Přidat do sledovaných sérií 26
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:66
Počet zobrazení:4 797

Hyperloop by mohl představovat revoluci, ale jelikož je to zcela nový způsob dopravy, vládne kolem něj spousta mýtů a nejasností. Jak hyperloop funguje a jaké rychlosti je možné dosáhnout? Co se stane, když dojde k poškození tubusu? Bude jízda pohodlná? Co má systém společného s konceptem Elona Muska z roku 2013? Na tyto a další otázky vám odpoví Josh Giegel, spoluzakladatel a technický ředitel společnosti Virgin Hyperloop One.

Poznámka: Od vydání videa dokončila plnohodnotnou zkušební trať také konkurenční společnost HyperloopTT.

Přepis titulků

10 NEJČASTĚJŠÍCH OTÁZEK O HYPERLOOPU Jak funguje hyperloop? Základem je tubus, uvnitř kterého je prostředí s nízkým tlakem srovnatelné s tlakem ve výšce 60 km nad zemí. A uvnitř se můžete pohybovat rychlostí až 1126 km/h pomocí magnetické levitace, ale ne nějaké zastaralé levitace, nýbrž naší levitací, kterou jsme v posledních dvou letech vyvinuli. Ta umožňuje hladkou jízdu i na hrubém povrchu na velmi dlouhé vzdálenosti, a to s nízkou spotřebou energie.

Pak máme lineární elektrický motor, který zajišťuje pohyb po trati. Díky tomu je možné cestovat rychlostí letadla s pohodlím jako ve vlaku. Je to vůbec možné? To zajímá investory, zákazníky, regulační orgány... Naše firma chce ukázat, že to je nejen možné, ale rovnou revoluční.

Celá naše firma se točí kolem DevLoopu, který ukázal, jak fungují všechny ty prvky dohromady. Od levitace přes pohon až po vakuový systém a řízení. Všechno funguje dohromady, přičemž jsme loni v létě otestovali rychlosti dosahující 400 km/h. Jízda hyperloopem bude představovat ten nejpohodlnější a nejpříjemnější zážitek Na začátku to bude srovnatelné se startem letadla, kolem 0,2 g, a po dosažení maximální rychlosti nebude docházet k turbulencím, takže vaše káva nebo sklenička martini můžou klidně stát na vašem stolku.

Tímhle budete jezdit každý den, není to jednorázová atrakce. Je to vhodné pro děti i babičky a nebude se vám dělat špatně. Kolik lidí se vejde do kabiny? Přibližně 20 až 25. Proč zrovna tenhle počet?

Umožňuje nám to dopravit vás do cíle bez zastávek, nemusíte čekat na ostatní pasažéry a můžete vyjet, kdy chcete, a dostat se do cíle, jak se vám to hodí. Lidi hodně zajímá, co se stane, když dojde k protržení tubusu. Náš systém je navržen tak, aby tu možnost bral v potaz. Při menším narušení začne na kabiny působit trochu vyšší odpor, takže zpomalí a budou spotřebovávat více energie.

Při větším narušení by kabiny bezpečně zastavily a pasažéři můžou být evakuováni. Je tohle ten samý systém, který navrhl Elon Musk? Není. Jedním z rozdílů mezi jeho návrhem a naším řešením je levitace. Jeho koncept využíval pneumatická ložiska. My jsme je otestovali, ale mají velmi vysokou spotřebu, a navíc je pak kabina jen pár milimetrů nad povrchem což není vhodné pro něco, co bude dlouhé mnoho kilometrů.

Takže jsme provedli změnu na základě testování a vyvinuli jsme si vlastní systém magnetické levitace. Je to něco jiného, než co mají v Německu a Japonsku, tohle je náš vynález, který je levnější a umožňuje dosažení vyšších rychlostí. Navíc má opravdu výrazně nižší spotřebu energie. Můžeme využít tunely.

Výhodou našeho systému je, že dvousměrný tunel pro hyperloop je menší než jednosměrný železniční tunel. Takže když budeme potřebovat tunel, jeho stavba bude levnější, rychlejší a efektivnější než u běžných způsobů dopravy. Většina námi zvažovaných tras je z 30 % umístěna v tunelech. Existují nějaké jiné zkušební dráhy v plné velikosti?

Ne, jsme zatím jediná společnost, která postavila funkční testovací trať v plné velikosti a ukázala souhru všech jednotlivých prvků při více než 400 testech. Před 4 lety tohle lidé považovali za nemožné, ale my teď máme rozpracované 4 různé studie proveditelnosti v Coloradu, Missouri, Texasu a na Středozápadě. Na Středním východě máme několik projektů, další pak v indickém státě Maháráštra, který by propojil Bombaj a Puné.

Chceme ho začít stavět v roce 2019. Nejčastější otázku už není "Je to vůbec možné?", ale "Kdy se v tom můžu projet?" Odhadujeme to na polovinu 20. let, takže už za pár let, nikoli desetiletí. Překlad: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pokud je to opravdu tak super, skočí po tom v první řadě největší logistické korporace jako Maersk a státy s vysokou lokální hustotou populace jako Čína. Pro ČR, kde je co dva kilometry vesnice s 200 obyvateli, je to stejný nesmysl jako rychlovlaky.

40

Odpovědět

Ale stále budú múdrlanti z poza klávesnice tvrdiť svoje, to je na tom najsmutnejšie.

07

Odpovědět

Rád bych sem vložil přímý link, ale nějaký chytrý parser mi hu ničí.
YT, user Thunderf00t, vyhledat Hyperloop u něj.
Pár hodin zábavy.

34

Odpovědět

Jo jo, už jsem ho do komentářů pod tyhle fantasmagorie házel tucetkrát... Vždyť i prvák na strojárně musí vidět, že je to blbost.

14

Odpovědět

Pobavil mě jeho popisek u jednoho jeho videa:
"Whenever I do a video on the hyperloop, I get the wailing of a thousand nerds who just dont want to accept that the whole idea is bullshit."

Pro mě je Thunderf00t jen další zaslepený a namyšlený youtuber, který si myslí, že rozumí všemu. Překvapuje mě, že mu to lidi žerou. Ve firmě Hyperloop je hromada specialistů, kteří dost dobře rozumí svému oboru a věnují se tomu fulltime. Oproti tomu Thunderf00t čerpá jen z pár veřejně dostupných informací a k tomu pochybuju o jeho znalostech fyziky.

"Thunderf00t's objections are mostly based on misunderstandings of fluid dynamics and the hyperloop design."
https://news.ycombinator.com/item?id=12292909

"I really don't think he did his research on this."
https://www.reddit.com/r/Futurology/comments/4udgd2

41

Odpovědět

+jjkPokud dobře vím, tak TF je výzkumník. Pokud to řeknu laicky, tak se prostě pohybuje ve vědě.
Koukám, že i tady je plno lidí, co nedokážou akceptovat, že to moc fungovat nebude. Ale jen do toho. Downvote me. :-D
Že TF působí namyšleně, to chápu. Tohle a jeho věčné zaokrouhlování a občasné používání pseudojednotek jako feet mi taky vadí.
Jenže ten problém dokáže vysvětlit dostatečně jednoduše. Stejně tak jako ho dát do kontextu. Je to (HL) nápad, co tu už byl, dávno. A od té doby to nikdo nepostavil. Teď o to jsou snahy, ale nemyslím si, že někam povedou.
HL se snaží vytvořit v podstatě vakuum. To je velmi, velmi těžké a drahé. A snaží se to udělat ve velkém měřítku. To je ještě horší. Navíc v Kalifornii, kde jsou zemětřesení. Další problém. Pak taky, ty vlaky budou muset v tom vakuu operovat. Je to neskutečně nepraktické.

02

Odpovědět

+OsmiumNejnebezpečnější (a zároveň nejpřesvědčivější) lidé jsou ti, kteří dokáží vytvářet nepravdivé argumenty s takovou mírou odbornosti, že je už běžný smrtelník není schopný kriticky posoudit ani vyvrátit, protože jim prostě nerozumí. To je obecný fakt.

Druhým problémem jsou lidé na opačné straně, kteří ty argumenty přijímají. Žijí totiž v mylné představě, že předložené argumenty kriticky soudí, než je přijmou, přičemž ve skutečnosti jim naprosto nerozumí a jen slepě přikyvují "hm ano, tohle mi dává smysl". Lidi mají zvláštní schopnost tvářit se, že rozumějí věcem, kterým ve skutečnosti nerozumějí. Vem si jako příklad videa o události 9/11 plná "odborníků" na mechaniku pevných materiálů. Každý druhý paranoidní důchodce ta videa tehdy šířil jako nekompromisní studnici čisté pravdy, bez toho, aniž by čemukoliv z toho ve skutečnosti rozuměl.

Proč do tebe cpu tyhle obecné psychologické řeči? Protože jsem jeho video viděl a přesně takhle jsem se cítil. Měl jsem hodiny fyziky na výšce, ale přesto nerozumím dynamice tekutin natolik, abych byl schopný posoudit, jestli má pravdu nebo ne. Přistihl jsem se, že jsem celou dobu jen seděl a souhlasně přikyvoval, že jeho sled argumentů je smysluplně poskládaný. Ať už jsou pravdivé nebo ne.

Já nemám nejmenší tušení, jestli má thunderf00t pravdu nebo ne. Ani se neopovažuju pokoušet diskutovat o tom, co může fungovat a co ne. Vycházím jen z toho, že má dle wikipedie doktorát z chemie, což ho nijak nekvalifikuje rozumět něčemu tak pokročilému jako je fyzika okolo Hyperloopu, navíc pokud čerpá jen z těch pár veřejně dostupných útržků informací. Navíc, jaká spousta technologií byla považována za nemožné ještě před sto lety...

Nakonec ale nejspíš nezbyde než si těch několik let počkat a uvidíme, kdo měl pravdu.

100

Odpovědět

+jjkV zásadě souhlasím, ale... Asi to budu muset rozvést.
Thunderfoot je arogantní a v mnoha případech mu to prochází, protože je v právu, ale pak, když se mi u pár videí stalo, že jsem to věděl, pravděpodobně lépe než on, začalo mi to drnkat na nervy.
Nicméně kolem Hyperloopu vytáhl několik opravdu zásadních otázek.
Těmi nejdůležitějšími je údržba a bezpečnost.
Údržba podtlaku není nemožná, ale bude těžká. Roztahování kovů, kterým se to Thunderfoot snažil debunkovat, se dá zrovna řešit velice snadno. Buď použijeme kovy z minimální roztažností, nebo se vytvoří jakýsi gumový prstýnek, který se bude vkládat mezi jednotlivé úseky, popřípadě obojí. Ale to nic nemění na tom, že v pravidelných vzdálenostech bude muset stát dost solidní čerpadlo, které bude poběží nonstop. A to mluvíme o běžném provozu. Porovnejme to s kolejemi, které jsou proti tomu po položení za normálních podmínek prakticky nezničitelné a bezúdržbové.
Druhým problémem je bezpečnost. Konkrétně otázka evakuace a ohrožení okolí.
Otázka evakuace bude nekonečný a takřka neřešitelný problém. Až se něco stane, bude potřeba evakuovat strojvůdce a zejména pak cestující. Jenže konstrukce vozidla na něco takového není připravená a i kdyby, cestující stále budou v odtlakovaném tunelu. Vyžadovalo by to mnoho bezpečnostních opatření, časté výstupy, přetlakové bariéry, ochranné odtlakování, zastavení provozu, z čehož vznikne panika a celý problém bude se bude řetězit.
Druhý problém je bezpečnost okolí. Představme si trochu prudší zatáčku, kde bude jedna strana tunelu namáhanější, nehledě na to, jak se v tom místě vozidlo zpomalí. Nakonec se může stát, že to praskne a proletí tím jeden vagónek rychlostí čtyř až osmi set kilometrů za hodinu do okolní krajiny, nebo ještě hůře, do města. Podle intenzity dopravy jich může vyletět i víc, než se celý systém zastaví. A samozřejmě, Tornádo, zemětřesení, povodně, ale i mizerná bouřka mohou statiku takové stavby zásadně a nebezpečně ovlivnit.
Proč si ale myslím, že tato novátorská myšlenka nikdy nebude uvedena pořádně v praxi: protože přímým konkurentem je už zavedená železnice. Tohle bylo dokázáno soupeřením Aerotrainu (400km/h) se Shinkansenem, respektive spíše s TGV. Modernizace kolejí je levnější, než kompletně nový systém. Neříkám, že se to nemůže nějak uchytit v USA, kde osobní doprava po železnici prakticky neexistuje, ale jinde si to prostě neškrtne.

Mimochodem, když jsi naboural téma 11. září, máš pravdu v tom, že zpochybňovat statiku a způsob zborcení budov je z úhlu normální osoby blbost, ale ty konspirace se vyrojily kvůli mnoha ostatním nesrovnalostem, které tam lze sledovat. Politické a ekonomické zájmy, podezřelé burzovní machinace, arogantní jistota v obviňování, praktičnost škod a utajení důkazů i po uzavření vyšetřování, to byly důvody, proč se tolik konspirací vyrojilo. Nechci hned tvrdit, že to bylo jinak, ale některé věci prostě zvedají podezření. Bohužel, dnes nejde tento případ objektivně prozkoumat, aniž by člověk zabředl do jednoho z těch dvou táborů. Já jen říkám, proč se ona konspirace vyrojila.

30