Jak si z vás Hanebný pancharti utahujíNow You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:147
Počet zobrazení:11 228

Tarantinovy filmy se proslavily scénami explicitního násilí, kde krev teče proudem a orgány létají vzduchem. Jde však pouze o laciný způsob, jak přitáhnout pozornost, nebo za tím stojí něco víc? Jedno ze starších videí z kanálu Now You See It se zaměřuje právě na otázku násilí v Tarantinových filmech a co to vypovídá o nás, jejich divácích. POZOR, VIDEO OBSAHUJE SPOILERY.

Přepis titulků

HANEBNÝ PANCHARTI Já jsem Jeff Negan a sledujete Now You See It. Pojďme si říct, jak si z vás Hanebný pancharti utahují. POZOR SPOILERY Tarantino patří mezi nejpopulárnější a důsledně násilné mainstreamové režiséry. Jeho filmy jsou o násilnících: o vrazích, nájemných vrazích, vraždících pašerácích, o mstícím se zabijákovi, - o jednotce, která: - Zabíjí nácky.

- O dalších zabijácích a ve filmu Osm hrozných z podzimu 2015 hraje Samuel Jackson nájemného vraha. Tarantinovy filmy, zvlášť ty vysokorozpočtové, ukazují určité hypernásilí s četnými a přehnanými smrtmi. Vanity Fair zaevidoval počty a příčiny smrtí ve všech jeho filmech, což dokazuje, jak násilné ty filmy jsou. Hanebný pancharti nejsou výjimkou. Dojde tam k 57 zabitím, když nepočítáme 342 zahynulých v požáru v závěru filmu.

To znamená jednu hrůznou smrt každé dvě a půl minuty. To je drsné. I s takovou dávkou násilí měl film finanční i kritický úspěch. Vydělal přes 300 miliónů a získal 8 nominací na Oscara. Většina Tarantinových filmů vydělala dost, 8 z 9 jeho filmů vydělaly 3× víc, než byl jejich původní rozpočet. Co to vypovídá o nás, divácích, kteří platí, aby si užili jeho filmy?

Líbí se nám násilí? Je špatně, že nás baví filmy, kde umírá jeden za druhým? Tarantino si tuto juxtapozici uvědomuje, a dokonce nás diváky kritizuje za to, že nás hypernásilí v jeho filmech baví. Zaměřme se na Pancharty a na to, jak kritizují diváky, kteří velebí násilí. Pancharti jsou o stejnojmenné zvláštní vojenské jednotce, která má vyhodit do vzduchu kino, kde nacističtí pohlaváři, včetně Hitlera, sledují propagandistický film, který vypráví o nacistickém vojákovi, Fredricku Zollerovi, který bez cizí pomoci zastřelí 215 Rusů ze strážní věže.

Pýcha národa, jak zní název filmu, je velmi násilný. Nevidíme skoro nic jiného než Zollera, jak střílí a zabíjí tucty ruských vojáků. Nacisté v publiku film zbožňují, smějí se a s každou smrtí film chválí. Hitler dokonce říká režisérovi, že jde o jeho nejlepší film. My si nemůžeme pomoct, ale publikum se nám zdá komické a směšné. To opakované, zbytečné zabíjení se jim zdá zábavné a dobře natočené, nám to přijde jako laciný film, hrající na první dobrou.

Ale zamyslete se. Není vám to povědomé? Nacisté jsou diváci, sledující film, ale my zrovna tak sledujeme Pancharty. Jde o film ve filmu. Není naše reakce na násilí stejná, když jsme diváky my? Tvrdím, že se nám Tarantino snaží říct, že my, co se díváme na Hanebný pancharty, jsme podobní nacistům v publiku. Bavíme se smrtí, i když je o ničem a vyzdvihuje zbytečné násilí. V Panchartech je tolik přemrštěného násilí jako v Pýše národa.

Když se pancharti snaží vyhodit budovu do vzduchu, majitelé kina nezávisle kino zapálí a zamknou únikové východy, aby tam nacisté uhořeli k smrti. I když se panchartům úkol podaří splnit, pořád střílí do davu nacistů – více zbytečného násilí. A nechají kino vybuchnout – ještě více násilí. Film je plný směšného násilí: lidé se skalpují, jsou umlácení baseballkami k smrti a střílí do varlat.

Pýcha národa i Hanebný pancharti jsou plné přehnaného násilí. Podobnosti zde nekončí. Oba nožem vyrývají symboly nacismu a jsou oddaní svým zemím. I záběry v obou filmech si jsou podobné. Všimněte si podobností mezi záběrem osoby vylétávající z kina a záběry vojáků padajících z věže v Pýše národa. Tarantino ukazuje, že se jeho film od Pýchy národa tak neliší. I názvy lze porovnat. I když "hanebný pancharti" vyjadřují opak "pýchy národa", filmy jsou si podobné jako jejich diváci: my a Pancharti a nacisté a Pýcha národa.

Oba velebíme násilí, radujeme se ze smrti. Jsme necitliví k surovosti zabíjení. Tím, že nás Tarantino srovnává s nacisty, kritizuje naši zálibu v násilí. Jsme bandou, kterou je snadné nadchnout, zabedněnci, které baví nesmyslné zabíjení. Nacisté jsou zobrazeni stejně – jako prostoduší diváci, které baví přehnané násilí v Pýše národa. Utahuje si z nás. Říká, že jsme k smíchu jako nacisti.

Sledujte další příklady absurdního násilí. To se nevztahuje pouze na Hanebný pancharty. Tarantino to dělá ve všech svých filmech. Někdy užívá smrt jako komický prostředek. Řekněte slečně Lauře na shledanou. Na shledanou. Musíš na to mít názor. Myslíš, že Bůh sestoupil z nebes, zasta... Co se to kurva děje?!

Do prdele! - Jsem střelil Marvina do ksichtu. - Pročs to kurva udělal? Byla to nehoda. Chce to um, vytvořit svět, kde je zabití vtipnou pointou. Je v tom víc. Obrazovka nás znecitliví. Když se díváme na film, oprošťujeme se od skutečnosti. Tarantino o tom ví. Když se pro nás smrt stává vtipem, koledujeme si o výsměch. Pýcha národa je alegorií toho, jak směšní umíme být. Jsme pokrytci, když nás filmové násilí baví a skutečné haníme?

Poslední poznámka o zmíněných filmech. Během promítání Pýchy národa Shosanna zabije Zollera, ale nikdo si toho nevšimne. Jsou tak ponořeni do filmu, že je pro ně střelba jen zvukovým efektem. Ukazuje tím Tarantino, jak ignorujeme skutečnost a všímáme si jen smrtí ve filmech? Nejenom Pancharti kritizují své diváky. Každý film s publikem možná něco vypovídá o svém skutečném publiku. Vlk z Wall Street je o vzestupu a pádu Jordana Belforta.

Manželce je nevěrný, peníze krade tisícům lidí, nikdo ho nemá rád a stráví roky ve vězení. Logicky bychom jím měli pohrdat, ale co publikum v posledním záběru filmu? Opovrhují jím? Zbožňují ho. Chtějí být jako on, bohatí a slavní, i když nepoctiví zloději. Jako v Panchartech režisér poukazuje na naše chyby jako diváků. Opravdu máme chtít být jako Jordan Belfort? Schopný režisér dokáže využít publikum nebo dav ke kritice celé společnosti.

Je ale zajímavější, když kritiku zaměříte na své diváky, kteří nejsou dokonalí. Až příště uvidíte film s publikem, zamyslete se: "Dělají si ze mě srandu?" Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vzhledem k tomu, že tu bývá Peterson tak asi nemá smysl se moc bavit o tom jak neshopnost páchat takové zlo je pouze projevem slabosti. Násilí je v každém z nás a pouze ti silní ho dokáží krotit, proto milujeme násilí ve filmech.

10

Odpovědět

Blbost.

10

Odpovědět

Mě teda násilí v Tarantinových filmech nijak zvlášť neuspokojuje (ale třeba jeho možná kritika, kterou video naznačuje, míří jen na některé z publika...). Násilí v jeho filmech beru jako součást "brakového" obsahu, který Tarantino tak umí, a jako složku, bez které by to nebylo ono. Prostě jen podtrhuje drsňácké hlášky a hon za pomstou, surovost světa a surových hrdinů... než aby mě bavilo.
Rozsekání šílené Osmaosmdesátky (ani jich nebylo tolik) je od druhé půlky už nudné - chybí adrenalin z boje.
A třeba v Osmi hrozných mi závěrečné máchání v krvi přišlo už taky přehnané, takže mě věšení té "dámy" už příliš netěšilo (už toho bylo prostě dost), i když bylo zajímavé těmi sněžnicemi v pozadí připomínajícími andělská křídla.
Zastřelení Marvina ale hrozná sranda je! :-D (Navíc není samoúčelné, staví se na tom "příběh").

44

Odpovědět

Už z počátku nám Tarantino připomene hrůznost chování Nacistů. Člevěk je fascinován Landou a jeho psychopatickou geniálně zvrácenou myslí. Navnadí nás, abychom si připomněli, že Nacisti byly zrůdy. Neukáže nám ani to nejhorší (Genocidy v koncentrácích). V podstatě dostaneme naservírovanou chuť po pomstě a pak máme satisfakci pomocí potoků rudé krve. Ve skutečnosti bychom ale většinou těžko dokázali to, co dokázali Panchardi, kteří jsou také zvrácení, ale pro nás jsou jako poziotivní uspokojující atomovka. Nejvíc si užívám okamžit, kdy Šóšana (česky Zuzka), se objeví na plátně jako Anděl smrti, stvořený nacistickou hrůzou, aby se mstil. Ano, násilí Tarantina máme rádi, protože záporáci dostanou co proto.

183

Odpovědět

Drobnost k překladu v 01:37: Tarantino si tuto juxtapozici uvědomuje
- málokdo asi ví, co je to juxtapozice... Možná by se dalo říct "spojení".

43

Odpovědět

Odpovědět

Zabíjení levičáků, v tomto případě nácků a komančů, není zbytečné násilí. To je naopak velmi užitečné a smysluplné násilí.

1214

Odpovědět

A až dojdou nácci a komančové, pak co? Najdeme si jinou skupinu, kterou vyhladíme?

87

Odpovědět

+BurgNe, pak by byl na světě ráj. Nicméně zlo je věčné, stejně, jako naše povinnost proti němu bojovat.

75

Odpovědět

+BurgStejně jako komentátor ve videu se mýlíš. Zabíjení nácků a komoušů není zbytečné násilí, ale přiměřená sebeobrana (a vlastně i islamistických fundamentalistů, protože strana Baas a Muslimské bratrstvo jsou něco jako Komunistické strany blízkého východu).

Vytáhni starýho Gebeníčka z hrobu a zeptej se ho, co dělal ve věznici v Uherském Hradišti a zda je na to hrdý. Pak se zeptej starýho Ondráčka, jestli stále trvá na tom, že měla strana nechat během sametové revoluce vychcípat Prahu. Zeptej se Adama B. Bartoše, jestli stále schvaluje Šoa (holokaust). Vykopej z hrobu bábi Babiše a zeptej se jí, zda je stále hrdá na to, že působila jako rudá komisařka a aktivně ničila lidem životy. Zeptej se jistého Pelikána, který v 50. letech působil na Karlově univerzitě, zda je spokojený s tím, kolik třídních nepřátel vyházel z univerzity (s dnešním bývalým ministrem není v příbuzenském vztahu, ale i jeho fotr je podobná svině). Poptej se soudruha Kůty, jak je spokojený s tím, že se mu dařilo vyhazovat v 80. letech kádrově nevhodné studenty z VUT Brno (mimochodem, ta lidská k***a stále žije a působí v KSČM)...

Oni totiž neumějí nic jiného než ničit lidem životy, krást a vraždit. A jakmile jim dojdou oběti, tak si vymyslí další.

Výsledek je, že pokud tu bolševickou verbež nevyženeš, tak jejich oběti sáhnou k zoufalým činům a mnohdy to odserou nevinní – viz třeba bratři Mašínové. Ti byli v 50. letech v situaci, kdy měla půlka národa vygumovaný mozky a nezbývalo jim nic jiného, než se prostřílet ven. Kdyby nesáhli k násilí, tak je zamordují, stejně jako jednu skupinu vyloučených žáků letecké akademie v Choci, která svázala bolševického strážného a ten je po žádosti o povolení pout všechny povraždil. Naše přespříliš humanistická společnost se neumí vypořádat s ideologiemi, které se ji snaží zlikvidovat.

62

Odpovědět

třeba se pletu, ale nejsou nácci pravičáci?

410

Odpovědět

+_rengoTo že se zdraví zdviženou pravicí neznamená, že jsou pravičáci. :D

172

Odpovědět

+_rengoNikoliv, jsou to národní socialisté, takže levice. V podstatě komunismus a nacismus je to samé. Jen s tím rozdílem, že nacismus je nacionální socilismus a komunismus je internacionální socialismus.

93

Odpovědět

+Moor8je fakt, že jsem si to vždycky pamatoval podle té pravé ruky + wikipedia néni úplně důvěryhodný zdroj k osvěžení dějěpisu, ale stejně bych je dál řadil doprava
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nacismus

13

Odpovědět

+_rengoOno to jde tak dookola, a komančové a náckové už jsou skoro u sebe. Učitel občanské nauky nám říkal, že je to vlastně přetočené, že komunismus je pomalu pravice a nacismus levice.,,

13

Odpovědět

+_rengoOno hodně záleží na kritériích, co si zvolíš. Pokud řekneš, že pravice je nacionální a levice internacionální, tak to rozdělení sedí. Klasické dělení pravice a levice vždy bylo v pohledu na roli vlády. Levice prosazuje co největší roli vlády při řízení hospodářství a společnosti a pravice co nejmenší. Nebo pravice chce co největší svobodu jednotlivce a levice co nejmenší. Obhajuje to tím, že by se o lidi měl někdo starat. Takoví náckové ti i říkali, s kým máš spát. To není moc svobodné že?

92

Odpovědět

+Moor8Při tomto způsobu definice pravice, pak ale pravicové vlády přece nedávají smysl (Pod heslem My vám zařídíme, abyste se mohli rozhodnout sami, pak jakákoli pravicová vláda musí dojít k závěru, že polovina vyživoványch úředníků je nadbytečná.)

13

Odpovědět

+Moor8Komunismus je pouze ' městský ' socialismus, mezinárodním socialismem je právě marxismus, nebo trockismus (neustálá revoluce).

01

Odpovědět

+LKdyby polovina, ono 90 % úředníků je zbytečných. Nicméně úředníci nejsou vláda. A pravicové vlády dávají smysl. Je to vláda inteligentních lidí, kteří vědí, že mají jen to málo, co trh sám nezvládne a do ostatního se nemontovat. Minimální vláda neznamená nulová

21

Odpovědět

Dialogy. Me bavili vice dialogy nez to nasili...

231

Odpovědět

Chci tim i rict, ze me napada spoutu filmu, ktere maji nasili (a nejsou od Tarantina), ale nenapada me momentalne zadny film, ktery by mel dobre dialogy (a nejsou od Tarantina)

12

Odpovědět

+randomname7891Filmy od Coenů nemají dobré dialogy :D ? Slyšel jsi někdy Waltera mluvit o bowlingu ? Filmy Miloše Formana ? Dalo by se pokračovat.. Tarantino je skvělý, takže doporučuju Formana a bratry Coeny. Budeš nadšen ;)

31

Odpovědět

Taktiež nesúhlasím s názorom autora videa. Nevidel som síce reakcie divákov v kine, keď sa pozerali na hanebných bastardov ale keď som ho pozeral doma na HBO tak som nepociťoval fanatickú rozkoš akú prejavovali náckovia v kine.

Hanebný bastardi sú proste o nespútanej nenávisti k nacizmu, ktorý museli mnohý ľudia pociťovať, ktorých nacizmus pripravil o všetko. Niekto by mohol povedať, že účel nesvätí prostriedky a v kontexte boja proti tak obrovskej nenávisti a zlu je jedno aké prostriedky sú použité. Nezáleží na tom či nacistu zastrelia, upália, rozmlátia bejzbalovou pálkou. Ten film je proste o čistej nenávisti, odplate a asymetrickej vojne.

Niečo podobné je dnes proti fundamentálnym fanatickým islamistickým teroristom.

82

Odpovědět

Tak ty reakce nacistů v kině musejí být přehnané. Do hlavy jim nevidíš a tak svoje pocity museli dát najevo nahlas, jinak by si toho divák nevšiml. Když bojuješ proti zvrácenému násilí zvráceným násilím nejsi stejný jako ten násilník?
PS: Hanebný pancharty mám rád a ty náckové si to zasloužili. :D

21

Odpovědět

No tvrdit s jistotou, co si myslel Tarantino mi přijde poněkud odvážné. Vsadím se, že spousta podobných interpretací autorova záměru je autorem samotným přijata s potutelným smíchem, něco jako: "Jo, proč ne? To zní celkem dobře. Takhle jsem to od začátku myslel."

461

Odpovědět

Zajímavé video, jen menší chybička. V Nations Pride jsou zabíjeni Američané a ne Rusové, jak tvrdí autor videa. :-)

151

Odpovědět

mam jeho videa rad, ale tohle je hodne prehnany nazor, alespon u me, rozhodne neberu smrti ve filmech jako komicke

174

Odpovědět

To jsi špatně pochopil. On říkal, že Tarantino dokáže udělat komickou událost i ze zabití (když chce). Následně ukázal dva příklady. Jeden Z Djanga: "Say goodbye to miss Laura." a druhý z Pulp Fiction, kde ho Travolta omylem zabije. Mně tyhle nečekané vraždy (nebo s nečekaným výsledkem) přijdou komické :)

241