Pitná kniha

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 105
Počet zobrazení:12 756

Kvůli pití znečištěné vody na světě každoročně umírají miliony lidí. Tento jednoduchý a levný vynález jim dokáže pomoci, a navíc je bude i vzdělávat.

Přepis titulků

Na nemoci z vody každý rok zemře 3,5 milionu lidí. Větším problémem je, že většina z nich ani neví, že pije nebezpečnou vodu. Proto přišlo WATERisLIFE, ve spolupráci s vědci a inženýry univerzity Carnegie Mellon ve Virginii, s nápadem, který vyřeší oba problémy. Představujeme pitelnou knihu. První nástroj, který učí jak nakládat s vodou, a je natištěn na technologicky vyspělém filtračním papíru, který dokáže zabít zárodky nemocí ve vodě.

Jsem chemička Theresa Dankovich a vytvořila jsem tento filtrační papír. Při profiltrování vody naším filtrem jsme zaznamenali snížení počtu bakterií o více než 99,9 %. To je srovnatelné s naší pitnou vodou. Kniha používá nový typ papíru, který funguje jako lepší kávový filtr. Každý z nich je pokrytý stříbrnými nanočásticemi, které zničí zárodky nemocí jako je cholera, E.

coli a tyfus. Oranžová barva papíru je důsledkem přítomnosti nanočástic stříbra. Ale tím nejdůležitějším na celém projektu je výrobní technologie. Kniha se dá použít ve třech snadných krocích. Vytrhnete filtr, zasunete ho do filtračního boxu a nalijete na něj kontaminovanou vodu. Přefiltrovaná voda je pitná.

Na každé straně je nezávadným inkoustem natištěno, jak se lidé mají k vodě chovat. Věci, které považujeme za samozřejmé. Třeba to, že nemáme vodu znečišťovat odpadky a výkaly. Avšak nejlepším na knize není to, že čistí vodu nebo učí hygieně, ale že tento filtr je revolucí v čištění vody. Jeho výroba stojí jen 30 haléřů, což z něj činí tu nejlevnější možnost na trhu.

Je navíc i velmi ekologický. Každý filtr dokáže člověku zajistit 30 dní pitné vody. Každá kniha dokáže zajistit čistou vodu na téměř 4 roky. Abyste pomohli dostat tuto knihu k potřebným lidem, navštivte waterislife.com. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (89)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

tolik užitečných rad a věcí na světě a lidi jsou stejně nepoučitelní

20

Odpovědět

měsíc na stránku? tak to teda chci vidět. To tak možná když tam člověk lije vodu co teče v americe z vodovodu. Schválně tam lijte měsíc nějakou bahennou břečku...

712

Odpovědět

Ani není tak problém jako je přemnožení, jako neexistence jakéhokoli rozumného nakládání s odpady, zbytky, apod. Ty lidi na to úplně ale úplně serou v těch postižených zemích! Házejí bordel kde se jim zlíbí. Stačila mi návštěva Albánie. Všude binec, hromady odpadků navezené v korytech řek. A nikdo s tím nic nedělá. Stát na to nemá prachy a ty lidi to nikdo nepřeučil. A i kdyby se kterákoli nadace snažila to změnit, tak první musí začít s převýchovou těch lidí co tam žijou! Ale všech, ne jen dětí ve školách, hlavně dospělých!

212

Odpovědět

Co by jsi chtěl po Albánii vždyť je to převážně muslimská země.
To máš jako v Iráku vozej to hned za Bagdád na obr skládku ( nový Everest ) to že 300 metru od ní je betonové koryto s vodou pro město je každému očividně šumák. Zafouká trochu pouštního větříku a svinčík je na desítky kilometru od skládky. Prý od té doby co tam není Sadám to de s celkovou kulturou země a základními (hygienickými) návyky do kelu.

00

Odpovědět

Jinak ta kniha (potažmo spíš myslím ten filtr), pokud takto opravdu funguje, je naprosto revoluční věc. Ideální by bylo zpracování do podoby cestovních filtračních lahví. Taková super věc na výlet. Stačí nabrat vodu z jakéhokoli potoka/studánky a pít bez obav čistou nezávadnou vodu.

Jinak ty částice v podobném užití nejsou novinkou, před nějakou dobou představil výrobce vypínačů a zásuvek TEM kryty těchto komponentů právě s přídavkem stříbrných iontů, jsou tedy samodezinfekční (využití zejména ve zdravotnictví).

112

Odpovědět

Mám pocit, že v lednicích už jsou stříbrné povlaky taky a je to propagováno jako antibakteriální ochrana. Taky do zubu se vkládá jako léčení nějaké stříbro. Cool

11

Odpovědět

http://www.ted.com/talks/michael_pritchard_invents_a_water_filter - existuje, už pár rokov..
http://www.lifesaversystems.com/

11

Odpovědět

Zas tak revoluční to nebude, v pouzdrech na kontaktní čočky se částečky stříbra používají už dlouho.

00

Odpovědět

S humanitární pomocí je to těžké. Většina lidí by ráda přispěla, jenže jen malá část jejich příspěvku se dotane přes všechny organizace tam kam má. Další problém je, že ne všichni v těchto postižených zemích jsou chudáci, protože často jsou vychcaní a humanitární pomoci zneužívají (např. si rodiče nechají posílat příspěvky posílat na očividně utrápené dítě, načež prachy sbalí a utratí ho za fet či chlast, a dítě trpí dál, je jen nastrčená figurka), či prostě jsou líní cokoli se svojí situací dělat a jen čekají, až to dobrovolníci a organizace udělají za ně. A to se situace nezlepší nikdy, když není vůle. Ale samozřejmě je spousta takových, kteří jsou za pomoc vděční a opravdu ji potřebují. Ale mít dobrý pocit ze zaslaných peněz je těžké, když je tu otázka, zda opravdu docestovaly kam měly, či zda skončily v rukou nějakého papaláše organizace nebo dealera. Jenže tohle dilema a tenhle problém jsou zřejmě neřešitelné. Rád bych se dočkal doby, kdyby existovala organizace, která naprosté maximum daru vloží opravdu potřebným.

131

Odpovědět

Maendeleo je organizace, přes kterou lze přispět velmi efektivně prostřednictvím mikropůjček.
Dáte jim peníze (6800 Kč), které jdou do Tanzánie a za poskytnuté peníze si vámi určený farmář pořídí vybavení pro zřízení pole. Nejpozději za dva roky se Vám vrátí 6600 Kč zpátky (je to pojištěné vzájemným ručením farmářů).
A co je na tom nejlepší - každý měsíc Vám posílají informace a fotografie o tom, jak se farmářům daří a co dělají.

93

Odpovědět

Ano, s humanitární pomocí je to těžké. Teta pracovala několik let v jedné nejmenované humanitární organizaci. Je to asi 6-7 let zpátky, co vybrali peníze "na Afriku", nakoupili za to nějaké farmářské vybavení, osivo, jídlo a nějaké léky. Do cíle to dorazilo v pořádku, ale za dva dny jim volali, že se členové místního podsvětí o této zásilce dozvěděli, v noci sklad přepadli a téměř vše z něj vyrabovali. A co víc, té humanitární organizaci se to povedlo ututlat a dál vesele vybírá peníze. Je to smutné, ale opravdu si myslím, že většina těchto věcí skončí někde na černém trhu.

21

Odpovědět

Hrdo neprispejem ani cent :)

2238

Odpovědět

Vy jste se asi se smrtí ještě nesetkali, co, chytráci..? :)

226

Odpovědět

ty si bol už tri krát mŕtvy predpokladám...

1082

Odpovědět

Jasně, budou nám básnit, jak je to levné vyrábět, ale proč nezmíní, kolik peněz stál vývoj těch nanitů, kolik na tom muselo pracovat lidí a kolik peněz bude stát hromadné vydání a rozvoz po celé africe?

Nechápejte mě špatně, určitě je to dobrý vynález, který má praktické využití (třeba jako součást balíčku pro přežití), ale nemyslím si, že zrovna tohle afrika potřebuje.

Raději měli věnovat svůj čas a finance na rozšíření Afrického vodovodního rozvodu.

196

Odpovědět

Je to ždibec ošemetná situácia... n***i niesú malomocný, percento z nich je rovnako tak bohaté a vzdelané ako v EU... Tzn. že sú schopný sa o seba postarať sami...Druhý vtip je v tom, že časť z bohatých negrov sú nasílnický nevzdelaný diktátori, ktorý zem kurvia a teda aj keby niekto tade vodovod ťahať začal, proste by sa to rozkradlo, preto s tým ani nikto nezačína :) Nemalo by to význam :)...
Na afriku platí jediné riešenie a to je niekoľko desiatok rokov trvajúca vojna...
Druhý vtip je v tom, že ani o to nemá nikto záujem, pretože práve tie násilnícke diktátorské hovná prepierajú prachy gigantom... ( známa vec )...

157

Odpovědět

představte si, jak by se tvářili v Africe, kdybyste jim řekli, že u nás splachujeme svoje výkaly dokonale pitnou a čistou vodou :D

384

Odpovědět

A co budete říkát teprve vy, až zjistíte, že vaše výkaly co splachujete pitnou vodou projdou akorát dalším cyklem čištění a vrátí se vám znovu do kohoutku, sice přefiltrované, ale přece :-D

474

Odpovědět

Je mi fakt do smíchu a zároveň do breku, když někdo vede řeči typu "přelidnění, třetí světová, etc".
K tomu přelidnění se koukněte v jak malým státě žijete a kolik je tu lidí.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_st%C3%A1t%C5%AF_sv%C4%9Bta_podle_hustoty_zalidn%C4%9Bn%C3%AD
Se podívejte na ty barvičky.

A k té válce, kdo z vás by teď opravdu šel válčit? Pokud vaše odpověď není kladná a okamžitá, každá zmínka o ní by měla znít "Válka? To nikde a nikdy!"

Pokud si neuvědomíte, na které straně jste, tak v bezvýchodné situaci (napr. v ty válce), bych se nechtěl spoléhat na takový lidi jako vy, že mi budou stát po boku, kteří jen kafrají a když přijde čin, tak vezmou nohy na ramena, protože jsou to bezpáteřní krysy.

1114

Odpovědět

Prelidneni problem je a hlavne bude. Nelze se mnozit (a lidstvo se mnozi velmi rychle) a to pri omezenem miste a pri omezenych zdrojich. Tu neni o cem diskutovat, to bude problem. Ano, jeste tu nejake misto je, ale to neznamena, ze to nebude problem za 30 let.

K tomu obrazku. Ty krasne plochy s malou hustotou osidleni jsou pro to, protoze vetsina australie je poust. Vetsina ruska je sibir, kde se taky tezko zije. Gronsko je kus ledu. Kus Afriky je opet poust. Jinde jsou zas Himalaje. Kdyby tento obrazek vzal v potaz tyhle faktory, pak zjistis, ze Australi ma hustotu zalidneni mnohem vetsi. Bohuzel poust nemuzes brat jako spasu do budoucna. Je to neobyvatelny kus zeme a v hustote zalidneni by nemela byt vedena. Kus zeme bez zelene a vody nas fakt nespasi. Je to hrozne zkreslena statistika.

234

Odpovědět

+HelemesePresne o takových lidech mluvim.Budes se mnozit? Budes. Tak mlč o tom, že se nejde množit do nekonečna. To je jasný každému.

A tak mi najdi obrázek, který tyhle faktory zohlednuje. Nebo aspon podobnou studii. Jses asi moc zhyckany tim mirnym pasmem ve ktere zijes. Máš asi pocit, že je jenom krásně zelená Evropa a zbytek jen pisecna poušt a himalaje, kde zivot nemuze ani existovat? Poust v Australii dela 18% jeji rozlohy.

313

Odpovědět

+Helemesesunday -> v téhle diskuzi česko slovenských trollů a ignorantů svět těžko změníme. Vše co jste napsal je bohužel tvrdá realita a bohužel máme tu smůlu, že až něco takového přijde, tak ani nepípnem a budem doufat že to přejde mimo nás. Klasicky.

54

Odpovědět

+HelemeseMily sunday a kterqku, vas problem je, ze naprosto nechapete souvislosti. Problem premnozeni neni o nejake hloupe mape. Umet pokrytecky kafrat doma u caje na internetu umi kazdej. Kdyz vam na tom tak zalezi, nevim, proc uz davno nejste nekde jako terenni pracovnici...ale to pokrytectvi co? :)

Takze specialne pro sunday vysvetlim, proc je jeho mapa nic nerikajici blabol. Ano, nezohlednuje pouste,pohori ani led, ale to neni jediny problem. Problem premnozeni neni jen o tom, kam lidi dat, jak si asi myslis. Ale pro toto mnozsti lidi take musi existovat dostatek vody a jidla. Jidlo se pestuje na zemi, na polich. Takze pro 7 miliard lidi potrebujes x hektaru plochy na pestovani plodin, x hektaru plochy na potravinarske vyroby. Tyto plochy pro nas zivotne dulezite budou na tve uzasne mape znazorneny jako s malou hustotou obyvatel, ale my je potrebujeme. Je sice hezke, ze mame prostor k tomu, abychom je zastaveli a mame prostor k tomu, aby se lidstvo i nadale mohlo mnozit, ale zivit to budeme jak? Kdyz uz nebude prostor pro pestovani plodin? Jinak receno, cim vice lidi, tim vice zastavene plochy a tim naopak mene plochy na uziveni cim dal vice lidi. I prumerne inteligentni opicka chape, ze to docela v brzke dobe bude delat velmi vyznamne problemy. Uz dneska velka cast planety nema co na jidlo. Vody je na planete stale stejne. Je to dano zakonem zachovani hmoty. Pitne vody diky znecisteni ubyva. Uz dnes mame mene vody, nez bychom potrebovali. Pri neustale rostoucim poctu lidi, bude vody na obyvatele uz jen klesat. Dnes je 7 miliard lidi, jeste pred 100 lety to nebyli ani 3 miliardy. Kolem roku 2050 to bude pres 10 miliard. Uz dnes ja naprosto jasne, ze premnozeni je velky problem. Jenom ty nejsi schopny se divat na veci v souvislostech a naivne si myslis, ze pokud je nekde jeste misto, ze je vlastne vsecko v poradku....bohuzel neni. Vsak se treba dozijes chvile, kdy to uvidis na vlastni oci...

Mimochodem, v Australii se voda reguluje zakonem, musi se s ni setrit. A to je tam opravdu malo lidi. Je hezke, ze tam lze zastavet jeste pul kontinentu, ale budou umirat zizni. Fakt to mas promysleny :)

192

Odpovědět

+HelemeseProblém to je tak jak říkáš, jenže se mi prostě nelíbí jak někdo nadává na prelidneni v jihovýchodní casti, ale sami jsou ze severozápadu. Speciálně v evropě kde už nejsou ani ty volný plochy.

17

Odpovědět

+HelemeseVody a jídla je dost. mrknete treba na https://www.youtube.com/watch?v=jV9CCxdkOng proc to neni po celem svete? protoze to neni moc vynosny.. problem je kapitalismus :P

13

Odpovědět

+HelemeseSunday: Ano, v Evrope je vetsi hustota, nez v Asii, ale diky systemu, jaky tu vladne, jsme problemy chte nechte vyresili. Mame prumerne 1-2 deti, coz nevede k premnozeni. Cina to pochopila uz davno a reguluje to zakonem. Jenze je to vsem k nicemu, kdyz Indove se mnozi jak kralici. Krome toho Evropa je schopna se uzivit, na rozdil od nich. Ti to nedokazou ani s pomoci.

svMarek - vazne je problem kapitalismus? Nejkapitalistictejsi zeme jsou EU a USA a Australie. Zeme, ktere se dokazi uzivit, jeste pomahaji tem ostatnim, vytvari vsechny technologii tohoto sveta a zaroven se nepremnozuje. Naopak dava bydleni imigrantum. Chces mi tedy tvrdit, ze tohle je ten problem? Pak tedy nevim, co delaji treba indove, kteri se jen mnozi nezavisle na tom, jestli to uzivi, spini si vodu i zem jak to jen jde a naprosto neresi co bude za tyden. Osobne vidim problem naopak v tom, ze kapitalismus neni vsude po svete v takove podobe, jako je u nas. Kdyby vsude po svete meli lidi 2 deti, protoze vic neuzivi a vsude byl tlak na ekologii jako je v Evrope, pak by to tu vypadalo mnohem lepe...

81

Odpovědět

+Helemese"I truly believe that capitalism was created to help people live better lives, but sadly over the years it has lost its way a bit. The short-term focus on profit has driven most businesses to forget about the important long-term role they have in taking care of people and the planet." - Richard Branson
kapitalismus, komunismus atd. jsou ve sve podstate dobre

00

Odpovědět

K těm věcem o kterých se tu debatuje se radši nebudu ani vyjadřovat. Jsem pro aby se těm zemím jakkoliv pomohlo, protože oni nemůžou za to kde se narodili. To co jsou, nejsou protože by byli méněcenní, nebo hloupí. Ale protože nemají možnost, nikdo jim ji nedal. V Indii statisticky žije desítky lidí co jsou chytřejší než Einstein, jen jim nikdo nedal příležitost to prokázat, jelikož je nikdo nenaučil ani číst...
Čímž se dostávám k problému, kvůli kterému to píšu. Kolika lidem došlo, že ta kniha je věnována především lidem, kteří neumějí číst? A ti co číst umějí jsou většinou natolik vzdělaní, aby věděli, že nemají kálet do vody...
Tím chci říct, že jako nápad a vynález je to skvělé, ale provedení jako kniha je jen na upoutání pozornosti, jelikož praktický význam to nemá, viz uvedený důvod výše. :)

24

Odpovědět

Tento argument tu zaznel nekolikrat, tak se k nemu vyjadrim u tebe. Samozrejme ma smysl na tu stranku napsat instrukce. Nejde totiz jen o nejakeho neboheho cernouska nekde v somalsku, ktery neumi cist. Ti ikdyby umeli, stejne poradne nevi co s tim. V prve rade se to musi distribuovat po vsech charitach a po vsech terennich pracovnicich v techto zemich. A je jich tam tisice. A oni si muzou precist lehke instrukce a ucit to mistni. Tezko budete delat skoleni vsem, takhle je to praktictejsi, tisk par vet nic nestoji. Tezko budete proste hazet tisice listu nekde po zemi a cekat na zlepseni. Jsou to terenni pracovnici, kteri to budou davat do provozu. A ty instrukce budou hlavne pro ne...

50

Odpovědět

Krásná slova, ty uměl používat i ''RELTIH'', ale skutečnost byla pak bohužel někde jinde.

30

Odpovědět

Nefunguje to, stiahol som si to ako E-knihu do Kindle a nič to neodfiltrovalo.

1483

Odpovědět

Ja vas vopravdu nechapu, vi tomu opravdu verite? Neco je ze stribra a bude to stat 30 penci?:-) Mozna ano asi, jako banky kazdyho lakaj na kokotskej ucet bez poplatku a za pul roku zmeni podminky vedeni uctu:-) To samy je s timhle da se to jednu chvili za tu tzv. cenu co rikaj a za rok to budou kupovat vladni organizace bo cerveny krize za stonasobek:-) Nebudte, jak decka a nesilte hned z prvni hracky co vam v hrackarne tata ukaze mejte svuj selskej roum. zkratka kdyz ta surovina neni obnovitalna (stribro, AG) tak jeji cena v tomhle scheisse Svete poroste a to je fakt. A urcite nebude ten zazracny objev za par facek!

413

Odpovědět

Asi by ses divil, v čem všem jsou částice zlata a pořád to stojí pár korun.

61

Odpovědět

Tohle je projekt, na který by všechny ty vymrdaný kickstartery měli přispět (a nejen oni). To je samej minecraft a spousta superuberkravin nahovno, lidi zamyslete se k***a. Myšlenky typu "lidí je moc, potřebujeme třetí světovou" jsou opravdu ubohé. Každý druhý v africe se bojí kvůli nemocem šoustat a vy tu vyblejete takový lejno. Klasický buranov

1350

Odpovědět

Kdybych byl cynik, tak napíšu, že světový hlad vyřešení kanibalismus, nevzdělanost v Africe vyřeší test atomových zbraní a světový mír získáme, když vyhubíme celé lidstvo a nastolíme mír pro celou Zemi.
Jenže nejsem a pouze řeknu, že pokud se neumíte vyjadřovat bez sprostých slov a nějak na úrovni, neměl by jste se vyjadřovat vůbec. Každý ať si přispívá na co chce, jsou to jeho vydřené peníze a má na to práci. Jestli se někdo zajímá o světový mír nebo o hladovějící Afriku bez řádného vzdělání, tím líp. Každý má nějakého koníčka.

275

Odpovědět

+Dreanuxmá na to právo. *
Práci má určitě také. I když někteří lidé ani práci nemají a mají víc peněz než lidé, co ji mají. Někdo v tom hold umí chodit.

72

Odpovědět

+DreanuxMilej pane, pokud chcete s buranem jednat jako s králem, jediné co udělá je, že se vám vysměje přímo do tváře a požádá o další půlitr piva.

Váš názor je přinejmenším zarážející, přirovnáváte starost o druhé - a ještě k tomu chudé, k nějakému koníčku. Je mi z vás doslova blivno.

Osobně také nepodporuji soukromé vyžírkárny typu kuře, nebo nějaké nadace, či totální bullshity jako je kickstarter a jím podobné, ale to co jste právě předvedl je vrchol hnusu. Dál vám nemám co říct, doufejte, že se nepotkáme.

634

Odpovědět

Já osobně souhlasím s tím, že lidí je moc... Pokud vzroste životní úroveň v Africe nebo v Asii, tak Země bude mít velký problém... Onehda jsem četl, že několik miliard lidí nemá záchod... Představte si, že všichni lidi na Zemi mají záchod a používají toaletní papír - nejenom, že brutálně vzroste spotřeba vody, ale i papíru samotného (tj. vykácení více lesů apod.)

Další věc je, že pokud budou lidi v Africe vzdělanější, tím více polezou do Evropy, protože si budou myslet, že tady to je jednodušší (většinou taky je... Ale to bude platit do té míry, než jich bude tolik, že je Evropané již neuživí - viz přistěhovalci ve Francii, arabi v Německu, cigáni u nás...)

Možná tady budu za rasistu, ale vždy mi byla bližší košile než kabát, proto si myslím, že bychom se měli starat o vlastní lidi (narážím na bezdomovce, rodiny ohrožené chudobou, kterých taky není zrovna málo) a až potom, co bychom vyřešili vlastní trable, bychom začali zachraňovat svět...

154

Odpovědět

+nitram von hiveSouhlasím s vámi ve třetím odstavci. S tím ostatním se stotožnujete s až skoro nacismem a stalinismem. Škoda, že jste si to po sobě ani nepřečetl.

Vaše myšlení bych chtěl tedy mít. Doufám, že jste ještě nedovršil 18ti let, protože z toho možná vyrostete, ale pokud ano, tak mne je nyní čerstvě 21 a pokud by se ze mne, mělo za pár let stát něco, co se stalo z vás, tak přísahám (nevím na co, jsem tvrdý realista a ateista), že si udělám provaz.

319

Odpovědět

+nitram von hive@krteqk: na internetu platí nepsané pravidlo tykání... Nicméně to je offtopic...

Může být úplně jedno, kolik mi je let, nicméně za svými výše uvedenými názory si stojím.

IMO celý systém je nastavený špatně... Já netvrdím, že by se lidemv Africe nemělo pomáhat (a nejenom v Africe, lidi jsou na tom špantě v Asii, jižní Americe, u nás, všude na světě...), jenom si myslím, že pokud se zvedne životní úroveň všech, bude to celkově neudržitelný stav... Elektřina, voda, papír, palivo pro vozidla - to jsou věci, bez kterých si v Evropě už moc život představit neumíme... Ale jak se vyřeší energetika, když bude svítit o dalších několik miliard lidí víc? jak se vyřeší doprava? Kde se budou pěstovat rostliny? A když se budou pěstovat rostliny, co bude udržovat vláhu, když nebudou existovat lesy (to vede k erozi půdy, menším výnosům z půdy, tzn. bude třeba více a více obdělávané půdy až nakonec nebude nikde růst nic..)

Mám za to, že všechno, když se dělá ve velkém, přináší i velké změny, které člověk nedokáže (a/nebo nechce) odhadnout...

K zamyšlení - když postavíme všude větrné elektrárny, bude pak ještě foukat vítr?

42

Odpovědět

jasne, ona se jim tam ta voda zkazila sama. Kkt jako ty mam nejradsi, do afriky muzes napumpovat penez kolik chces a stejne to bude k nicemu. Dokud nezvysis vzdelanost, ale to pujde tezko, kdyz prumernej african ma IQ kolem 80 a mozna i min.

47

Odpovědět

+skalldaIQ se vzdělaností opravdu nesouvisí. Ale zkusil jste to. Buranů je tu opravdu dnes dostatek.

1110

Odpovědět

+skalldaEšte dobre že si odpovedal z cesty a ad hominem...
Nauč sa v prvom rade základy diskusie... ?***k
V druhom rade si vyhoň, pretože máš evidentne piesok vo vagíne a niesi schopný poňať pointu veci.
V treťom rade si nielen ?***k ale aj prvotriedny troll :)

21

Odpovědět

+skalldakrteqk... ktorý ma eq ako k***t

22

Odpovědět

možná válku potřebujeme, ale podle mě ne proto, že by bylo lidí moc, ale protože si lidi přestávají vážit hodnot, které něco znamenají a naopak si váží hodnot, které by neměly mít žádnou cenu....

(1. velká válka bude o zdroje - ropu/uran/cokoliv jiného; 2. válka bude o čistou vodu; ta první se bude bojovat zbraněmi hromadného ničení, ta druhá klackama)

35

Odpovědět

+nitram von hiveExistujú dve cesty.

Vojna - pohodlná, krátka, strašná
Práca - Nepohodlná, dlhá, krásna

Existuje mnoho ľudí, ktorý pomohli negrom vytvoriť tisíce firiem a tak v afrike stúpa nielen životná úroveň.

Tzv. Vojnu k riešeniu preľudnenia v žiadnom prípade nepotrebujeme. Je to absurdná myšlienka aj keď pravda, pohrával som sa sňou tiež :)

20
Další