Jak nám filmy pomáhají porozumět diskriminaciNow You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
61 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:97
Počet zobrazení:6 054

Dokáže běloch plně pochopit, jaké je to být černochem? Nejspíš ne, ale možná se tomu dokáže skrze film alespoň přiblížit. Jak? Tomu se věnuje další díl z dílny kanálu Now You See It.

Poznámky:

Huffington Post – americký liberální internetový zpravodaj (odkaz na článek z videa)

New Line – americké filmové studio, začínající jako nezávislá distribuční společnost (mimo jiné distribuovala i Hrozbu společnosti)

sensei – z jap. mistr, zdvořilé oslovení vzdělaného, váženého člověka

Přepis titulků

Huffington Post v roce 2015 vydal článek Ne, běloši nikdy nepochopí, jaké to je být černochem. Autorka říká, že běloch, jakkoli nehledí na barvu kůže, nikdy nemůže plně pochopit něco, co nemůže vnitřně zakusit. Běloši by se i tak měli obecně vzdělávat o rasismu, aby proti němu mohli aktivně bojovat, i když mu nedokáží zcela porozumět. Ve filmu Hrozba společnosti jde bratrům Hughesovým o to samé: vzdělávat bělochy. "Natočili jsme to pro bělochy.

Chtěli jsme je informovat o něčem, co neznají." Chci prozkoumat to, jak filmy užitím rozmanitých postupů učí o předsudcích. Hrozba společnosti se snaží o to, co článek považuje za nemožné. Člověku zvenčí nabízí pohled na dospívání v chudé černošské čtvrti. Tím diváka učí, jak s lidmi v takové situaci soucítit. Filmu se to daří už se dvěma prvními scénami: nepokoji a přepadením večerky. Scéna nepokojů nabízí úmyslně zkreslený pohled na chudé černochy. Už v úvodním záběru se kamera na nepokoje ve Watts dívá z bezpečí vrtulníku jako v živém přenosu v televizi.

Kamera se nachází nad násilím a dívá se na protestující svrchu. Jakmile je kamera na zemi, natáčí z pohledu policistů, nikoliv černochů. Bílý moderátor v pozadí klade zatím důraz na poldy místo na protestující. ...večer plný kouře, policie se vypořádala s potulnými skupinami řádících negrů... Kvůli pixelaci všichni černoši vypadají stejně. Jejich tvář mizí z příběhu. Divák je tak může zobecnit jako skupinu, ne individuality.

Hughesovi chytře zachytili zážitky černochů přes stereotyp, jak mnozí běloši černošskou komunitu znají: z dálky a skrz stereotypy. Dále posilují bělošské předsudky tím, že nechají hlavní postavy vykrást večerku, což je další stereotyp. Ustanoví předsudky, aby je mohli po zbytek filmu rozebírat. Po nepokojích vyměníme bílého moderátora za černého vypravěče. Černoši se už nejeví z dálky.

V jejich domovech žijeme jejich příběhy. Tehdy jsem poprvý viděl, jak táta zabil člověka, ale nebylo to naposled. Ale zvyk sem si. Větší intimita je navozena i násilím, realističtějším než vzdálené násilí, které vídáváme v záběrech z vrtulníku. Záběry jsou světlejší, barevné a detailní. Hughesovi to udělali záměrně, aby ukázali, že násilí není takové jako v televizi.

"Má-li vybuchnout, ať vybuchne rychle a následky ať jsou drsné. Ne jako v Rambovi, kde se týpek složí k zemi a šmitec. Jako malému se mi násilí zdálo hloupé a neobvyklé. Lidi měli v očích větve a tak. Nic hezkého." Nejdřív skrz filmové prostředky černochy ukazují jako násilníky bez tváře, pak je filmařskou změnou ukazují z blízka jako uvěřitelné, zranitelné postavy, čímž rozkládají stereotypy. Začněte s chudými černochy, jak je člověk zvenčí zná, pak ho pozvěte dál a zpochybněte jeho pohled na věc osobním příběhem o ztrátě a přílišném násilí.

Definujte rasismus a rozeberte ho. Dostat bělochy do černošské čtvrti je skvělou strategií, jak porozumět koloběhu chudoby. "Když jsem film nabízel New Line, řekli mi: 'Jak se to liší od černocha, zdrhajícího ve zprávách před vrtulníkem?' Já na to: Vy ve vrtulníku nevíte, proč ten kluk zdrhá." Stejně jako na rasismus filmy upozorňují i na sexismus.

Decentně, ale účinně toho docílili v Mlčení jehňátek. Vývoj hlavní postavy Clarice je založen na překonání traumatu z dětství. Na pozadí jde také o problém prosadit se v takřka zcela mužské profesi. Muži Clarice sexualizují, ať už nepatrným omrkáváním, nebo přímým pozváním na rande. Jejího odloučení si všimneme hlavně v subjektivních záběrech z jejího pohledu, kterými vidíme tyčící se muže, kteří se na ni dívají spatra. Tyto filmařské volby nám dávají hledisko oběti.

I ve finální scéně ji pozoruje muž, kterého nemůže vidět, což odkazuje na její kolegy, kteří na ni hledí svrchu. Nevyřčené zůstává, že subjektivní zkušenost jako vyrůstání v chudé čtvrti nebo bytí ženou v muži ovládané profesi jako člověk zvenčí nikdy nezažijete. Režiséři se o to ale užíváním subjektivních technik snaží a někdy se to docela daří. Ovšemže ne vždy. Zdá se, že má americký film dlouhodobě problém autenticky zachytit Asiaty.

Až donedávna byly asijské postavy skoro vždy buď senseiem, který učí své poameričtěné východní moudrosti, nebo rasistickou pointou. Možná nejdůležitějším poznatkem o předsudcích ve filmu je, že jdou za hranice fikčního vyprávění. Jak je možné, že policisté, kteří napadli Rodneyho Kinga, byli zproštěni viny? Důvodů může být vícero a ty rasové a politické jsou nepopiratelné, ale i jiný je nutný k pochopení rozsudku – obhájci policejního oddělení LA zkreslili nahrávku napadení, aby seděla jejich verzi.

"Obhájci z videa udělali fotografie, okénka nechali zamrznout, a tak gesto, zdviženou ruku, vytrhli z časového místa ve vizuálním narativu. Video je nejenom násilně zbaveno kontextu, ale násilím dostalo nový. Je přehráváno bez simultánní zvukové stopy. Ta by byla plná rasistických a sexuálních nadávek Rodneymu Kingovi." Právníci video upravili k obrazu svému, což je příklad užití předsudků ve filmu k dosažení zla.

Vytvořili narativ, na který jsou běloši zvyklí a kterým se snaží ospravedlnit zjevně nespravedlivé napadení Rodneyho Kinga. Užívání předsudků ve filmu ke zkreslení narativu se děje dodnes. Podívejte se třeba, jak různá média vykládají stejnou událost. Podporuje-li Betty DeVos, její slyšení budou vypadat takto. Pokud ne, takto. Článek z Huffington Postu má možná pravdu, že běloši černochy nikdy nepochopí, stejně jako muži nikdy nepochopí, jaké to je být ženou v oboru ovládaném muži. Nejvíce se tomu možná přiblížíme skrze podání, jaké je být černochem jako v Hrozbě společnosti, nebo díky práci s kamerou jako v Mlčení jehňátek.

Každý film využívá síly filmu, aby nám ukázal svět mimo naši rasu nebo pohlaví, a to je na nich krásné. Vtahují nás do životů a zkušeností, které bychom sami zažít nemohli. Někteří režiséři toho využívají, aby nás něčemu naučili. Když toho využíváme k dobru, učíme se o lidské zkušenosti, ale když ke zlu, zahalují pravdu a ukazují svět omezeným a nebezpečným způsobem. Tak dávejte pozor.

Díky za zhlédnutí. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ano to je pravda, někdy člověk nedokáže pochopit jak se může někdo jiný cítit. Ne každý má takové EQ.
Každopádně nyní jak do filmů cpou DOSLOVA OČIVIDNĚ, NUCENĚ ženy aby je ukázali silné, samostatné a třeba černochy jako lepší než bílé, homosexuály do každé scény a podobně je to na zvracení. Ne protože je to špatně, ale protože je to přehnané a nemyslím si že v tomhle mám nějaký konzervatismus nebo zvyk, ale mnohdy režiséři opravdu tlačí tak moc na pilu až to zničí celé dílo. Nemám rád když se mě někdo snaží takto manipulovat a vychovávat.

12

Odpovědět

"Rasistickou pointou"? (Čas 4:29) Poprosím korektora, co si tu větu umí skutečně přeložit, aby to opravil. Díky. :)

Video pod 60%? Řekl bych, že lidi přečetli nadpis, pustili tak deset sekund a dali hodnocení 0 tomu, o čem jejich mozeček čekal, že video bude spíš než tomu o čem video skutečně je.

Viděli nadpis a řekli "zase další levičácká propaganda", přičemž bez puštění neviděli, že video se nestaví na žádnou stranu a zkrátka popisuje, co filmy mohou jakým způsobem ukázat nebo naopak zkreslit.

Někteří zdejší hypersenzitivní pravičáci by byli schopní dát nízký hodnocení i obchodu, co prodává černý ponožky.

24

Odpovědět

Tam je blbě snad úplně všechno.

65

Odpovědět

Ďalší zaujímavý diel "now you see it". Nechápem ako tento diel môže mať tak nízky rating. Podľa mňa je krásna štúdia využitia multimediálnych prostriedkov buď k šíreniu alebo pokryvovaniu informácii.

67

Odpovědět

Protože lidi si spletli, co vlastně hodnotí.
Nehodnotí toto video, které popisuje techniky použité ve filmu, ale hodnotí film a jeho hlavní myšlenku.

Je to v podstatě jako když hlasování pro kapelu Ortel ve slavících neodráželo to, jak moc se lidem líbí/nelíbí Ortel, ale lidi tím jen chtěli ostentativně dát najevo, svoje politické názory a to hlasování tím de facto zneužili.

34

Odpovědět

Pochopí Afroafrický muž Afroafrickou ženu nebo je touto nechápavostí obdařen jen Evropskoevropský muž vůči Evropskoevropské ženě?

911

Odpovědět

skoda, ze vyhodili apua zo Simpsonovcov, asi videli toto video, aj tak to uz stoji za hovno, toto bol poosledny hrebik do rakve

59

Odpovědět

Běloch je zase novodobý nevolník. Stát ho oloupí o polovinu výdělku, třetinu až polovinu ze zbytku dá za nájem. Za to se dočká fízlování ze strany korporací i státu, urážek a svalování viny za cizí neštěstí nebo události, co ani nezažil. Takže je mi úplně egál, jaké je to být černochem a na levičácké citové vydírání už jsem dost alergický. Každý je na světě sám za sebe a co si nevybojuje, to nemá.

358

Odpovědět

Kapitalista každým coulem koukám. Až skončíte na vozíku a budete odkázán na druhé a až budete vyžadovat ve stáří důchod, tak si o tom pohovoříme znovu. :)
Mimochodem mne velmi fascinuje, jak si někteří lidi dokáží myslet, že jim patří celá superhrubá mzda. ;) Nikdo Vás o polovinu výdělku nepřipraví. A pokud se bavíme o DPH, které jediné ze svého výdělku platíte, tak to můžete brát jako plnou cenu produktů s tím, že jiným může být DPH odečteno z různých důvodů. Tedy opět Vám nikdo nic nebere.
O sociálním a zdravotním, na které mimochodem máte nárok a které využíváte, se ani bavit nebudeme, jelikož ho neplatíte Vy. Tohle je jen subjektivní pocit, protože máte mzdu udávanou v hrubé mzdě a ne v čisté. Což je společenská chyba, protože vytváří pocit ztráty něčeho, co nikdy nebylo mé.

Jo a to nemluvím o tom, že používáte veřejné statky, které by jste si asi taky platit nechtěl. Jako silnice, veřejná osvětlení, mosty, chodníky a podobně.

Pokud chcete žít sám o sobě, odstěhujte se do pralesa.

1329

Odpovědět

+MikeeeTypický levičák - ekonomická nevzdělanost, hraní na city a podstrkování něčeho, co jsem neřekl. Hlavně jste ale minul pointu. Pointa je, že je nehorázná drzost urážet lidi, kteří celý ten cirkus platí.

Poslední věta to korunuje. Nikdo mě z mého domova do džungle vyhánět nebude, ty ksindle bolševická, a jestli to zase zkusíte jak v '48, tak dostanete nažrat olova.

165

Odpovědět

+DurangaEkonomicky nevzdělaný jsi tu ty.

16

Odpovědět

Tenhle boj proti virtuálnímu rasizmu paradoxně více ubližuje právě těm, kterým by měl pomáhat. Pokud se mi v životě nedaří, nemůžu veškerý svůj neúspěch svalit na svoji barvu, musím přijmout nějakou osobní zodpovědnost, jinak nemám nikdy možnost se posunout někam dopředu.

246

Odpovědět

Ale vždyť ty filmy (ani to video samotné) nic takového neříkají. Ukazují jen nový úhel pohledu, ze kterého si můžeme odnést nějakou novou informaci. Přeci jen není těžké získat názor "každý černoch je zločinec" při pohledu na některé dobové reportáže. Nikdo netvrdí, že za všechno může barva, ale že to není tak černobílé, jak se to tváří.

618

Odpovědět

Tak jsem se dozvěděl 2 věci. První, že bych měl cítit lítost nad vrahem a trestancem, protože má rodinu. A druhá věc je, že pozvat ženu na rande je sexismus.

177

Odpovědět

Dovolte mi vyjádřit se k tomu argumentu o sexismu - pozvat ženu na rande samo o sobě sexismus samozřejmě není, jak a za jakých okolností, už ale určuje zda ano.
V Silence of the lambs se o takový případ zcela jistě jednalo; veškerá existence Clarice byla v případě kolegů definována jejím pohlavím a nezvyklou přítomností v jejich profesi, ano, v pracovním prostředí (!) se setkala se sexismem.
Nechápejte mě špatně, jsem normální ženská, nebudu dělat ze všeho sexismus nebo nějakou genderovou diskriminaci; ale jsou prostě jisté nuance, které by bylo dobré vnímat. Když se s někým znáte na lidské rovině důvěrně a přeskočila jiskra, tak je asi pozvání v pořádku ať už odmítnuté či přijaté, a bude tak pravděpodobně i vnímáno. Pozvat ale nějakou kolegyni na schůzku na bázi povrchní známosti (tj. uvědomění "hele, ženská!") je už lidská urážka a říká o Vás, jak na danou osobu pravděpodobně pomýšlíte - jako na objekt, nikoliv na rovnocenného člověka. Totéž o Vás říká ostatně jakékoliv prvoplánové pozvání, v pracovním prostředí je toto ale horší tím, že zároveň dáváte kolegovi najevo, že neuznáváte, nerespektujete, jeho profesní hodnotu - to výrazně komplikuje vybudování důvěry potřebné pro společnou práci.
Takže na kontextu záleží. To je ostatně pointa tohoto videa.

57

Odpovědět

Chápu autorův pohled a snahu o osvětu a vysvětlení něčí situace. Rád bych se ale zeptal, jestli bych mohl použít výraz "Dokáže černoch pochopit, jaké je to být bělochem?" (pouze jsem prohodil dvě slova, pochybuji, že by šlo hned o rasismus. Jinak by už běloch pochopit černocha muselo být také rasismem).

Vysvětlím: Od 17 jsem si mohl udřít p***l, abych byl nějak nezávislý na své rodině. To znamenalo po škole a víkendy makat a dojíždět do docela vzdálené práce. Po škole jsem zkusil vysokou a táhle mě to za prací a já si založil živnost a začal jsem pracovat/podnikat v oboru cizích jazyků (ty mně šly, ale ne protože jsem se dobře učil). Zrovna začínala krize a já jsem prakticky celý den strávil prací a někdy i dojížděním do neskutečně vzdálených destinací, protože blíže žádná možnost práce nebyla. Bez přehánění často byly situace, kdy jsem makal/spal, makal/spal. Peněz moc nebylo, často jsem neměl po splacení všech výdajů žádné a někdy jsem i krátce dlužil. Mohl jsem si tedy vybrat a skuhrat nad situací nebo se na všechno vykašlat a jít na podporu nebo začít krást. Vydržel jsem a teď po 14 letech živnosti je situace výborná, práce zajištěná skrze klientelu, peníze jsou, investice jsou, koníčky jsou, přesto to ale znamená stále makat, normálně i víkendy. Teď proč tenhle román píšu.

V životě jsem se na svých cestách setkal s černochy, kteří pochází z těchto chudých čtvrtí, a přesto nemají problémy. Nejsou to žádní boháči, ale přesto mají fajn život, nějaký cíl, protože prostě makají, někteří jsou dokonce učitelé a ví co je potřeba a k tomu se dostali zase jenom tvrdou prací.

Z chudoby se opravdu dostává člověk složitě, ale musí začít od sebe, vykašlat se na všechny ty populární kecy o nerovných podmínkách (ty opravdu jsou, ale stále se na ně myšlenkami vázat je hloupost), sledovat všude jak je easy být bohatý (ne je to neskutečně těžké) a nebýt líný (líný = chudý).

Video je akorát výsledek dnešní doby, kdy nám hromada médií a lidí vsunuje myšlenku, že pokud je někdo chudý, tak je to naše vina. "Ty nemáš, co já mám? Omlouvám se, můžu za to."

Tak snad jsem vás neunudil, ale tato videa mi přijdou jako úplně zbytečná.

326

Odpovědět

Než se do mě některé bytosti pustí ve stylu "rodina mě mohla poslat na školu". Škola mi moc nedala a většinu času v ní považuji za ztracenou (hlavně střední). Mám ale také kamarády, kde jsou jejich rodiče zadlužení tak, že mají odpojenou elektřinu a nemohli jim koupit a ni blbý párek v rohlíku. Přesto se tihle jedinci vypracovali. Jak mohli, vzali práci (kterou by nikdo normálně nedělal a s dojížděním) a z peněz se vzdělávali, dokonce časem zvládli i vysokou. V USA se člověk také může studovat i v dospělosti nebo si najít podpůrné vzdělávací programy, systém je sice jiný než v ČR, ale i když děláte třeba v blbém Mekáči, můžete se ze zadnice chudoby dostat.

70

Odpovědět

+Inkognito"If you are born poor it’s not your mistake but if you die poor it’s your mistake."

102

Odpovědět

+Roman1211výstižné

12

Odpovědět

+InkognitoA k vašemu dovětku. Škola Vám dala hodně, co oni nemají, protože třeba ani do školy nesměli. Naučila Vás psát,počítat a již výše zmíněné jazyky.
A mimochodem přirovnání s Mekáčem jsem vysvětlil výše. Žádná taková možnost v podobných čtvrtích není. A díky předsudkům, které neustále popíráte tato možnost není ani v oblastech k těmto čtvrtím navazujícím, protože nikdo si nenechá dělat ve svém podniku černocha, protože by odradil zákazníky, kteří mají zkušenosti se sousední chudinskou čtvrtí a tedy barvu zaměstnance okamžitě přiřadí něčemu, proč pudou jinam.
Jen opravdu dokazujete, že o problematice nevíte nic a empatie k tomu, jaké to je být černochem (nebo spíše a správněji "jaké to je, když je na Vás nahlíženo jako na někoho, kdo patří k té špatné komunitě") nemáte ani potuchy.

612

Odpovědět

+Mikenot sure if......

02

Odpovědět

+Mike"jaké to je, když je na Vás nahlíženo jako na někoho, kdo patří k té špatné komunitě"
Původně jsem neměl chuť reagovat, protože o poměrech v USA tady vesměs víme houby, a taková diskuze pak postrádá smysl, ale když už jsi to tvrzení zobecnil na všechny špatné komunity, tak neodolám.

Napadá mě totiž i v našem státě několik "špatných komunit", na jejichž členy přesto stále platí obecné pravidlo "if you die poor it’s your mistake". Se současnou mírou nezaměstnanosti jsou všechny rádoby důvody jen kecy a výmluvy.

31

Odpovědět

V podstatě jste naplnil důvod, proč je potřeba takových filmů, protože vy-běloch nedokážete pochopit černocha, který vyrůstal v prostředí, jaké si ani nedovedete představit. :)
Vy jste se v 17ti chtěl dostat od rodiny, oni jsou rádi, že jejich rodiče ještě žijí nebo že je znají. Vy jste měl možnost jít na školu a učil se jazyky. Myslíte, že oni mají? A prosím Vás kde by na to vzali? Vy dojíždíte za prací? A jak prosím Vás oni? Když autobusy tam nejezdí, na auto nemají a práce v těchto čtvrtích není.
Nemáte potuchy o nájmu, o nákladech na to vůbec si práci a byt udržet.

Tohle není o barvě pleti (video to špatně dělá černobílé), tohle je o kultuře a místech, kde lidé vyrostli. O dědičnosti problematiky a tedy i předsudků s tím spojených a tedy i znovuvytvááření a posilování té původní problematiky.

A ještě si najděte jedno slovo: Etiketizace. To je psychologický pojem a nejde o to, že někdo nechce či chce. ono je těžké chtít, když to nemá smysl...

615

Odpovědět

+MikeDoporučil bych přestat studovat věci z 60. let. Nezaměstnanost v USA je rekordně nízká, pohybuje se na podobně hranici jako u nás v ČR. Firmy se můžou umlátit po zaměstnancích a bere se prakticky kde kdo, včetně cizinců, kteří se často musí překvalifikovat. Že nikdo nechce zaměstnat černocha je blábol. Bronx, Brooklyn mají díky Gentrifikaci vyvážený poměr běloch/černoch a přesto je tam nezaměstnanost nějakých 4 - 5%. I kdyby nikdo nechtěl zaměstnat černocha, tak podle vedené statistiky většina černošské populace maká. Určitě existují případy, kdy někdo nechtěl někoho zaměstnat kvůli barvě pleti, ale místo novinových článků, kde se jednotlivé případy propírají by mě zajímaly kompletní počet doložených případů, jestli máte někde oficiální statistiku, rád se podívám.

Existují části Bronxu, kde je situace špatná, ale jak říkám, nezaměstnaností v celém obvodu to opravdu není. V daných oblastech (například Mott Haven) žije cirka 99 % černošské a hispánské populace. Problémem jsou drogy a alkohol, přesto je tam nezaměstnanost kolem 9 %.

Životní náklady jsou, hlavně ve velkých městech, extrémní, to jednoznačně nepopírám. Ale jsou extrémní pro všechny.

81

Odpovědět

+InkognitoDoporučil bych začít studovat věci od 60 let až do dnes. Tím lépe porozumíš situaci jaká je tam dnes.

12

Odpovědět

+InkognitoJenže stále se snažíte vyhnout jednomu faktu a to je dědičná chudoba a výchova. Tedy se týká vzdělání a náhledu na svět. Člověk, co neměl rodiče, co by mu zaplatily vzdělání, těžko může žít ve velkém městě. Tedy nároky jsou stejné, ale nebude tam do stejné pozice přijat černoch. A to třeba ne kvůli kůži, ale kvůli vzdělání, které ale vychází z barvy kůže, protože jeho rodiče němli na školu pro dítě a to proto, že sami byli odmítání pro barvu kůže.
Je naivní si myslet, že se něco změní jen investicema, pokud předsudky zůstávají. Což dokazujete stále a stále podobnými konmentářio "však maj stejný šance".

Někdy mrkněte (když už tu omíláte naše komunity) na dokumenty či rozhovory s Romy, co to někam dotáhzli. Jak bylo těžké překonat tu etiketizaci, rasistické atd. Pokud by jste si tímhle procházel od narození a viděl na rodičích, čím si proišli (pokud by jste je vůbec měl), tak by jste to asi taky vzdal a radši se na to vysral. Viz opět ETIKETIZACE. ;)

03

Odpovědět

+MikeTaké bych rád uvedl případ města Detroit. Toto město v roce 2013 vyhlásilo bankrot 30+% nezaměstnanost, 10% bělochů, 80% černochů, 10% zbytek. Dnes - Nezaměstnanost 5%, 10% bělochů 80% černochů, 10% zbytek. Z nejhoršího jsou lidé venku, ještě má to město co dělat, ale časem by to tam mohlo být jako dříve.

Po roce 2013 bylo město vyhlášeno jako jedno z nejhorších a nejnebezpečnějších míst v USA. Etnologicky se tam nic nezměnilo. Hlavně přišly investice a zaměstnali se všichni, i když město bylo v naprostém úpadku.

31

Odpovědět

Inkognito, super příspěvek, ale jak souvisí s videem?

To cos napsal klidně můžeš napsat pod film: https://www.csfd.cz/film/12334-hrozba-spolecnosti/komentare/

Ale nepiš to sem, když to s tím nijak nesouvisí... Tohle video není ten film. Tohle video jen lakonicky vysvětluje, jakou techniku tenhle film používá...

12

Odpovědět

Kdyby se povětšinou nechovali jako divá zvěř, nebyl by důvod na něco takovýho koukat.
Jsou lidi jako Thomas Sowell, Walter E. Williams... Ty ale většina černochů v USA nesnáší, protože většina je jak včera z buše vytažená. Řečeno s Knoflíkáři, nemají civilizační návyky :-)

810

Odpovědět

A potkal ses nekdy s nejakym cernochem? Nemuzu rict, ze jich znam hodne, ale ti ktere znam a ti se kterymi jsem se setkal byli uplne normalni lidi. Nekteri mozna temperamentnejsi nez jinii, ale stejne tak jsem videl belocha rvat na cernoskou holcicku a jeji otec, ktery byl o pul metru vetsi nez on a urazil by mu jednou ranou hlavu, k nemu prisel a zacal s nim resit, jaky ma duvod takhle kricet na jeho dceru. Normalne bez urazek a bez nasili. Pak mi mluv neco o civilizacnich navycich

88

Odpovědět

+mglaedrKlidně nechám operovat Bena Carsona mozek mého vlastního dítěte, to ale nic nemění na faktu, že většina černochů všem viz. výše nesahá ani po kotníky. A to ani ti z ,,černé špičky,, světa Hollywoodu, který si evropani idealizujou, jsou to ale neuvěřitelně jednoduché bytosti. Kdo umí anglicky, nechť si právě od černochů jako Sowell a Williams přečte v čem to vězí.

67

Odpovědět

Super. A jak to souvisí s videem?

16