Vzestup a pád Concordu

Thumbnail play icon
97 %
116. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:160
Počet zobrazení:11 763

Letadlo Concorde bylo zázrakem techniky a prvním používaným nadzvukovým osobním letadlem. Jak je možné, že toto velice prestižní a zajímavé letadlo skončilo v propadlišti dějin? Jak uvidíte, nejde jen o katastrofy, ale i o mnoho jiných faktorů.

Přepis titulků

Měli jsme ho. Od 21. ledna 1976 až do 24. října 2003 jsme měli komerční nadzvukové osobní letadlo zvané Concorde. Dnes trvá cesta z New Yorku do Londýna 7 hodin. Concordu trvala asi 3 hodiny a 30 minut. Rekordní čas byl pod 3 hodiny. Cesta, která by Titanicu trvala 137 hodin, se stana tak krátkou, že jste sotva stačili zhlédnout celý Titanic.

Concorde reprezentoval úroveň, styl a zázrak techniky. Tady přistává normální letadlo a vedle Concorde. Co vás zaujme víc? Ke Concordu jsme vzhlíželi a ukazovali si na něj. Ale v roce 2003 vše ustalo. Měli jsme komerční nadzvukové letadlo, ale nechali jsme ho plavat. Proč? Proč se z Concordu stal muzejní exponát?

Toto je Concord v Smithsonovském institutu. Kurátor, který ho získal, v něm letěl. Viděl jsem barvu nebes ve výšce 18 kilometrů. Byla to ta nejúžasnější fialová. Jak se z průlomového vynálezu stala jen vzpomínka? Odpovědí je to, jak inovace fungují. Je to složité. Velmi se zajímám o NZC a chci vám o tom vyprávět.

NZC znamená nadzvukové cestování. Je to pohyb, při kterém se pohybujete rychleji než zvuk. Bylo to naším snem poté, co Chuck Yeager v roce 1947 prolomil zvukovou bariéru. Technologické závody v 50. a 60. letech se spojily se soupeřivostí studené války a vírou v inženýrství. Američané, Rusové, Britové i Francouzi nasypali do nadzvukového létání stovky milionů dolarů. Představte si místnosti plné inženýrů v košilích s krátkým rukávem a kravatou.

Boeing se sídlem v Seattlu vyhrál americký kontrakt z roku 1967. Odtud získal jeden basketbalový tým svůj název. Tým Supersonic vyhrává hru! Vývoj ustal po škrtech v roce 1971. Ruský výtvor Tupolev TU-144 vzlétl, ale po velmi nepovedených 55 startech byl odstaven. Ale vítěz existuje. Concorde.

Letadlo ve tvary šipky vytvořené Brity a Francouzi, zmenšilo svět a snížilo dobu cestování na polovinu. Už od počátku byl Concorde zázrakem designu. Nebyl vytvořen počítači, ale výpočty a pokusy a omyly. Neustále museli něco vylepšovat, aby byl nadzvukový let možný. Aby byl nadzvukový let pohodlný, letadlo musí být velmi dlouhé a rovné. Povrchový nátěr měl dvakrát vyšší odrazivost než běžná letadla. Měl kompenzovat teplotu vzniklou třením vzduchu.

Protože cestujete dvakrát rychleji než zvuk, tak se i v 18 kilometrech kostra letadla dramaticky zahřívá. Já osobně se dotknul okénka a bylo horké. Palivo se během letu pumpuje, aby se změnilo těžiště při startu, letu i přistávání. Pumpy fungovaly během celého letu, ale vy jste to nepoznali. Ale Concorde se lišil právě svým typickým křídlem. Je to delta křídlo, ale kvůli tvaru je nazváno ogivální delta křídlo.

Delta podle trojúhelníkového tvaru řeckého písmene delta a ogivální podle jeho zakřivení. Delta křídlo pomohlo Concordu vzlétnout, přistát a snižovalo tah během letu. Zbytek letadla to kompenzoval. Jedním kompromisem bylo to, že letadlo muselo přistávat a vzlétat pod velkým úhlem. Protože piloti při přistání z letadla neviděli, inženýři přišli s řešením.

Concorde měl sklápěcí nos. Sklápěcí nos? - Nos se sklopil. - Nos se sklopil. Důvodem bylo to, že kvůli delta křídlu muselo letadlo přistávat pod velkým úhlem. Aby viděli ven, mohli nos letadla sklopit. Létal rychlostí Mach 2, což je víc než 2 000 km/h. Rychleji, než jak se otáčí Země.

To, že letíte rychlostí Mach 2 byste nepoznali, kdybyste neviděli na ukazatel rychlosti. Každý sledoval, jak rychlost narůstá. Při rychlosti Mach 1 všichni začali tleskat. Aby se snížil odpor, létal tak vysoko, že jste mohli pozorovat zakřivení Země. Concorde definoval krásu vysokorychlostního létání. Toto je velmi důležitá část sedmidílného úboru, tyto pratelné šaty nosí v tropickém podnebí.

Oceňovaly ho i celebrity jako Sting. Je úžasné, že mohu letět nadzvukovou rychlostí. Je úžasné, že v New Yorku přistanu dřív, než jsem vzlétl. Byla to stratosferická party. Lidé si stěžují, jak špatná jídla aerolinky mají. V tomto případě to nebyla pravda. Bylo to nejlepší jídlo v mém životě. Pracovali skvěle.

Běžný francouzský oběd trvá 2,5 až 3 hodiny. Než jsme všechno snědli, byli jsme na místě. Co se tedy pokazilo? 25. července 2000 Concorde Air France z letu 4450 při startu prorazil pneumatiku. Zemřelo 113 lidí. Nehoda se stala krátce po startu a způsobil ji problém specifický pro pneumatiky Concordu. Letadla až do listopadu 2001 nelátala.

Ale v té době útoky z 11. září snížily zájem o letecký průmysl. Ačkoliv obě tragédie Concorde ovlivnily, jsou jen dvěma dílky skládačky, která způsobila odstavení letadla. Při startu bylo letadlo velmi hlasité. Ale obří aerodynamický třesk byl ještě hlasitější. V 60. letech letectvo provedlo test s aerodynamickým třeskem nad městem Oklahoma. Obyvatelé nahlásili stovky poničených oken a narušování klidu. To omezilo nadzvukové létání pouze nad moře.

Concorde mezi New Yorkem a L.A. nemohl létat. Toto zastavilo nadzvukové experimenty Boeingu. Už od začátku to snižovalo zájem o nadzvukové létání. Obavy o hlasitost se mísily s obavami o životní prostředí. Způsobí to vážné poškozené ozonové vrstvy. Vysoká výška letu vedla vědce k domněnce, že jeho výfukové plyny budou poškozovat ozonovou vrstvu víc než běžná letadla. Všimli jste si toho, že jste pořád stoupali, stoupali a stoupali.

Letěli jste mnohem výš než v běžném letadle. Časté létání nadzvukových letadel by vrstvu nejspíš poškodilo. Tím se nadzvuková budoucnost opět omezila. Spotřeba paliva omezila lety na transatlantické cesty. Lety přes Tichý oceán nebyly možné. Spotřeba paliva byla tak vysoká, že i drobné změny ceny mohly být tvrdé. S cenou letenek za téměř 12 tisíc dolarů to byl velký risk. Letenky musely být drahé, protože se do letadla vešlo maximálně 120 pasažérů.

Cena nemohla být rozložena mezi více cestujících. Cenu zvýšila potřeba kvalifikovaných členů posádky a údržby. Cestovali s nimi nároční lidé. Air France i British Airways musely mít v New Yorku Concorde navíc, kdyby se ten první porouchal. Letadlo sedělo na zemi a nevydělávalo peníze. Bylo tam jen tak kdyby náhodou. Pasažéři Concordu chtěli letět Concordem, za který zaplatili hodně peněz.

Nic z toho Concorde nezastavilo. Ale uzavřelo ho to do pasti, ze které vedla pouze cesta dolů. Když Air France a British Airways 10. dubna 2003 oznámily, že Concorde přestane létat, nešlo o minulost, ale o budoucnost. Výrobce Airbus rozhodl, že podpora Concordu už je nemožná. Zastarávající Concorde měl stále analogové řízení a letového inženýra. Ani jedno z toho v novějších letadlech už nebylo. Přestavba letadla by byla příliš drahá.

V jistém smyslu ekonomika Concordu byla podobná ekonomice tohoto modelu. Stojí 10 dolarů, protože výrobce rozložil náklady za pracovníky, nástroje a distribuci mezi tisíce malých letadýlek. Airbus dělá se svými letadly to samé. I když je let pro aerolinky výdělečný, nemohou si dovolit letadla z malé série. Všechny faktory, které omezovaly použití Concordu na tak malou oblast, způsobily, že by jeho používání, přestavba nebo oživení bylo neuvěřitelně drahé.

Nejlepší možností bylo letadla odstavit. Myslíme si, že velké vynálezy ukončí katastrofa. Nějaká nehoda. Mohou být ukončeny i bez katastrofy, i přes úžasná křídla nebo sklápěcí nos. Musí přijít s obchodním modelem a způsobem údržby, s politickým odhodláním a snahou expandovat. Ačkoliv stále sním o nových letadlech pro nadzvukovou přepravu, jejich obchodní model zůstává nezodpovězený.

Pokud nevydělávají peníze, nemohou existovat. Některým se to nemusí líbit, ale takhle to je. Slouží k vydělávání peněz. Pokud vytváří produkt, který peníze nevydělává, musí ho přestat vyrábět nebo zkrachovat. Nebo obojí. Doba letu do Londýna se opět zdvojnásobila.

Navíc jsme o něco přišli. Pokrok se zpomalil. Musíme čekat, až se objeví další zázrak techniky. Něco, na co si budeme ukazovat. Concorde jsem si zamiloval. Ale cesta v něm nebyla moc pohodlná. Bob mi řekl, že místa na nohy bylo dost, ale místa nad hlavou moc nebylo a sedadla byla úzká.

Bylo to jako v ekonomické třídě. Můžete to vidět i ve videu se Stingem. Je tam dost zmáčknutý. Především na Stinga. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

CURACI !!!!

416

Odpovědět

To je rozumný názor.

270

Odpovědět

Jen pro upřesnění, nehoda byla způsobena protržením pneumatiky kusem plechu, který při startu odpadl letadlu, které startovalo před Concordem. A kus pneumatiky bohužel velice nešťastně prorazil sání paliva, jestli si to dobře pamatuji a spoustu elektroniky a při zkratu začal hořet a ještě s větší smůlou dopadl do blízkého obydleného komplexu vybudované prakticky hned za letištěm. Existují nahrávky, které prakticky zaznamenávají průběh celé nehody a obletěli celý svět v mžiku. A po této nehodě Concordu výrazně klesl počet zákazníku. Každý se Concordu začal bát a to byla hlavní příčina konce Concordu. Nebo alespoň já jsem o tom přesvědčen, protože v dnešním světě by se jinak našlo spousta majetných lidí, kteří by za letenky dál milerádi platili, jen ta důvěra v ně v mnohých vyprchala.
Víc se můžete podívat tady https://www.youtube.com/watch?v=w2vzR2hnhzA

220

Odpovědět

No jo DC-10 dělala v minulosti vždycky problémy :D

00

Odpovědět

Chybí tam informace, že nehoda nebyla porucha Concordu, ale letadla které odlétalo před ním.

210

Odpovědět

navzdory tomu, že nejvíce kladných hodnocení, co tak pozoruji, mají věci přírodního nebo technického rázu, většina lidí jde studovat humanitní nebo ekonomický obor...je mi to malou záhadou

123

Odpovědět

Doopravdy na základě hodnocení na videacesky, děláš nějakou statistiku kdo co jde a nejde studovat?

203

Odpovědět

+Morceproč ne?
korelace mezi objektem fascinace nebo záliby a studiem je dostatečně důvodná

41

Odpovědět

Byl krásnej. Vždycky jsem snil, že v něm poletím, ale už to asi nikdy nedám :D

130

Odpovědět

co jako pokračování tohoto videa udělat něco o XB-1 od Virginu který by měl být dalším nadzvuokovým dopravním letadlem? :)
https://www.youtube.com/results?search_query=XB-1+boom

40

Odpovědět

No jestli celej ten Concord nebylo něco jako program Apollo na svu dobu pokrokové a do dnešní doby nikdo jinej nedokázal dosáhnout podobných úspěchů. I když spíš si teda myslím že program Apollo je kompletně fake a přistání na měsící natočil Kubrick. Nemůže to bejt stejnej případ? Znáte někoho kdo letěl Concordem? Já ne...

222

Odpovědět

Jasný. :)
Ono překonat zvukovou bariéru není tak těžký, jde o to, že je to nákladný a nebo strašně složitá piplačka se stroji (jak popisovali ve videu), aby se to nějak rozumě vyplatilo používat množstevně.
Zvukovou bariéru překonali už Němci za války (u raket V-2), pilotované až později. Dneska je běžný let i 13 a víc MACH.

Mimochodem, verze že let na Měsíc natočil Kubrick je krásná a častá teorie, jak i podporují narážky na toto téma v Kubrikově filmu Osvícení. Nicméně jsem viděl krásný dokument na toto téma, kde je krásně shrnuto, proč let na Měsíc byl pravý. Vyvracel všechny časté teorie (vlajka pohybující se ve větru - ale slunečním; hvězdy nejsou vidět i bez atmosféry, protože jsou přesvícené okolním zdrojem světla; a další vyvrácené mýty)
Nejdůležitějším aspektem však je, že let na Měsíc byl pro tehdejší technologie mnohem jednodušší, než to natočit ve studiu - vzhledem k tehdejší technice filmového průmyslu. Natočit 30minutový záběr bez střihu na jeden film bylo prakticky nemožné. Zkrátka přenos signálu a raketa na Měsíc nejsou tak náročné, jak se na první pohled zdá. Jen je to velmi drahá záležitost, proto to tak často neopakujeme. Jo a už tehdy byl letu na Měsíc blízko i Rus Koroljov se svým vesmírným programem.

Tak netřeba hledat konspirace, kde nejsou. Lidi jsou vynalézaví a jde jen o to mít dostatek zdrojů a času.

40

Odpovědět

+MikeMimochodem ta reflexní destička co tam tehdy dali nelže a s pomocí laseru si může prakticky každý ověřit, že na Měsíci je z té doby pozůstatek lidské návštěvy.

A ten filmeček je dokonce i tady na VČ. :)
Bylo přistání na Měsíci zfalšované?

21

Odpovědět

prostře drahý, a kvůli ceně paliva neuživitelný, kor s tak luxusní výbavou.
Kdyby tam hodili sedadla alá travel service, a nerozdávali luxusní šampáňo, možná by i dneska létali

08

Odpovědět

Těžko, protože i kdyby to udělali stylem Travel service, Ryanair, Wizzair a pod, tak by tu cenu srazili maximálně k ceně běžné letenky přes Atlantik (12 - 15 000), možná ani to ne, a přiznejme si, kdo by s něma letěl, když za ty peníze má mnohem lepší komfort a nebo není problém koupit letenku v akci za čtvrtinovou cenu. Prostě je to ekonomicky neudržitelný s touto technologií.

21

Odpovědět

+NADrazakSe zbytkem souhlasím, ale "kdo by s něma letěl, když za ty peníze má mnohem lepší komfort" => lidi co spěchaj. :)

30

Odpovědět

Tohle je pro zbohatlíky a ty se ti na economy styl vyprdnou i kdyby byla cena letenky poloviční (6000 dolarů). Pro normální lidi to taky není, protože dnešní pomalé lety jsou víc než 10x levnější než tehdejší ceny concordu a to nikomu za 3 hodiny nestojí i kdyby to bylo jen 2-3 tolik...

30

Odpovědět

Ono nejde jen o rychlost, kterou letí letadlo. Ale také musíš započítat cestu z města na letiště a také z letiště do města. No a když strávíš dvě hodiny čekáním, tak je ti jedno, že v letadlo trávíš jen tři hodiny, místo "standardních" šesti.

04

Odpovědět

Nechápu ten popisek o "propadlišti dějin", vždyť je přece normální, že stejně jako vlaky i letouny jsou po 30 letech provozu nahrazena kvalitnějšími.

313

Odpovědět

Máš sice pravdu, že pokrok jde dál, ale Concord nebyl nahrazen kvalitnějším. Prostě skončil.
Přirovnal bych to příkladu nahradit rychlíky vlaků moderníma eko tramvajema. Tramvaje můžou být kvalitnější, ale asi mi dáš za pravdu, že se to k lepšímu neposunulo a mícháme tu jabka a hrušky ;)

242

Odpovědět

+RG58X32Pokud vezmu příměr ze světa vlaků, tak Concorde byl původní "Slovenskou Strelou" (přesněji Tatrou 68-elektromotor na lihobenzín v době parních lokomotiv s průměrnou rychlostí 92 km/h, ale jen pro 72 osob), až v 21. století a po nákladné rekonstrukci tratí máme Pendolino.

Nyní je výhodnější mít 2x pomalejší letouny, které uveze ale 2x více cestujících.

14

Odpovědět

+orcinusorca2016Výhodnější ano. Ale výhodnější ne vždy znamená kvalitnější. Z pohledu pohodlí cestujících byl Concorde mnohem kvalitnější díky poloviční době letu a kvalitě služeb.

Z pohledu dosahovaných "výkonů" byl také mnohem kvalitnější, byť v 21. století byl již technologicky zastaralý.

30

Odpovědět

+Flagellum DeiSlužby jsou na daleko lepší úrovni, než měl Concord, (porovnávám-li tu nejvyšší třídu) jedinou jeho dnešní výhodou by byla ta rychlost. Ale bohužel jak je ve videu vysvětleno, dnes by prostě nebylo ekonomicky výhodný ho provozovat.

21