Přidat do sledovaných sérií 13
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:68
Počet zobrazení:7 318

Osmanská říše byla jednním z nejdéle trvajících impérií v historii. Podívejme se, jak se dostala k moci a jakou nepravděpodobnou alinci uzavřela. 

Přepis titulků

Na svém vrcholu se Osmanská říše rozprostírala přes tři kontinenty a pokrývala, co dnes známe jako Turecko, Egypt, Řecko, Bulharsko, Rumunsko, Makedonii, Maďarsko, Izrael, Palestinu, Jordánsko, Libanon, Sýrii a několik dalších oblastí na Arabském poloostrově a v severní Africe. Byla to jedna z největších a nejdéle trvajících říší v historii, od roku 1299 až po rok 1922. Dnes máme převážně v Turecku jen málo pozůstatků této kdysi mocné říše. Jak se ale Osmanská říše dostala k moci? Původně byla východní oblast Středozemního moře, kde říše vzkvétala, pod kontrolou Římské říše.

Přesněji Východořímské říše, která je také nazývána Byzantskou říší. Poté, co Západní říše padla v 5. století měla křesťanská Byzantská říše problémy čelit rychle se rozšiřujícímu islámu. Toto následovalo po zlaté éře islámu, která trvala od 8. do 13. století. Kolem 14. století kmenový vůdce Osman Gazi Bozok, neboli Osman I., převzal kontrolu nad relativně malou oblastí u Černého moře. Přestože byla oblast malá, byla kolébkou islámu a islámští bojovníci se toho snažili využít pro oslabení Byzantské říše.

A i když Osman za svého života neviděl výsledky svého snažení, jeho armáda pokračovala v rozpínání a pod dalšími vůdci říše nadále rostla, až nakonec došlo k jednomu z nejdůležitějších vojenských tažení historie – pádu Konstantinopole. V roce 1453 byla Byzantská říše na kolenou a jen stěží zvládala chránit území mimo hlavní město. Osmanská říše se mezitím rozšířila ve středomořské oblasti. Podle některých odhadů se na 10 000 byzantských obránců Konstantinopole sneslo mezi 100 000 až 150 000 osmanských dobyvatelů.

Obránců by bylo více nebýt černého moru, který se přes město přehnal a zdecimoval byzantskou armádu. Po méně něž dvouměsíčním obléhání byla obrana přemožena a Byzantská říše se spolu s Římskou říší konečně navždy zhroutila. Z Konstantinopole se rychle stalo nové hlavní město Osmanské říše a bylo přejmenováno na Istanbul, znamenající "plné islámu". Jedním z největších důvodů, proč říše pokračovala v růstu, byl právě obrovský vliv náboženství.

Mimo sjednocení pod konceptem dobývání ve jménu islámu, neboli džihádu, byl osmanský sultán považován za ochránce Islámu i říše samotné. S tak silnou náboženskou podporou a obrovskou armádou zformovanou z otroků se říši mohl málokdo rovnat. Osmané byli také dobří ve formování nezvyklých aliancí nehledě na náboženství nebo ideologii. Jedno takové spojenectví bylo uzavřeno například s Francií, protože obě země oponovaly rakouskému rodu Habsburků a aliance se prokázala užitečnou pro obě strany při dobývání Nice, Korsiky a Maďarska.

Toto bylo nazýváno první neideologickou aliancí svého druhu mezi křesťanskou a nekřesťanskou říší. V 16. století žilo v říši více než 15 milionů lidí na více než 2 milionech čtverečných milí pod vládou Sulejmana I., což byl nejdéle vládnoucí sultán Osmanské říše. Říše zahrnovala Středozemní moře, stejně jako jihovýchodní Evropu, západní Asii, Kavkaz a severní Afriku, čímž posloužila ke splynutí západních a východních kultur a sloužila jako prostředník mezi oběma stranami světa.

Skrze silné vojenské odhodlání, staletí trvající vládu jedné rodiny a vysoce centralizovanému systému vlády byla Osmanská říše schopná rozrůst se z pár čtverečných mil do jedné z největších a nejvlivnějších říší historie. Ale její převaha netrvala věčně a nedlouho po svém vrcholu začal pomalý a stálý pokles, který vyústil v nepokoje, pro které je dnes Střední východ známý. Zanedlouho vám přineseme video o pádu Osmanské říše.

Jestli jste fanouškem inovativního přístupu, podívejte se na náš Seeker VR. Naleznete tam všechna naše 360° videa. Zajímalo vás někdy, jaké je to slyšet barvy a vidět zvuk? V této speciální epizodě vám ukážeme, jaké je to mít synestezii. Bylo to na jednom hudební kurzu, no konci kterého profesor řekl, že někteří lidé mohou vidět zvuk v podobě barev. Já řekla: "Nečekaně." a všichni ve třídě se na mě podívali. Udělali jsme několik testů, kde hráli na piano a já jim říkala barvy not, a v tu chvíli jsem věděla, že mám synestezii.

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Bude přeložené i to video, co je zmiňované na konci - o lidech, co vidí barvu hudby?

20

Odpovědět

Dneska už Vídeň nemusejí pracně dobývat, Stačí se tam nastěhovat a zažádat si o sociální dávky. Všechna ta staletí odporu proti islámu, byla nanic.
Myslím, že Bragadino by se dost divil, za co se vlastně nechal umučit.

93

Odpovědět

S osmany se proti rakušanům tuším spolčili i čeští stavové. Díky bohu, že byli na Bíle hoře rozdrceni dříve, než jejich spojenci stihli přitáhnout.

17

Odpovědět

Čeští stavové se spolčili s Angličany a Nizozemci.
Rakušané (Dolní a Horní Rakousy) byli na straně...Čechů (dokonce se přidalo i Sedmihradsko), habsburgský trůn měl v rukou panovník z vedlejší linie ze Štýrska (Dolní a Horní Rakousy porazil ještě v roce 1620; "rakušáci" ho drželi v Hofburgu, ze kterého utekl) a dále táhl na Prahu

31

Odpovědět

+orcinusorca2016No já jsem v pořadu historie.cs slyšel, že stavové byli tak velmi zoufalí a v diplomacii neúspěšní, že se zkusili spojit s každým hráčem v Evropě a mezi jinýma i právě s Osmany. Nicméně ti než stihli porazit Poláky, tak stavové už byli poraženi a vpadnutí habsburgům do zad ztratilo význam.
Pokud si dobře pamatuju, tak jel do Istanbulu vyjednávat i samotný vojevůdce Thurn.

03

Odpovědět

+PatejlJenže Thurn navštívil Egypt, Palestinu, Sýrii a Istanbul jako rakouský diplomat "ve službách císaře" Rudolfa II., přesněji v letech 1585-86; Thurn válčil na straně Dánů, Benátských a Švédů a proti Habsburgům, dříve proti Osmanům. Takže by bylo i pozoruhodné, že by hledal pomoc právě u Osmanů.

(tady je zdroj: http://www.rozhlas.cz/brno/upozornujeme/_zprava/306487)

11

Odpovědět

+PatejlJinak tím hlavním velvyslancem pro tureckou NÁVŠTĚVU byl Václav Budovec z Budova, průvodce turecké delegace po Praze. (Už v dubnu 1620 sultán Osman II. (1618–1622) přjal v audienci osobního posla Fridricha Falckého a na oplátku vyslal do Čech poselstvo, které bylo v Praze veřejně přivítáno v červnu.)

Jinak vyhánění čerta (Ferdinanda II. ) ďáblem (sultánem) bylo spíše prací Gábora Bethlena s osobními a stavovskými ambicemi uherských magnátů.

21

Odpovědět

Škoda, že nezmínil také "Benátské", kteří s Osmany také uzavřeli neideologické přátelství proti Janovu a právě Byzanci.

12

Odpovědět

“A nation that cannot control its borders is not a nation.”
(R.Reagan)

No ako pekne to ide:) Osranská ríša je späť a europania ani nepípli ... predkovia by boli hrdý (/sark)

718

Odpovědět

Česky prosím ! toto jsou videa česky ty "vydláku" !

520

Odpovědět

+Mrtvý slovák dobrý slovákzvykaj si m***a :) Česko ovládajú slováci... vyfajči mi moj sedlácky k***t a olíž bryndzu :) hehe

522

Odpovědět

+ehmČesko ovládají vydláci ne slováci ale to je skoro to samé.

72

Odpovědět

+Mrtvý slovák dobrý slovákPřijde mi, že úroveň webovek jde poslední dobou do háje právě kvůli lidem, kteří se v komentářích vyjadřují vulgárně, nespisovně (vidláku se nepíše vydláku když už), urážlivě apod. Pod každým videem se dá najít něco sprostýho, divnýho, nedávajícího smysl. To takhle, vy dotyční, mluvíte i na veřejnosti? Psaní komentářů na internetu je snad taky svým způsobem veřejná záležitost, tak se trochu snažte komunikovat inteligentně. (viz uživatel "ehm" komentář nad - katastrofa)

203

Odpovědět

+daweJde o to že lidé chtějí být toxic a tak si dají random přezdívku a nadávají na slováky, židy, trumpa či uprchlíky nebo jen mezi sebou tomu sa hovory flame war. Pokud vám něco takového vadí tak do konverzace nejlíp ani nezasahujte a nechte jí volný průběh. A všímejte si jen těch vhodných komentářů nebo nejlíp se dívat jen ta video a žít si ve své sluníčkové zemi bez trolů a rasistů ty bitch ! Jestli máte zájem si stěžovat na internetové troly prosím navštivte tento odkaz http://www.bandatrotlu.com/parparmenu/negativnikritika.jpg

Děkuji za pozornost, Petr
PS.: Každý správný chlap ví že Vydle je vyjmenované slovo po v slova (vyz., vydle, Václav, úd)

27

Odpovědět

+Denní dávka autismuTo rozhodně není flame war ani práce trolů, připomíná to maximálně výkřiky linoucí se z oken pomocné školy či ústavu pro mentálně zaostalé.

100

Odpovědět

+Patejlale to je přesně definice flame war trochu pro zaostalejšie Flameová válka

05

Odpovědět

+Denní dávka autismuAle tady se nejedná o "hádku", je to jen bezdůvodné vulgární napadání ostatních. K vidění je spousta vášnivých diskuzí, kteří se však účastníci drží v mezích slušnosti a jejich cílem je přesvědčit ostatní o správnosti svého názoru, nikoliv je pouze urazit.

Ale uznávám, že definici toho pojmu může každý uznávat jinou.

12

Odpovědět

Upozornění na chybu. cca 0:32 - Východní oblast Středozemního moře nebyla pod kontrolou Svaté říše římské. "Pouze" (v kontextu videa) Římské říše (tedy Byzance). Svatá říše římská existovala 962 - 1806 ve střední Evropě a severní Itálii. ;-)

52

Odpovědět

Oh chuchuchu beru zpět! Moje chybka!

03

Odpovědět

mas pravdu, ma tam byt rimska rise, cili byzac, ne svata rise rimska

50

Odpovědět

+bake20Nejlepší překlad by byl Východořímská říše.

20