Smrt a znovuzrozeníNow You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:52
Počet zobrazení:4 877

Scéna ve sprše vás ve filmu asi nikdy zvlášť nepřekvapila. Proto vás možná ani nenapadlo, že může jít o mnoho víc, než se na první pohled zdá. Co má společného voda se smrtí a znovuzrozením, vysvětluje video z kanálu Now You See It.

POZOR, VIDEO OBSAHUJE SPOILERY K FILMŮM TRUMAN SHOW A PSYCHO (1960).

Přepis titulků

Vítejte u Now You See It. Když se někdo ve filmu utopí, je navždy pryč. Nezemře ale pouze postava. Vezme si něco s sebou. Možná strach, přátelství... důvěru v druhé nebo touhu odejít někam jinam. Co se ale stane, když se postava topí, ale přežije? Nezemřela, místo toho je naživu. Není jenom naživu. Je znovu naživu. Má být mrtvá.

Když znovu povstane, změní se. Změna není to správné slovo. Je to silnější. Je znovuzrozena. Cože? Ty zvrhlíku! Podívejme se na tonutí v Truman Show. Truman žije na ostrově mimo realitu. Bojí se okolního světa poté, co se jeho otec utopil. Nakonec vypluje ze svého světa, aby poznal ten za ním, přičemž se skoro utopí.

Křest stojí na stejném principu: smrt a znovuzrození skrze vodu. Truman do ní vchází s obavami, ale vychází připraven. Zemřel a znovu se narodil. Každá scéna tonutí představuje symbolické znovuzrození, které pochází z židovsko-křesťanské svátosti křtu. Nový věřící je zcela ponořen, jeho staré já zemře a je znovuzrozen jako následovník Krista. A je to, kluci.

Jsem vykoupenej. Kazatel mě vočistil vod všech hříchů a prohřešků. Vod teď sekám dobrotu. A věčný nebe budiž mi vodměnou! Co to meleš, Delmare? Máme lepší věci na práci. Voda se k této symbolice už staletí využívá v literatuře a dostala se i do filmu. Každé tonutí nese jiný význam podle kontextu. Kdokoliv vás málem utopí, je váš symbolický nepřítel.

Kdokoliv vás zachrání, je váš symbolický zachránce. I když se topíte a zachráníte sami. Pokud nedokážete zachránit osobu blízkou, ztratíte část sebe samého. Nemusí jít ale pouze o násilné utonutí, obraz křtu lze vidět i ve sprchování nebo odtoku splašek a následném prudkém dešti. Každá scéna, kde je postava očištěna vodou, může znamenat její smrt a znovuzrození. Sprchování v Psychu evokuje křest. Herečka Janet Leigh ve své knize řekla: "Marion se rozhodne vrátit, přiznat se a přijmout následky, takže když vejde do vany, jako by vstupovala do svěcené vody.

Dopadající proud z její mysli vymývá nepoctivost, vyhání zlo z její duše. Stala se znovu pannou, pokojnou, klidnou." Ve sprše ze sebe smývá hříchy. Během toho je však zavražděna a křest selhává. Spousta filmů využívá vodu jako symbol hluboké vnitřní proměny postavy. Takže kdykoliv se někdo potopí, ať už se schovává, nezná cestu ven, získává superschopnosti, nebo padá z vybuchujícího letadla, pamatujte, že ponor pod vodu symbolizuje jeho smrt a zrození jeho nového já.

Nebo chce jen dostat pusu od Wendy Peffercornové. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

a kde je safra trainspotting, hajzlova scena

10

Odpovědět

A kde je safra Constantine ? :-(

10