Kostýmy: Skrytá vrstva filmového kouzlaNow You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:94
Počet zobrazení:6 553

Všímáte si při sledování filmů i kostýmů? Častokrát je vůbec nebereme v potaz, přitom utvářejí podstatnou část z našeho výsledného dojmu. Co nám můžou kostýmy prozrazovat o našich oblíbených postavách a jak se podílí na budování filmových světů?

Přepis titulků

Tohle je oblek pro bezďáka, zlato. V tom tě nikdo nesmí vidět. To nedovolím. Ke každé nezapomenutelné postavě patří pečlivě zvolený kostým. Ať už jde o kostým nápadný, nebo splývá s okolím, dává nám jedinečnou možnost nahlédnout do nitra postavy a jejího světa. Stejně jako v reálném světě o nás šatník mnohé říká. Máma vždycky říkala, že se o člověku dozvíme mnohé podle jeho bot. Podíváme se na kostýmy jako na nástroj, kterým filmaři vyprávějí příběh. V mnohých vážených filmech jsou kostyméři skrytými hrdiny, kteří nás účinně a bez povšimnutí uvádí do světů, aniž by se jim jako hercům a režisérům dostalo uznání.

Tak pojďme skicovat! Moc naléháš, zlato, ale dobrá. "Kostým" se většinou pojí s Halloweenem, převleky a hraním si na někoho jiného. Někdy to takhle funguje i ve filmu. Si mám vybrat oblečení? Většina kostýmů ale funguje na zcela jiných principech. Jejich cílem je stvořit autentické, realistické postavy, ne herce v převleku.

Máš hezký kostým. To není kostým. Jsem elf. Kostýmy jsou přidanou vrstvou pohlcujícího kouzla filmu. Dobové kostýmy vás mají přenést do doby příběhu. Jih proti Severu je známý okouzlujícími kostýmy. I když účesy v sobě mají něco z 30. let, kostýmy nás zavádí do dob občanské války a výstižně odráží Scarlettin úpadek.

To, jak si sama navrhuje oblečení, je metaforou, jak se musí po válce doslova i přeneseně předělat. Kostýmy jsou nezbytnou součástí budování světů, což funguje i v těch vzdálených. Když se mluví o původních Star Wars, chválí se hlavně příběh, postavy a efekty, ale i kostýmy byly skvělé. Kombinují prvky pro nás známé s těmi neznámými. Kostým princezny Leiy vytváří dojem, že je z jiné planety, ale také, že je královského rodu, jak jej známe.

Všechny kostýmy – robotů, generálů, vojáků – vypadají dostatečně mimozemsky, aby nás přenesly do nových světů, ale i dost povědomě, aby nás ukotvily v tom, co známe. Není lehké, aby vás kostým vtáhl do děje. Edith Head, výherkyně 8 Oscarů za kostýmy a inspirace pro Ednu Módní, často navrhovala kostýmy pro filmy ze současnosti, proto volila styl té doby. Avšak než se film dotočil a sestříhal, trendy se změnily a kostýmy zastaraly.

Musela předvídat budoucnost a navrhovat moderní kostýmy nevázané na trendy. Byla jednou z prvních, která se s tímto problémem poprala, našla rovnováhu mezi zastaralými a příliš obecnými kostýmy. Kostýmy ve filmu natočeném v 70. letech možná vypadají moc obecně, ale film o 70. letech zvoleným stylem vyvolá nostalgii po ztracených časech. 8. míle proto vypadá, že se může odehrávat kdykoliv, ale rappeři ve videích z toho roku vypadají směšně. Móda není prioritou filmu.

Primární snahou filmu je vyprávět příběh. Prostá kapuce představuje čistý štít, protože Eminem chce uspět jen díky talentu bez okázalostí, a zároveň zdůrazňuje tvář. Tak jako tak, kostýmy mají ladit se stylem filmu, ať už vám jde o realističnost, či ne. Některé kostýmy mají postavám pomoci z jejich světa vystoupit. Uvedení Willyho Wonky se odehraje asi po 30 minutách filmu, a hlavně bývá chválen výkon Gena Wildera, ale jde i o příklad skvělého kostýmu.

Ostatní postavy stylem představují konec 19. století nebo kovboje a jiné figury, Wonkův kostým je hybridem viktoriánského fraku 19. století, ale límeček a barvy odpovídají 70. létům. Máme zde tedy postavu, která vizuálně nezapadá do svého světa a je mu napřed. V remaku do svého světa kostýmem nezapadá, ale ničím se nedrží reality. Připomíná tak kreslenou karikaturu než vizionáře bez kontaktu s realitou. Bonnie a Clyde se odehrávají ve 30. letech, ale jejich styl, šaty a posedlost médii odpovídají 60.

létům. Vypadají tak, že jsou proti establishmentu stejně jako mládež v době uvedení filmu. Michael Corleone nosí vojenskou uniformu, aby vynikal mezi obleky gangsterů, ale jakmile se toho stane součástí, jeho kostým se změní. Pro gangstery znamená styl vstup do mafie. Tento příklad kostýmu popravdě odpovídá prvotnímu významu nošení kostýmu. Gangster dostane nový oděv, aby zapadl do vyšší společnosti, i když vyčnívá. Často poznáte, že nepatří do vyšší společnosti, je to jen převlek.

- Koukni na mý boty, nejsou parádní? - Panebože. Vypadáš jak gangster! Jako jiní se Walter White převléká, aby se cítil jako gangster, ale nakonec se jím doopravdy stane. Kostýmy jsou náhledem do jejich nositelů. Kostým Luka Skywalkera připomíná oblek bojových umění, protože podstupuje výcvik. Obi-Wan připomíná mnicha, protože je v roli učitele. V Síle se probouzí se role proměnily a s nimi i kostýmy – nový učitel, nový žák.

Boty v úvodu Cizinců ve vlaku nám prozrazují, která postava je zámožná a která je prostší. Ty černobílé boty se mi zdají hrozivé. Svou okázalostí až vystupují ze záběru. Kostým Tylera Durdena v Klubu rváčů kontrastuje s pozadím a ostatními postavami, jako by tam ani neměl být. Spolu s osobností herce a režií jsou barvy a kostýmy působivým a účinným způsobem, jak nechat postavu vyniknout, nebo naopak. Úvodní scéna v 500 dnech se Summer postavám přidělí barvy: hnědá pro Toma a modrá pro Summer.

V průběhu filmu je obklopují. Když Summer přijde k Tomovi, scéna je dohněda, ale u Summer je domodra. Taneční scéna je celá domodra, protože Tom myslí na Summer. Barvy kostýmů nám napovídají, jak se příběh vyvíjí. Na konci si uvědomíme, že jejich barvy neladí, a rozcházejí se. Filmy se stávají klasikami, když všechny prvky včetně kostýmů tvoří něco skvělého. Vzpomeňte si na kostýmy svých oblíbených postav. A nezapomeňte na to hlavní: Žádné kápě!

Díky za zhlédnutí. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Django! Budu se muset na to podívat. :D Nespoutaný Django scéna s pytlem

01

Odpovědět

Video dobré, hodně zajímavých věcí, jen na můj vkus mluví až moc rychle..

122