Počítačem vytvořená krev ve filmech

Thumbnail play icon
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:87
Počet zobrazení:4 505

Tématem tohoto videa je počítačově vytvořená krev a její použití ve filmech, ať už moudře nebo pouze z praktického hlediska.

Přepis titulků

Počítačem vytvořená krev pomohla filmům dosáhnout nové úrovně. Nyní jsme schopni dělat věci jako nikdy předtím. Hodně lidí si stěžuje na použití speciálních efektů ve filmech, ale od příchodu počítačových animací do filmů jako Tron, Terminátor 2 a Jurský park jsme schopni vytvořit opravdu úžasné snímky. Jediná věc, která byla počítačovou technikou ovlivněna negativně, je použití krve ve filmech. Před jedničkami a nulami udávajícími, co vidíme na obrazovce, se filmy spoléhaly na umělou krev.

Např. k napodobení střelné rány se používaly rachejtle, malé výbušniny pod oblečením herce u sáčků s krví. Teď producenti používají jednodušší a nákladově efektivnější počítačové efekty, aby ukázali krvavé zásahy na obrazovce. Máte téměř zaručeno, že film požadující střelnou ránu se stříkající krví využije pomoci počítače rafinovaným i zřejmějším způsobem. Naprosto chápu, proč producenti používají počítačovou krev.

Hlavně kvůli tomu, jak jsou scéna a následný úklid při použití umělé krve drahé. S digitálními kamerami producenti mohou točit záběrů, kolik chtějí, dokud nedostanou to, co potřebují, za neuvěřitelně krátký čas. Kdyby se záběr nepovedl, použití umělé krve by vyžadovalo dlouhou dobu na vrácení všeho do původního stavu. Když můžete nechat herce padat, dokud to nebude ono, a poté přidat počítačovou krev, je to rozhodně lákavá nabídka šetřící peníze.

Ale když to vypadá pak takto, stojí to opravdu za to? Producenti jako Paul Verhoeven používali umělou krev, aby to vypadalo skoro až parodicky. Přesto to vypadá realističtěji než teď používaná počítačovou krev. Tarantino o tom řekl, že film může být celou dobu tak super, ale pak dojde na počítačovou krev, a najednou může ztratit všechny nasbírané body. A já s tím souhlasím. Utratí plno peněz za kostýmy, scény a herce, aby vše vypadalo uvěřitelně a perfektně, jen aby tam pak dali tohle?

To vás prostě odpoutá od filmu a jaký to pak má smysl? Toto je záběr z 96 hodin. 96 hodin nemám nijak v lásce, ale zlepšil by něco velký výtrysk krve? Na počítačovou krev se obvykle spoléhá v nízkorozpočtových filmech. Ale vinu nese i Hollywood. Někteří režiséři to ale umí použít správně a v některých filmech si toho ani nevšimnete. Kvůli točení množství záběrů, aby byl spokojený, používá David Fincher počítačovou krev často, ale jen tak ji tam nehodí. V Zodiacu je pouze počítačová krev, ale nemusíte si toho všimnout.

A to bylo před 8 lety. Srovnejte to s Lovci mafie z roku 2013, což přesto, že jsou střihy tak rychlé, že si počítačové krve stěží všimnete, nevypadá na obrazovce nijak dobře. Filmaři jako Robert Rodriguez a Sylvester Stallone jsou jedni z největších provinilců používajících počítačovou krev. A mrzí mě to, jelikož oba mají pár výborných akčních scén využívajících úžasné praktické efekty. Když točil Desperado, podpořil Rodriguez přestřelky úžasným poctivým řemeslem, ale v nedávných filmech Machete spoléhá téměř pouze na počítačovou krev, a prostě to nevypadá reálně.

Řekl bych, že to scéně nic nepřidá, ale spíše ubere. To, co vidíte, je tak zřetelně falešné a udělané skoro bez zájmu, takže to zkrátka nikoho neohromí. Stallonovy filmy používají oba typy krve. V Rambovi z roku 2008 jsou docela dramatické záběry s umělou krví, ale vedle toho docela ubohé záběry s krví počítačovou.

Když máte v jednom záběru tak realistickou krev, a v druhém tak zřetelně počítačové vizuální efekty, kontrast mezi záběry bude ještě drastičtějším. V seriálech jako jsou Živí mrtví, kde je požadován rychlý zvrat, dává spoleh na počítačovou krev smysl. Ale pokud krev vypadá takhle špatně, opravdu ji potřebujete? Mělo by omezení vizuálních efektů na seriál takový dopad, pokud by to znamenalo, že počítačová krev by vypadala lépe?

Počítačová krev tu každopádně zůstane, což nemusí být nezbytně špatné. Mohlo by to vypadat dobře, ale jen když by se věnoval čas jejímu splynutí s akcí na obrazovce. Diváci zbožňují krev, ale její pouhé vhození, abyste uhasili jejich žízeň, nepomůže. Místo toho bude scéna vypadat falešně. Filmy jsou o pohrávání si s důvěrou diváka. A když vidíme tekutinu, kterou vídáme každý den, tekoucí tak zřetelně falešným způsobem, okamžitě přestaneme věřit čemukoliv na obrazovce.

A je jedno, jak moc jste pracovali na tom, aby vše ostatní vypadalo uvěřitelně. Překlad: Sisa www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Z jakého filmu je to utrhnutí hlavy i s kusem páteře?

30

Odpovědět

Gallowwalkers, česky Stíny temnoty... Takový pitomý western z upíro-zombíkama podle comixu.

10

Odpovědět

Zajímavé téma podané trochu krkolomným způsobem

61

Odpovědět

Nechybí by zde varovaní o nevhodnosti videa pro mladistvé?!?

46

Odpovědět

Tady nejsi v Americe, chlapečku

102

Odpovědět

Může mi někdo říct o čem to video vlastně bylo? Celou dobu mluví, jak kdyby CGI krev bylo něco špatnýho, ale zároveň tam dá pár příkladů, kdy je CGI krev použitá dobře. Proč teda kritizuje použití CGI krve jako takový a né jen, když se to odflákne? Když se špatně použije umělá krev, tak to bude vypadat taky špatně. Nejde o to, že je jedna metoda horší než ta druhá, ale o to, že se jedna metoda ve většině případů špatně používá.

242

Odpovědět

Já bych řekl, že bylo o CGI krvi, ale možná se pletu...

00

Odpovědět

+firePleteš.

00