Proč vlastně havarovala letadla 737 od Boeingu?Vox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:159
Počet zobrazení:8 098

Po dvou po sobě jdoucích haváriích nesmí letadla Boeing 737 MAX létat. Jak se ukázalo, mohl za to pomocný systém, o kterém piloti nevěděli a který byl za havárie přímo odpovědný. Ale proč ho Boeing vůbec instaloval a jaký měl důvod k tomu, že jeho existenci před piloty zatajil?

Přepis titulků

Tohle je motor letadla. Leží na pláni v Bishoftu v Etiopii. Je to vrak letu 302 etiopských aerolinek, který havaroval 10. března 2019. 175 lidí zemřelo. Bylo to jen pár měsíců poté, co let 610 společnosti Lion Air havaroval v Indonésii a 189 lidí zemřelo. Tyto dva lety obsluhovalo stejné letadlo.

Boeing 737 Max 8. Jeho motor je klíčem k pochopení, proč byl příčinou tolika problémů. Na tom motoru není nic špatného. Výrobci letadel se ho na svá letadla snaží umisťovat. A zde začínají problémy. Dva největší výrobci letadel na světě jsou Airbus a Boeing. Neustále mezi sebou soupeří. Když jeden nabídne lepší letadlo, druhý může přijít o spoustu peněz.

To se přesně mělo stát v roce 2010. Airbus oznámil, že vylepší svůj nejprodávanější model A320, jednouličkové letadlo, které obsluhuje mnoho letů na území USA. Možná jste jím letěli. Pro toto letadlo měl velké vylepšení, osadil ho novým motorem. Byl větší než předchozí motor, přesto spotřeboval o 15 % paliva méně. Ale co je důležité, tato změna letadlo příliš nezměnila. Pilot by ho mohl řídit jen s minimálním dodatečným tréninkem.

Nazvali ho Airbus A320neo a aerolinkám by ušetřil hromadu peněz. Pro Boeing to byl problém. Aby mohl Airbusu konkurovat, potřeboval vylepšit motor u svých jednouličkových letadel 737. Mělo to však háček. Zde je nákres 737 vedle Airbusu A320. Všimněte si, jak je 737 blíže zemi než A320. To mělo za následek, že Airbus mohl nový motor umístit pod křídlo A320, ale pod křídlem Boeingu 737 na něj nebylo dost místa.

O pár měsíců později vývojové oddělení Boeingu přineslo novinku. Napsali: "Našli jsme způsob, jak umístit velký motor pod křídlo." Řešením bylo posunou motor na křídle výše, takže se na 737 pak vešel. Zde je propagační video jejich nové 737 ve vzduchu. Můžete vidět, jak je vršek motoru nad úrovní křídla. Boeing nazval tento model 737 MAX.

Podobně jako Airbus s A320 i Boeing tvrdil, že je nový model tak podobný tomu předchozímu, že pilotům stačí jen minimální dodatečný trénink. 737 Max se stalo velmi očekávaným letadlem. Boeingu pomohlo držet krok s Airbusem. Až na to, že posun motoru nad křídlo měl vedlejší efekt. Když 737 Max byla v maximální tahu, například při startu, čumák měl tendenci se příliš zvedat, což mohlo vést ke zhasnutí motoru.

To byl problém, protože tato letadla se měla chovat jako ta předchozí. Boeing přišel s řešením. Místo konstrukční změny letadla nainstaloval software, který automaticky stlačil nos letadla, pokud pilot stoupal příliš prudce. Nazvali to Maneuvering Characteristics Augmentation System. MCAS.

Ale protože Boeing prodával 737 MAX jako letadlo téměř totožné s 737, na MCAS nijak neupozorňoval. Mnoho pilotů prošlo jen 2hodinovým tréninkem přes iPad, než poprvé nastoupili do kokpitu. Tréninkové materiály software MCAS nijak nezmiňovaly. V roce 2018 si několik amerických pilotů stěžovalo federální vládě, že 737 MAX zničehonic sklápěl čumák směrem k zemi. 29.

října 2018 let 610 Lion Air odstartoval z Jakarty. Záznamy z letu, které zaznamenávají výšku letu v čase, ukazují, že letadlo bylo během startu v plném tahu. V určitém bodě se čumák letadla začal sklápět dolů. Piloti nechápali, proč se tak děje. Kapitán poručil kopilotovi, aby zkontroloval příručku. Řešení nenašli. Piloti bojovali s MCAS a letadlo mělo problém nabrat výšku.

Záznam ukazuje, že za to nejspíše mohla nesprávná data ze senzoru, která letadlo tlačila k zemi. 12 minut po startu se letadlo zřítilo do Jávského moře. V případě pádu etiopského letadla záznamy ukazují, že piloti dokázali MCAS vypnout, ale příliš pozdě na to, aby zvrátili vliv porouchaných senzorů. Nyní téměř žádný Boeing 737 MAX nesmí létat.

Federální úřad pro letectví přezkoumává, jak mohlo toto letadlo získat certifikaci. Boeing odpověděl upravením softwaru, díky čemuž je MCAS méně agresivní, a zároveň proškolili piloty o tom, jak ho vypnout. Ale problém začal u snahy konkurovat rivalovi. Byli nuceni předstírat, že se jejich nové letadlo chová stejně jako to staré. Ačkoliv se tak nechovalo. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Navíc, ten motor na Boeingu sotva drží. Se divim, že se neulomil během letu. :))
Jako kvůli konstrukční odlišnosti něco plácnout totálně vedle, aby to mohlo být výš? Co by kvůli prachům společnost neudělala. Místo toho, aby navrhla vyšší letadlo. Jenže to by musela měnit výrobní linky pro zbytek letadla.

01

Odpovědět

"Pomocný systém" který zapříčiní pád letadla. Only in USA. :))

02

Odpovědět

Od chvíle, co se havárie začaly vyšetřovat mi vrtá hlavou jedna věc a možná mi ji někdo zodpoví - na palubní desce pilota je údajně tlačítko, které vypne komplet celého autopilota. Proč toto tlačítko nepoužili piloti dvou havarovaných letadel, aby dostali stroj pod kontrolu a snažili se vypnout jen MCAS (což se jednou podařilo pozdě a podruhé vůbec)?

13

Odpovědět

Autopilot se vypíná a zapíná běžně, ale MCAS není vůbec součást autopilota.

81

Odpovědět

+MainManPřesně tak, MCAS je oddělený systém a vůbec nejde vypnout.
Jediný způdob, kterým se to nejspíš podařilo tomu etiopskému letu, je vypnout kompletně motorizované ovládání kontrolních ploch ...jenže pak jde úhel výškového kormidla (na ocase) měnit jen pomocí takového otočného čudlíku.

A navíc kontrolka, která říkala, jestli je MCAS aktivní byla dle boeginu "premiová funkčnost" za kterou chtěli příplatek nekolik desítek tisíc dolarů, tak jak říkali, ti piloti ani nevěděli, že se s MCAS perou o kontrolu (obě letadla co spadla tuhle featuru koupenou neměla).

82

Odpovědět

+aanonDíky, teď už mi to dává smysl.

20

Odpovědět

Ve 3:04 máte v překladu, že zvednutí čumáku (říká se přídě, nebo když už chcete nosu) dojde ke zhasnutí motoru, což není pravda a není to ani podle překladu. V originále (a správně) je "stall" což je "pád, způsobený nízkou rychlostí vůči vzduchu anebo vysokým úhlem náběhu". Zhasnutí motoru je označováno jako "compressor stall" ale o ten v tomto případě nejde.

142

Odpovědět

není to, co zmiňují vpodstatě ztráta vztlaku na křídlech?

16

Odpovědět

+lenaciaNo když ztratíte vztlak, tak padáte, takže ano. Aby křídla generovala vztlak (tedy sílu působící proti gravitaci a letadlo "nadnášející"), musí se pohybovat v kapalině (tedy vzduchu) určitou (alespoň minimální, tj. stall speed) rychlostí pod daným úhlem náběhu. Problém je právě to, že musíte splnit obě dvě podmínky, úhel náběhu i rychlost. Rychlost Vám zajistí motory, úhel náběhu (respektive rotaci celého letadla) ovládáte berany a trimem. Což je to podstatné! Berany ovládají jenom "malé" řídící plochy na konci výškovky (vodorovná ocasní plocha) kdežto trim, ten umí otáčet celou výškovku podél její osy. MCAS měl pilotům pomoci v tom, že jim sám posunul trim do pozice "těžký na příď" když byli v situaci velkého úhlu náběhu a plného plynu. Berany by piloti nebyli schopni potlačit příď dolů (mají jenom omezenou účinnost) a tohle mělo pomoci (jelikož to má mnohem větší účinnost). Tento nepoměr se pak projevil v případě závady na čidle (nejspíše úhlu náběhu, nebo rychlosti). MCAS posunul trim do pozice těžký na příď, a piloti se marně snažili přitahovat berany k sobě - tedy zvednout příď. Jak jsem řekl, trim je mnohem účinnější a tak poslal letadlo k zemi. Nenechte se zmást, trim není žádná nová věc a měly ji i staré 737NG. Existuje na to už roky (spíše desetiletí) postup (runaway stabilizer), přesně pro tento případ, kdy něco posouvá trim proti vůli pilotů. Ten trim posouvá elektrický motor, který se dá z kokpitu vypnout. A místo elektrického motoru pak máte v kokpitu kolo s výklopným držadlem kterým si hold musíte točit sami.

72

Odpovědět

+ZizalaVzduch není kapalina, ale tekutina a ještě, příště prosím holt. Tedy pokud někomu nechcete vzdát hold.

20

Odpovědět

+KohbaProsím, nebuď detailista. Naopak popis funkcí a procesů je velmi, velmi přesný. Klobouk dolů.

00

Odpovědět

A já bych doplnil, že se tomu opravdu běžně říká "čumák" ;)
Příď je u lodí, nos jsem v životě neslyšel.

10

Odpovědět

+MikeKdyž v popisu užíváme: záď letadla, opakem a správně je: příď letadla. Nos se užívá velmi ojediněle a jen lidmi, bez dostatečné slovní zásoby. "Těžký na čumák" je pro piloty výstižné upozornění na možnou kritickou situaci. Víš, čumáku?

00

Odpovědět

tak právě Boeingem 737 MAX jsme letěly s mamkou do Egypta i zpátky... letadlem jsem letěla už hodněkrát před tím, a vpodstatě vždy se jednalo o klasické verze boeingu 737. Ale aniž bych věděla něco o pádu prvního letadla Lion air, plus etiopské se zřítilo až 3 dny po našem návratu, jsem se v letadle moc bezpečně necítila, už při vzletu mi nepřišlo že bychom stoupali plynule, a celý let se letadlo tak nějak zvláštně třáslo a i při turbulencích mi přišlo že se až moc propadáme. Jistě, jedná se jen o osobní pocity, co já vím nejsem pilot ani odborník a ani jsem to nijak nespojovala s letadlem v té době... Dokonce i po pádu Etiopského letadla jsem na různých diskuzích kde se lidé zrovna báli letět na dovolenou psala takové ty běžné komentáře o tom že pád letadla je velice ojedinělou situací a že je to nejbezpečnější druh přepravy.... Ale musím uznat že od chvíle, co se pak na povrch dostaly právě informace o pomocném systému, o tom jak to boeing tajil atd... tak už si ten pocit, co sem v letadle zažívala, (a že mi létání nikdy nevadilo) zkrátka spojuji s tím vším.

615

Odpovědět

Tyhle videa jsou faktograficky-kvalitativně na takové výši, že je to až dechberoucí, když se nad tím člověk zamyslí. Vůbec nechápu, jak tohle může amatér do takové hloubky nastudovat. A po té i reprodukovat (příklad za všechny: porovnání schematického vyobrazení obou letounů proti sobě). Naprosto super. Žeru obsah i formu. Obdivuju tvůrce. Díky. Díky za překlad.

505

Odpovědět

Zrovna o tom přemýšlím hodně podobně! (y)

41

Odpovědět

Tihle mají do amatérů hodně daleko. https://www.vox.com/ jsou profesionálové v plném smyslu slova a právě díky tomu, jakou formou podávají informace jsou velice oblíbení.

161

Odpovědět

+Mike_HavliczekDíky za odkaz. Koukám, na ty jejich příspěvky a opravdu se zabývají nejen popisem dění, ale i jejich vysvětlením v kontextu.
Pokud bych nahradil ve svém prvním příspěvku slovo "amatér" slovem "neodborník", tak už by to snad sedělo. Protože ač jsou lidi u VOX profíci na řekněme reportáže všeho druhu, nejsou odborníci na letectví. a stále je potřeba, aby si takový žurnalista sehnal zdroje a problematiku nastudoval. Je tak?

81

Odpovědět

+Mike_HavliczekMustard je za mě nej v podání a grafice...

00

Odpovědět

Tohle by nebyl problém ani pro "amatéra". Veškerá data a schemata musí být veřejně přístupné. Obzvláště teď při vyšetřování nehod. Samozřejmě ne přímo plány letadla, ale schzéma o tom, jak letadlo vypadá máš v brožurách kdekoliv na netu.
Zbytek je jen o grafice a střihu a čase nad tím stráveným. :)

00

Odpovědět

Díky za odkaz – poctivě přečteno.
Neradostné.
Doporučuji přečtení.

72

Odpovědět

+mykanecA ja rovnou doporucim i film s D-Fensem :) https://www.csfd.cz/film/8221-volny-pad/prehled/

42

Odpovědět

+kocour OggyDíky za doporučení, ale zatraceně pozdě.   :-)
Již dávno několikrát zhlédnuto.

31

Odpovědět

Ja som za roky lietania tiez dospel k nazoru sa vyhnut airbusom. Lietam hlavne kratke vzdialenosti, ktore su obsluhovane ci uz A320 alebo 737 a vzdy si vyberam spolocnost, ktora nema airbus vo svojej flotile lietadiel.

58

Odpovědět

+MatusTy jsi pilot nebo ses rozhodl na zaklade nejakeho relevantniho faktu ktery nam hodlas objasnit?

20

Odpovědět

Clanek docala dobrej, autor se v problematice ocividne vyzna. Co ho ale shazuje je politicka zaujatost(zla EU zakazala letat z minuty na minutu zatimco US mohla pokracovat). Mohl bych argumentovat opacne: jasne ze US nebude nabouravat svou vlastni ekonomiku, za to ten risk stoji. Ten posledni odstavec o autonomnim rizeni je totalni nesmysl. Jasne ze automatika nezabrani nehode v situaci kdy je stroj 9 metru nad zemi, ma nizkou rychlost, sklon jak kr*va, 9 metru pred nim jsou 30 metrove stromy a nekdo mu zalepi senzory izolepou.

13

Odpovědět

Sorry, ale radši Airbus dělaný u nás, než něco od firmy, která "zapomene" říct pilotům polovinu (relevantně to možná je víc jak polovina) nových funkcí a pro posazení do nového letadla jim dá jen 2-hodinový (!!) kurz přes iPad (!!) ??
Ne, díky. :´)

11