Thumbnail play icon

Způsobí Hyperloop revoluci v dopravě?Svět Elona Muska

Přidat do sledovaných sérií 19
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:114
Počet zobrazení:6 308

Hyperloop je systém vysokorychlostní přepravy, kde cestující sedí v přepravní kapsli, která se žene tubusem rychlostí nadzvukového letounu. Elon Musk tento koncept před pár lety popularizoval, a i když podle některých půjde o revoluci v dopravě, jiní považují nápad za nedomyšlený a nerealistický.

Video z kanálu The B1M se věnuje všem aspektům Hyperloopu od historie tohoto nápadu přes současný vývoj technologií a plánované projekty až po výhody Hyperloopu a jeho možný dopad na lidskou civilizaci. Video se také snaží odpovědět na nejčastější obavy vyplývající z cestování extrémní rychlostí ve vakuovém tubusu.

Seriál Svět Elona Muska vzniká ve spolupráci s webem ElonX.cz, který se věnuje SpaceX a dalším firmám Elona Muska.

Komentáře (42)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tohle by bylo docela slušný místo pro teroristickej útok. Celou trubku těžko uhlídaj, tak menší nálož by mohla vyrobit spoustu mletýho masa :D

23

Odpovědět

Jeden vagon. Nic moc. Ostatní by zastavil řídící systém. Dnešní letadlo nebo vlak nebo metro je mnohem víc mletýho masa.

41

Odpovědět

Teším sa na deň, kedy bude postavený prvý hyperloop, opravená D1 medzi Prahou a Brnom a dostavaná D1 medzi Bratislavou a Košicami..

40

Odpovědět

Ako niekto kto v tejto branži pracuje vám napíšem základné veci ktoré musíte mať pre takéto projekty.
1. Lobing
2. Peniaze
3. Zákony
Ak z toho jedno chýba, tak môžte mať aj miliardy a pekné nápady. Peniaze na účte nezaručia lobby rovnako ako nezaručia zákony, pokiaľ sa chceme baviť globálne. Tento nápad je dobrý tak pre americký sen aj to v oklieštenom merítku. V Európe to pochová konkurencia a prísne európske pravidlá. Ešte by to mohli ponúknuť šejkom do Dubaja. Áziu si netrúfam tipovať.. možno India a Čína..vo zvyšku Ázie by to schátralo hneď po postavení pre nedostatok peňazí. V japonsku by to pochovali zemetrasenia. Rusko na to nemá prachy.

20

Odpovědět

Určitě s většinou souhlasím, ačkoli si myslím, že "Asie schátralo" a "Japonsko zemětřesení" si myslím, že jsou pozitivní věci, které by měli projekt posunout dále, nikoli zruinovat. A myslím si aj, že "v Evropě pochová konkurence" je trošku pesimistická věta. Jelikož tu všechno přebíráme ze západu a rveme se pryč z toho komunismu, tak aj tohoto by se mohli ujmout vlivní lidé, když uvidí, že to jinde funguje. ^^

20

Odpovědět

Pokud chceme uvažovat globálně, tak je stále důležité respektovat už zažité zvyklosti.

Aneb pokud nebude hyperloop "upraven" na mezinárodní přepravní kontejner (kontejnery), pak nemá smysl ho globálně vůbec stavět. Ale stále tu zůstane nedůvěra mezi jednotlivými státy.

Dále je důležité najít nějakou opravdu globální trasu. Ale jakou? Z Varšavy do Šen-Čenu?

Letadlem se kontejner přepraví za 12 hodin (8241 km, počítáno 8 hodin na přepravu; 4 hodiny na naložení a vyložení),
vlakem zhruba 5 dní, přičemž den je spotřebován na to, že se mění "podvozky" na různé rozchody různých tratí (ale pak je otázka, zda "tranzitní státy" - Kazachstán, Rusko, Bělorusko - nestihne stihomam, že Čína, či Polsko tímto projektem budují rychlý tunel pro armádu a její zásobování; takže hyperloop neřeší problém důvěry, ale jen přidává na rychlosti přepravovaného kontejneru, což ale zase může zbrzdit jakýkoli aktivní byrokrat);
lodí/kombinovaně se kontejner přepraví za 30 dní a za nesrovnatelně nižší cenu než tím, co by se ušetřilo na palivu u hyperloopu....

10

Odpovědět

Ano ! logicky to sníží nápor na města když prvních pár desítek portálů bude v těch největších městech ve výsledku se do těch míst budou spíše stěhovat firmy atd... a lidi taktéž... takže ve výsledku možná z LA do SF vám cesta zabere 30 min ale v eMHáDéčku strávíte několik hodin...

31

Odpovědět

Jednou z důležitých funkcí "Los Angeles" je přístav a železnice směřující do Fort Worth v Texasu (a dále do Chicaga); jednou z důležitých funkcí San Francisca je přístav a železnice do Denveru (a dále do Chicaga),

cesta mezi San Franciscem a Los Angeles bude mít stejný problém jako budování Amtraku na východním pobřeží a budování liniových staveb obecně. Buď bude zalidnění tak nízké, že se případný koridor neuživí, nebo bude zalidnění tak vysoké, že cena pozemků prodraží cenu natolik, že se nevyplatí stavět.

20

Odpovědět

Zajímalo by mě jak by si hyperloop stál v porovnání s japonskými shinkanseny. Kdyby se porovnaly náklady na stavbu, technické komplikace, dostupnust ect. Zatím mi přijde že to spíš stojí jen na cool technologii. Otázka je jestli taky potřebujeme takovou rychlost, už tak žijeme v šíleném tempu a nikdo se moc nezabývá otázkou jak na to může reagovat lidský organizmus.

12

Odpovědět

Neustále tam zmiňují nízké náklady na pohon, ale co ty vývěvy? Ty zadarmo taky nepojedou...

60

Odpovědět

To je sice pravda ale ako si si mohol vsimnut budu tam casti kde sa uzavre urcita cast ako nejake komory. Tak nebude treba odsavat celu cast. V podstate podstatna cast sa odtlakuje a vyvevy budu fungovat iba na malych castiach. Co je v porovnani s energiou, ktora sa dodava napriklad lietadlam minimalna. Samozrejme ak zamenis energiu paliva na elektricku energiu.

20

Odpovědět

+DadaDAJasně, komory tam jsou, ale i tak budou muset být dlouhé aby se vyprázdnili dřív než přijede vlak a při rychlosti cca 500-1000km/h to bude muset být sakra fofr, asi to bude řešitelné částečným přepouštěním, ale i tak to zadarmo nebude.

21

Odpovědět

+El DiaboloTa komora na nastup muze mit jen tolik kolik je delka vagonu. A to se ti odtlakuje nasledne jen tim ze ji otevres na zbytek nekolikadesitekkilometrove trasy.
Bezpecnost i uzavery jsou jina vec. Ale to je tubus ktery je odtlakovany neustale

A vyvevy mohou pracovat i zadarmo. Vyvevu na temer vakuum muzes mit i z bezne gravitace pusobici na vodu. Takze jakykoliv jez. Viz vyvevy v laboratorich na skole... jen ve vetsim.
A i tak. Kdyby to delali elektricky tak to odpumpuji jen jednou a pak po revizich a ten kousek vzduchu ve stanici je zanedbatelny pokud udelaji uzavreny kus tubusu primo prilehanici kapsli. Pak neni ani potreba odcerpavat a jede se roky na jedno odcerpani...

00

Odpovědět

Ačkoliv jsem fanda do sci-fi a nových technologií, odhaduju to na slepou uličku. I když chápu potřebu najít nový rychlejší dopravní prostředek, z této technologie mám takový pocit, že první tragická nehoda pošle Hyperloop do archívu, stejně jako byl Concorde. Možná o sto let později...

710

Odpovědět

concorde odešel z více důvodů, smrtelná nehoda, zdraženíá paliva, drahé letenky, náročnost údržby....

61

Odpovědět

+lenaciaPřesně. A teď se přesuň o 20 let do budoucnosti a místo Concorde dosaď Hyperloop. Přesně o tom mluvím. Nehoda Concordu byla ten pověstný hřebík do rakve, který konec uspíšil. I bez ní by projekt nadzvukové dopravy asi skončil, jen o něco později.

31

Odpovědět

+KalipoConcorde byl luxusní letoun pouze pro hrstku nejzámožnějších lidí... Mohl nést jen 144 lidí a samozřejmě se jednalo o sedadla 1. třídy, anvíc o 20% dražší než 1. třída v hlasickém letadle.
Takže když se takové drahé letadlo, s drahými sedadly, ve kterém cestují jen ti nejbohatší rozfláká tak jo... má to docela dopad. A když tím letadle nikdo nechce jezdit ani při slevnění na polovinu původní ceny (což bylo nějakých 220 000 Kč) tak je jasný, že ta letadla dřív nebo později prostě odejdou. Cena údržby byla náročná, navíc všechna letadla musela podstoupit náročné rekonstrukce po oné tragédii... letadel bylo suma sumáru dohromady jenom 20. A rozhodně se nedá říci, že to bylo letadlo pro běžné cestování...
Hyperloop má tedy otázku ceny jízdenky. Aby se někomu vyplatilo využít hyperloop na denní dojíždění do práce z práce, musela by se cena pohybovat kolem běžné částky za dopravu v rámci dojíždění, to je max cca 50 korun za jednu 30 minutovou trasu... Může to ovšem hyperloop nabídnout? Letadla mohou v turistické třídě na dlouhé trasy najednou nést cca 300-400 lidí, kolik lidí se má vejít do jednoho vlaku hyperloopu? Pojme 400 lidí naráz? Po jakých časových intervalech by měl Hyperloop jezdit z bodu A do bodu B? A bude dráha obousměrná, nebo bude pedlovat jeden vlak v jedné rouře sem a tam? Pokud by cena jízdy v hyperloopu odpovídala pouze zvýšené ceně jízdy v MHD, pak případné, i smrtelné, nehody zřejmě hyperloopu nijak neublíží a bude fungovat dál... Pokud ale cena 30 minutové jízdy na těch několikset kilometrů bude stát v přepočtu na české peníze několik set až tisíc korun, pak ano, skončí jako concorde...

21

Odpovědět

+lenaciaRozmazlena lenacia by chtela 30 min v hyperloopu za 50 kacek. XD. To me poser. :)
Si neuvedomujes ze tech 30 minut je 500 600 kilaku? Za to je naprosto bezna cena tisic korun a to vlakem nebo autobusem... Natoz necim 15 krat rychlejsim... I kdyby stala cesta pres republiku 2 tisice za 30 min tak se to uzivi absolutne bez problemu.

01

Odpovědět

+Mikedebilní mike si neuvědomuje, že mluvím O DENNÍM DOJÍŽDĚNÍ!!!!!!!!!!!!! Klikrát ty potřebuješ cestovat přes celou republiku? 1x? 2x do roka? Kolikrát sš ochotný za tru trasu ty 4 tisíce vypláznout?
Tak sito promyslím ju? Ty blbečku! VE VIDEU MLUVÍ O TOM, ŽE MŮŽOU LIDÉ DENNĚ DOJÍŽDĚT ZA PRACÍ... průměrný plat ČR je 25 tisíc... 25 000 : 4000= 6,25, do práce ale člověk, pokud dejme tomu dělá dlouhý/krátký týden musí jezdit 15 dní v měsíci (pokud dělá o týdnu, pak je to těch dní +- 20).... 15 x 4000 = 60 000.... týdenní dojždění pak vychází nad 80 000 s tvojí cenou.
Tedy vize SAMOTNÝCH TVŮRCŮ!!!!! by v tvém pitomém nápadě moc nefungovala... Takže jestli se to uživí neuživí... rozhodně se neuživí s tím mnosžstvím lidí, kteří potřebují jezdit přes celou ČR, protože těch je fakt jenom pár... Už i takhle je plno spojů prodělečných. Hyperloop má šanci na svatbu a její povolení pouze ve chvíli, kdy by skutečně sliboval to, co slibuje, že se stane dojíždění do několikaset kilometrl vzdálených měst kvůli práci reálnou záležitostí... a to může fungovat pouze ve chvíli, kdy tě cesta z Varů do Brna vyjde jako cesta z Varů do Chebu!

01

Odpovědět

O Condorde je tu přímo i přeložené video.
Vzestup a pád Concordu

Podle mě to klasická smrtelná nehoda zastavit nemůže. Lidé v autech umírají bohužel denně a ve velkém počtu a stále je nikdo nezakázal. Jak psala lenacia, tak to skončilo i z jiných důvodů.

60

Odpovědět

I když se ve videu často zmiňují nízké náklady na provozní energii, hlavním autorem optimistické noty je marketing. Skutečnost, nedělám si iluze, může být na míle daleko. Náklady na energii pro pohyb kapsle jsou malý zlomek z celkových výdajů na provoz. Začátky jsou nejtěžší, nejdříve pot a slzy, úspěch přichází až potom, to by byl ideální závěr. Většinou jsem optimista a jsem velmi rád, že má někdo odvahu zkoušet nové věci, ale stejně si myslím, že tohle bude ztrátová věc, ze které nakonec všichni vycouvají. Možná později s novými technologiemi.

51

Odpovědět

Concord neskončil len kvôli nehodám, boli len dve ak sa nemýlim ale kvôli drahej údržbe, letenkám a palivu. Bolo to niečo ako Bugatti, len prestíž pre Air France, tak isto ako TGV ktorým nikto nejazdí lebo je predražený. A to tvoje ... odhaduju vieš čo znamená, ani jeden z nás z tohto webu nemá s takým projektom skúsenosti, vedomosti ho pochopiť a analyzovať do budúcnosti, odhaduješ tak akurát vieš čo ...

02

Odpovědět

+Richmond153Ano, odhaduju..., myslím si..., mám na to názor.... To je myslím v pořádku. Nedovolil bych si napsat, že takto to bude.

10

Odpovědět

+Kalipoa pôvod tvojho odhadu je skepticizmus ?

00

Odpovědět

A proč vlastně potřebujeme "rychlejší" dopravní prostředek, když technologie může jít cestou digitalizace a všeobecného sdílení (prostě už nepotřebujeme fyzickou knihu, ale stačí nám její pdfko a můžeme si ji vytisknout sami); stejně tak nepotřebujeme být fyzicky v určitém muzeu, abychom viděli určité umělecké dílo.

Cestování se tak nestane naší nutností (jako na Titanicu), ale jen dalším požitkem. A pak se nabízí otázka, zda potřebujeme rozmazanou krajinu a nejvyšší cestovní rychlost, nebo zda se cestování ustání na nějaké rychlosti vhodné k pozorování...

37

Odpovědět

Doporučil bych si zde https://youtu.be/Thunderf00t vyhledat Hyperloop. A podívat se na videa.
Je to takové vystřízlivění.

30

Odpovědět

Smazané video, e ješli link někde? R8d bych se podíval.

10

Odpovědět

+HaltaaAaah. Ne, koukám, že VČ mi změnil link.
Měl to být link na kanál, ne na konkrétní video.
OK. Zkusíme to ještě jednou. Algoritmy VČ, zkuste zkurvit tohle:
httpsα:/α/www.youtubeα.comα/usαerα/αThunderf00t/αvideos
Pro ostatní: omlouvám se za potíže. I když…jsem je nezpůsobil. Stačí ten pseudo odkaz nakopírovat do texťáku a najít α a nahradit to ničím.

20

Odpovědět

Odpovědět


Odpovědět

A pak doporučuju přečíst reakci na video přímo od vývojářů Hyperloop One:
https://www.reddit.com/r/IAmA/comments/4wck43/hi_were_mostly_engineers_here_at_hyperloop_one/#t1_d65vo9b

00

Odpovědět

Je až neuveriteľné čo by sme ako civilizácia dokázali, ale žiaľ verím tomu že to padne na financiách / lobingu bežných prepravných spoločností / prachobyčajnej ľudskej chamtivosti.

116

Odpovědět

Je fajn, ze kapsle bude mit nouzovy vychod, ale kam asi tak cestujici odejdou, kdyz je roura nekolik metru nad zemi a nema dvere?? Takze pokud zacne vozitko horet, tak se tam udusi....

29

Odpovědět

jak když tam není skoro žádný vzduch?

81

Odpovědět

+hajhajV kabině je, vyjdou a pak se udusí, ovšem ne kouřem...

40

Odpovědět

Ze stejného důvodu jako nouzové východy letadla... i kdyby to zachránilo pár životů a v 80% nehod by to bylo k prdu, tak se to vyplatí.

40

Odpovědět

Praha - Košice do hodinky... to by bol krásny sen

65

Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK