Proč měříme čas

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:128
Počet zobrazení:10 575

Ahoj, jmenuji se Robo a budu pro vás překládat videa z německého jazyka. Převážnou část budou tvořit krátké dokumenty jako ten, který jsem pro vás dnes přeložil, z pořadu Terra X (produkce ZDF).

Čas bez vteřin, minut a hodin si dnes už stěží dokážeme představit. Jestli rande s přítelkyní, odjezd prvního ranního autobusu nebo délka vaření kávy – bez přesného času v dnešní době nic nefunguje.

Jak to ale vypadalo na začátku? Vydejte se s námi po stopách prvních náznaků měření času a poznejte, jak lidstvo dospělo k tomu, co je dnes samozřejmostí.

Přepis titulků

Nacházíme se v raném středověku. Většina všech lidí bydlí na venkově a mají zemědělská povolání. Jejich život se řídí denní dobou a změnou ročního období. Neznají žádné precizní měření času a většinou se jejich čas vztahuje na délku vlády aktuálního panovníka. Lidé takto už nějakou dobu čas počítali. Zemědělské práce se odvíjely od cyklů růstu rostlin. Díky tomu byly pracovní dny v létě velmi odlišné oproti těm v zimě.

Něco jako denní doba bylo lidem cizí. Nahlíželi na čas spíš jako na koloběh než na něco lineárního či postupného. Dnes si dokážeme svět bez hodin, minut a vteřin stěží představit. Ale jak jsme se dopracovali k tak přesnému a standardizovanému měření času, podle kterého dnes žijeme? I když lidé v raném a vrcholném středověku žili podle přírodou daného cyklu života. Neznamená to, že by nás čas do té doby nezajímal. Brzy lidé přišli na to, že některé události jako migrace zvířat či klimatické změny se odehrávají v cyklech.

A tak začali první rolníci před mnoha tisíci lety vytvářet kalendáře pro zemědělské účely. Mnoho vědců se domnívá, že neolitické stavby jako Stonehenge byly nejspíše postavené pro přesné určování denní rovnodennosti. Tedy okamžiku, kdy je den stejně dlouhý, jako noc. Tyto poznatky se využívaly k určení správné doby pro vysazování semen. Egypťané měli už 2200 let před Kristem kalendář na základě měsíčních cyklů.

Měl 365 dní rozdělených do 12 měsíců s 30 dny. Rok Egypťanů se orientoval podle pro ně důležitých záplav řeky Nil. Kromě životně důležité vody byl pro rolníky přísun náplav důležitým hnojivem pro jejich pole. Měření času určovala příroda. Egyptský kalendář však přehlížel fakt, že Země přesně nerotuje kolem své osy. Ve skutečnosti je sama osa v pohybu a vytvoří v průměru každých 26000 let kruh. To má za následek, že se hvězdy z pohledu ze Země s časem posouvají.

Momentálně se Polárka nachází nad Severním pólem. Za 2000 let však bude ležet více na východě. Egypťané se domnívali, že jsou hvězdy pevnými body na obloze. Díky tomu byli Egypťané malinko nepřesní. Zhruba o čtvrtinu dne. Tento problém byl však brzo rozpoznán. Ale až Julius Caesar prosadil takzvaný přestupný den. Zavedl juliánský kalendář, aby zamezil lidské manipulaci s časem.

Dříve obsahoval římský kalendář něco ve stylu přestupného měsíce. Ten byl vyhlašován kněžími, kteří často byli také politiky. Stávalo se tak, že se s délkou roku manipulovalo z politických důvodů. Caesarův kalendář nebyl na tom již závislý a standardizoval tak trvání jednoho roku. Gregoriánský kalendář, který dnes známe a používáme, je lehce pozměněný juliánský kalendář. Vylepšené přestupní pravidlo pomáhalo lépe vyrovnat nepřesnosti. V 9.

století k tomu navíc zavedl Karel Veliký počítání letopočtů od narození Ježíše Krista. Tento systém počítání byl však vynalezen již dříve. Zhruba 600 let po narození Ježíše Krista. Existují další systémy počítání letopočtů, například islámský, židovský, indický nebo čínský kalendář. Rok 2017 je tedy v židovském kalendáři rok 5777 A protože židovský rok začíná na podzim, tak je zčásti už rok 5778. Rozdělení dne do 12 hodin už existovalo ve starém Egyptě.

Na slunečních hodinách se díky stínu dá odečíst, kolik je přibližně hodin. V případě, že svítilo slunce, mohli Egypťané zhruba odhadnout, kolik je hodin. Římané přidali k egyptskému systému dalších 12 hodin v noci, které měřili nepřesnými vodními hodinami. U vodních hodin teče voda pomalu z jedné nádoby do druhé. Na klesající hladině vody v nádobě je možno odměřit uplynulý čas. Tato praktika určování hodin se však ve středověku vytratila.

Jen mniši dodržovali časy modliteb za pomoci slunečních, vodních, olejových nebo svíčkových hodin. Princip olejových či svíčkových hodin je velmi podobný těm vodním. U obou vyhoří materiál za určitý čas. Ze zbytkového stavu oleje, respektive z výšky zbylé svíčky je možno odečíst uplynulý čas. Ve vrcholném středověku se společnost v Evropě začala měnit. Města byly čím dál větší a vzrůstaly v nich počty obchodníků, podnikatelů a úředníků.

Čím dál více lidí zastávalo svoji práci nezávisle na slunci a ročním období. Stále víc je potřeba se domlouvat na přesný čas. Údaje jako "za úsvitu" už prostě měšťanům nestačily. Pokrok přišel v podobě mechanických hodin. Ale i ty jsou z počátku přibližné a nepřesné, mají pouze hodinovou ručičku a musí se často přetáčet. Přesto získávají brzy své místo na kostelních věžích, kde jsou pro obyvatele dobře viditelné.

Často jsou vybaveny zvony, které ohlašují důležité hodiny nebo volají lidi k modlitbám. Hodiny s minutovou a vteřinovou ručičkou se staly populární až v 16. století a to s vyvinutím kyvadla, které zaručovalo preciznější měření času. Je to až průmyslová revoluce, která začne lidské životy řídit na minuty. Precizní, pevně stanovené standardizované procesy jsou nezbytné pro produkci na montážní lince. Brzy se začal život řídit podle průmyslu.

Školy, obchody a veřejné instituce mají otevírací hodiny, které jsou přizpůsobené pracovním hodinám. Přesto se například čas ve Velké Británii lišil mezi regiony o zhruba 20 minut. Nově zavedená železniční dráha měla pevné jízdní řády a byla mnohem rychlejší než stará koněspřežka. Regionální časové rozdíly se tak brzy staly problémem. Železniční společnosti se rozhodly neřídit své jízdní řády podle regionálních časů, ale podle času v Greenwichi, městské části Londýna.

A tak vznikl "Greenwich Mean Time". V roce 1880 se Britská vláda rozhodla pro do té doby neznámý krok. Čas v Greenwichi zavedla jako zákonný standardní čas celé země. Poprvé v historii lidstva se jedna země řídila stejným časem a ne podle slunce či hodinách na kostelních věžích. Greenwich Mean Time položil základy pro dnešní koordinovaný světový čas – UTC. Rádio a později televize ženou trend přesného počítání minut a standardního času stále kupředu.

Ještě dnes začínají zprávy většinou s oznámením času. Události dne, dnes s Petrou Gerster. Dobrý večer, vítejte u dnešních událostí v 19 hodin. Stále menší časové úseky hrají roli v ekonomice, vědě nebo vrcholovém sportu. U obchodování s akciemi mohou rozhodovat zlomky vteřin. Ve vědě existují atomové hodiny, které pracují s odchylkou 1 vteřiny na 1 milion let.

Kromě toho bylo objeveno mnoho supertěžkých prvků, které existují zlomek vteřiny, než se rozloží. Naše chápání času se taktéž změnilo. Einsteinova teorie relativity zjednodušeně vysvětluje, že čas sám o sobě je relativní a závisí na rychlosti objektu. Čas na jiných planetách v jiném vesmíru ubíhá tak ve vztahu k Zemi rychleji nebo pomaleji. Záleží, jakou rychlostí se planety pohybují.

Neexistuje tedy absolutní čas. Pokud se chcete dozvědět více o teorii relativity, doporučuji video pro začátečníky s Haraldem Leschem, které najdete pod (i) vpravo nahoře ve videu. Ukázaný čas nad či pod tímto videem je tedy symbolem pro vědecký pokrok, který se táhne přes velký počet kultur a je zároveň produktem hospodářské proměny. Čas, který dnes vnímáme, je diktátem tohoto hospodářství, kterému naše vnitřní hodiny nebo přirozený chod událostí už dávno nestačí...

Tak na to, že moderní člověk už dnes ví, kolik je hodin.

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Super, Takže video o metodách měření času a troška historie + astrofyziky.
Ale ta otázka PROČ měříme čas nikde zodpovězená. :) Čekal jsem trochu filofického žvatlání, tak mě to trochu zklamalo.

21

Odpovědět

Vyborne Robo! 👍

02

Odpovědět

video super ale ten nemeckej dabing :(

80

Odpovědět

Mňa fascinuje, prečo sa nemci pýtajú .... ako neskoro je?....nie, že kolko je hodin, ale ako neskoro je...

10

Odpovědět

Tak sa nemce nepýtaj "Wie spät ist es?" a radšej sa spýtaj "Wieviel uhr ist es?"
Pokud umí dotazovaný němec rusky můžeš zkusit "Сколько часов?" nebo anglicky "What time is it?" :-)

20

Odpovědět

Super překlad, díky! Jen jedna opravdu, ale opravdu hnusná grammar nazi poznámka - vteřina je úhlová jednotka, sekunda je jednotka času.

90

Odpovědět

Děkuji moc za postřeh.

10

Odpovědět

proc merime cas ? abysme vedeli kolik je hodin!

120

Odpovědět

Nooo... to video není přesné a opomíjí jeden naprosto zásadní faktor. Není náhodou, že rozvoj přesného měření času koreluje s počátkem plaveb přes atlantik, jelikož při námořní navigaci je přesný čas naprosto zásadní. Do té doby si námořníci jakž takž vystačili s navigací podle pobřeží, ale při plavbě kdy byly měsíc na lodi a kolem dokola jen voda to už tak úplně nešlo. To byl důvod, proč se začali zpřesňovat chronometry a vlády přímořských států vyhlašovaly soutěže a stědře odměňovali každé zpřesnění určování času. A jelikož je nám asi známo kdo byl námořní velmocí v 18. a 19. století, tak z toho i plyne to, že se určoval čas podle Londýnského času. To jen pro upřesnění, samozřejmě tím nechci nijak negativně hodnotit překlad videa, za ten samozřejmě děkuji.

90

Odpovědět

Moc děkuji za příspěvek.
Jestli to píšu správně, tak chronometry jsou mechanické hodiny. O těch ve videích samozřejmě zmínka je, i když ne o tak sofistikovaném a pro námořní přepravu důležitém nástroji, jakým chronometr byl. Souhlasím, že mu mohl být dán ve videu prostor. Chronometr byl oficiálně přijat až v roce 1784.
Kdo viděl film Master & Commander (sice podle románu, ale na reálném základě), který se odehrává v dubnu roku 1805. Na začátku filmu a před prvním útokem Acheronu jde vidět používání přesýpacích hodin na lodi. Dle mého chybí v tomto videu zmínka o přesýpacích hodinách mnohem více. Ještě jednou však děkuji za postřeh.

10

Odpovědět

super video, opet novy prekladatel, takze je konecne co pozerat a nie tie pseudovtipne sracky od romana3562, btw nespomenul tusim presypacie hodiny, vedla vodnych ,olejovych a pod

311

Odpovědět

Děkuji za připomínku a souhlasím. Přesýpacím hodinám měl být dán v tomto videu prostor.
Apropo, například Ozzy Man je skvělý a řekl bych skvěle přeložený!

50

Odpovědět

+Robono, nemozme mat vsetci rovnaky vkus

01

Odpovědět

Díky za zajímavé video. Ať se Ti na VČ daří.

110

Odpovědět

Moc děkuji, snad se budou líbit i další videa!

40

Odpovědět

Super, aspoň trochu pocvičím němčinu :-)

90

Odpovědět

taky si říkám, tolik let jsem ji studoval a v Německu mluvím anglicky, protože německy bych to nezvládl.

21

Odpovědět

+HMTDDěkuji. Němčina se bohužel moc nenosí a většinou lidem přijde moc tvrdá.

20