Optické kabely aneb kudy teče internetVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:274
Počet zobrazení:6 668

S kanálem Vox se dnes podíváme na síť kabelů, díky které se dnes můžete dívat třeba na tohle video, a to ať už jste zrovna kdekoliv na světě, kde je možné se připojit k internetu. Poznámka: Ve videu si několikrát hrají se srovnáváním cloudu a oceánu. Cloud totiž v českém překladu znamená oblak.

Přepis titulků

Pořád dokola slýcháme, že internet je v cloudu. Ale ve skutečnosti je v oceánu. Zhruba 300 podvodních optických kabelů zajišťuje 99 % veškerého datového provozu na Zemi. Je to stejný způsob, jakým jsme propojeni v rámci jedné země, ale místo pod zemí jsou kabely pod vodou. Posílají PewDiePie z Evropy do Ameriky a spojují newyorské obchodníky na burze s těmi londýnskými.

Tyto kabely, které pokládají soukromé společnosti, jsou páteří internetu. Kdybyste ale jeden drželi v ruce, nebyl by tlustší než plechovka koly. Tvoří ho jen několik vrstev chránícich před vodou, včetně petrolata. Ano, váš internet je pokryt vazelínou. Jsou náchylné na zemětřesení a několikrát už je rozkousli zmatení žraloci. Mnoho těchto kabelů je níž než podmořský život.

Na některých místech jsou tak hluboko, jako je Mount Everest vysoký. Lodě spustí pluh, který na dně vyhloubí úzký žlábek, položí kabel, který díky oceánským proudům přikryje písek. Tento proces je úchvatně jednoduchý a zároveň neuvěřitelně složitý. Díky němu je internet opravdu celosvětová síť. Je to odvážná a šílená myšlenka. A řekli byste, že je asi velmi moderní, což je. Ale existuje už 157 let.

Elektrický telegraf existuje už velmi dlouho. Experimenty na počátku 19. století spojovaly dva konce zahrady a přístroj, který odkrýval písmena. Pak telegraf spojoval dvě sousedství, a pomáhal tak při signalizaci vlaku. Nakonec se díky síti kolejí rozšířil na úroveň měst. Podmořské kabely byly dalším logickým krokem. Lidé tedy experimentovali. Namísto vazelíny se používala míza exotických stromů, která měla kabely chránit před vodou.

A přestože podvodní kabely byly pokládány nárazově, jeden z prvních poničila rybářská loď, do roku 1858 se dostaly přes Atlantik a pak do celého světa. Od té doby to pokračuje podobně, na dna oceánů jsou kladeny kabely. Kabely se odvíjí ze zádi lodi, klesají na dno oceánu a spojují svět rychlostí měřenou v milisekundách. Existují nápady, jak přivést internet nad mořskou hladinu.

Společně s vysílači mobilního signálu existují satelity, kterými Facebook posílá internet do Afriky. a balóny, které vlastní Google. Pro rychlý mezinárodní přenos jsou podvodní kabely stále tím, na co Facebook či Google sázejí. Nejlepší způsob, jak vytvořit cloud, je totiž stále pod mořskou hladinou.

Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dělám ve firmě s optickými vlákny a je to fajn práce :-)

00

Odpovědět

"Položí kabel..." to mi připomnělo, že jsem si chtěl na chvíli odskočit od počítače :P

121

Odpovědět

nádhera, takže sme se dozveděli, že si zasíráme mořský dno kabelama jako vesmír satelitama. Že to už tu máme 157 let je důsledek toho, že se patenty na nový způsoby jak ekologičtěji, rychleji a lépe přenášet data házej v patentovacích úřadech někde v americe do šuplíků kam se k nim nikdo dostat už nemůže, aby mohl hezky profitovat petrochemickej průmysl, kterej ovládá stínová bohatá oligarchie, která se za každou cenu chce pevně držet u moci ve světě. Tohle tam už nikdo neřekne.
Klidně mi dávejte mínusy a pište kidy o tom že sem zasrátej konspirační teoretik, ale jednou uvidíte že to je pravda.

526

Odpovědět

Jak by si chtěl rychlejc přenášet data, než doslova rychlostí světla?

181

Odpovědět

Myslíš patenty na použití vlajkové abecedy?

40

Odpovědět

Väčšinu vlastní indická TATA Group...
Ratan Tata

00

Odpovědět

Mapa podmořských kabelů:
http://www.submarinecablemap.com/

180

Odpovědět

hm.... a k nám nevede žádný :\

102

Odpovědět

+wostep1Možná, protože nemáme moře :-/

254

Odpovědět

+wostep1Tak to by se dalo snadno změnit. Hlavní důvod je, že by to kazilo plány "petrochemickýmu průmyslu, kterej ovládá stínová bohatá oligarchie, která se za každou cenu chce pevně držet u moci ve světě" ...darketah

82

Odpovědět

mňa ani neprekvapilo že sú na dne oceánu (aj keď stále nechápem ako ich tam dali, keď to nevieme preskúmať) ale to že sú hrubé "len" ako plechovka, zaujímavé :)

30

Odpovědět

Co do toho motá cloud??? To nemá se síťařinou nic společnýho.

67

Odpovědět

A to co říká na konci je největší bullshit, co sem kdy slyšel...
"Nejlepší způsob, jak vytvořit cloud, je stále pod mořskou hladinou."
WTF??? Ví ten člověk vůbec, co znamená "cloud"?

314

Odpovědět

+Jménono ale cloudové služby majú servery po celom svete nie? A sú spojené práve týmito káblami.. skôr naráža na to prečo to nazvali práve cloud :) ale tiež trochu od veci :)

160

Odpovědět

+JménoAno, servery jsou samozřejmě po celym světě, ale tyhle kabely je jenom propojujou, nic víc. On o tom mluví tak, jak kdyby ty kabely samotný byly cloud.

47

Odpovědět

+JménoMůže mi někdo z těch, co mi dali mínus napsat, co si představuje pod pojmem "cloud"? Docela by mě to zajímalo... to si někdo myslí, že ty informace, který si ukládá na cloud, jsou uložený v kabelech?? :D Jinak si to moc neumim vysvětlit..

13

Odpovědět

Dělám v internetové firmě už nějakých pár let a řeknu Vám, dělat internety a hrabat se v sítích je někdy pěkná pakárna a stojí to dost nervů :) za počítačem je klid, ale zprovozňovat to, to je pak teprve zážitek :D Nepočítám vejšky, špatně přístupná místa nebo špinavé, prašné a zatopené podzemní tunely atd.

160

Odpovědět

Mnohokrát mě napadlo, jak to je asi propojené.. Tohle mě sice párkrát přišlo na mysl, ale říkal jsem si, že to není možné, aby byly položené kabely na dně světových oceánů a vedly z Evropy např do Ameriky.. A ono je jich tam přes 300.. No dohromady asi dají pár kilometrů.. Zajímavé video..

182

Odpovědět

A já v Praze mám pomalejší internet než kdejaký křovák v Africe.

314

Odpovědět

Do hajzlu i s celou Prahou!

5314

Odpovědět

No aspoň si můžeš říct, že křováci nemají zdravotně nezávadnou pitnou vodu....

81

Odpovědět

Velmi pěkný způsob a vypadá to na nejlepší možné řešení.

191