Thumbnail play icon

Plýtvání potravinami

78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:67
Počet zobrazení:3 325

Plýtvání potravinami je v současnosti ve vyspělých zemích velkým tématem. V tomto videu jsou srozumitelně objasněny příčiny a důsledky tohoto problému, ale také jeho možná řešení. Bohatě stačí začít u sebe – tipy pro omezení plýtvání najdete ve videu.

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zrovna dneska jsme sklidili 1 jabloň. Bylo z toho 18 beden po 15kilech takže cca 270kg jablek. I přes ty letní vedra jsme tu jabloň zalili cca 20 litry vody za celý rok. Asi můžeme Němcům prodat naše know how. 700 litrů na kilo? WHATA FAK?

00

Odpovědět

Nevím proč tam zmiňují, že špatně vypadající zelenina/ovoce se do obchodů nedostane a že je to problém....Přece takovéto ovoce/zelenina se v průmyslu využije na narmelády, džusy či k získání přírodních barviv...takže se nejedná o žádnou ztrátu či problém.

40

Odpovědět

To ale německý levičák neví ;)

10

Odpovědět

To jsou furt útoky na spotřebitele, že plýtvají jídlem, že nedojídají oběd atd., ale to, že supermarkety večer vyhazují hromady starého pečiva nebo ovoce a zeleniny, to nikoho nezajímá.

03

Odpovědět

Ježku, viděls to video vůbec?

11

Odpovědět

+Š.Ahoj, Š.
Podíval jsem se na něj ještě jednou, abych si byl jistý. Reagoval jsem na hromadu rad typu Važte si potravin, Nakupujte uvědoměleji, Vařte v přiměřeném množství, Dojídejte zbytky, ..., na které jsem trochu alergický. Měl jsem bohužel tu možnost pracovat v restauraci i supermarketu a na obou místech se potraviny vyhazovaly v tak neuvěřitelném množství, že mě fascinuje těch zmíněných 60 % odpadů v německých domácnostech.

Supermarkety viní spotřebitele, že upřednostňují krásnou zeleninu. Kdyby ale supermarket nabídl vedle té krásné zeleniny ještě i křivou zeleninu za nižší cenu, tak by se divil, jaký by o ni byl najednou zájem.

70

Odpovědět

Co by se furt Evropa měla stydět za to co si sama vybudovala? V jizni africe meli ted pres leto i 18 stupnu kdyz my jsme se tady parili ve 32 tak proc se o svoje spoluobcany nepostara velka JAR. Chteji tam ted vsem belochum vyvlastnit pozemky tak budou mit kde pestovat. Navic co vim tak u nas se normalne křivá zelenina s oznacenim ošklivka prodava a nevyhazuje.

62

Odpovědět

Možno by v Afrike nemali lynčovať a vyhánat bielych farmárov, keď teda nechcú hladovať, viz. prípad Zimbabwe a teraz SA.

42

Odpovědět

Datum minimální trvanlivosti mnohdy je i datum spotřeby, pokud se zboží skladuje při nejvyšší doporučené teplotě. Ne každý má kachní žaludek.

24

Odpovědět

"Ne každý má kachní žaludek." – tomu se říká přirozený výběr, slabí jedinci odpadají.
Já kdysi našel v lednici krabičku sýrů Apetito s datem exspirace překročeným o rok a tři měsíce. Po rozbalení nezjištěna žádná plíseň, tak jsem opatrně ochutnal a poté bez následků normálně sežral.
V krabici na balkoně nalezený balíček jakéhosi dvanáct roků "prošlého" obilí byl též zkonzumován.
Shrnutí – pokud to nepáchne nebo to nemá "penicilinový" kabátek či se to nehýbe, tak je to jedlé.

104

Odpovědět

+mykanecTak to se máš čím chlubit, že ti v lednici "vydrží" dva roky netknutý sýr a na balkóně přes desetiletí staré obilí ...
Takové věci nemají archivní hodnotu, víš?

51

Odpovědět

+fwbbbJá se nechlubil, jen jsem si pochvaloval, jakou mám dokonalou lednici a jak kvalitní sýry se u nás vyrábí.
A nauč se počítat – "rok a tři měsíce" nejsou dva roky.
O tom, co má pro koho "archivní hodnotu", ty rozhodovat určitě nebudeš.

00

Odpovědět

+mykanecRok a 3 měsíce po záruce, ale vyrobeno to bylo třeba půl roku před expirací, takže to skoro 2 roky budou. Ale žer si co chceš, zrovna tevené sýry v lednici to bude sterilní jak konzerva, nebo obilí což je v podstatě suchá věc jak rýže nebo čočka, tam se nemá co kazit... ale všechny potraviny se takhle riskovat nedají, někde už bude zaděláno na pořádnou sračku pár dní po expiraci.

10

Odpovědět

No jo když v Africe s jejich leností a mentalitou všechno zničit, si nic nedokáží vypěstovat tak je to těžký.

50

Odpovědět

Když teď obchodníci radši vyhazují přebytečné potraviny, než aby je prodávali do Afriky za menší cenu. Proč by je měla donutit menší poptávka, aby ty přebytky prodávali v Africe? To jich spíše přestanou tolik produkovat a zvednou cenu.

73

Odpovědět

humanism is overrated, degesi maju najurodnejsiu podu a nevedia ju vyuzit, koho je to chyba

61

Odpovědět

Podle mě za část světovího hladomoru může Kateřina Cajthamlová. Její plýtvání potravinami nemá obdoby.

100

Odpovědět

No to byl solidní blábol.   :-(

64

Odpovědět

Německo by mělo přesunout nepracující imigranty do dojídacích táborů, kde by museli celý den dojídat zbytky. Tím by nakrmilo hladovějící afričany a i jiné potřebné a zároveň by snížilo míru plýtvání. Dvě mouchy jednou ranou.

181

Odpovědět

:D nebo jim nedávat dávky a hotely a oni by do těch táborů šli dobrovolně

11

Odpovědět

Ma pravdu! ta liza :) dekuji za preklad

05

Odpovědět

Já osobně nevidím žádnou spojitost s přebytkem jídla v Evropě a nedostatkem v některých částech Afriky. Jejich nedostatek je dán pouze jejich myšlením, jejich stylem života. Nikoliv však tím, že jinde je blahobyt.

172

Odpovědět

Já mám svoje zdroje (peníze, čas, osobní pohodu, určitý získ z ohleduplnosti a starosti o živ. prostředí) a je moje věc jak s nimi naložím. Pokud nechci ztrácet čas, nakoupím si na více dní a neřeším to. Proč? Protože je to pro mě výhodnější. Ano nabídka určuje poptávku a jako následek (část) za to, že plýtváme potravinami roste jejich cena a až dosáhne určité hladiny rozhodnu se zda je pro mě přijatelnější strávit 20 minut v práci, nebo 20 minut v obchodě.
A teď mi řekněte co jiného můžu udělat pro to aby lidi v Africe nehladověli, založit si byznys na vývoz horších potravin do zemí 3. světa kde je budu prodávat, otázkou je: Je tam dostatečná poptávka a zdroje na uspokojení mojí nabídky?

54

Odpovědět

Myslim ze si to nepochopil. Technologicky je Afrika uplne niekde inde ako take nemecko.

A v globale ide o to ze ked uz mas na zapade vybudovane(rozumej preplatene technologie/stroje) novym zacinajucim farmarom sa uz tak neoplati nakupit drahe stroje/technologie. Globalny trh je uz presyteny lacnymi(relativne pre europana) potravinami takze sa im aj pri velkej investicii neoplati vyvazat...

Predstav si to tak ako by sa u nas zdvojnasobila cena zakladnych potravin(mlieko, chlieb) Pre chudobnych a strednu vrstvu by to bola znacna pritaz no par bohatych by si to ani nevsimlo(vzhladom k pomeru v prijmoch)...

Takze ked nemeci v globale navysia cenu potravin, tak to moze znamenat aj hladomor v casti afriky....

25

Odpovědět

+nechapesCož je taky blbost. V Evropě a v Americe jsme získali tu technologii nějakým pokrokem. Taky jsme tu měli hladomory a díky tomu co teď máme si můžeme dovolit utrácet. Hodnota jídla pro nás tudíž klesla a pro Afričany se třeba nezměnila, pořád si nemůžou nic koupit i když mají pod zadkem nejbohatší suroviny, ale neumí je zpracovat. Pokud by se cena zdvojnásobila stále bychom se měli lépe než v Africe, jezdil by si místo autem na kole a nepořídil by sis novej iPhone, jako kde je problém?

43

Odpovědět

+AlennProblem je v globalizovanom trhu. Dnes su uz vsetky trhy globalne prepojene...

Ked dajme tomu v africkej zemi vyprodukuju med a predaju ju za 100 Zlatych, tak si mohli dovolit dajme tomu 1 tonu obilia. No pri dvojnasobnej cene si uz mozu dovolit len 0,5 tony.

Produkciu zo dna na den nezmenis, to chce dlhorocny proces(bohuzial je to tak...)

A vazne nevidim dovod preco byt hlupy a vyhadzovat mrkvu do smeti len preto ze je trocha kriva...

21

Odpovědět

+nechapesProblém si vytváří oni sami tím, že si nechrání domácí produkci. Každý vyspělý stát zavádí cla na zboží, které domácí produkci výrazně potlačuje.
Vyhazování křivé zeleniny výrobcem cenu potravin zvyšuje. Za to bys naopak při své argumentaci měl být vděčný.

11

Odpovědět

+Nechapes nechapaci- Každý vyspělý stát okrádá výrobce o clo, každé clo sebere část hodnoty o kterou musí nabízející snížit cenu aby poptávající byl ochoten přistoupit k obchodu se stejnou mírou uspokojení.
- Pokud se rozhodnu zvýšit cenu obilí je to moje věc a pokud to dělám oprávněně můžu za to získat stejnou hodnotu, protože prostě obilí došlo kvůli suchu. "nechápající" se snaží řešit úplně jiné témata btw
- Pokud jsou trhy propojené tak je to právě daleko jednodušší stanovit nějakou optimální cenu za komoditu, protože ten co jí přemrští tak od něj si nikdo nekoupí a zkrachuje, ten co jí zkrouhne tak prodá se ztrátou. V momentě kdy by to byl monopol bez regulací tak by přišel druhej týpek a začal by pěstovat obilí a prodávat o jeden zlatej míň a dál a dál dokud by nenašli hranici kdy je to pro oba výhodné.
- A pro další offtopic argumenty, prosím nerozváděj další problémy, řešíme to jak já nakládám se svýma prachama. Pokud nechci kupovat křivé mrkve a rozhodnu se si za to připlatit tak je to moje věc a nikdo mě nemůže nutit si je kupovat, já je nechci a půjdu prostě někam kde nebudou. Až budu mít málo peněz tak půjdu někam kde je mít budou, protože si už nechci připlácet za ty rovný a raději si ušetřím třeba na máslo.
REGULACE A NAŘÍZENÍ JSOU ZLO PRO OBĚ STRANY TRHU

00

Odpovědět

+Alenn"Nechápající" řeší to samé téma. Ty z pohledu podnikatele, on z pohledu národního ekonoma. Pokud bys ty seděl ve vládě, jsi ochotný nechat zlikvidovat české hutnictví jen proto, že Čína prodává ocel pod cenou? Nebo zavedeš cla, abys ochránil český průmysl?

01

Odpovědět

+Nechapes nechapaciKdyž to nazveš likvidací, tak to samozřejmě zní hrozně a národní ekonom - politik musí zasáhnout a nebohé obyvatelstvo zachránit :). Ale jinak se jedná o přirozený vývoj na trhu a když zůstaneme pouze u potravin, tak právě třeba taková potravinová soběstačnost je hrozná blbost. Tohle všechno vysvětli už Bastiat 200 let zpátky, dokonce řečí, které by měl rozumnět i neekonom. Bohužel socialisti melou to své a lidi jim to věří. Cla nic neřeší.

Zpátky k videu, mně naopak přišlo fajn, že v zásadě nic nevnucovali, jen ukázali možná řešení na osobní úrovni. Já se jimi třeba řídím už delší dobu a vyhazuji tak naprosté minimum potravin.

00

Odpovědět

+MagReUkázali možná řešení čeho? Jejich tvrzení, že: "Jednou z nejpodstatnějších příčin je plýtvání potravinami", je totiž naprostá blbost.
Libujete si, že nic nevnucovali, a přitom jste tento jejich nesmyslný argument bez povšimnutí naprosto přijal.

00

Odpovědět

+Nechapes nechapaciMyslím ten konec, kdy udali pár doporučení. Nijak násilné mi to nepřišlo. Jinak souhlasím, dost často si v takovýchto dokumentech vypíchnou do popředí svůj pohled na věc. Naopak si zrovna nejsem jistý, že s razantním úbytkem plýtvání by se nějak zásadně změnila ceny potravin směrem dolů.

00

Odpovědět

+Nechapes nechapaciTo není ochrana. Jen oddalování nevyhnutelného. Zavedu cla abych zvýšil konkurenceschopnost něčeho co se někde dělá daleko efektivněji a v momentě kdy to přesáhne únosnou mez dojde ke krizi.
Na druhou stranu pokud bych nechal se s tím huťaře poprat, tak budou postupně propouštět, zainvestují do vývoje nebo cokoli aby konkurovali. Lidi si tedy najdou práci protože se neuvolní 5000 pozic najednou ale 50 každý rok.
Čína neprodává pod cenou, ona prodává pod takovou cenou jakou vidí její hodnotu a cenu určuje trh nikoli stát! Stát totiž vždy všechno rozesere a nikdy se z toho nikdo nepoučí.

01
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK