Proč by měli do školy chodit dospělí?

Thumbnail play icon
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:537
Počet zobrazení:5 010

Pete Holmes se ve své talk show trochu v nadsázce zamyslel nad tím, proč by měli do školy chodit místo dětí dospělí.

Přepis titulků

Sledoval jsem TED. TED Talks. Víte, co je to TED Talks? Je to zábava. Vidíte? Skupina dospělých miluje TED Talks. Vlastně na to chci poukázat. Jsou to powerpointové lekce, které tvoří chytří lidé... Poslyšte, tohle jsem dělal naprosto dobrovolně minulou noc. To jsem se rozhodl dělat.

Mám videohry, mám alkohol, mám všechny díly Simpsonových... Ale místo toho jsem si oblékl pyžamo, sedl si na gauč a začal se učit. Chtěl jsem se dobrovolně učit! Dobrovolně se učit! Dospělí milují učení. To k dospělosti patří.

Školy by měly být pro dospělé, zamyslete se nad tím. Proč jsou pro děti? Děti učení nesnáší. Proč školy plýtváme na děti, když se chtějí učit až v dospělosti? Proč prostě nemůžeme nechat děti pobíhat venku jako idioty? Pořádně vysmáté. Proč nemůžeme nechat dospělé učit se o deskové tektonice? Jako dítě deskovou tektoniku nepotřebuješ.

Potřebuješ bublifuk, síťku na motýly a pusu červenou od nanuků. Proč jim říkáme o deskové tektonice? Sedni si, tekton... Desková tektonika. Chci kartu, na které je v uvozovkách desková tektonika. Všichni říkají, jak jsou děti zvědavé. "Tak zvědavý. Je přirozeně zvědavý." Ne, není!

Děti si nehrají v blátě, protože by se chtěly učit, jak je hlína důležitá. Hrají si v blátě, protože je to bláto! Mokrá špína! Milují to i bez znalosti okolností. Chtějí jen něco, co vypadá jako čokoláda a výkaly. Díky, bláto. To je ono!

Školy by měly být pro dospělé. My dospělí čteme pro zábavu. Děti nečtou pro zábavu. Nesnášejí čtení. Proč vůbec děti čtou Velkého Gatsbyho? To není žádná výjimka. Dát 14letým dětem Velkého Gatsbyho... Oni nechápou touhu a nevhodnou lásku dvou třicátníků z vyšší třídy. Co ty děti vědí o lásce?

"Jednou sem ztratil svou oblíbenou čepici." "Nemoh sem ji najít! Koukal sem všude!" "Tak sem se na to pak vysral!" "Máma ji najde. A taky že našla!" "Takže moc dobře vim, čim si starej Jay Gatsby prochází." Běž honit psa, blbečku! Knihy jsou pro mě, pro dospělého. I tělocvik.

Děti tělocvik nepotřebují. Jejich těla jsou v pořádku. Víte, kdo potřebuje tělocvik? Já! Dospělý Pete potřebuje tělocvik. Ale nemá na to čas. Já do svého dne nemám zapracovaný povinný tělocvik. Ale dvanáctiletý školák s 0 % tělesného tuku a bleskovým metabolismem si jde každý den v poledne s kamarády kopat s míčem!

Já mezitím skomírám u stolu. Svaly mi pod zářivkami atrofují. Pošlete mě do školy, já tu umírám! A tohle je na tom všem nejlepší. Když se zabouchnete jako dospělý do učitelky a ona vaši lásku opětuje, můžete si vyrazit, dát si pár drinků a pak si se slečnou Palermo zaš*kat. To bude něco. Ten řetízek na brýlích se bude třást.

Postel pokrytá učebním plánem... "Pryč s tím!" Na jeden se podíváte: "Jé, ve čtvrtek bude test." A nebude z toho žádný skandál. Do novin se to dostane, jen když se zasnoubíte. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Harvey Dent, can we trust him?

271

Odpovědět

No v Americe (bouzel i v Evrope) by si vetsina lidi tu skolu mela zopakovat protoze tolik literarne a financne negramotnych je vazne pruser... ale pak by zase vlady mely prilis vzdelane obyvatelstvo a to jikm taky neni moc po chuti...

123

Odpovědět

No pán má pravdu, že dospělí potřebují školu... Například takový průměrný současný český rodič končí se znalostí matematiky na úrovni páté/šesté třídy (pokročilé násobení a s trochou štěstí základní rovnice). Docela smutná představa.

112

Odpovědět

Už to tady bylo zmíněno, ale nikdo to tu nenapsal přímo. Proto:
"Harvey Dent, can we trust him?"

182

Odpovědět

Sice to nikoho nezajima, ale v pulce jsem to vypnul, protoze tolik s****k jsem uz dlouho neslysel. Pak jsem si precet prispevky, a zjistil, ze v tom nekdo nasel i pointu. Tak jsem si to zase pustil. No vydrzel jsem to dalsi minutu a sel napsat tenhle prispevek. Nebylo to vtipny, pravdivy, ten clovek je neskutecne nesympatickej a vubec choval se celou dobu jak debil.

3026

Odpovědět

Tak tohto chlapa stretnúť v bare, majznul by som ho flaškou po gebuli. Lezie mi na nervy jeho vzhľad, jeho hlas, jeho vystupovanie proste všetko.

2622

Odpovědět

a p***l ma vetsi jak ramena

1610

Odpovědět

afektovaný Bruce Wayne,... no ty vole

124

Odpovědět

Tak Fluffy to nebyl ale myslím že dobrý :D :)

192

Odpovědět

Píčovina. Jenom děti, které byly nuceny k učení, resp. vím co to znamená a obnáší, to v budoucnu ocení. Dítě, který se nikdy neučilo, protože k tomu nebylo vedeno, k tomu v dospělosti (cha, definujte dospělost) bude mít zpravidla silně negativní vztah, popř. bude učení považovat za kravinu. A že kolem sebe máme dostatek příkladů, že? :)

139

Odpovědět

Tak to Holmesovo vystoupení samozřejmě trochu p******a je, protože to má bejt jakože sranda, ale tvůj příspěvek je taky pěkná blbost a viditelně je myšlen vážně, což je ještě horší :-D

151

Odpovědět

Kdo nepoznal, tohle je Batman z http://www.videacesky.cz/parodie-parody-youtube/batman-hleda-svuj-hlas. Jinak u něj byl Bill "Redface" Burr, docela dost dobrý.

50

Odpovědět

Tak tenhle chlap mi tedy lezl na nervy. Jeho styl mi přijde hrozně otravnej. A je to škoda, protože to co říká je dobrý, je to zábavný, je to pravdivý. Ale on mi prostě nesedí...

5020

Odpovědět

Až na ten jeho ohoz celkem dobré.

66

Odpovědět

Čakal som niečo úplne iné, ale nakoniec som bol veľmi príjemne prekvapený :)

235

Odpovědět

Super, paráda, tohle mě pobavilo! :) Badman jede! :D

237

Odpovědět

Nic moc :/

1418

Další