Příchozí: Změny oproti předlozeLekce ze scénáře

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:138
Počet zobrazení:8 461

Tvůrci filmu Příchozí učinili oproti předloze několik velice důležitých změn. Co je k tomu vedlo a jaký mají změny význam? 

Přepis titulků

Ahoj, jmenuji se Michael a toto jsou Lekce ze scénáře. Čisté smysluplné sci-fi není nikdy jen o mimozemšťanech, jiných světech nebo představách budoucnosti. Ve svém jádru je sci-fi o lidech. O naších nadějích, obavách, zásadách a chování. Novela Příběh tvého života od Teda Chianga je toho skvělým příkladem. Aby mohl knihu přenést do filmu, musel scenárista Eric Heisserer učinit v příběhu několik důležitých změn.

A dokonce i poté museli režisér Denis Villeneuve a střihač Joe Walker příběh znovu poupravit. Dnes se chci podívat na změny provedené v adaptaci této novely. Prozkoumat jak experimentování během post produkce dalo vzniknout kreativním způsobům, jak vyřešit běžné problémy. A uvidíme, jak má příběh o postavách snažících se porozumět mimozemšťanům ve skutečnosti pomoci nám v pochopení sebe samých. Pojďme se podívat na Příchozí. Příběh tvého života od Teda Chianga byl vydán v listopadu 1998.

Mísí v sobě diskuzi o vědě, determinismu a lásce a ztrátě dítěte. Jsou tu tři složky, které musely být v příběhu upraveny, aby mohl vzniknout dobrý scénář. Za prvé chci mluvit o perspektivě. Příběh vypráví Louise noc před tím, než bylo její dítě počato. Vzpomíná na mimozemšťany i na budoucnost se svojí dcerou. Aby pro protagonistu učinil cestu přímočařejší, rozhodl se scenárista Eric Heisserer příběh upravit. Než aby byl vyprávěn Louis, která se může dívat jak do minulosti, tak i do budoucnosti, Příchozí sledují, jak Louis objeví dar mimozemského jazyka.

Vzpomínky na budoucnost neprovází celý příběh, namísto toho je vidíme na začátku a poté jsou roztroušeny do zbytku filmu, kdy se Louis učí mimozemský jazyk. Tím je obecenstvo více vtaženo do Louisiny perspektivy. Když začne myslet na svoji dceru, vnímáme to stejně jako ona jako vzpomínku. Že jde o vidiny budoucnosti zjistíme až společně s ní. Volba této perspektivy zajišťuje stálý příval odhalení jak pro Louis, tak pro diváky.

Druhá změna oproti předloze má co dočinění s konfliktem a napětím. V novele mimozemšťané na Zemi nikdy nepřistanou. Namísto toho pošlou na Zemi 112 komunikačních skel, které slouží pro obousměrnou komunikaci, pravděpodobně s loděmi na oběžné dráze. To by nevytvořilo příliš napínavé scény. Eric Heisserer řekl: Nemůžu je nechat rok v místnosti skypovat s mimozemšťany – to by nebyl film. První změnou, kterou jsem určil a představil, bylo to, že nám přistanou na dvorku.

Rád bych na moment zmínil Otázky a odpovědi s Jeffem Goldsmithem. Je to skvělý podcast, kde se baví se scenáristy a to, co jste slyšeli, pochází právě odtamtud. Odkaz je v popisku, určitě byste na něj měli kliknout. Taková změna v příběhu, kdy mimozemšťané přistanou na planetě a postavy s nimi mluví tváří v tvář, měla výrazný dopad na napětí během celého filmu. Najednou je zde okamžitá hrozba.

Proč přiletěli? Jsou nebezpeční? Navzdory tomu, že komunikace s mimozemšťany je poklidná, jejich samotná přítomnost dává během filmu vzniknout konfliktu. Vidíme paniku, několik vojáků se snaží loď zničit a světoví vůdci považují jejich přílet za projev agrese. Tím, že mimozemšťany nechal přistát na planetě vytvořil napětí, které provází celý film. Poslední změnou, kterou chci probrat, je způsob, jakým Hannah, Louisina dcera, zemře. V novele Hannah zemře ve 25 letech při nezdařeném horolezeckém výstupu.

Ale ve scénáři Hannah zemře kvůli nevyléčitelné chorobě v mnohem útlejším věku, během puberty. Proč dělat takovouto změnu? Prvním důvodem je to, že film je vizuálním médiem. Z části to bylo důležité proto, aby dítě příliš nezestárlo a abychom nemuseli nechat zestárnout rovněž Louise. Protože to by vše vyzradilo. Kdyby bylo od začátku jasné, že její vzpomínky jsou vlastně vzpomínky na budoucnost, nebylo by na konci filmu žádné odhalení.

Druhým důvodem bylo, aby rozhodnutí protagonistky měla dopad. V novele se Louise dozví, že vesmír je deterministický a musí se naučit přijmout nevyhnutelné. To se mi moc nelíbilo. Řekl jsem Tedovi: "To se mi nelíbí." Řekl jsem: "Myslím, že by bylo poutavější, kdyby měla svobodnou vůli, kdyby mohla změnit budoucnost, ale přesto si zvolila mít Hannah.

Louise musí být schopna změnit budoucnost, aby se mohla rozhodnout mít Hannah. A aby tato volba měla smysl, Hannah nesmí zemřít kvůli něčemu, čemu se dá zabránit, jako je horolezectví, protože by ji od toho Louis držela dál. Takže provedením této změny, kdy Hannah zemře kvůli chorobě, si Louise zvolí milovat ji, i když moc dobře ví, že o ni přijde. Všechny tyto změny učiněné během adaptace zdůrazňují důležitost scenáristických základů. Musíte ten objev prožít spolu s protagonistou.

Potřebujete okamžité nebezpečí a konflikt. A emoční následek skrze volbu. Ale v případě Příchozích se proces psaní nezastavil u scénáře. Je zde mnoho rozdílů mezi scénářem a výsledným filmem. Eric Heisserer řekl: Víte, třetí verze filmu je vždy nalezena v post produkci. Ta zabrala šest měsíců a při čtení scénáře si všimnete, že ve filmu hodně scén chybí, byly zestručněné, nebo naopak vylepšené.

Například asi v polovině filmu je tato tříminutová scéna, která má jen a pouze sdělit divákům informace o mimozemšťanech. Je tu hodně věcí, které o Heptopodech nevíme. Avšak ve scénáři jsou tyto informace roztaženy přes několik scén v různých částech příběhu. Je tady scéna, ve které zjistí, jak Heptapodé myslí a píší. Ta byla z filmu vyňata a informace byla publiku předána skrze vyprávění. Jejich psaný jazyk nemá přední ani zadní směr.

Lingvisté tomu říkají nelineární ortografie. Ve scénáři toto Louise vysvětlí plukovníku Weberovi prostřednictvím analogie, ale ve filmu jsou to jen slova vypravěče. Představte si, že chcete napsat větu za použití obou rukou a začínáte z jednoho konce. Museli byste přesně vědět, jaká slova použijete i kolik místa zaberou. A odstraněna byla i scéna, kde Ian nakreslí obrázek mimozemšťanů a pojmenuje je.

Toto bylo opět převedeno do formy vyprávění. Řečtina. "Hepta" znamená "sedm". "Pod" znamená "noha". Sedm nohou. Heptapod. Toto je příklad toho, že někdy je dobré záměr zestručnit, pokud by to jinak příběh zpomalilo. Další příklad kreativních změn spadá do kategorie šťastných náhod. Ve scénáři je pasáž, ve které se plukovník Weber obává o Louisin duševní stav.

Zajde to až do bodu, kdy ji uvolní z práce na projektu a na její místo jmenuje Iana. Tato scéna byla z filmu vystřižena, opět kvůli tempu, ale střihač dodává: Z filmu jsme ji odstranili, ale potom nám došlo, že obsahovala nezbytnou informaci ohledně Sapir-Whorfovy hypotézy. Tato hypotéza říká, že naučení se nového jazyka může pozměnit vaše myšlení. A to je důležitá informace, jestliže chceme porozumět tomu, co se Louise děje. Takže než aby tuto scénu odstranili, začali přemýšlet, jak ji výrazně zkrátit a přitom je napadl zajímavý střih.

Prostě jsme spojili několik myšlenek. Například první střih byl z Iana na Iana, což byla opravdu hrůza. To bylo prostě tak špatně; hlavu má dole a potom nahoře a mluví. A potom jsme si uvědomili, že bychom tu scénu mohli vyobrazit jinak. Nakonec ze scény o dani, kterou si na Louis vybírá psychická zátěž, udělali sen. Repliky týkající se toho, jak byla odvolána z projektu, byly odstraněny a byl vytvořen nový konec s překvapujícím odhalením.

Musím se zeptat. Sníš v jejich jazyku? Namísto aby její odpověď směřovala na plukovníka Webera... Ano, měla jsem pár snů, ale... Za pomoci vizuálních efektů nahradili plukovníka Heptapodem. Nemyslím si, že mě to činí nezpůsobilou k práci. To podle mě jasně ukazuje důležitost experimentování. Nesmíte se bát upravovat scény, protože byste neviděli, co ze "špatného" způsobu vzejde.

Vesměs bylo hodně ze scénáře pro Příchozí vyňato, pozměněno nebo upraveno. A to kvůli tomu, abychom se soustředili na Louis a její cestu. Je to důležité, protože skrze ni a její zápolení film zkoumá, co to znamená býti člověkem. Jednou z věcí, kterou na sci-fi zbožňuji, pokud je dobře natočené, je to, že jde introspektivní žánr. Jak říká Ted Chiang, autor novely: Pro mě sci-fi není o speciálních efektech nebo o obřích bitvách mezi dobrem a zlem.

Sci-fi je o použití hloubavých myšlenek pro prozkoumání lidské povahy. Jak toho Příchozí dosáhli? Jak skrze ně zkoumáme lidskou povahu? Jedním způsobem je konstrukce příběhu. Premisa filmu je o vědcích, kteří studují mimozemský život. A položením si otázky: "Jak a proč Heptapodé nemyslí lineárně?"

se film vlastně ptá: "Jak a proč lidé myslí lineárně?" Tím, že je jejich psaný jazyk semasiografický... Reprezentuje myšlenku, nevyjadřuje zvuk. ...vyvstává otázka: "Proč náš psaný jazyk vyjadřuje zvuk?" Když objektivně studujeme druhé, studujeme zároveň i sami sebe. Příchozí zkoumají lidstvo skrze motivace protagonisty a antagonistů. Louisiny lingvistické znalosti ji naučily, jak důležitá je trpělivost, důvěra a komunikace. A každá její volba tyto hodnoty následuje.

A každý konflikt, na který narazí, je projevem netrpělivosti: Naučit se, jak mluví a jak čtou, to bude trvat déle. Nebo strachu: Podívejte se na ty lidi. Většina jich ani nemá zbraně. Nebo ticha: - Přejděte na rádiový klid. - Udělejte to. Obdrželi jsme od Heptapodů zprávu... Sakra!

- Musíme spolu mluvit! - Jestli s nimi chcete mluvit, zjistěte, co to znamená. Ospravedlnění použitá antagonisty odrážejí lidské chování. Musíme zvážit myšlenku, že nás naši návštěvníci chtějí poštvat proti sobě, dokud nezůstane jen jeden z nás. - Pro to nemáte důkazy. - Ale máme. Podívejte se do učebnic dějepisu. Bojí se mimozemšťanů, protože vědí, čeho je lidstvo schopné. Heptapodé ničím neprovokují. Všechen konflikt přichází od nás.

Zkoumání, jak se Příchozí přenesli z knihy na obrazovku, odhaluje mnohé o filmovém médiu. Vidíme elementy vyprávění, které před začátkem filmu očekáváme. A ukazuje, že příběh, který je o komunikaci s mimozemskou rasou, může být ve skutečnosti o tom, jak bychom spolu měli komunikovat my. Příchozí nám ukazují mnohé z našich možných reakcí.

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mohli by ste túto sériu otagovať aby bolo možné nájsť aj ostatné preložené diely?

Keď prekladáte video, prečo ho nepreložíte celé? Na konci má vlastné poznámky, ktoré autor zdeľuje svojím divákom ale nie sú preložené.

40

Odpovědět

Tag bude co nevidět. Poznámky na konci videa budou už v dalším díle přeložené.
Než bude tag:
Zmizelá: Zmizelá: Nepodceňujte scenáristu
Temný rytíř: Temný rytíř: Tvorba perfektního protivníka
Rogue One vs Síla se probouzí: Rogue One vs. Síla se probouzí

10

Odpovědět

Ten film je strasna sracka, zklamani a velky financni propadak. Snazi se byt nolanovskym scifi ale je to jen blbej chitchat na scifi pozadi.

434

Odpovědět

Na co ze jsi to koukal? Ten film byl emocne perfektni a originalni, matka, ktera si poridi dite i presto, ze vi, jak umre a jak bude trpet, dokonale zpracovanej scenar, scifi prvky jsou rekl bych az vedlejsi. Prosim koukni na to znovu a zmen nazor

50

Odpovědět

Díky za typ na film. Vypadá to zajímavě.

31

Odpovědět

Příchozí byli děsná p******a. Ale fakt. Já bych se strašně rád podíval na film, ve kterým bude vysvětlený jak to mimozemský myšlení vlastně funguje (ale skutečně vysvětlený, ne jenom "Hm, maj kulatý písmenka, takže uměj vidět budoucnost, protože ALIEN MAGIC a vůbec, víte jak vzniklo slovo klokan?"). Nebo bych se rád kouknul i na film o lidech, co se snažej bez jakejchkoliv indicií dorozumět s mimozemšťanama s naprosto odlišnými způsoby komunikace (ale skutečně snažej, ne jenom "Ahoj, já Louise, kdo ty? - Střih o půl roku později: Máme přeloženou celou jejich abecedu.") Dokonce by mě i bavilo to morální dilema rodiče, který ví, že jeho dítě umře a rozhoduje se, jak s tou informací naloží (ale skutečný dilema, ne jenom "Aha, takže mi umře dítě, ale co se dá dělat, chceš sex, Rennere?"). Všechny tyhle tři zápletky jsou strašně zajímavý a každá by v pohodě sama unesla dvouhodinovej inteligentní film, kde by se dala krásně rozebrat se všema příčinama, následkama a problémama. Bohužel se v Příchozích všechny tyhle věci dohromady řeší asi 20 minut a zbylej čas se lítá vrtulníkem, bouchaj bomby a válčí se s Číňanama. A nakonec je epic plot twist, jehož jediným účelem v tom filmu je, aby si Villeneuve mohl říct: "Hahaha, to byl ale epic plot twist, to čumíte co?" Na druhou stranu, díky bohu aspoň za něj...

1249

Odpovědět

Jak by mohl člověk napsat jak mimozemský myšlení funguje? Vždy to bude jen lidská představa.

Možná nějaký dokument o rozluštění hieroglyfů, nebo ten dokument, kde je sepsáno jak postupovat v případě mimozemské návštěvy, podsekce komunikace.

U posledního je nepřeberný množství filmů, jak se někdo vypořádává se smrtí a umíráním, dost často to jsou festivalové filmy s hromadou ocenění.

Vrtulníky, bomby a Čínu máš vysvětleny ve videu.

50

Odpovědět

Výborné video. A to říkám jako člověk, kterého film Příchozí příliš neoslovil.

22

Odpovědět

Když jsem se dozvěděl, že nového Blade Runner bude točit Villeneuve říkal jsem si ok ok, Sicario bylo dost dobrý a uvidíme co svede s Arrival. Long story short? Blade Runner bude paráda. A pokud opravdu natočí Dune ..tak toho Oscara získá. TEAM Villeneuve !!!

31

Odpovědět

Velkorozpočtová Duna, která nestojí za houby. To by bylo vážně fajn.

00

Odpovědět

Arrival je nejlepší film, co jsem zatím viděl. Přebral to od District 9.
Část z toho, co zde bylo řečeno, mě napadlo už při sledování filmu. Oni pouze přiletěli a to je vše. O konflikty se postarali lidi.
Takhle se dělá sci-fi. Ne odpad jako transformers. :-D

316

Odpovědět

Pokud jsou pro tebe Příchozí nejlepší film co jsi zatím viděl, tak je mi tě dost líto, že ti stačí něco takového. Osobně s tím filmem nemám problém jen je to prostě taková ta "pop" sci-fi, jako třeba District 9, na kterej se hezky koukalo, ale jakmile člověk nad tím filmem začne trochu přemýšlet, tak si těch hovadin a logických lapsů nemůže nevšimnout...

53

Odpovědět

+NicOK. Cítíš lítost nademnou. Děkuji za informaci. Nebo…co ti mám napsat? :-D

31

Odpovědět

+NicA nějaký tip na dobrý scifi film? :)

10

Odpovědět

+EmičkakočičkaZa mě určitě Interstellar, The Martian nebo Children of Men :)

11

Odpovědět

+Dr. InkViděl jsem všechny tyhle.
(Vím, že to nebylo na mě, mám jen potřebu odpovědět, kdyby náhodou „Nic“ přišel/a.)

00

Odpovědět

+OsmiumTaky všechno viděno :D Trochu jsem doufala za tip něčeho míň profláknutého, i když Potomci lidí se mezi to asi zařadit dá :) Já můžu doporučit Predestination, ten si myslím, že je poměrně nedoceněný :)

10

Odpovědět

+EmičkakočičkaLife z letošního roku.. nebo Alien: Covenant. Za mě dobrý :)

01

Odpovědět

+Dr. InkNa Life se chystám podívat,jsem na to zvědavá :) Co se týče Vetřelce, tak mě vůbec neláká... Nebýt toho, že se to odehrává na jiné planetě a zabíjí je mimozemšťan, tak to v podstatě scifi ani není... :)

00

Odpovědět

+Dr. InkTo tu vážně doporučuješ Covenant? To jako opravdu?

Tady už asi nepomůžu ani já :D Kde jsem se to proboha ocitl? :D

00

Odpovědět

+NicPOZOR SPOILERY

Jop a stojím za tím. Ta první hodina je opravdu našlapá a hlavně po přistání na planetě a poté, co se ten voják nakazí a spěchají s ním do lodi dostane film parádní spád. "Zrození" prvního vetřelce je skvěle brutální a jak se posádka blíží k lodi a ta vybuchne tak jsem byl úplně "wow" a tím to tempo nekončí, protože se hned vylíhne další oblůdka. Sice to hodně zpomalil příchod Davida, ale tím se film z úrovně hororu jen přesouvá do linie, kde jsou divákům kladeny otázky na téma člověk vs robot a jsou to otázky aktuální, protože ta doba se mílovými kroky blíží. Ani filmu nemůžu vytknout "ten zvrat na konci", protože pro pozorného diváka to žádný zvrat nebyl. Že jde o Davida bylo jasné celou dobu...

Já jsem s tím filmem opravdu spokojený a to hlavně proto, že jsem nic nečekal. Viděl jsem jen jeden trailer a to proto, že jsem ho sem překládal :D a ten trailer byl dobře udělaný, protože nám ukazuje jen první hodinu filmu. A myslím, že to je část problému, proč se lidem film nelíbí. Lidi jsou zvyklí vidět v traileru prakticky celý film a tady najednou po hodině zjistili, že nevědí, co se stane... :D dalším důvodem je ČSFD efekt. Ten nastává ve chvíli, kdy se divák ještě před shlédnutím filmu čistě na základě hodnocení či komentářů druhých rozhodne, zdali se mu film bude či nebude líbit. Dalším důvodem je to, že lidi viděli film v kině. Za mě není nic horšího než sedět s hromadou lidí, kteří neustále někam chodí, něco šuškají, šustí a křoupou - to by mě nebavilo nic :D

Jak říkám, mě se Covenant líbil a za rok (nejkratší časový úsek, po kterém znovu koukám na filmy) si jej pustím znovu. Líbila se mi hudba, hlavně Entry of the Gods Into Valhalla, líbilo se mi obsazení i celkový děj. Film byl mnohem brutálnější, než jsem čekal i mnohem sprostější, což je příjemné překvapení v dnešní době, kdy je všechno točeno s ratingem pro děti.

Fakt spokojenost. Nečekal jsem nic a dostal jsem pro mě dobrý film.

00

Odpovědět

+Dr. InkTak teď už tady fantazíruješ s tebou vytvořenými "fakty" - proč a jak se komu nelíbil a podobné kraviny, které považuješ za naprostou jistotu....
A efekt kina do toho taky nemotej, protože většina těch co tam chodí, moc dobře vědí s čím můžou počítat.
----spoilery---
-Ten film se spoustě lidem nelíbil, protože je prostě a jednoduše hloupej. Posádka přiletí na planetu o které nic neví, v klidu si tam chodí bez jakékoliv ochrany (první blbec nakaženej), pak rýpou do něčeho, o čem nic neví a na co by příčetný člověk nikdy nesahal (druhej blbec nakaženej).
-Lidi, kteří tou dobou ještě o žádné mimozemské civilizaci vůbec nic nevěděli uvidí mimozemskou loď, diví se tomu 2 sekundy a už lezou dovnitř.
-O tom pozorném divákovi a tvém takzvaném zvratu si snad děláš srandu ne? :D To, že šlo o Davida tam bylo zcela evidentní a pozorný si být fakt nemusel, když to bylo přímo ukázané stylem "prásk přes oči" :D
-David se tam projevil jako evidentní záporák (když chránil Neomorpha) a co udělá kapitán? No jasně, bude mu věřit jak je vše bezpečné, jde s ním sám pryč a klidně se podívá do vejce o kterým mu zjevnej záporák tvrdí, jak je to bezpečný :D :D :D
-To stejné ta ženská, kterou Neomorph zabil: "jdu se umýt" a oni ji nechají ve zcela neznámém prostoru jít samotnou pryč. Tohle odporný klišé z levnejch béčkovejch braků bych v takovém filmu vůbec nečekal. Hlavně když samotnej Ridley Scott před více než třiceti lety nechal Ripleyovou po smrti části posádky říct tu velmi inteligentní větu: "od teď se musíme držet pohromadě".
-Žádné otázky na téma člověk vs robot (v Davidově případě spíše android) vůbec neklade. To už zase fantazíruješ. Ono bylo moc jasné, že David byl vytvořen tak, aby byl schopen jednat sám za sebe (to bylo ve filmu zcela polopaticky vysvětleno) a to je prosím vše. Že dostal božský komplex prostě bylo způsobeno chováním Weylanda, kterej se tak moc bál smrti, že byl schopný uvěřit tomu, že inženýři jsou schopní mu dát delší, popř věčný život tedy něco s čím se David sám "narodil". Ale to už bylo zjevné v Prometheovi. Tolik k tvým otázkám...
-Posádka v párech je zcela logický nesmysl. Strach z někoho, koho miluješ zamlžuje úsudek a nutí tě jednat tak, jak je vidět ve filmu, hloupě... Navíc to není ani nijak obhájeno, proč je v párech vůbec posílají, když oni sami nejsou kolonizátoři.
-Hlavní "hrdinka" je ze začátku posraná strachy a na konci se z ní stala profesionální likvidátorka Xenomorphů. Kde se to v ní vzalo? Čert ví :D
-David dostane na loď Xenomorpha a pak posádce pomůže ho zabít, proč? Čert ví :D

00

Odpovědět

+NicTak jasně, je to můj názor o tom, proč se lidem film nelíbí. Říkám jen, jak to vidím.

Spoilery

- Ten první do toho stoupl omylem a u toho druhého převážila zvědavost/hloupost nad odpovědností. Něco nevídaného? Ale kdeže :D

- A to se měli divit půlku stopáže filmu a koukat jen zvenčí? Taky bych vlezl dovnitř.

- Já jsem to o tom zvratu napsal, protože v diskuzích spousta lidí říká, jak ten zvrat byl laciný.. takže aby bylo jasné, že to žádný zvrat nebyl, že to bylo jasné :D

- Beru, blbost.

- Nesouhlasím, viděl jsem v tom víc.

- To bych taky vzal. Ale spíš to mohl být krok jak urychlit růst populace na nové planetě. Než kdyby tam byli sobě si neznámí lidé..

- To bych filmu nevyčítal...

- Chtěl zredukovat posádku a potom naopak se zbavit Vetřelce, aby si mohl v klidu hrát a dělat pokusy a nerušila ho přitom krvelačná bestie.

10

Odpovědět

+Dr. Ink1. Kdyby měli ochranné obleky (při vstupu na neprověřenou a nijak neprozkoumanou planetu je tohle samozřejmost) tak se nenakazí ani jeden - něco nevídaného, že? :D

2. Jak půlku stopáže? Mám pocit, že tě hloupost toho filmu poněkud nakazila. Mám na mysli to, že když poprvé uvidí přítomnost mimozemské civilizace, tak je to nechává až podezřele chladné a naprosto lhostejné. Ale jasně, musíš si to nějak obhájit...

3. Nepochopil jsi, na co jsem narážel, dál raději bez komentáře.

4. Samozřejmě, že je to blbost.

5. Co jsi v tom viděl? To si rád přečtu :D

6. Tady jsi napsal naprostou a nesmyslnou kravinu. Je to prostě blbost, k tomu ve filmu není ani nijak obhájená/vysvětlená (protože by to ani nedávalo smysl). U posádky, která má dodržovad chod lodi a je pravděpodobné, že bude vystavená nějakému nebezpečí (ve vesmíru je riskování života vysoce pravděpodobné) je tohle totální hovadina - plynou z toho hlavně nevýhody.
Spárovaná mohla být klidně ta dospělá část cestujících, co byla v oblasti embryí (tam by to i smysl dávalo, protože je čekalo probuzaní až na Origae 6) , to tě nenapadlo? - To jen tak k tvé úvaze urychlení populace...

7. A proč by jsi filmu nemohl vyčítat? :D To že scénárista potřeboval mít chudinku a pak lusknul prsty a bez zjevné příčiny stvořil statečnější ženskou, než byla Ripleyová ti jako přišlo naprosto v pořádku? :D Ta postava neprošla žádným vývojem. Prostě najednou z ní byla bez zjevného důvodu drsňačka. To sakra i Ripleyová byla na konci jedničky posraná strachy a hlavně ten její zoufalej boj jsem jí věřil.

8. Tak proč ho na tu loď teda vůbec pouštěl? :D To jen proto aby ho zase mohl nechat zabít? :D Proč si vůbec oddechl, že byl Xenomorph zabitej, když ještě před půl hodinou byl nasranej, když mu před jeho očima Neomorpha zastřelil kapitán? :D

-----------------------------------------------

Na tom filmu je prostě vidět jak se házelo do koše, na co se neumělo odpovídat. Třeba u Promethea Ridley Scott tvrdil, že se než na Vetřelce chce soustředit na tu rasu, která se na chvilinku objevila v prvním díle. Tak fajn, krom toho, že se o ni vlastně nic nedozvíme, tak ji pro jistotu nechá v dalším filmu vyhladit. Tomu teda říkám silná změna názoru :D

00

Odpovědět

+EmičkakočičkaDoufal jsem v to samé. Predestination? Viděl jsem. Stále…jsem to nějak nepochopil. Teda jako jo, ale…asi se na to budu muset podívat ještě jednou. :-D
Když jsme u doporučování, absolutní nutnost ze seriálů je The Expanse. Za mě best of da best.

10

Odpovědět

+OsmiumTaky jsem to musela vidět dvakrát :D
O The Expanse jsem neslyšela, díky za tip :) Doufám, že série nekončí obrovským cliffhangerem a bez plánovaného pokračování :D

00

Odpovědět

+EmičkakočičkaThe Expanse má zatím 2 série, plánovaná je minimálně 1 další.

00

Odpovědět

Výborný film! Jednoznačne jeden z najlepších, aké som kedy videl.

104