Německo zachraňuje Rakousko-UherskoVelká válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 97
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:120
Počet zobrazení:6 683

Němci zastavují ruský postup na Rakousko-Uhersko, Osmané útočí na britské pozice, Itálie se obrací k Trojdohodě, ale hlavně se Indy zaměří na aroganci a nadutost vojenských velitelů. 

Je tu ještě jedna taková věc. Dlouhodobě u Velké války klesá sledovanost a tak bych byl velice rád za nějakou zpětnou vazbu od vás, diváků. Myslíte si, že se Indy už příliš často opakuje? Přijdou vám epizody nezajímavé, že se v nich nic neděje? Zdají se vám málo podrobné nebo naopak příliš podrobné? Zaujaté? Já osobně si nemyslím, že by kvalita upadala, právě naopak, ale přesto sledovanost stále klesá, takže... komentáře, prosím :). 

Přepis titulků

Abyste mohli být ve válce velitelem, musíte oplývat určitými dovednostmi, a jednou z těchto dovedností musí být víra ve vaše schopnosti a víra, že vaši muži zvládnou na bojišti splnit své rozkazy. Ale co se stane, když je víra v rozporu s realitou? Co když se přeceňujete a ignorujete základní fakta o válce? To uvidíte v tomto díle. Jsem Indy Neidell, vítejte u Velké války. Minulý týden konečně přišla německá armáda na pomoc zoufalým Rakušanům a zadržela Rusy v Karpatech.

Rusové však vítězili v Arméni, Francouzi dobyli zemi na západě, Itálie začínala být slyšet a Jihoafričané byli na pochodu. Tady je co následovalo. Na západní frontě byl tento týden týdnem leteckého bombardování. Ostende byl bombardován 15 spojeneckými letadly 15. dubna. Ten samý den bombardovaly francouzské vzducholodě Freiburg im Breisgau a o ten později Štrasburk.

Nepřátelské zepelíny zaútočily na jižní Anglii a německá letadla bombardovala rovněž Faversham a Sittingbourne. Muži v zákopech ale zůstávali na svých místech. Na východě to začínalo vypadat jako další západní fronta. Tento týden došlo k tvrdým bojům, když se Rusové neúspěšně pokusili dobýt Uzsokský průsmyk v Karpatech. Ještě před pár týdny to vypadalo, že Rusové rakouskou armádu převálcují a prorazí přes hory na maďarské roviny, ale Rakušanům došly na poslední chvíli posily v podobě německých nově zformovaných Beskidenkorps, jednotek speciálně vycvičených pro boj v zasněžených horách, a k ruskému průlomu tak nedošlo, alespoň ne tehdy.

I když Rusové nedokázali dobýt průsmyk, postoupili jihozápadně od Rostokského průsmyku a na konci týdne stále zůstávali hrozbou. Rakousko-uherská císařská armáda byla v defenzívě, ale po skoro tři měsíce začínala ofenzívu za ofenzívou s cílem dostat Rusy ze zamrzlých hor.

Ofenzívy naplánoval náčelník štábu Conrad von Hotzendorf, ale byly tak příšerně provedeny, že přivedly celou armádu na pokraj zhroucení. Rakušané neměli vojáky, vybavení, trénink ani taktiku, aby zvládali vést jedinou ofenzivu proti ruským horským jednotkám ze Sibiře, natož aby vedli ofenzívy tři. Hlavním cílem ofenzív byla uvězněná posádka pevnosti Přemyšl, symbol habsburské vojenské síly, ale Conradovi vojáci neměli šanci uspět.

Pevnost se Rusům vzdala před měsícem, přičemž bylo zajato 120 000 mužů, ale rakouská armáda utrpěla při pokusu osvobodit je ztrátu 800 000 vojáků. Jestli vás někoho napadá, jak toto ospravedlnit, tak mi to řekněte, protože já nemám nejmenší tušení. Myslím, že nejdéle trvající tragédií Conradových machinací bylo duševní a psychické trauma způsobené oběma stranám tím, co bychom dnes nazvali prvním příkladem totální války v horách. Vlastně to byl takový Stalingrad první světové války.

Ale vojáci nebyli zabiti jen nepřítelem. Byl zde okamžik, kdy, a teď nekecám, umrzlo k smrti skoro 100 000 mužů. Bílá smrt. Hodně jsem o tom v posledních měsících mluvil, ale Conradovo přehlížení reality během ofenzív je zarážející. A taky za to zaplatil i jinak než ztrátou většiny svých vojáků. 13. dubna přenechal Conrad velení 3. a 4. rakousko-uherské armády německému náčelníkovi štábu Erichu von Falkenhaynovi.

Víc než Conrad toho pokazit nemohl, ale načasování bylo vskutku příhodné, protože ruský protiútok přinesl Rusům spoustu logistických problémů. Když ještě nebyli daleko v horách, měli kratší zásobovací trasy a celkem dobré železniční spojení, ale když Rakušany zatlačili zpět, začali nasazovat jednotky v nehostinném terénu, kde byla omezena mobilita jednotek a zásobovací trasy se příliš protáhly. Pro Conrada mohlo odevzdání armád znamenat ztrátu své prestiže, ale alespoň se mu uvolnily ruce pro řešení záležitost s Itálií.

Minulý týden odpověděla Itálie na rakouské nabídky území za pokračující neutralitu seznamem vlastních územních požadavků výměnou za to, že nadále zůstane neutrální. Tento týden vídeňský dvůr rozhodl, že požadavky jsou nepřijatelné. Itálie se tak odklonila od Centrálních mocností a začala posílat nabídky Trojdohodě, která s jednáním souhlasila. Italská armáda čítala 800 000 mužů a pokud by se do války zapojila, otevřela by se Rakousku nová fronta. Co mohl v ten moment Conrad dělat?

Nové fronty se otevíraly všude a válka stále rostla a rostla. Všem teď bylo celkem jasné, že za chvíli se otevře nová fronta na Dardanelách, bráně k Černému moři. Turci budovali obranu jako šílení, zatímco se spojenci shromažďovali v Egyptě a na Egejských ostrovech. Většina spojeneckých velitelů si myslela, že je na Gallipoli předem vyhráno, ale 12. dubna přišel na britské ministerstvo války varovní dopis od Maurice Hankeyhom, který napsal premiéru Asquithovi, že vylodění na Gallipoli spoléhá na nedostatek munice a mizerný stav turecké armády.

Je pravdou, že Osmanská říše utrpěla zatím jen porážku za porážkou a tento týden toto pravidlo jen potvrdil, když Osmané zaútočili na Brity v Mezopotámii. Bitvou o Shajbu je označována série potyček odehrávajících se mezi 11. a 14. dubnem, kdy se turecké a arabské síly snesly na Basru. 11. dubna byla bombardována Qurna a Shajba, ale hlavním cílem útoku bylo 13. dubna obejít Brity přes zaplavené oblasti, které oddělovaly Basru od Shajby.

Tento plán nevyšel ani přes početní výhodu útočníků a do 14. byli Osmané nuceni se za těžkých ztrát stáhnout. Generál John Nixon se stal velitelem britských vojsk v Mezopotámii několik týdnů před tímto útokem a byl pověřen svým nadřízeným, velitelem indické armády generálem Beauchampem Duffem, aby nejen zabezpečil Basru a britská ropná pole, ale aby budoval předsunutou obranu, což prakticky znamenalo ofenzívu na Bagdád. Londýn o tomto plánu nic nevěděl a před tím zakázal postup dále za Basru.

Jedna ruka nevěděla, co dělá druhá a osud mezopotámské kampaně byl ve hvězdách. Jedna mnohem zlověstnější kampaň začínala tento týden v Malé Asii. Minulý týden začaly deportace Arménů z jejich domovů. 15. dubna arménská komunita oficiálně oslovila německého vyslance v Istanbulu a požádala o německou ochranu. Požadavek byl Berlínem zamítnut, aby nedošlo ke sporům s osmanskou vládou. Mezitím byly tisíce žen, starců a dětí deportovány přes hory do Kilíkie a Sýrie. Tento týden, 12.

dubna, došlo k rozsáhlým útokům na arménské vesnice Bitlis a Erzurum a 15. dubna arménští uprchlíci přicházející do Vanu tvrdili, že bylo v provincii za poslední tři dny napadeno 80 vesnic a zabito přes 20 000 Arménů. A jsme na konci dalšího týdne. Z německé a britské oblohy padají bomby, Rusové selhali u Uzsokského průsmyku, Osmané prohrávají v Mezopotámii, ale chystají obranu hlavního města a Italové se odklánějí od původních spojenců a zvažují připojení se k Trojdohodě. Arogance. Během celé války. Víra tolika vojenských velitelů ve vlastní neomylnost.

Že jejich rozhodnutí a kroky jsou správné jen proto, že to jsou jejich! rozkazy a kroky. Oni se přeci nemohli mýlit a pokud bylo jejich rozhodnutí, pro jejich muže nebo zemi katastrofální, tak to přeci nebyla jejich chyba nehledě na to, jak moc na ně realita řvala pravý opak, pořád a pořád dokola. Ať už to byl Conrad a jeho lidské oběti neskutečných rozměrů, kdy ztratil skoro milion vojáků v komické snaze zachránit zlomek svých mužů, nebo ať už to byl Winston Churchill, který už kouskoval blízký východ, protože vítězství u Gallipoli bylo už předem jasné, protože jasně, že Turci byli neschopní, nebo ať už to byl Enver Paša, který přivedl osmanskou armádu do naprosté zkázy na Kavkaze, a který nejen odmítl na katastrofě jakýkoliv podíl, ale našel obětního beránka v podobě Arménů, byla to ta samá vlastnost, bláhová...

ne, hloupá víra ve svoji neomylnost, která dláždila tu samou cestu pro miliony mužů, kteří zemřeli zbytečně. Jestli chcete o nadutosti Conrada von Hötzendorfa a důvodu, proč Churchill považoval osmanskou armádu za slabou vědět více, podívejte se na tuto epizodu z 8.

ledna. Patr(e)onem týdne je Walt Schnabel. Jestli nás chcete podpořit, najděte si nás na Patreonu. A jestli se vám pořad líbí, odebírejte ho.

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Conrad byl první člověk, kvůli kterému vznikly memes

10

Odpovědět

Ahoj lidi, díky moc všem za komentáře a odpovědi. Jsem rád, že jsem se tu setkal s tak pozitivní odezvou :).

40

Odpovědět

Moc děkuji za překlad, bohužel jsou některé epizody trochu hluchší, protože ne každý týden se odehrávají veliké bitvy, nebo události a Indy má formát, který drží.
Ale každé pondělí u snídaně si dám Velkou Válku a nehtěl bych to měnit.
Ještě jednou díky.

10

Odpovědět

Tak Indy opakuje hlavně konec videí, rozhořčený tiátr s následnou upoutávkou na speciální epizody už někdy vypínám. Taky mi přijde umělě natažená délka videa, dnes většinu epizody zabralo opakování informací z předešlých epizod, nové info by se vlezlo do minutového videa.

Nicméně se na seriál vždy těším, nedělní oběd by bez něj nebyl ono.

30

Odpovědět

Já koukám poctivě, ptže ze školy vím o první světovej prakticky kulový, ale je fakt, že se to vleče...ale za to nemůže překladatel! Přijde mi dobrý, že takovejhle pořad se tu překládá, i když sledovanost je oproti skečům někde jinde. Ale přiznávám, že taky nejdřív kouknu na skeče a některá z Indyho epizod mi třeba visí ke zkouknutí 14 dní. Ono to taky zrovna není báječný téma ke snídani, no...ale za mě prosím vytrvat :-) Děkuji

00

Odpovědět

K poklesům sledovanosti, ono je to asi dilema, co se týká pracnosti a náročnosti. Přeložit nějakou kratinkou blbost, kterou zkoukne hafo lidí ale bude mít hodnocení malý, nebo toto pro "pár" diváků, kteří to ale hodnocením oceňujou... Ekonomicky, co se týká zobrazení reklam je to jasný, ale co by jste jako překladatel radši?
Myslím že problém je v tom, co už je tu zmíněno několikrát, první světová je taková zvláštní, jestli se na západě zakopou do země, na východě se taky nic moc ten týden nestane, z čeho pak vyrobit díl? Pak je jedna epizoda o bojích/nebojích v nějakých prdelovicích, jedna epizoda která třeba taky nezaujme a člověka už to nadšení nějak nedrží, klikněte na desetiminutové video které ne že by se koukalo špatně, ale ty informace v něm nejsou až tak zajímavý...
Podle mě je dělat první světovou po týdnech asi jako dělat blitzkrieg druhý světový po dnech. Ano, ze začátku jsou změny veliký, furt se něco děje, ale pak je to monotónní, tady umře tisíc lidí, tady umře deset tisíc lidí, nějakých zásadních věcí je tam pak už málo.

30

Odpovědět

Zatial som videl každý jeden diel a budem to sledovať kým sa to bude prekladať (tak mi aspon neujdu detaily ak by som to mal sledovat iba v EN :) ) Za mna bolo toto video asi najslabšie. Povedal by som že sledovanosť klesá lebo dlho rozobera jednu vec napriklad tie Dardanely ja viem že sa to nedobilo za par dni a on ide po svojej časovej ose ale už čakam konečne finalny utok. Taliani nech už zautočia na uhorsko. rusi nech už konečne prejdu priesmyk lebo vždy to len spomenie niečo prida niečo menej významne sa stane, nejaký citat a už je konec videa :/

43

Odpovědět

Ahoj, tak je třeba všem těm událostem dodat trochu souvislostí, ale každopádně se vojáci na Gallipoli vylodí už příští sobotu a Italové vstoupí do války zhruba za dalších šest dílů :). A zrovna rok 1915 je velice zajímavý, ale nevím, jak moc tu jsou lidi zběhlí v první světové, tak nechci příliš spoilerovat.. prostě, nudit se nebudete :)

00

Odpovědět

rozhodně ne spíš naopak mě mrzí že se nepřekládají speciální epizody.

80

Odpovědět

Specialni epizody by byly na ukor regulernich, dvakrat tydne bychom Velkou valku nepridavali.

21

Odpovědět

+Dr. InkJá osobně bych byl pro speciální. Ono je sice super, že rozebírá týden po týdnu, ale už je to pro mě trochu stereotyp. Mezitím co ty speciály jsou zase něco trochu jiného a svěžího.

11

Odpovědět

+-.-Zkusím tedy něco vymyslet.. :)

20

Odpovědět

Podle hodnocení je kvalita dobrá, jen bych řekl, že lidé ubývají, protože je to dlouhodobě nezajímá. Ze začátku na videa koukali všichni, ale postupně už odpadávají, protože to není jejich šálek kávy. Upřímně bych byl raději, kdyby nekouskoval válku týden po týdnu. Začátek byl napínavý, první střety, otevírání front, ale teď? Západní fronta je beze změny, východní vlastně už taky, posledních 6 dílů bych osobně stáhl tak na 3, protože je to na jedno brdo. Není třeba každý týden rozebírat, že Rakušané mrznou při dobývání průsmyků. Ale to je výtka k autorovi, nikoliv překladateli. Kdybys zase přeskočil některé díly, možná by chyběly souvislosti. Osobně mi to přílišné kouskování až tak nevadí, protože se mi pořad líbí, ale pro neutrálního diváka by to asi důvod k nesledování byl.

61

Odpovědět

Já se nemůžu dočkat toho, kdo vyhraje.

200

Odpovědět

Taky sleduji a kvalita videa (a překladu) se mi líbí.
Mě se zase zamlouvá to, že se jde týden po týdnu, víc mi to přibližuje válku taková, jaká byla. Dlouhá, úmorná a i když byl "na západní frontě klid", stejně umírali lidé.
Takže za mě mít každý týden video odpovídající týdnu války je prima a je to to, co činí tento seriál výjimečným.

00

Odpovědět

Já sleduji a sledovat budu, pokaždý si najdu 10 minut na sledování Indyho při čištění zubů. ;)

30

Odpovědět

Kvalita obsahu je dobrá, ale forma je taková... no... už jsem to jednou kritizoval... je jiná než na začátku. Zrovna dneska mi to přišlo zase vic nez jindy. Ale to není důvod proč sledovanost klesá.
Je to naučné video. A jako každé naučné video ma ze začátku nejvíc shlédnutí a ty pak postupně klesají. Pokud je to nějaké náročné téma tak i o dva řady... Takže není to nici chyba je to tím, že prostě lidí nejsou většinou historici a tak to po čase přestanou sledovat. Já bych byl dost smutnej kdyby se tenhle pořad přestal překládat.

152

Odpovědět

Tak jsem si extra zridil registraci (nenavidim registrace!), abych tu mohl napsat, ze kazdy patek kolem 20,00 reloaduji tuto stranku, abych se dockal dalsi epizody Velke valky. Ano, je to velmi podrobne, ale prave kvuli tomu je to neco jineho nez bezny zrychleny pohled, kdy se jen ukaze, jak jak byli porazeni hloupi. Tady se nazorne ukazuje, ze obe dve strany stale nepochopily ktera bije a snazily se vest minule valky, ktere s odbyly celkem rychle a slo o vojenskou silu, nikoliv o zdroje (vcetne lidskych). Akorat s tim dnesnim komentarem k pevnosti Premysl bych nesouhlasil - kdyby toto udelala strana, co nakonec vyhraje, tak by se mluvilo jaci jsou dobri, ze nikoho nikde nenechaji a udelaji vsechno pro zachranu tech odriznutych vojaku. Dejiny ale zkratka pisou vitezove.

251

Odpovědět

S tou poslední poznámkou bych souhlasil, pokud by se o úspěchu ofenzivy rozhodovalo vrhem kostky. Tady ovšem byla nějaká čísla, fakta, která jasně říkala, že ta akce nemá naději na úspěch. Conrad ale dal víc na svůj pocit.

101

Odpovědět

+PéťaPo bitvě každý generál. Conrad dané čísla a fakta nemusel mít, nebo je je měl zkomolené. Vyhrát nemusí vždy strana s vyšším počtem vojáků. Věřím že kdyby s určitostí věděl, že danné ofensivy nemají nejměnší naději na úspěch, tak se do nich nepustí ani on.

01