Smrt ve vězení

Thumbnail play icon
59 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:119
Počet zobrazení:4 904

Dnešní video je o vážně nemocných amerických vězních a jejich (takřka vždy marném) úsilí o propuštění na svobodu. pozn. Zákon "Třikrát a dost" (neboli v angličtině "Three-strikes law") umožňuje soudci udělit souzenému výrazně vyšší trest, pokud byl předtím již alespoň dvakrát trestán.

Přepis titulků

Jmenuju se Sean Reece, je mi pětatřicet. Do vězení mě poslali za pokus o vraždu. Když jsem sem přišel a dostal tuhle práci, začal jsem lidem pomáhat s mytím nebo s výměnou plen. Říkal jsem si – Sakra, tyhle lidi jsou vážně nemocný. Prostě mi to úplně otevřelo oči. 3300 amerických vězňů ročně zabijí nemoci a stáří.

Moje máma šla do vězení, můj táta taky. Můžu říct, že jsem byl dřív vážně naštvanej. Vůbec mi nezáleželo na ostatních lidech. Byl tu chlápek, jménem Nick, často jsem za ním chodil a mluvil s ním. To bylo předtím, než musel do nemocnice. Když se vrátil, bylo to hrozný. Tím myslím, co s ním udělaly rakovina a chemoterapie.

Sotva natáhnul ruku, natož pak aby mluvil. Pár dní nato umřel. V tu chvíli jsem myslel, že takhle už dál nemůžu. Tyhle věci jsem vídat nechtěl. Měli jsme tu pacienta, rakovina v konečném stádiu. Navíc to byl pravicový extremista. Všude po těle měl vytetované svastiky a podobně.

Doopravdy se spřátelil se Seanem, který je černoch a muslim. Sean se o něj dobře staral, až mu nakonec věřil tak, že ho chtěl stále u sebe. Všechny tyhle věci, jako rasismus, tu vážně ztrácejí svůj význam. Když umřel, Seana to hrozně vzalo. Hospice se v tomto smyslu stávají místy uzdravení lidských duší, rodin, i celé společnosti.

Nejsou to jen místa smrti. V USA si odpykává trest 26 200 vězňů starších 65 let. Byl jsem odsouzen na 54 let ve vězení. Podle kalifornského zákona "Třikrát a dost". Diagnostikovali mi nevyléčitelný případ rakoviny plic. Zažádal jsem o podmínečné propuštění.

Řekli mi, že... že stále představuji hrozbu pro společnost. Kalifornští lékaři, mezi lety 1991 a 2010, doporučili propuštění 1157 vážně nemocných vězňů. Propuštěno jich bylo pouze 30 % Byla tu už spousta mužů, co... co už měla propuštění na dosah ale ani tak se ven nedostali.

Většina z nich už vůbec není schopna spáchat na svobodě další zločin, kvůli jejich zdravotnímu stavu. Nikdo z těch tam nahoře se sem nepřišel podívat. Maximálně si přečetli podklady, mohli se sem aspoň přijít podívat a promluvit si. Mám tři vnoučata, která jsem nikdy neviděl. Mám syna, kterého jsem nikdy neviděl.

Chtěl bych mít šanci je aspoň jednou vidět, dřív než umřu. Propuštění permanentně zdravotně postižených vězňů by mohlo snížit náklady na údržbu věznic až o 200 milionů dolarů za rok. Víte, když někdo umře, tak ho prostě nacpou do pytle a odvezou. Tak si říkám, že tu musí být něco lepšího.

Tahle práce, když jí to dovolíte, když se před ní neuzavřete, vám pomůže vyrovnat se se spoustou vašich problémů, které můžete mít. Bůh mě sem poslal z určitého důvodu a já se na něj budu snažit přijít. Vacavillský hospic byl, v době svého otevření, v roce 1987, jeden z prvních v zemi.

Dnes je v USA další 73 podobných zařízení. Proč bychom měli oplácet zlé dobrým? Tihle lidé udělali hrozné věci, neměli bychom jim to vrátit? Ne. Tohle jsou zlomené lidské bytosti, které potřebují uzdravit. To je prostě správná věc, kterou bychom měli udělat. A o to se tady snažíme, s vírou, že uzdravíme i společnost.

Pro více informací navštivte BayCitizen.org. překlad: forvi www.videacesky.cz

Komentáře (50)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

účelově natočenej snímek sluníčkářů...... "mám vnoučata, co jsem nikdy neviděl.... syna, co jsem nikdy neviděl"..... nasrat... na to měl myslet předtim

03

Odpovědět

at je nechaj pochipat zmrdy ! nic jinyho si nezaslouzi .. spravnej vrah by mel chcipnout hned po cinu nebo rozsudku smrti !

36

Odpovědět

Dovolím si tu citaci z wiki slovníčku:
"soucit s " sdílení něčích pocitů smutku, bolesti, sklíčenosti v obtížné situaci apod.

Pro mě je soucit ctnost. Dětem ve školce jej připodobňujeme ke kamenům, které je třeba leštit aby zářily.
Klidně mě obviňte ze "sluníčkovatosti", ale já jsem tak spokojený. Raději budu hledat soucit, než polykat a zvracet nemilosrdné důvody k nenávisti.

62

Odpovědět

Nechápu kde stát ušetří,když je pustí.
1)starají se o ně ve vězení a stát to stojí peníze
2)když je pustí stejně se o ně bude muset živit stát,protože jsou tak nemocní že nemůžou dělat a příbuzní si je určitě k sobě nevezmou

42

Odpovědět

No máš pravdu, ale v USA nie je sociálny systém ako tu. Takže ak pustia ťažko chorého väzňa a nikto by sa ho neujal, tak by zomrel do pár dní sám doma.. teda ak nemá úspory alebo tak. Prečo to tak nerobia neviem, asi sú moralisti alebo čo.

Koho by zaujímalo ako to u nich v nemocniciach funguje, brat tam bol, spadol a šiel do nemocnice s podozrením na zlomeninu.
Prišiel do nemocnice, vyplnil dotazník, sadol do čakárne, prišiel po neho stážista s vozíkom. On povedal že ďakuje, ale že s nohami nič nemá, no ten stážista sa len pousmial, že to je predpis a je to kvôli tomu, aby ich nezažaloval, keby sa mu napríklad šmykne a niečo sa mu stane. Tak sadol na vozík, stážista ho doviezol do obrovskej "vyšetrovacej miestnosti" kde si sadol na lôžko, dal mu plášť nech sa prezlečie a má na sebe len plášť, tak si zastrel, prezliekol sa, veci si zamkol do skrinky. Prišiel k nemu hlavný doktor, ktorý mu doniesol kartu a povedal, že o nedlho príde iný doktor. Prišiel traumatológ, pozrel mu ruku, napísal mu do karty, že odporúča RTG ruky a odišiel. Prišiel ešte nejaký doktor, ktorý mu skontroloval ruku od zápalu, pulz a zmeral teplotu, napísal do karty. Potom prišli stážista a hlavný doktor, ktorý mu doniesol účet na 9 dolárov (vraj keby nemá poistenie, platí raz toľko, ako všetci domáci). Zároveň mu dal papier, kde mal zaškrtnúť, či súhlasí/nesúhlasí s rontgenom ruky, tak zaškrtol že súhlasí a podpísal sa. Stážista ho odviezol na rontgen, zrentgenovali mu ruku, znovu ho previezol do tej miestnosti na jeho lôžko. Tam prišiel ten hlavný doktor, skonštatoval že to nemá zlomené, ale že to odporúča obviazať, ale že lacnejšie bude mať keď si obväz kúpi sám, obviaže a ruku prevesí cez krk. Tak povedal že si to urobí sám. Doktor mu dal podpísať ďalší papier, spolu s účtom 15 dolárov za RTG, podpísal, prezliekol sa, prišiel stážista a odviezol ho na vozíku pred dvere nemocnice, poprial pekný zvyšok dovolenky a nech si dáva pozor.
Sám si to pochvaľuje (možno preto že nebýva nejak extra chorý). Síce si za všetko platil (a keby nemá poistenie, tak raz toľko) ale že za 40 minút bol vybavený, nikde nemusel dlho čakať, doktori chodili za ním. Bol tam pred 5 rokmi a keď si to vypočítaval, že tu za 4 mesiace dá za zdravotné odvody toľko, čo tam za jednu návštevu, tak ho to štve, pretože tu bol odvtedy len 5x u zubára na prehliadke. Ale že žiť by tam nechcel.. v uliciach je to tak, že na každom rohu okrem 50 iných ľudí aj bezdomovec alebo nejaký asociál.

51

Odpovědět

Nedávno jsem viděl rozhovor s americkým psychologem Philipem Zimbardem v Hyde Park kde vysvětloval vliv skupiny na rozhodování jednotlivců v extrémních situacích šlo tam o Stanfordský vězeňský experiment. A jasně dokázal, že člověk se vžije do nějaké role a podle toho jedná. Čili pokud by se kdokoliv z nás narodil v prostředí kde tito trestanci tak by z vysokou pravděpodobností skončil podobně jako oni. A proto si myslím, že jako lidé si zaslouží maximální pochopení a pokud už prokazatelně nejsou nebezpeční tak i propuštění.

142

Odpovědět

Vůbec nevím, co má většinová společnost z toho, že drží v base člověka, kterej si skoro ani nemůže dojít na hajzl. I kdyby předtím zabil 10 lidí, klidně bych ho pustil kdyby měl kam jít...

14

Odpovědět

Proč chtějí na smrt nemocní staříci opustit vězení, ve kterém dostanou lékařskou péči?
To si myslí, že je na svobodě čeká také podobná lékařská péče?
Ne, nečeká.
V USA není lékařská péče socializovaná, a tedy je čeká jen pobyt na ulici.

132

Odpovědět


Odpovědět

+Alberto123Tedy někdo chce ušetřit na péči o nemocné vězně, a proto točí takto srdcebolná videa. Chápu to správně?

40

Odpovědět

+Alberto123Proč ne v USA je vězení velkej byznys. Navíc smrtelně nemocní nemusí být jenom staříci, ale i mladí lidé.

00

Odpovědět

Ono když ti řeknou, že to máš za pár. Že vězeňská nemocnice nemá vybavení a peníze na efektivní léčbu rakoviny a venku jsou ty možnosti celkem podobný, tak začneš přemýšlet možná trošku jinak. To se ale jen domýšlím ze slz v očích toho člověka.

00

Odpovědět

Steven Avery je jedinej vězeň, ke kterému mám soucit.

05

Odpovědět

Doufám, že brzo chcípnou a nebudou zátěží pro společnost.

1518

Odpovědět

Takže někdo chce propustit nenapravitelného recidivilistu, který byl z nějakého, asi naschvál nevyřčeného důvodu uvězněn na pár desetiletí(hádám že to nebylo jen za nějaké to kapsářství) a kterého nechce navštívit ani nejbližší rodina? Co asi tak udělá na svobodě, bez peněz, bez možnosti léčby, naposledy by si užil? A co když je zavřen třeba za pedofilii?

235

Odpovědět

je fuk za co ej zavren, pokud to uz nemuze udelat.
a jak vis ze za nim nechce nejblizsi rodina? Moc koukas na serialy, v USA ma vetsina veznu zakaz stykani se s rodinou, pripadne maj navstevu 1x za rok, kterou stejne malo kdy vyuzijou protoze sou jejich rodiny chudy.

813

Odpovědět

+rodiera ty sa moc usmievas slnieckar

66

Odpovědět

Může taky být zavřen za prodej obyčejný trávy, za co se v určitých dobách v USA dávaly desetiletí. Oliver o tom měl taky hezký video.
Tak v tom nemusíte vidět hned pedofilii. A mimochodem, za pedofilii se nezavírá, je to obyčejná diagnoza jako homosexualita. zavírá se za čin násilného či nenásilného styku s dítětem, to ano, pokud jsi to tak myslel. :)

01

Odpovědět

Soucit z vězni je něco, co napříč celé lidské historie nenajdete. Proč? Protože vězení je rozdělení společnosti na "my" a "oni". Na Grázly a Svaté. My máme pocit, že jsme ti slušní, nikdy jsme ve vězení nebyli a vězení vidíme jako místo kam se dostává jen čisté zlo. A zlo musí být potrestáno, ne? Proto tohle s mnohými nic neudělá, a proto když se třeba prokázala šikana od dozorců v nápravném zařízení pro mladistvé, nejčastější komentář byl "já bych jim ještě přidal".

Představme si, že třikrát ukradneme alkohol pro matku alkoholičku, která je svině ale milujeme jí...a dostaneme 53 let. Zřejmě to nebyl ten případ, nevím jaký to byl případ ale podobná situace může nastat. A není pak 53 let moc? Vězení má být o nápravě, a 53 let za zlodějnu, to není náprava to je...jen jiný trest smrti z nepopsatelné vyšším utrpením.

2731

Odpovědět

najivní sluníčkoví idioti jako ty, jsou přesně to, co bude jednou zhouba tohoto světa... 53 let nikdo za ukradnutí alkoholu nedostane... když ale nebezpečná fetka s nožem krade a napadá prodavače, zasluhuje tvrdý trest a pomatuj, že vězení zde není jen pro nápravu kriminálníků, ale taky pro ochranu slušné společnosti před nebezpečnými individui... já s kriminálníky žádný soucit nemám...

3926

Odpovědět

+Rookie"najivní slučníkoví idioti"
"Nebezpečná fetka"
"Slušná společnost"
"Nebezpečná individua"


Z vás ta arogance přímo kape :-)

3630

Odpovědět

+Rookiez tebe zas tráva a kecy z FF UK

610

Odpovědět

Cathane, skoš z mostu ty špíno sluníčkovská.

914

Odpovědět

Cathan: A co treba tu flasku koupit ? Pokud si 2x byl trestanej a stejne si se nepoucil tak na co dalsi pokus ? Chapu, ze nekdo udela chybu, ale 3x ?? Kolikrat by podle tebe mohl ten alkohol ukradnou? 10x, 20x ?? Rookie te vystihnul presne.

167

Odpovědět

+ewrEWR, kámo, ty už to neber. Problém zločinu a "trestu" je očividně na Tebe příliš komplexní, než abys byl schopen vůbec pochopit, oč ve vězení jde. Chápu, že Tě přitahují velice snadná řešení typu třikrát a provaz, ale je nutno pochopit, že i tohle řešení nadělá více škody než užitku.

Rookie, naivní měsíčkový idiote, někdy bych rád viděl něco jako slušnou společnost. Pravděpodobně si ani neuvědomuješ, jak málo dělí slušného člověka od vězení. V USA si vysloužit takhle přehnaný trest není vůbec problém... Já soucit s kriminálníky nějaký soucit mám...

129

Odpovědět

tak hlupy koment som uz davno nevidel

24

Odpovědět

To, že má syna nasvědčuje, že udělal třikrát něco už v dospělosti. A 53 let asi opravdu nebude za kradení alkoholu, ale něco dost hnusného, to je totiž i na Ameriku docela hodně. Všichni vězni s takovými by měli pracovat v dolech! A to, že ho rodina nenavštívila asi nasvědčuje tomu, že s ním dávno jeho žena skoncovala. To jen on se upíná k minulosti, protože to je to jediné, co si pamatuje "zvenku".

42

Odpovědět

+Ivo Svobodas takovými tresty*

00

Odpovědět

Nesmyslne hrajici na city - to me ma dojimat ze nepusti nejakyho nemocnyho vezne? To me se spis dotknul opak - http://images-cdn.9gag.com/photo/anB60mq_700b.jpg

373

Odpovědět

Jsem rád, že vás nedostupnost zdravotní péče pro některé lidi tak zasáhla.

03

Odpovědět

Věci které potkaly ty trestance potkávají i normální lidi. Sousedy, známé, kolegy i naprosté cizince. Spousta z těchto lidí nikdy nedostane tzv. "druhou šanci" které se tak zhusta trestanci dovolávají ve snaze vzbudit soucit a pochopení. Valná většina těchto trestanců, je tam, jak bylo zmíněno, na základě zákona třikrát a dost - nebo-li již svou "druhou šanci" dostali. Mnohdy opakovaně; byť třeba za bagatelní přestupky. Chápu mnohdy neřešitelnou sociální situaci těchto lidí ale nevidím nejmenší důvod se nad ní dojímat a nebo respektovat potřebu poskytovat jim nějaké výhody či úlevy. Ve svém okolí mám spoustu lidí, kteří vedou obdobný zápas jako ti dobře živení a zjevně vcelku opečovávaní trestanci, leč za mnohem horších podmínek. Mnohem horších a přesto pouhý zlomek z nich, sáhl někdy k řešení své situace mimo zákonné hranice - a ani jeden opakovaně.

184

Odpovědět

Tak je to správné, ještě aby násilné recidivisty pouštěli na svobodu. Soucit s nimi nemám, jen s jejich oběťmi, kterým oni žádnou druhou šanci taky neumožnili.

477

Odpovědět

Spousta z nich tam je za mnohem méně závažné činy než vraždy... A nejde o druhou šanci, ale o pár posledních chvil třeba s rodinou, protože vězení není od nějaké trapné pomsty, ale od spravedlnosti a jak vidíme u Seana, tak třeba i té nápravy...

1331

Odpovědět

+Corwin8Ona i spousta banálnějších zločinů než je vražda mající pro oběti doživotní následky. Zničit život lze i podvody, krádežemi či obyčejným vandalismem. To není žádná omluva. Rodina je může navštívit ve vězení, kde nehrozí, že by ohrozili někoho jiného.
A lidi co se opravdu dopustili jen nezávažných zločinů, dostanou sledovací nákotník,podmínku či pár let ve věznici s mírnou ostrahou, či jak se tomu říká. Doživotí nedostávají žádné jehňátka.

301

Odpovědět

+Corwin8Corwin8: ty seš slušnej levičák :D

77

Odpovědět

+Corwin8rodier: Dalsi slunickovej exot, vezeni jako prevychova funguje u hrstky veznu, vetsina tam akorat ziska kontakty, know how.... Skoda jen, ze po treti nejdou hned na provaz

45

Odpovědět

+Corwin8nevimjmeno2: levičákem bych no nenazýval, on je spíš pravdoláskař.

20

Odpovědět

+Corwin8pls BugHero vrat se

51

Odpovědět

Patejl - to c o pises je kravina. Jsi dalsi naivni dite. Zjisti si jak je to v USA s navstevou vezeni.
Vezeni neni od pomsty. Neni od toho nekomu nicit zivot, ale toho cloveka prevychovat. Ja bych rekl ze v tedlech pripadech se tak stalo.
Proto ostatne dava zakon moznost se po pul trestu odvolat. Aby se zjistilo, zda se uz dotycnej zmenil nebo ne.

42

Odpovědět

+rodierRadši jsi nás rovnou o těch návštěvách mohl poučit.
Jinak věznice v USA mi jako převychovávající moc nepřijdou. Vězni tam akorát poznají další zločince, třeba mezi ně zapadnou a sociální podpora po propuštění asi nic moc. Norsko je na tom údajně lépe, s jejich věznicemi - hotely

52

Odpovědět

+rodierV Americe si na převýchovu moc nehrají. Proto mají tresty smrti a jako jediná země na světě i děti (± 3000) odsouzené na doživotí bez možnosti předčasného propuštění.

50

Odpovědět

+rodierOna si na převýchovu nehraje ani moc Evropa. Vězení má mít především odstrašující účinek, uděláš něco trestného, skončíš ve vězení a právě tahle hrozba tě bude odrazovat. Pokud vezmete chlapa od rodiny, který pracuje někde v kanclu, žije relativně spořádaně a strčíte ho do vězení, radost mít opravdu nebude. Pak vezmete feťáka, co pobodal babku kvůli penězům a šoupnete ho taky tam. Pravidelná strava, teplo, relativní pohodlí, nemusí pracovat, drogy tam sežene taky... Jo, určitě ho to odradí od dalšího takového činu... (když si tak čtu komentáře, raději zdůrazním, že poslední věta je ironická)

60

Odpovědět

+rodierRecidiva v ČR je okolo 60% v USA okolo 90% a například recidiva v Norsku dosahuje jen 20 %.

40

Odpovědět

+rodierAlberto123: musíš také hledět na to, k čemu se recidiva vlastně vztahuje

od socialistického pojetí práva: Nejčastěji se recidiva vyskytovala u trestného činu zanedbání povinné výživy (72 %), příživnictví – vyhýbání se zákonem stanovené povinnosti pracovat (69 %), krádeže, zpronevěry a podvodu (57 %), znásilnění (48 %), loupeže (47,5 %), výtržnictví (35 %), rozkrádání majetku v socialistickém
vlastnictví (33 %), úmyslného ublížení na zdraví a rvačky (30 %).

po "porevoluční pojetí" práva (i tady vypsáno sestupně): krádeže, zanedbání povinné výživy, krádeže vloupáním, maření výk.úř.rozh., ohrož.pod vlivem návyk.l., opilství, podvody, doprav.nehody siln., úmysl.ubl.na zdraví, loupeže, výtržnictví

00

Odpovědět

+rodierLogan:
Odstrašující účinek trestu je mizerný. Zcela obecně. Zločinec totiž většinou nepřemýšlí nad komplexním dopadem svého činu, případně nevěří ve své dopadení. Ani trest smrti (který byl v jistých obdobích za ledasjaké prkotiny) lidi neodrazoval.

52

Odpovědět

+rodierOdstrašující účinek opravdu moc nefunguje… ve středověku to byl až humus, co všechno s člověkem dělali, a přesto bylo zločinců plno.

Teď taky, vezměte si, jak v Thajsku vypadají věznice, a přesto se tam s pašeráky dveře netrhnou.

20


Odpovědět

+rodierkomunard: účelem vězení není vězně převychovat, ale spíše oddělit od většinové společnosti.

Lynx: středověké vězeňství v Evropě počítalo s tím, že "Bůh" si je už nějak přebere; také nejhorším trestem nebylo oběšení za vraždu, ale upálení na hranici "za šíření bludů". A ten, kdo ve středověké Evropě neměl hrob, ten byl brán jako nehodný spasení.

01