USA přesunuly ochranu svých hranic do MexikaVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:75
Počet zobrazení:4 035

Johnny Harris se v tomto díle Hranic vydal na jižní hranici Mexika, kde se od roku 2014 prudce zvýšilo množství kontrolních stanovišť i policejních hlídek. To všechno kvůli přílivu migrantů ze Střední Ameriky, který v roce 2014 dorazil až k texaské hranici.

Přepis titulků

Stojím na hranici Guatemaly a Mexika. Na tom mostě je běžný hraniční přechod, kde imigrační úředníci razítkují pasy. Když ale sejdete tyhle schody, najdete chlapíky, kteří převáží lidi přes hranici prakticky nelegálně. Nepoznáte, že tady došlo k zákroku proti imigraci. Ale je to tak. A zaplatily to Spojené státy. Tihle lidé to dělají úředníkům před nosem a těm je to očividně celkem jedno. Ten zákrok začnete pociťovat až dál směrem na sever.

Narazíte na novou vojenskou infrastrukturu a kontrolní body pro zastavení migrantů. Tento zákrok neměl udržet lidi ze Střední Ameriky mimo Mexiko. Měl je udržet mimo Texas. Překlad: jesterka www.videacesky.cz V roce 2014 poslaly USA do Mexika příliv peněz. To mu pomohlo militarizovat a opevnit jeho jižní hranici. Abyste pochopili proč, podívejte se na tenhle graf. Červená ukazuje množství Mexičanů zadržených na hranici s USA, zelená ukazuje migranty, kteří nejsou z Mexika.

Toto je rok 2014. Tehdy poprvé přerostlo množství ostatních migrantů ty z Mexika. To množství zvýšili lidé z Hondurasu, Salvadoru a Guatemaly. Tito lidé ze Střední Ameriky nehledají jenom práci, utíkají. Ve Střední Americe právě probíhá válka. Není to jenom jedna válka, je to spousta mikro-válek. - Neuvěřitelné násilí...

- Jedna vražda téměř každou hodinu. Tři z pěti zemí světa s nejvyšším počtem vražd: Honduras, Guatemala a Salvador. ...roztrhalo město na válčící frakce. Jedné obchodnici usekli 4 prsty, protože gangu nezaplatila výkupné. Obyvatelé těchto měst jsou ve smrtelném nebezpečí, takže prchají. Na cestě s americkou hraniční kontrolou jsem byl svědkem zadržení 22letého muže z Hondurasu a jeho syna kteří absolvovali třítýdenní cestu Mexikem.

Vyhrožují mi smrtí. Já a můj syn nejsme v naší zemi v bezpečí. Nemůžu se vrátit do své země, protože nám vyhrožují smrtí. Ti uprchlíci vstupují do Mexika většinou s nadějí, že se dostanou do USA. Potřebujeme podporu. Proto jsme ušli celou tu cestu, pro pomoc. Mnoho lidí jde do města Tapachula severně od hranice, kde můžou najít přístřešek, ukrýt se a získat pomoc. A v této zranitelné etapě jejich cesty odmítají ukázat obličej na kameru.

Neustále mi chodily výhrůžky. Jednoho dne jsem si prostě řekl: "K čertu s tím, zdrhám." Spálil jsem svůj malý ranč a ve dvě ráno jsem vyrazil. Exodus ze Střední Ameriky přerostl v problém v roce 2014. Tehdy zaregistrovaly USA na své hranici nárůst počtu středoamerických dětí a náctiletých bez doprovodu rodičů. Na hranici probíhá obrovská humanitární krize. Na hranici s Mexikem bylo zadrženo 52 000 dětí bez doprovodu.

Dvojnásobek oproti minulému roku. Děti z Hondurasu cestují do Guatemaly, potom do Mexika, překračují Rio Grande a právě přicházejí do Texasu. Jakmile se ukázalo, že letošní migrace je jiná než předchozí roky, nařídil jsem FEMA, aby zkoordinovala naši reakci na hranici. Obama vyhlásil na hranici naléhavou humanitární situaci. Mluvil o tom s mexickým prezidentem, Peña Nietou. Peña Nieto okamžitě po tomto setkání uvedl zákon nazvaný Program jižní hranice.

Na začátku tohoto týdne oznámilo Mexiko řadu opatření zavedených na jižní hranici, aby zastavilo příliv. Pro Peña Nietu měl plán dva hlavní cíle. Zaprvé, chránit lidská práva migrantů, kteří vstoupí do Mexika, zadruhé, zajistit bezpečí a rozvoj oblasti. Program měl zlepšit život a zvýšit bezpečnost jak migrantů, tak obyvatel hraniční oblasti. Mezi ty patří i nejchudší stát Mexika, Chiapas.

Tento program ochrany migrantů na jižní hranici byl vyvíjen roky, ale jeho zavedení bylo uspěcháno, prý kvůli tlaku z USA. Mnoho dlouhodobých plánů právní podpory a ochrany migrantů bylo odstraněno. Program se nakonec téměř výlučně soustředil na vymahatelnost a bezpečnost. Nejjednodušší je vymahatelnost, protože na to už máte infrastrukturu. Je náročnější vytvořit pracovní místa než najmout agenty, aby ty lidi zatýkali. Rychlé řešení Mexika byla militarizace.

Razie na autobusy, stavění kontrolních míst, zásahy proti Středoameričanům, kteří přicházeli do Mexika. Nejlépe to reprezentují tyto obrovské komplexy budov, které byly postaveny k ubytování imigračních úředníků, armády a policie. Mexiko opevnilo oblast u jižní hranice. USA jejich snahu podpořily penězi i vybavením. To vše bylo financováno z existující bezpečnostní smlouvy z roku 2007. Tato smlouva sloužila původně k boji proti pašování drog a organizovanému zločinu.

Peníze byly použity na inspekční vybavení, psy, pozorovací věže, trénink úředníků, komunikační sítě na podporu vymáhání zákona a také zařízení ke sbírání biometrických údajů – otisků prstů, fotek. USA pomohlo militarizovat jižní hranici Mexika. Spojené státy získaly to, co chtěly. Částečně díky velké snaze Mexika, také na jeho jižní hranici, se čísla snížila na mnohem lépe zvladatelné množství. Zatýkání na straně Mexika vzrostlo a množství lidí na hranici Texasu kleslo.

To bylo ale jenom dočasné. V roce 2016 toto číslo opět vzrostlo. Takže ten zákrok nebrání lidem dostat se do USA, ale jejich cesta je kvůli němu mnohem nebezpečnější. Za mnou je vlak, který migranti používají, aby se z jižního Mexika dostali do USA. V roce 2014 by byl tento prostor plný k prasknutí. Imigrační úředníci se na ten vlak zaměřili a začali s rozsáhlými raziemi. Drážní společnost najala stráže, zvýšila rychlost vlaku a postavila sloupy, aby bylo těžší na vlak naskočit.

Navíc teď těch několik zbylých cestujících neustále ohrožují gangy. Tady jsou hlavní cesty, po kterých se migranti dostávali k hranici s USA. Převážně vedou podél kolejí. Tyto cesty bývaly podporovány útočišti a nemocnicemi a hlavně velkými skupinami dalších uprchlíků. Tím se snížila pravděpodobnost, že budou lidé okradeni nebo napadeni. Migranti často neví, kde seženou jídlo nebo kde budou v noci spát. Na cestě jsou závislí na síti přístřešků většinou sponzorovaných církví.

Zákrok z roku 2014 se zaměřil na ty cesty a hledal migranty v útočištích nebo na vlakových zastávkách. Tady přímo na rohu přístřešku stojí často policie a čeká. Přímo tam. Je to špatné. Nikomu tu nedovolí zůstat. Pokud uvidí migranta, rovnou ho deportují. Takže se migranti přesunuli na neznámé, nezajištěné cesty. To zvyšuje rizika, kterým na cestě čelí. Musel jsem jít přes vrch, kvůli imigrační policii. Je to hora.

Občas se tam objeví zloději. Je to nebezpečné. Zatlačování uprchlíků z prošlapaných cest je činí zranitelnější vůči zločincům. Uhodili ho zbraní do hlavy. Popadli mou dceru, Ji. Ubližovali jí. Řekla jsem jim, ať ji nechají být, nebo začnu křičet. Pustili ji, ale uhodili ji do obličeje, má modřinu na oku. Potom jsme utíkali. Ale vzali nám všechno. Boty, oblečení. Nemáme nic.

Mezitím začali američtí pohraničníci vydávat veřejná oznámení o tom, jak nebezpečnou se cesta Mexikem stala. A to i přes to, že americká politika k tomu přispěla. Pocit, že naše děti mohou na severu získat legální status, je falešný. Ve skutečnosti jsou snadná kořist pro pašeráky, vlaky i poušť. Všichni vedoucí přístřešků, se kterými jsem mluvil, zaznamenali nárůst zločinů proti migrantům od zavedení zákroků. Studie od desítek migračních organizací ukázala, že z 5824 vyšetřovaných zločinů spáchaných na migrantech, méně než 1 % vedlo k nějakému odsouzení.

Navíc zůstává mnoho zločinů nenahlášených. Mezi migranty nepanuje velká důvěra v mexický justiční systém. Říkali si mezi sebou: "Zabijme ho." To si člověk rozmyslí. Nakonec jsme jim dali vše, co jsme měli. To, před čím prcháme, najdeme zase tady. Je to to samé. Většina migrantů je nyní odkázaná sama na sebe. Musí se vyznat v oblasti, kde gangy i zkorumpovaná policie hledají možnost, jak profitovat ze zranitelných migrantů.

Zneužívají své pozice a autority k zatýkání migrantů a k vyhrožování. "Když mi nic nedáš, deportuju tě." Říká se, že za každého chyceného migranta, dostanou 200 pesos. Je to pro ně obchod. Korupce a beztrestnost jsou velký problém, tak migranti raději zůstávají neviditelní. Ale asi nejhorší prohřešek Mexika v tomto programu je to, co pro ty lidi vstupující do jejich země nedělá. Když mexický policista zadrží migranta, je povinen mu sdělit, že má právo žádat o statut uprchlíka, nebo o azyl, pokud si zachraňuje život.

Všichni, se kterými jsem mluvil, řekli, že se to neděje. V roce 2016 vstoupilo do Mexika 40 000 dětí. Tyto děti nehledají práci, nepašují drogy, hledají ochranu. Z těch 40 000 zažádalo o azyl pouze 1 %. To je nebezpečně nízké číslo v zemi, která tvrdí, že žadatele o azyl chrání. Migranti, kteří se ve vlastní zemi bojí o život, musí vyplnit žádost a předat ji úřadu, který uděluje azyl nebo statut uprchlíka.

Tím se vyhnou deportaci a mohou zůstat v zemi. Ale tento úřad vyčlenil pouze 15 sociálních pracovníků pro přezkoumání těchto žadatelů. A ačkoliv počet žádostí bude brzy na dvanáctinásobku čísel z roku 2013, rozpočet úřadu vzrostl o pouhých 5 % během zavedení toho zákroku. V roce, kdy byl ten program zaveden, zadrželo Mexiko asi 119 000 migrantů, status uprchlíka udělilo jenom 460 z nich.

Tedy ani ne 0,5 %. V tom samém roce začalo Mexiko deportovat mnohem více Středoameričanů. Takže Program jižní hranice způsobil, že Mexiko více zatýkalo a deportovalo lidi, ale rozhodně z něj neudělal slibované bezpečnější místo pro uprchlíky. Aby bylo jasno, Mexiko má právo opevňovat hranice a kontrolovat, kdo přichází a odchází. To je jejich právo svrchovaného národa. A někteří si říkají, proč by se Mexiko mělo starat o problémy občanů jiné země. Ale Mexiko podepsalo všechny mezinárodní dohody, kterými slibuje, že se postará o žadatele o azyl a uprchlíky a dá jim právní ochranu, aby se mohli cítit v bezpečí.

Mexiko nepodepsalo jenom některé. Podepsalo každou azylovou dohodu. Institut pro migrační politiku zjistil, že v roce 2014 deportovaly USA 3 z každých 100 dětí bez doprovodu. Mexiko jich deportovalo 77 ze 100. Ale když tisíce dětí bez doprovodu dorazily k texaské hranici v roce 2014, USA se obrátily na Mexiko, aby odvedlo tu náročnou práci.

Zkontrolovalo a ochránilo uprchlíky, kteří si zachraňovali holý život. USA platí Mexiku, aby za ně odvedlo špinavou práci. Přitom vědí velmi dobře, že to povede k nebezpečnějším situacím pro uprchlíky. Zažene je to do stínů, zhorší jejich zranitelnost, v nejhorších případech to povede k odsunu na nebezpečná místa, odkud přišli. Nakonec se bavíme o odpírání lidem jejich poslední právo. Když ve své zemi nemáš žádná práva, poslední právo, které ti zbývá, je žádat o ochranu v bezpečné zemi.

Otázka, na kterou se všichni budou ptát, je, jak se jmenuje tenhle vodopád. Jižní Mexiko je plné nádherné přírody a já z ní během natáčení hodně viděl. Tenhle vodopád se jmenuje El Chiflón a je ve státě Chiapas v jižním Mexiku. Je to jedna z nejkrásnějších věcí, jaké jsem viděl během natáčení té série. Hlavně když jsem ho viděl shora. El Chiflón, Chiapas, úžasné místo.

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nejlevnější by bylo minové pole a kulometná hnízda :)

02

Odpovědět

Video dobre, ale ten clovek je debil. Asi nechape ze o to prece jde. Stizit jim tu cinnost aby ji nedelali. A ne jim pomahat a vitat je s otevrenou naruci.
Utek neni reseni. Maji tam zustat a bojovat at uz slovem ci ciny. My si tu taky museli vybojovat svobodu nad komousema.

14

Odpovědět

To teda hej, zaštrnganie kľúčmi bol vskutku ozajstný boj, nechápem, prečo to tých migrantov nenapadlo už dávno..

21

Odpovědět

Myslíte to, jak jsme 41 let čekali, než se komunistům rozpadne Sovětský Svaz a pak jsme to hodili na tu nejmladší generaci, která nemohla jinak, než se nechat zmlátit od poldů? Myslíte to, jak jsme více než 90% komunistických zločinů nechali bez trestu? Jak jsme nechali komunistickou stranu dál existovat, až se díky mocenskému boji jiných stran zase pomalu vyhoupává v preferencích nahoru?
I z naší země utíkali po celou tu éru lidé, mnohdy riskující vše. Přidáte se ke komunistické propagandě a nazvete je zrádci a zbabělci národa?

81

Odpovědět

REFUGEES WELCOME. problém je systém, ne lidi

32

Odpovědět

Jako vážně? Co to je zase za komentáře? Řešit problémy jiné země? Jak? Viděli jste někdy dokumenty nebo seriály pojednávající o situaci tamních zemích? Jak má USA nebo Mexiko řešit problémy gangů ostatních když je sami ve své zemi neumí vyřešit? A vůbec viděli jste někdo Narcos? Nějaká ta pomoc od USA a jak to bude vypadat a když tam pošlou svoje vojáky aby to srovnali tak zase budou za ty agresory. A brát migranty víte jak to vůbec vypadá v LA? USA je nechce přijmout protože pro většinu z nich nemají pořádně práci pak makají na černo nebo jdou do gangu čímž si vlastně USA přitíží a vytvořit pracovní pozice? Ono se to řekne ale vytvářet je u sebe v Mexiku a pak ještě dál v dalších zemích? A nechcete rovnou místo vody v řekách pivo? Bych nevěřil že i tady je tolik jedinců natolik odtrženo od reality :/

11

Odpovědět

Není tu jediný komentář nabádající k řešení problémů v jiných zemí. Pouze jediný člověk tu rozumně poznamenává, že problémy se nejefektivněji řeší cílením na jejich kořeny.

11

Odpovědět

+Daniel99Nejde o jedného človeka v diskusii ale o zdelenie videa :) Zdelenie je jasné...Hranice nestrážiť, migrantov zabezpečiť a vyriešiť problemy v krajine ich pôvodu...To bolo zdelenie celého videa, nielen jedného komentára...Jediný kto dokáže koreň problémov vyriešiť, je populácia danej krajiny :) Cieľová krajina musí hranice strážiť a každého ilegála nekompromisne vyhostiť. Riešenie už existuje a aplikuje sa už tisícročia :) Žiaľ utopistom sa nepáči...

02

Odpovědět

+ehmNesouhlasím.

00

Odpovědět

+ehm"Riešenie už existuje a aplikuje sa už tisícročia Žiaľ utopistom sa nepáči..." Tebou zmiňované řešení se aplikuje nanejvýš 200 let a navíc nefunguje jak nám dokládá historie dvacátého století. Jediným utopistou jsi tu tedy ty.

00

Odpovědět

Nechcete se prejmenovat na RudePravo.cz?

213

Odpovědět

kolko tych migrantov by prijalo ponuku vratit se do vlastni zeme vyzbrojeni a pripraveni vybojovat si vlasti svobodu...

24

Odpovědět

nula

11

Odpovědět

Zeptejte se na fórech českých komunit např. v Chicagu. Tam budou mít relevantní informace založené na základě rozhovorů se svými rodiči/prarodiči.

22

Odpovědět

... 15 minut o ničem... ani slovo o jakymkoli pokusu zlepšit situaci v těch 3 zemích pod mexikem...

46

Odpovědět

Prečítaj si aspoň nadpis miláčik :) Video je o hraniciach, nie o plýtvaní cashu na krajiny tretieho sveta... mimochodom, ja fakt netuším, ako môže byť niekto tak arogantný... Juhoameričania sú snáď postihnutý, majú duševnú chorobu, alebo si proste len tak rasovo nadradený, že si myslíš, že nikto okrem bielych američanov nieje schopný budovať? A takisto aj v afrike? odkiaľ beriete tú bezmedznú aroganciu? Ľudia všade na svete sú schopný vládnuť si sami. K tomu nepotrebujú žiadnych bielych supernadradených komunistov :)

313

Odpovědět

+ehmVideo je o hranicích, ale nejefektivnější způsob jak bránit hranice, je vyřešení příčiny migrace.
A k tej druhej půlce... absolutně netušim o čem mluvíš, nikdy jsem nic takovýho nenapsal.

70

Odpovědět

Jsem rád, že je v tomhle alespoň Evropa napřed, můžeme jít příkladem. Bohužel Mexičané zvolili tu nejjednodušší možnost, takže ten problém nikdy nevyřeší a bude se to dál jen zhoršovat a Trump tomu rozhodně nepomůže :-D

79

Odpovědět

presne tak :) ... Majú právo chrániť hranice a robia to.. podpísali dohody o utečencoch a uplatňujú ich? ano... To že azyl nedostalo ani 0.5% migrantov znamená len to, že 99.5% niesú utečenci, ale obyčajný migranti :)

515

Odpovědět

To zas budú komentáre. Určite to všetko budú tajní teroristi..

114

Odpovědět

S ohledem ke komentářům výše jste to vystihl dokonale.

11