Sametová revoluce 1989

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:139
Počet zobrazení:9 491
17. listopad 1989 je neodmyslitelně spjatý s revolucí za svobodu, která je dnes všem známá jako sametová. A to právě díky mírumilovnému pochodu, který však dokázal vyvinout na tehdejší komunistickou stranu tak velký tlak, že nakonec předala svou vládu demokratickému hnutí. Sametová revoluce se stala předobrazem pokojného pochodu, který dokazuje, že se velké změny obejdou i bez násilí.

Přepis titulků

17. listopadu 1989. Stovky zraněných, jeden dost možná mrtvý. Komunistický režim v Československu se chýlil ke konci. SAMETOVÁ REVOLUCE Střetnutí mezi totalitním režimem Československa a protestující veřejností. Vždy jsme obdivovali Ameriku. A svoboda, kterou tam měli, byla snem většiny mladých lidí. Bylo to naše přání, náš sen, dosáhnout něčeho takového.

Střet vnějších geopolitických faktorů a rychlý sled událostí vyústily v sametovou revoluci a Komunistická strana Československa nedokázala reagovat na rostoucí nesouhlas, což nakonec vedlo ke konci komunismu v Československu. Po druhé světové válce přijely ruské tanky do Československa a byly vítány s jásotem a vděčností za osvobození země od nacistů. Komunistická strana tohoto nadšení využila a v prvních volbách získala 38 % hlasů a vytvořila koaliční vládu s dalšími levicovými stranami.

V únoru 1948 však komunistická strana zinscenovala státní převrat a následovalo 40 let totalitní vlády. Československo, spolu s ostatními sovětskými satelitními zeměmi, bylo izolováno od Západu. Na kontinent sestoupila železná opona. Varšava, Berlín, Praha a Sofie. Všechna tato slavná města a populace kolem nich leží v tom, čemu musím říkat sovětská sféra.

V roce 1968 se nová generace představitelů československé komunistické strany, v čele s liberálem Alexanderem Dubčekem, dostala k moci a bojovala za hospodářskou liberalizaci a zmírnění cenzury. Událost známá jako Pražské jaro. Svoboda projevu a tisku byla tu a poprvé byl v médiích povolen politický komentář. I přes Dubčekův socialismus s lidskou tváří, oblíbený u veřejnosti, nekompromisní komunisté Československa i Sovětského svazu odolávali změnám.

Aby nikdo nepovstal, vedl SSSR několik jednání potvrzujících věrnost Československa Varšavské smlouvě. Když reformy pokračovaly, rozhodl se Sovětský svaz pro vojenskou alternativu. V polovině srpna 1968 zahájili SSSR a další členové Varšavské smlouvy největší vojenskou operaci v Evropě od konce druhé světové války. Dvě stě tisíc vojáků a pět tisíc tanků napadlo Československo bez odporu české armády. Běžní občané se ale invazi bránili, přepisovali názvy ulic a dělali všechno možné, aby okupanty zastavili.

Dubček a další komunističtí reformátoři byli nahrazeni nekompromisními komunisty a pokračovala éra všudypřítomné státní moci. V průběhu 70. a 80. let disidenti vyzývali vládu nezávislým myšlením a přijetím západních vlivů, jako je hudba a oblečení, včetně demokratických ideálů. Charta 77 byla první organizovaná opozice Československa proti komunistické straně a v roce 1977 vydala manifest spolu s podpisy. Západní noviny se stávaly opozicí vlády, protože nechránila lidská práva.

Dokument byl zakázán a signatáři byli pronásledováni. O deset let později, v polovině 80. let, Michail Gorbačov, vůdce Sovětského svazu, schválil reformy perestrojka a glasnost, které sloužily k překonání hospodářské stagnace a zajištění větší svobody. Tyto reformy nakonec přispěly ke konečnému rozpadu Sovětského svazu a ke konci studené války. Když se SSSR zabýval těmito reformami a železná opona padla v Polsku, Maďarsku a východním Německu, napětí v Československu se zvýšilo, jak se duch revoluce setkal s neochvějnou komunistickou vládou.

Ale 17. listopadu 1989 se všechny okolnosti sešly a cesta ke změně byla hotová. Studenti pražských univerzit uspořádali demonstraci na památku studenta, který byl zabit v protinacistickém protestu před padesáti lety. Demonstrace byla povolena úřady, antinacismus byl v souladu s komunistickým výkladem historie.

Večer 17. listopadu demonstrovaly tisíce studentů jako jedna skupina, ale jak přicházelo čím dál tím více lidí, tak se demonstrace přeměnila na nespokojenost se současnou politikou a rostoucí počet lidí začal nést protivládní nápisy a začali křičet fráze proti vůdci komunistické strany. Mírumilovně chodili se svíčkami a zpívali písně o svobodě a vykřikovali hesla. Ale brzy se demonstranti setkali s policií, která vytvořila blokádu z obou stran a bránila jim pokračovat nebo odejít.

Prostor mezi námi se zmenšoval a zmenšoval. Osobně jsem měla pocit, že nemůžu dýchat. Co mám dělat? Nemůžeme odejít, nemůžeme utéct. Nebylo úniku. Najednou začala policie všechny mlátit. Všichni křičeli, brečeli. Když jsme se snažili utéct, viděli jsme na zemi ležet nějaké lidi.

A taky tam bylo hodně krve. Bylo to strašné. Demonstrujícím studentům a občanům Prahy se tato událost zdála monumentální kvůli nebývalé policejní brutalitě. Avšak kvůli státem kontrolovaným mediím byli lidé ve většině země zprvu skeptičtí nebo vůbec netušili, co se stalo. Další den organizují studentské odbory stávku všech pražských univerzit a poté se k nim připojila všechna divadla v Praze, aby lidem řekla, co se stalo. V žádném divadle se nehrálo, místo toho se diváci účastnili diskuzí, sdíleli své zkušenosti a nabádali ostatní k protestům.

Václav Havel, herec a disident, který byl propuštěn z vězení několik týdnů předtím, využil hněvu, který lidé cítili kvůli policejní brutalitě a mnoha letům režimu, a nasměroval ho na něco produktivního. Spojil Chartu 77 a další protivládní skupiny a vytvořilo se Občanské fórum, které se skládalo z herců, studentů, disidentů a obyčejných lidí.

Občanské fórum se stalo programem opozice vůči komunistické straně a nakonec úspěšně vyjednalo nenásilné předání moci. Havel popularizoval jedno rčení o délce revolucí v Evropě. "V Polsku to trvalo deset let, v Maďarsku deset měsíců, ve Východním Německu deset týdnů. V Československu to možná bude deset dnů." I když úplná revoluce v Československu trvala déle než deset dní, nadšení zůstalo. V průběhu týdnů po demonstraci 17.

11. zahraniční zpravodaje vysílaly sametovou revoluci celému světu. Aby však česká společnost věděla, co se děje, vytvořili studenti letáky a plakáty. Termín "sametová revoluce" zřejmě vymysleli západní novináři, aby symbolizovali pokojně vyjednanou změnu režimu. V Praze denně probíhaly protesty a komunističtí vůdci, setkávající se s odporem lidí, se zoufale snažili zachovat zdání pořádku.

My nejsme děti! Demisi! Československá komunistická strana viděla rozpad komunistických režimů v Evropě a bez podpory Sovětského svazu nevěděla, jak reagovat na shromáždění veřejnosti. Lidé se scházeli, mluvili o řešeních a především neztratili naději. Na jednom shromáždění Marta Kubišová, která v roce 1968 napsala píseň proti invazi tanků, zazpívala stejnou ikonickou píseň o svobodě.

Ta se stala pro revoluci neodmyslitelnou a bude zpívána ještě mockrát poté. 24. listopadu odstoupili nejvyšší představitelé komunistické strany. Bez podpory Sovětského svazu a s dalšími komunistickými zeměmi vyhlašujícími demokracii zažila československá komunistická strana vnitřní chaos. Spolu s neschopností vytvořit soudržnou stranu a s celonárodními protesty musela komunistická strana rezignovat.

Podmínky navržené Občanským fórem byly vládou postupně přijaty. Političtí vězni byli propuštěni, vláda byla obnovena a svobodné volby naplánovány na následující červen. Všichni lidé tancovali, vykřikovali, plakali, že se to opravdu stalo a my uspěli. Komunisté uznali prohru. V prosinci zvolil parlament jednomyslně Václava Havla, vůdce Občanského fóra a patrně celé sametové revoluce, za prezidenta. Když se komunistický režim setkal s převažujícím veřejným protestem a nejistým geopolitickým klimatem, nebyl schopen se přizpůsobit a nezbývalo mu než pokojně předat moc demokratickým protestním hnutím.

Sametová revoluce v Československu se skrz nenásilné akce a masové protesty stala vzorem pro ostatní země, které usilovaly o vlastní revoluce. Stala se precedentem a ukázala pravou moc lidu a čeho mohou dosáhnout bez násilí. Současné i budoucí revoluce mají potenciál se inspirovat sametovou revolucí, vytvořit poklidné předání moci a dát naději budoucímu světu.

Překlad: Karolína I. www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Doporučuji shlédnout dokument ČT "Konspirace 89". https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/12631745496-konspirace-89/21956226814
Spousta věcí potom dává smysl. Revoluce byla rozhodně úžasná věc a klobouk dolů před všemi hrdiny, kteří se postavili režimu!!! Nepotrestat ty zrůdy (třeba i později), zachovat komunistickou stranu aj., to si ale fakt z lidí dělají p***l.

31

Odpovědět

...a proč komanči složili funkce a zabalení v "sametu" odešli? Protože viděli, že lidé to myslí vážně a nechtěli viset na lampách nebo v lepším případě přijít o majetek.

11

Odpovědět

Hezké shrnující video. Pokud jste na ČT1 viděli anketu mezi současnými žáky středních škol, kteří nejen že nevěděli kdy byla revoluce, ale ani jak se jmenovala strana která tady vládla 40 let, vidíte že by v podstatě stačilo jim pustit tohle video (a ještě by si u toho procvičili angličtinu).

82

Odpovědět

Tak ono ani 80 procent dospělých neví, co za svátek je 17. listopadu a rádi omílají pouze Sametovou revoluci. ;)
Takže upřímně nevím, co je horší. Protože mnohem více mladých ví o 80 let starém mezinárodním svátku, než těch starších, co se zasekli v roce 89 a ani po třiceti letech se jim nezchladila žluč.

103

Odpovědět

Komunisti v té době drželi veškerou moc, mohli nechat ty demonstrace rozjezdit tanky. Respektive špičky silových složek, KSČ vedli formálně geronti mimo realitu. Lidé z celého světa nám mírovou transformaci a následný rozpad Československa závidí, ale nebylo to zadarmo. Prominenti režimu získali beztrestnost a luxusní důchody, měli kapitál a kontakty. Díky tomu dokázali přeměnit svojí politickou moc v ekonomickou. Kvůli tomu nedošlo k pořádnému vypořádání se s minulostí a důsledky vidíme dodnes.

333

Odpovědět

Máš pravdu proto jsme v některých věcech pořád 100 let za opicema ! Třeba legalizace Marihuany už jsme si tu mohly pakovat kapsy jak Nizozemci a teď už i USA, Švýcarsko, Itálie a v podstatě každá vyspělá země, místo toho se tu pořád vyhlašuje nesmyslná válka rostlince ! :) Dál je neuvěřitelně zatuchlí školství, ozbrojené složky a úřady a celkově soudy !! Jeden příklad strýc byl od 68 disident a to se měl před 68 jak prase v žitě byl to armádní pilot v hodnosti majora ! Sepsal že nesouhlasí s okupací přes noc makal ve sklárně a byl zbaven všech hodností a dokonce mu vzali i titul :D Proč to píšu ! Protože měl před asi 10 lety soudní stání kvůli pozemku a hádejte kdo to soudil !! Správně ten samej z**d co ho zbavil titulu a hodnosti tenkrát mladičkej komoušskej soudce co si na 68 postavil kariéru, teď za prachy o jakejch se nám ani nezdá soudí v demokratickém systému a zachvilku si pude do důchodu kterej bude královskej ! :D Proto nejsem za Samet rád měli sme ty m***y pověsit za koule na rezavej ostnatej drát a pak by jsme se měli opravdu líp ! :) Zatímco Strejdovi vrátili titul ale to už byl v důchodu takže mu byl k hovnu a bere důchod jako kdyby měl sotva základku ! To samý jeho kolegové kteří podepsaly souhlas s okupací !!! v podstatě vlastizrádci !!! 3/4 bere rentu a ta je 1/4 prasat tam do teď hnije v hodnostech plukovník a výš !!!! Náčelník policie v našem městě byl údajně velkej soudruh a v 89 byl dokonce u pohotovostního pluku VB ! :) Dneska krajskej ředitel nebo tak něco (nebudu jmenovat protože to nemám ověřený ale slyšel jsem to už od tří lidí že si ho moc dobře pamatujou jak si to tu štrádoval jako řadovej VB vysmátej jak lečo a chytal protistátní živly) ! :D Takže ty lidi mají bohužel dodnes i politickou moc ! Ovládají soudy, policii, úřady a co politici Babiš STB a ta jeho ministryně spravedlnosti taky vypadá jak kdyby v 80 posílala lidi na pankrác za dlouhý vlásky a vůbec bych se tomu nedivil :D PS: Měl sem za sousedku bývalou komunistickou prokurátorku z 50 let a ještě než chcípla tak si vozila p***l v novym BMW a ato ta m***a prokazatelně poslala minimálně tři lidi na špagát kvůli ideologii a nechali jsme jí dožít v klidu a bohatství nebejt sametu tak by se tu hezky houpala !!

121

Odpovědět

+Abradolf LinclerDocela dobrý, akorát s tím Babišem a Benešovou si úplně vedle.

04

Odpovědět

+Radko KubičkoWikipedie Marie Benešová - V roce 1966 maturovala na SVVŠ a v roce 1971 absolvovala studium práv na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od ukončení studia až do roku 1991 pracovala na okresní prokuratuře v Kladně, nejprve jako právní čekatelka, později jako prokurátorka v oblasti obecné kriminality, zejména násilné trestné činnosti, později jako prokurátorka-specialistka v oblasti dopravy. V té době dle vlastního (neověřeného) životopisu dvakrát odmítla vstoupit do KSČ.[1]

Takže dělala na prokuratuře v době normalizace a tvrdí že nebyla u KSČ :D :D A kdo tomu věří ten Ať tam běží :) Takže zasraná normalizační prokurátorka kryje p***l jako ministrině spravedlnosti agentovi STB no to nám ta sametová revoluce fakt pomohla !! :D :D

41

Odpovědět

+Abradolf LinclerPíšeš blbosti, ta doba korumpovala každého kdo v této zemi žil a přímo úměrně uplatnění, toto můžeš napsat o každém kdo něčeho za komančů dosáhl.
Jestli je ten její životopis pravda, musí jít ověřit, tak zasluhuje spíše obdiv.

01

Odpovědět

+Radko KubičkoPrave ze overit nejde :) A kazdeho nezkorumpovala napriklad muj strejda byl Major a Inzenyr a ke vsemu jeden udajne jeden z nejlepsich pilotu a byl v KSC a docela s presvedceni, ale v 68 vystrizlivel odsoudil invazi, vyhodili ho za to s armady, zbavili titulu a jeste ho prestehovali do totalni p****e kde delal na peci ve sklarne a to se odehralo behem par dni ! Ten prokurator co nicil vlastencum zivoty byl donedavna soudce, misto toho aby chcip jak pes tak ho nechali soudit jeste 20 let po revoluci !!! Takze ona byla v KSC protoze bez toho by jste se nikdy nestal ani blbym porucikrm dokonce ani k VB by vas nevzali natoz k prokurature 🤣 to nejen ze ste musel bejt clen KSC ale jeste z "dobry rodiny" A to ze si slepej a nevidis ze si tu bejvali komanci rozebrali republiku a ted to tu ridi STBak kterej prisel k majetku dost pochybne ! A p***l mu kryje normalizacni prokurator ! Kteryho mu doporucil prezident kterej taky koketoval s KSC tak si debil a kvuli lidem jako ty moje deti bud tady budou zebrat a nebo utecou na zapad a zmeni si meno hambou aby nikdo nepoznal ze sou ze zeme kde lidi svou idiocii znicili jednu z nejlepsich ekonomik ! Ps: Babis neni jedinej treba Paroubek za totace delal spravce luxusniho hotelu v Praze a udajne hodne ziskal vydiranim protoze moc dobre vedel kdo se mu s kym na pokoji s tyka a o cem se bavi 😏 takze krivackej komous

51

Odpovědět

Díky za pěkné video. Jen menší poznámka k překladu: 7:58 říká "... and most of all, didn't lose hope", tj. "... a hlavně/především neztratili naději", ne, že většina neztratila naději. ;)

51

Odpovědět

Děkuju. Opraveno. :)

70

Odpovědět

Tak demokracii už máme ted jen sehnat nějaké dobré demokraty :) (T.G.M.)

btw.: dají se nekde sehnat ty The New York Times? docela by me zajimalo co tam píšou.

171

Odpovědět

oprava 2:30
200 000 nie 2000

00

Odpovědět

Díky, opraveno.

30