Bitva na SomměVelká válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 96
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:47
Počet zobrazení:5 564

Na západní frontě začíná bitva na Sommě, Rusové si na východě připisují úspěch i porážku a Osmanská říše ztratí jedno důležité město. 

Přepis titulků

Bitva o Verdun se vedla již čtyři měsíce, Brusilovova ofenzíva byla měsíc stará a tento týden se k nim připojí jedna z největších a nejkrvavějších bitev historie. Tento týden začala bitva na Sommě. Jsem Indy Neidell, vítejte u Velké války. Minulý týden Rakušané zaútočili na Italy kyanidem, ale byli to Italové, kteří postoupili na asiagskou planinu. Ruský postup v Haliči se s příchodem německých posil pomalu zastavil, a Němci začali přesouvat jednotky a dělostřelectvo na Sommu, kde týdenní dělostřelecká baráž zvěstovala blížící se Spojeneckou ofenzívu.

Toto se stalo potom. No, ta ofenzíva konečně začala. Porazili jsme je na Marně, porazili jsme se na Aisně, zatopili jsme jim u Neuve-Chappelle a teď to přijde znovu! Ráno 1. července bylo za zhruba hodinu vystřeleno na Němce přes 250 000 granátů. To je 3 500 za minutu.

Baráž byla tak silná, že byla slyšet i severně od Londýna. V 7:20 a 7:28 explodovaly pod německými zákopy miny a poté o dvě minuty později v 7:30 Britové a Francouzi zaútočili podél 40km fronty. Bitva na Sommě začala. John Keegan napsal: "Tento moment později symbolizuje celou Velkou válku. Postoj "lvů vedených osly" ukazuje na hloupost britských generálů. Dlouhé řady přetížených mužů řítících se na německé kulomety jsou vyobrazeny jako oběti umírající zcela bezdůvodně.

Avšak je důležité zbořit tento mýtus. Taktika britských generálů byla v té době ta nejlepší." Ale útok byl katastrofou. Dělostřelectvo na mnoha místech selhalo odstranit ostnatý drát, neboť střílelo většinou šrapnelové, ne vysoce výbušné granáty. Německý obranný systém byl zcela nedotčený a útoky nebyly ani tak příběhem britské nekompetentnosti jako síly německých obránců a jejich odhodlání.

Přes 100 německých kulometů v obrněných hnízdech přežilo baráž. A zahájily palbu v momentě, kdy se pěchota vyřítila ze zákopů. Útočníci se museli napěchovat do malých mezer v německém ostnatém drátu a tam byli ve velkém postříleni. Většina britských vojáků nesla přes 25 kg vybavení. Pušku, granáty, náboje, příděly, čtyři prázdné pytle, lopatu, polní uniformu, ocelovou helmu, dvě plynové masky, vodu a ešus.

Četl jsem od Martina Gilberta, že si generál Edmonds zapsal: "Váha vybavení učinila obtížným jen vylézt ze zákopu, nemožné pohybovat se rychleji než pomalou chůzí nebo se rychle zvednout a zalehnout." Dvě Němci držené vesnice, Mametz a Montauban, byly toho dne obsazeny Brity spolu s lipskou pevností, německým opěrným bodem. Ztráty na životech byly toho dne vyšší než v jakýkoliv jiný den za celou válku. Britové ztratili 57 470 mužů, z nichž 19 240 bylo zabito.

Docházelo ke střetům, jako byl tento: 6. Warwickshirský pluk dorazil k cíli poblíž Serre, ale když je německé kulomety zasáhly z obou křídel, ustoupili na výchozí pozice. Kupředu vyrazilo 836 mužů. Z nich 520 padlo a 316 bylo raněno. Když to sečtete, každý jeden z nich buď padl, nebo byl raněn. Jediný britský oddíl z Dominií bojující ten den, z Newfoundlandu, byl skoro úplně vyhlazen.

Z 810 se jen 100 vrátilo bez zranění. Přesto intenzita a rozsah útoku donutily Němce přesunout dvě divize a 60 těžkých děl od Verdunu a zdálo se, že tam šance na německé vítězství pohasly. Francouzi útočící jižně od Britů pod generálem Fayollem byli úspěšnější. Zaprvé tam Němci útok neočekávali. Zadruhé měli Francouzi s ofenzívami větší zkušenosti než Britové a francouzské dělostřelectvo bylo nemilosrdné. Francouzi také měli více těžkých děl než Britové a rychle vyřadili německá děla z akce a zničili mnoho kulometných hnízd.

Francouzská pěchota se provalila německými liniemi a obsadila vesnice Frise, Dompierre, Becquincourt, Fay, Herbecourt a Assevillers. Ale věděli, že Britové zaostávají, a tak svůj postup pozastavili. Než ofenzívu obnovili, dorazily německé posily a poté to měli Francouzi stejné těžké jako Britové. Přesto do 4. července prolomili německé linie na 10km frontě. Britští ranění ten den začali přijíždět do Londýna v nekončících konvojích, i když se bitva změnila v potyčky o malé lesíky nebo vesničky.

Identifikace stovek tisíc mrtvých bude nemožná, neboť dělostřelectvo roztrhalo živá i mrtvá těla. Němci měli vlastní taktické problémy, které museli překonat. Náčelník německého generálního štábu Erich von Falkenhayn jasně řekl, že veškeré ztracené území musí být získáno zpět nehledě na cenu. Ta cena bude velmi vysoká, jak uvidíme. Ale vysoká cena byla novým standardem, protože ani na východní frontě to bylo jiné. Měsíc trvající ofenzíva Alexeje Brusilova byla ohromující.

Opakovaně porazil rakousko-uherská vojska, způsobil statisícové ztráty, avšak na jeho straně od začátku ofenzívy padlo 285 000 mužů a stejně tolik jich bylo raněno nebo padlo do zajetí. Jeho zálohy tvořily čím dál častěji zelenáči a neměl již své zocelené, bitvou prověřené jednotky. Zastavil ofenzívu, aby se přeskupil a odrazil rakousko-německé protiútoky, což zvládl, a chtěl zaútočit 3. července, protože generál Alexej Evert na severu slíbil toho dne zaútočit a zabránit Němcům poslat posily dále na jih.

Evert všechny překvapil útokem 2. července na 7km frontě, 20 km severně od Baranavičy. Původně měl mířit na Vilnius, ale před dvěma týdny Evert plán změnil. Jeho muži tak byli skutečně nepřipraveni. Jejich mapy byly k ničemu, děla nebyla zaměřena, protože nebyl čas na letecké pozorování, a jakmile útok začal, na některých místech nebyly silnice. Přesto málem došlo k průlomu, ale jen málem, a 4.

a 5. července, když obnovili útok, byli pokoseni. Evert nechal jednotky 6. a 7. července odpočinout a Němci posílili frontu dvěma pluky, a když Rusové 8. července zaútočili v zástupech o 10 nebo 12 řadách, což byla taktika z let 1914 a 1915, 6 ruských divizí nedokázalo porazit jeden rakouský sbor a jednu německou záložní divizi. Car k tomu řekl: "Mnoho velících důstojníků je hloupými idioty, kteří se ani po dvou letech války neumí naučit ty nejzákladnější lekce."

Měl pravdu. Za sedm dnů Evert vystřílel více granátů než Brusilov za celý červen a jeho armáda ztratila 80 000 vojáků, přičemž způsobila ztráty jen 16 000 mužů. Generál Kuropatkin, který měl z předmostí zaútočit na Rigu, provedl tento týden jeden útok a to bylo všechno. Brusilov na to byl doopravdy sám. Ohnisky celé jeho operace byl Kovel a poté Lvov a řekněme si to na rovinu, dokonce i s bitvou na Sommě v plném proudu Brusilovův úspěch byl zatím jedinou možností, jak válku rozhodnout.

Pokud by ještě jednou postoupil, potom by se dost možná Rumunsko zapojilo do války na straně Ruska a Rakousko-Uhersko by bylo poraženo. Myslel si, že to za to riziko stojí. A když Brusilov 4. července zaútočil, ihned se provalil rakousko-německou obranou a obsadil Kopyli a 5.

července málem znovu převálcoval celou styrskou frontu. Do konce týdne se Rusové probili polskou legií a oddělili ji od Rakušanů; nekonečná ruská pěchota se valila do mezery a generál Alexander von Linsingen nařídil celému rakouského severnímu sektoru ustoupit 100 kilometrů za řeku Stochid. Tento týden padlo ještě jedno důležité město. Po třech týdnech 4. července skončila bitva o Mekku a šarifanská armáda vytrhla Svaté město z osmanských rukou.

Arabské povstání bylo měsíc staré a dobylo Džeddu i Mekku. A týden krveprolití končí. Britové se mrzačí útokem na Němce, Francouzi jsou na tom o něco lépe, Rusové na severu opět nepředstavitelně selhávají, zatímco na jihu se Brusilovův parní válec valí vpřed. Zamyslete se, tři kampaně se vedou ve stejný okamžik a dvě z nich budou mít přes milion obětí a ta třetí skoro jeden milion. Nikdy v historii se nevedla válka takového rozsahu.

Vezměte si Brusilovovu ofenzívu. Za jeden měsíc Rusové ztratili půl milionu mužů, a to přitom vyhrávají. A vyhrávají ve velkém. Dostali jsme se do bodu, kdy můžete ztratit za měsíc půl milionu mužů a pořád je to úspěch. Taková je moderní válka. Asi jste si všimli, že naše animace v bitvě na Sommě vypadaly malinko jinak. To proto, že byly vytvořeny skvělým historickým kanálem Epic History TV s animovanou historií nejvyšší kvality.

Jejich video o první bitvě na Sommě můžete zhlédnout přímo zde. Patr(e)onem týdne je Foster Hardt. Podpořte nás prosím na Patreonu, abychom mohli udělat skvělé animace a ještě více pořad vylepšit. Nezapomeňte nás odebírat a uvidíme se za týden.

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Díky za titulky. Bez nich bych to nikdy asi neviděl. :)

20

Odpovědět

Já do války nejdu.

30

Odpovědět

Já na vojnu nepudu, já to mrdáám.

10

Odpovědět

8:54 skor nekonecna ako nepocetna

00

Odpovědět

hjjh

00