Šachy ve filmuNow You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:179
Počet zobrazení:13 948

Zamysleli jste se nad tím, proč se šachy v kinematografii vyskytují tak často? Vyskytují se ve scénách jen nahodile, nebo mají jakýsi hlubší význam?

Přepis titulků

Šachy ve filmu mě fascinují. Možná proto, že jsem je hrál na základce. A závodně na střední. A na vejšce. Šachy ve filmu mohou znamenat mnohé. Mohou sloužit jako analogie, metafora i posouvat samotný děj. Filmařské využití šachů je oproti jiným hrám zcela unikátní. Tak hrajme. Já vás to přiučím. Ty vole, vždyť jsme v půlce hry!

Začněme asociacemi. Šachy většinou evokují trpělivost či preciznost. Box je něco jako šachy. Žádný bezduchý mlácení. Den nezávislosti uvede postavu jako hráče šachu, a ten pak na hru opakovaně odkazuje. Je to jak v šachu. Nejdřív strategicky rozmístíš figurky a ve vhodný moment zaútočíš.

Skrz šachy lze ukázat i inteligenci postavy, a zde se nám to zamotává. Ve filmu 2001: Vesmírná odysea je počítač Hal uveden na scénu skrz svou schopnost porazit člověka. Dnešním divákům může tato spojitost unikat, jelikož počítače poráží lidi již přes dvacet let. V roce 1968 to však značilo, že Hal je nejen inteligentní, ale i velmi mocný.

Scéna rovněž předjímá další vývoj, když počítač člověku navrhuje lepší alternativu. Je mi líto, Franku, ale něco jsi přehlédl. Královna ke střelci, střelec bere královnu, jezdec střelce. Šach mat. Vidíme zde, jak počítač s člověkem nesouhlasí a rozhoduje za něj. To jemně naznačuje, že lidem dokáže odporovat i přechytračit je, což hezky předjímá další děj.

To bohužel nepůjde, Dave. Hal zde ovšem neříká pravdu. Jím navrhovaný pohyb královny ke střelci v této situaci nelze provést. Hal tedy buď vyhrál podvodem, nebo se zmýlil. Možná tu udělal chybu Kubrick, ale možná tím předjímá Halův konec. Šachový mač s Halem nás posouvá k dalšímu bodu. Šach krásně reprezentuje souboj mezi dvěma lidmi, jakkoli symbolicky a abstraktně.

Třeba když se v Sherlockovi partie prolíná se skutečným konfliktem. Jde o souboj důvtipu, ale šachy představují i něco víc. Je to vlastně velmi univerzální. Pixar o partii šachů natočil celý kraťas. Často se také užívají jako ukázka něčí oběti. Ideálním příkladem je první Harry Potter. Jezdec na H3. Když Sherlock obětuje královnu, přesně to odráží jeho plán zastavit Moriartyho.

Nejlepší strategie občas znamená něco obětovat. Figurky šachu mohou být i metaforou pro celý děj filmu. Magneto používá silné figurky jako jezdce a věž, zatímco Profesor X ty své obětuje a vyhrává pomocí pěšáků. To odráží jejich pohled na svět. Magnetovy silné figurky, reprezentují mutanty v boji proti lidem, zatímco profesor užívá pěšáky, jelikož se nebojí věřit lidem.

To je hezká metafora, protože v šachu může pěšák rovněž "zmutovat" ve věž nebo rytíře. Dokresluje ji i to, jak se v dalších dílech o lidech mluví jako o pěšácích. I v šachu jdou nejdřív pěšáci. Tyto metafory jsou nejsilnější, když slouží příběhu. V sérii Lid vs. O.J. Simpson lze vidět šachy v kancelářích Shapira i Carsona, a to v epizodě, která popisuje jejich obhajobu v rasově orientovaném případu.

V jednom záběru jsou viditelně v popředí. Důvod, proč jsou zde takto ústředním prvkem, je zjevný. Něco to znamená. Okrajově stačí podotknout. že šachy jsou přeci soubojem bílé a černé. V kontextu scény popisující konflikt bílých a černých lidí šachy vizuálně podtrhují samotnou scénu i dojem rasové motivace na pozadí případu. Asi nejkrásnějším příkladem je však tato scéna ze Špíny Baltimoru. Šachy tu v podstatě vysvětlují obchod s drogami.

Věže jsou sklady, královna bouchač a král je šéf gangu. Kluci dle členů svého gangu dokonce pojmenují figurky. Tenhle je hustej. Všechy tyhle mrdky mu krejou záda. Všechno odserou, a on nemusí dělat nic. Jako tvůj strejc. Jo, jako strejc. Pěšáky popisují jako vojáky, což tito kluci pro svůj gang jsou.

Identifikují se tedy s pěchotou. Zajímavá je Vaulosova otázka ohledně pěchoty, kterou položí poté. Jsou v první linii, jsou v poli. A jak se z tebe stane král? Nestane. Král je prostě král. Jasný? S tím nic nenaděláš.

Pěchota musí sloužit králi, děj se co děj. I kdyby se dostali až na druhou stranu pole. Když tomu druhýmu chytíš krále a máš ho v pasti, vyhráls. Ale když se dostanu na konec... jsem nejlepší. Ne, tak to není. Skrz šachy zjistíme, že hierarchie obchodu s drogami je stejně striktní jako ve hře.

Lidi jsou uvězněni v rolích svých figurek a není cesty ven. Musí se pro krále obětovat. Jakkoli dobře hrají, nic to pro ně nemění. Pěšáci v týhle hře... nic nedostávaj. Leda tak dřív odejdou. Až na ty nejfikanější. Většina filmových motivů je jednozměrných. Bingo má ukázat pokročilý věk postav.

Dungeons and Dragons zase většinou hrávají nerdi. V případě šachu je ale téměř vždy co analyzovat. Tak, jste na tahu. Kde je veličenstvo? Sire, král hraje šachy. Šachy?! Ty nesnáším! Díky za pozornost.

Překlad: Maty www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

jak přirovnávali box k šachům, tak jsem si vzpomněl na šachbox:https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0achbox :D
člověk by neřekl, že takový sport existuje :D

50

Odpovědět

"Rozmlátím ti palici tak, že nebudeš vědět kam s figurkama" :D

30

Odpovědět

Moc hezký překlad, nechcete překládat tento kanál? https://www.youtube.com/user/UFilmmaker/videos většinou se zaměřuje na akci.

00

Odpovědět

Je někdo takový frajer a řekne mi co to vždycky hraje za hudbu pod videem?

00

Odpovědět

Šachy jsem hrával závodně. Sranda jak ve filmech občas hrají nesmyslné tahy, zajímavé zahájení, překvapující maty o kterých neměl protihráč sebemenší tušení, ale asi nejlepší jsou kecy kolem této hry :D (mnohdy ani nemající s šachy co společného xd)

141

Odpovědět

Rozumiem co myslis. Mne ako programatorovi vzdy prisli nezmyselne tie hackovacie scenky, kde sa behom 2min pisania nezmyselnych prikazov dostanu do bankoveho uctu (swordfish), alebo zadru ze ma zdrojak 2mil riadkov a potrebuju najst cast kodu ktory je "zly" a behom 10min to najdu (stargate). :D

60

Odpovědět

Myslím, že hledá ve filmech co tam není. Nějak tuším, že ani režisér to neví

916

Odpovědět

Někdy možná, ale v tomhle díle sedí všechno.

351

Odpovědět


Odpovědět

Většinou mám z těchto analýz úplně stejný pocit. Ale tady mi to v některých případech přijde jako takový easter egg od režiséra

72

Odpovědět

hmm, bolo by zaujímavé zahrať si šach s negrom

521

Odpovědět

Pěkné, jen na tom konci jsem čekala větší úryvek z Brooksovy Historie světa. Takhle možná to zakončení nedává všem úplně smysl, i když to nejspíš ničemu nevadí. :)
Každopádně dobrá volba na překlad, přeji všem pěkné jaro. :)

92

Odpovědět

Já naopak čekal úryvek z internetu - "Život je jako šachy. Všichni nemůžou být bílí." :D
Krásné jaro i Tobě. :)

390

Odpovědět

"přeji všem pěkné jaro"
Tady někomu dobře m*dá. :D

83

Odpovědět

+Kafka TamuraTo víš, u každého z nás to vypadá jinak. Osobně mám radši to jakým stylem "blbnu" já. Je to takové neškodné a sem tam to někoho pobaví, což zatím ještě zvládám brát jako pozitivum. V pátek to bude slabší. :-D
Holahej, juchej, měj se fajn a taky se trochu zblázni, prý to prodlužuje život. ;-)
Katka

40

Odpovědět

+KatkaJá už bych si pod kotlem víc nezatápěl.

11

Odpovědět