Proč to osmdesátkové šílenství?Now You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:81
Počet zobrazení:7 216

V poslední době se nápadné množství filmů i seriálů vrací k filmové estetice a popkultuře 80. let. Stranger Things, To, Ready Player One: Hra začíná... A slyší na to jak diváci, tak kritika. Proč jsou zrovna 80. léta pro tvůrce i konzumenty tak lákavá? Odpověď na tuto otázku hledá další video z kanálu Now You See It.

Poznámky:

produkční kodex – cenzurní pravidla platící pro americkou filmovou produkci a distribuci od roku 1930 do roku 1968 (striktně se začala dodržovat až v roce 1934)

Přepis titulků

- Myslíte ty z Princova filmu? - Jo, z Purpurovýho deště. Přiteplená kravina. Debilní osmdesátky! - Hej! - Neopovažuj se o té době mluvit ošklivě! Není pochyb, že se každá filmová éra ohlíží za těmi předchozími. Celá generace je za námi, ale stále svěží, a lze ji proto zhodnotit. Proto režiséři a producenti často natáčí filmy a seriály, které zachycují předchozí generaci, generaci jejich mládí. Život je krásný jde z 40.

do 20. let, Návrat do budoucnosti z 80. do 50. let a Zlatá sedmdesátá z nultých do 70. let. To platí i pro současnost, kdy se vracíme do 80. let. Zdá se to ale spíš jako mánie než prosté vzdání holdu 80. létům. Nespočet filmů a seriálů se puntičkářsky zaměřuje na filmy, videohry a celkový styl té doby a těší se úspěchu u kritiků i diváků. Nic naši současnou posedlost nevystihuje jako Ready Player One: Hra začíná, román a film o budoucnosti, kde lidé využívají virtuální realitu k návratu k popkultuře a médiím 80.

let. Osmdesátkovější už to být nemůže. Existuje hned několik důvodů, proč jsou v oblibě osmdesátky a ne jiné dekády. 80. léta byla zrodem audiovizuální zábavy díky hudebním videoklipům, nové umělecké formě, která filmy ovlivňuje dodnes. Jde také o zlatý věk filmů pro teenagery, jejichž diváci se mezitím stali tvůrci. Vytvářením komplexnějších postav mladých se do hlavních rolí dostávalo více dětí. Chci se ale na fenomén 80.

let zaměřit z jiného důvodu. V 80. letech se točily filmy, které si o pozdější pocty přímo žádaly tím, jak je režiséři a producenti natočili. Musíme pochopit, odkud se tvůrci 80. let vzali. Filmy Nového Hollywoodu, období poloviny 60. až pozdních 70. let, se odchylovaly od klasických filmových norem. Zpochybňovaly hollywoodský systém, více experimentovaly. Zpochybňovaly konvence žánru, filmařiny a produkční kodex.

Vrcholem této éry je nejspíš Bonnie a Clyde, neskutečně násilný, kontrakulturní film se sexuálně zmatenými postavami. Z tohoto semeniště filmového experimentu vzešli průkopníci blockbusterů 80. let, kreativci zcela vědomí si hollywoodských konvencí. Konvencí, které dodržovali, když chtěli, a porušovali, když nechtěli. Osobnosti 80. let byli generací filmařů dospívajících během klasického Hollywoodu a dostali se na vrchol v období totálního experimentování.

Svůj filmový jazyk staví na předchozích filmech a styl na porušování, nebo dodržování konvencí. Jak vím, že takhle své filmy natáčeli? Existuje přepis debaty dvou tehdy nejvýznamnějších režisérů s formulací námětu jednoho z nejlepších filmů 80. let. Steven Spielberg, George Lucas diskutují o Dobyvatelích ztracené archy. Lidé rádi čtou o škádlení mezi dvěma tvůrci a o tom, jak přemýšleli o ikonických scénách, ale chci se o těchto přepisech bavit z pohledu pocty Novému Hollywoodu.

Když je čtete, uvědomíte si, že všechny nápady staví na předchozích filmech. Lucas mluvil o spaghetti westernu nebo bondovce z 30. let. Popisovali Indiana Jonese srovnáváním s dalšími filmovými postavami: Je profík jako Mifune ze Sedmi samurajů, jde proti lidem jako Eli Wallace z Hodný, zlý a ošklivý, je profík typu Wayna, Eastwooda, Conneryho, šupák jako Bogart v Pokladu na Sierra Madre. Akce jako ve Větru a lvu, džungle jako z King Konga. Jejich jazyk se zakládá na poctě.

Vytváří neotřelou postavu a příběh tím, že využívají starší filmy. Nejde jen o využívaní starého k novému, ale také zachycení ducha předchozí éry s méně kritickými, ale hollywoodsky zábavnými filmy. Film, který nastavil styl 80. let, byly bezpochyby Hvězdné války v roce 1977. George Lucas to sám popisuje: "Hvězdné války jsem natočil, protože jsem chtěl dětem dát neškodný snový život, jaký měla má generace. Měli jsme westerny, pirátské a jiné skvělé filmy.

Kde je romance, dobrodružství a zábava, které bývaly snad v každém filmu?" Kritizuje tehdejší seriály jako Kojak a The Six Million Dollar Man, které byly oblíbené a kvalitní, ale příliš pochmurné a realistické. Vynechaly zábavu. Blockbuster 80. let se vrátil k tomu, co filmy dělalo zábavnými. Cameronův Terminátor je inspirován sci-fi 50. let a The Outer Limits, seriálem ze 60. let, podobně jako další filmy z 80. let, třeba E.T. nebo Krotitelé duchů. V pozdějších filmech už mimozemšťané nejsou hroziví, ale srandovní.

I fantasy Princezna Nevěsta je v duchu George Lucase a Stevena Spielberga. Teenagerské filmy z 60. a 70. let se vyznačují stylizovanými postavami a zápletkami o sexuálních deviacích. Paní Robinsonová, vy mě svádíte. Hughes stvořil jeden z prvních trefných portrétů mladých, nemotorně romantický a zábavně uličnický. Čeho tvůrci 80.

let dosáhli, shrnuje Roger Ebert v recenzi Indiana Jonese: „Tento film oslavuje příběhy, které jsme během dospívání hledali v brakových časopisech, románech, komiksech, a dokonce ve filmech." Proto jsou filmy z 80. let dnes tak oblíbené, Stranger Things naráží na desítky filmů z 80. let, San Junipero má dvě Emmy a To je nejvýdělečnějším hororem. Snímky z 80. let zachycují ducha zábavy a jejich filmové pocty se snaží o to samé. Až se budete na takový film dívat, všimněte si, že v nějakém záběru uvidíme, který blockbuster zrovna vychází.

Filmy 80. let vzpružily blockbuster, a proto se za nimi ohlížíme, když toho chceme dosáhnout dnes. Až příště vyjde další film "z 80. let", vzpomeňte si, že se režisér snaží o zachycení ducha nadčasové zábavy 80. let. Protože měly fakt vše. - Sportují tam? - Děláš si srandu? Šerm, boj, mučení, pomsta, obři, nestvůry, honičky, útěky, pravá láska, zázraky.

To nezní tak špatně. Zkusím zůstat vzhůru. Video vzniklo díky Squarespace, prostoru pro vytvoření webovek, i když nekódujete. Najdete tam šablony, určené různým typům lidí, ať už jste hudebník, umělec nebo chcete blog.

Na této adrese dostanete zkušební verzi zdarma a 10% slevu z první objednávky. Vyberte si šablonu a můžete si hned vytvořit přehledné webovky. V blízké době si je sám budu zakládat a začnu s tím na Squarespace. Díky za zhlédnutí. www.videacesky.cz Překlad: elcharvatova

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

ak máte radi osemdesiatky, určite si vypočujte hudobný štýl synthwave/retrowave/cyberwave/cyberpunk/outrun

60

Odpovědět

Nevite nekdo, z ceho je ukazka v 5:30?
Diky

10

Odpovědět

Ready One Player??

40

Odpovědět

+JurcaJo v 5:30 je to Ready Player One, pak následuje Wilder Days.

00

Odpovědět

Ready Player One. Bohuzel po precteni info o nem se ukazalo, ze to neni muj salek kavy.

00

Odpovědět

+NoxikkTaky moc nechápu, proč se to lidem tak strašně moc líbí. Digitální bordel, z postav neustálý uncanny valley pocit, děj až hloupě předvídatelný a konečné poselství sluníčková blitka. Od ostatních podobných braků ho odlišuje akorát popkulturní narážka v každém záběru, ale toho se člověk časem taky přežere, tak fakt nevím...

47