Proč je na světě jen jedna jediná americká výletní loď?

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:102
Počet zobrazení:6 603
Amerika drží prvenství v řadě věcí. Počet obřích výletních lodí mezi ně ale rozhodně nepatří – existuje totiž jen jedna jediná americká výletní loď. Proč tomu tak je?

Přepis titulků

Toto video sponzoruje Skillshare. Naučte se nové dovednosti, a to zdarma po dobu dvou měsíců na skl.sh/hai24. Amerika se pyšní prvenstvím v mnoha věcech. Má nejvíc Waffle Housů, Walmartů, přistání na Měsíci, Američanů... Ale existuje něco, čeho nemá víc než ostatní státy – výletní lodě. Existuje totiž jen jedna jediná výletní loď, která má základnu v USA. Aby bylo vše jasné, když mluvím o výletních lodích, mluvím o obřích zaoceánských lodích s tisíci pasažéry, ne menších lodích, co jezdí po řekách, jezerech a podobně.

V této kategorii je tato loď, výstižně pojmenovaná Pýcha Ameriky, jedinou výletní lodí s americkou vlajkou a americkou posádkou. Možná vás to dost překvapí. Důvodem k tomu je taková drobnůstka, které já říkám zákony. Na palubě dané lodi platí zákony té země, ve které je zaregistrovaná. Takže pokud plujete na americké lodi, nemůžete pít, pokud vám nebylo 21, na singapurské lodi nesmíte žvýkat žvýkačky a na britské lodi můžete anektovat jakoukoliv zemi za rekreačními účely.

Věřte mi, jsem právník. Taky to ale znamená, že ty nudné zákony na ochranu práv zaměstnanců a zneužívání pracovní síly tu platí taky. V USA platí zákon o minimální mzdě, která činí 7,25 dolarů na hodinu. V San Franciscu za to pořídíte krekr s avokádem. Ale někoho možná překvapí, že zákony USA neplatí ve zbytku světa. V Panamě je minimální hodinová mzda pro zaměstnance loděnic 2,32 dolaru.

Takže řekněme... Poslouchejte. Vezmeme loď, zaregistrujeme ji v Panamě a budem platit 2,32 dolaru za hodinu. "Geniální, jste přijat!" říká odvětví výletních plaveb – přesně to totiž dělá. Protože výletní lodě platí za věci v různých zemích, mohou tedy využívat lidi ze zemí s nízkými příjmy. Proto lodě registrují ve státech s nízkou minimální mzdou. V Panamě, Singapuru či Libérii. A legálně jim mohou platit velmi málo. Tito pracovníci mohou na lodi pracovat, ať už se plaví kamkoliv, protože prakticky je loď teritoriem země, ve které je registrována.

Má to jednu výjimku. A ta platí ve Spojených státech. V USA platí zákon, známý jako Jones Act, který se oficiálně jmenuje Merchant Marine Act of 1920. Věřte nebo ne, tento zákon z roku 1920 je možná tak trošičku maličko zastaralý. Ne že by tohle bylo politické video.

Říká, že: Pro přesun zboží či pasažérů v rámci USA musí být loď postavená v Americe a mít americkou posádku a vlajku. Kdyby tohle bylo politické video, možná bych řekl, že to navyšuje cenu přepravy mezi americkými přístavy a navyšuje náklady na život v odlehlých oblastech Spojených států. Ale tohle není politické video, takže to neřeknu. Práce na americké lodi také vyžaduje právo pracovat v USA, což není snadné získat v porovnání například s Panamou, která registrované lodě moc nereguluje, protože z nich má velké příjmy.

Všechny tyto zákony se vztahují i na výletní lodě. Technicky vzato, pluje-li loď mezi americkými přístavy, převáží pasažéry mezi americkými přístavy. To představuje problém pro ty výletní lodě, které chtějí stavět a registrovat lodě mimo USA a zároveň zajíždět třeba na Aljašku nebo Havaj.

Našli však dvě unikátní řešení. Jedním je plout do USA z území mimo USA. Výletní lodě mohou plout mezi americkými přístavy, pokud začaly plavbu mimo USA a všichni se vždy vrátí na loď. Tím pádem není nikdo převážen mezi americkými přístavy, jen tam zastavují. Proto mnoho plaveb na Aljašku vyplouvá ze státu, který není součástí USA – z Kanady. Druhým řešením, jak se zákonu vyhnout, je zastavit mimo USA.

Téměř všechny aljašské plavby ze Seattlu zastavují ve Victorii v Britské Kolumbii. Většinou to ale pasažéry moc neobtěžuje, protože loď staví jen na pár hodin, ne na celý den. To funguje pro aljašské plavby, ale co Havaj? Pokud se loď plaví ze západního pobřeží USA na Havaj a zpět, zastaví v Ensenadě v Mexiku, i když to na délce plavby přidá až dva dny cesty. Pokud však chce loď plout výhradně kolem Havaje, není poblíž žádná cizí země, ve které by mohla zastavit.

Proto v Honolulu neseženete žádnou okružní plavbu kolem ostrovů. Kromě jedné. Norwegian Cruise Line, přesvědčená potenciálem havajské plavby a za podpory havajské vlády, utratila ohromné prostředky a postavila po dlouhé době v Americe výletní loď a zaregistrovala ji v Americe s americkou posádkou. Tato loď, Pýcha Ameriky, je jedinou americkou výletní lodí a jedinou výletní lodí, která se plaví výhradně kolem Havajských ostrovů.

Americká pracovní síla není levná. Takže sedmidenní plavba na Pýše Ameriky začíná na 1200 dolarech. To je trojnásobek ceny sedmidenní plavby z Aljašky do Seattlu přes Vancouver. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tím, že zmíní, že je právník rozhodně nijak nepřidá vyšší váhu falešným informacím. Žvýkat na singaporské lodi rozhodně není nelegální. Nelegální je tam pašovat více než 2 balíčky žvýkaček na osobu.

01

Odpovědět

Myslím, že ta věta "Trust me, I'm a lawyer" byla myšlena jako vtip a nadsázka, ne že bychom mu měli bezmezně věřit jen proto, že to říká :)

01