s buňkami těla vytváří vaše já.

 

Přepis titulků

Vaše tělo je tvořeno mnoha věcmi, například buňkami, nedílnými stavebními bloky, které vás dělají vámi. Až na to, že na každou buňku vašeho těla připadá zhruba 10 mikroskopických organismů, které jsou pro váš život nezbytné. Existuje unikátní koláž 100 bilionů mikroorganismů, která na vás a ve vás právě teď žije a kterou jste za život nasbírali ústy, ušima a dalšími přístupovými body.

Tedy to, co považujete za své já, je jen zlomek věcí, které vás skutečně tvoří. Tento systém nazýváme mikrobiom a tyhle malé potvůrky obsahují asi 22 milionů genů vlastní DNA, což jim nejen umožňuje přežít, ale také ovládat stovky procesů vašeho těla. Pomáhají trávit jídlo, udržují váš imunitní systém v pořádku a dokonce regulují hlad a pocit sytosti.

Cítíte se ve stresu? I na to produkují chemikálie. Myši vychované ve sterilním prostředí, kde tyto mikroorganismy nezískají, mají horší reakce na stresové podněty než obyčejné myši. Slyšeli jste někdy o transplantaci stolice? Skutečně to existuje. Některé nemoci jsou způsobeny mikrobiomem, který postrádá rozmanitost, což vede k riziku infekce.

Zjistilo se, že transplantace kultur ze stolice zdravého člověka do střev nemocného je efektivnější než jakékoliv antibiotikum. Vědci také zjistili, že transplantace mikrobiomu hubených myší tlustým myším vede k poklesu na váze, i když se jim nezmění skladba potravy.

Tyto organismy jsou tak důležité a natolik vaší součástí, že v budoucnu budou možná doktoři diagnostikovat namísto vás váš mikrobiom, Šílené ovšem je, že i když vaše buňky představují jen zlomek vašeho já, těch zbylých 90 procent lze zcela změnit. Narozdíl od genetiky po vašich rodičích, vše, co sníte, ovlivňuje váš mikrobiom.

Například jídla obsahující prebiotika a probiotika mohou přivést nové zdravé bakterie, které těm starým prospívají. Na druhou stranu kuřecí nugety a další zpracovaná jídla se ošetřují chemikáliemi, které zabíjejí "špatné" bakterie, které bohužel zabijí i některé vaše "dobré" bakterie. Západní svět má mnohem méně rozmanitý mikrobiom než jiné kultury, které jí převážně nezpracované potraviny. Způsobuje to strava založená na zpracovaných potravinách a používání antibakteriálních mýdel a antibiotik.

Může to také vysvětlovat vyšší výskyt alergií a autoimunitních nemocí v západních kulturách. Můžete sice mít existenciální krizi ohledně toho, kdo nebo co jste. Pamatujte však, že jste pánem tohoto superorganismu. A budete-li se ke svým mikroskopickým partnerům chovat dobře vhodnou stravou, postarají se o vás. Nebo aspoň o těch 10 % vás, co jste skutečně vy...

Děkujeme littleBits za podporu této epizody. LittleBits jsou prima modulární stavební bloky, které jsou skvělým nástrojem k pochopení elektroniky. Od jednoduchých senzorů a LEDek až k složitým bezdrátovým a programovatelným kouskům mají něco pro každého, ať už jste muzikant, programátor, fanda technických hračiček či domácích projektů. Můžete se na ně kouknout na littlebits.com.

Při zadání kódu ASAP získáte slevu 20 dolarů na objednávku nad 80 dolarů. Své projekty a návrhy nám posílejte na Twitter a Instagram. Pro více vědeckých videí odebírejte náš kanál.

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Bez střevních mikroorganizmů člověk dokáže přežít. Střevní mikroflóra se dokáže sama obnovit bez vnějších zásahů (neobsahuje žádné speciální mikroorganismy jako mají přežvíkavci nebo některé druhy primátů živící se listím), není tedy nutná žádná jejich transplantace. Více na http://cs.wikipedia.org/wiki/Střevní_mikroflóra

00

Odpovědět

Já nejsem já :(

10

Odpovědět

Tak... a kdo další si při zmíňce o transplantaci hovna vzpomenul na lidskou stonožku...
prosím, že nejsme jediná :D

133

Odpovědět

Ahoj, přeložili by jste prosím tento díl "Puberťáci reagují na Oculus Rift"? https://www.youtube.com/watch?x-yt-cl=84411374&v=SM9s5cOKe8c&x-yt-ts=1421828030#t=133

06

Odpovědět

Asi poprvé mě video z tohoto kanálu zklamalo. Říkají nepřesné informace. Lidské tělo sice obsahuje co do počtu přibližně 10x více buněk mikroorganismů (prokaryotických) než buněk lidských (eukaryotických), ale tyto mikroorganismy jsou až 100x menší.
Mohli by jsme se dohadovat o přesných počtech, protože je to velmi různorodé, ale prakticky mikroorganismy tvoří zhruba 1,5kg hmotnosti průměrného člověka. Takže to že jsme z 90% prokaryotické organismy je holý nesmysl.

306

Odpovědět

to je podle mě zbytečné rýpání, na začátku jasně řekli, že to berou podle počtu buněk, ne na váhu. navíc jsou mikroorganismy vyobrazeny jako několikanásobně menší než lidská buňka, takže to ani moc nesvádí k mylné představě o hmotnostním složení organismu. taky bych mohla začít rýpat, že označuješ mikrobiom jako prokaryotický navzdory tomu, že obsahuje kvasinky, plísně a snad i nějaký prvok by se našel...

181

Odpovědět

+MKPredbehl si me :D

10

Odpovědět

+MKBeru to. Jen mi vadil ten závěr, že by jsme měli být z 90% mikroorganismy, což mi přijde dost zavádějící ;-)

72

Odpovědět

Zaujimalo by ma, ci maju prokaryoticke organizmy vyssiu ucinnost a efektivitu v tele vzhladom na ich pocet, aj ked su ovela mensie ako eukaryoticke.

00

Odpovědět

prokar euka toti ..čo? :D

50

Odpovědět

Transplantace hoven? WTF?

103

Odpovědět

O tom jsem jednou slyšel. Dělá se to například, když si musel brát nějaká invazivní antibiotika, která zničila tvou střevní mikroflóru. Ale taky jsem slyšel, že to jako není oficiálně u nás povolené, ale i tak se to dělá. I když jsem o tom slyšel asi tak 2 roky zpátky.

00

Odpovědět

Lžičku před každým jídlem a za měsíc si jako rybyčka (slizkej, modrozelenej a škubající sebou na zemi).

170

Odpovědět

+BullOverrybička* :(

60

Odpovědět

+BullOvermám tušení, že tato léčba neprobíhá zrovna orálně :-D

190

Odpovědět

+BullOverpodle toho jestli si dárce nebo příjemce :D

30

Odpovědět

+BullOverOpravdu to existuje a provádí se to buď přes nosní dutinu, nebo análním otvorem.

10

Odpovědět


Odpovědět

To neznas? Ja chodim pravidelne darovat

10

Odpovědět

Už čekám na první případ, kdy doktoři omylem transplantují hovno místo srdce.

01

Odpovědět

+AutoSpíš místo mozku... i když i to by asi některým jedincům pomohlo.

21