Zepelíny nad AngliíVelká válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 96
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:112
Počet zobrazení:7 040

Britští civilisté již nejsou před moderní válkou v bezpečí a na západní frontě stále platí pat, zatímco Rusové mají práci na třech frontách a Jihoafričané postupují do Německé západní Afriky. 

Přepis titulků

Když lidé přemýšlejí o první světové válce, tak většinou o západní frontě, zákopech a létajících esech a možná o italské nebo východní frontě, ale tato válka se nebojovala jen v Evropě a tento týden uvidíme, že válka je skutečně světovou, protože dojde k bitvám na třech kontinentech. Jsem Indy Neidell, vítejte u Velké války. Když jsme minule skončili, probíhala velká Champagnská ofenzíva, kde Francouzi prohráli u Soissons.

Na východě se Rusové stále snažili překonat hory. Na Kavkaze si Turci léčili rány a obviňovali Armény, zatímco dole na jihu Jihoafričané postupovali do Německé jihozápadní Afriky. Během uplynulých měsíců jsme viděli několika bitev na jihovýchodě i jihozápadě Afriky, ale tento týden se v Africe změnila podstata válka a po to bitvě u Jasssínu 19. ledna v Německé východní Africe. Minulý měsíc Němci pod vedením generála Lettow-Vorbecka úspěšně ubránili Tangu a nyní Lettow-Vorbec zamířil na sever podél pobřeží Indického oceánu, aby obsadil Jassín, který drželi Britové.

Dobyl ho bez potíží a uvědomil si něco důležitého. Měl mnohem méně důstojníků a munice než nepřítel a obojí bylo velice těžké nebo nemožné doplnit, takže velké, přímé a rozhodující konfrontace nebyly nadále jednou z možností. V budoucnu se bude soustředit na partyzánskou válku a během dalších čtyř let zaměstnal s méně než 10 000 vojáky více než čtvrt milionu Britů, Belgičanů a Portugalců a to s nulovou pomocí z domova.

Jedna zpráva vlastně hovoří o půl milionu mužů, ale to je jedno. Ony spojenecké jednotky se nemohly zapojit do bojů v Evropě nebo na blízkém východě. Edwin Hoyt ve své knize Guerilla píše, že von Lettow-Worbeck vedl nejúspěšnější partyzánskou válku v historii. A má dost možná pravdu. Právě na blízkém východě, došlo minulý týden k bitvě, o které jsem neměl čas mluvit, takže se na ni podíváme teď.

Před jedenácti dny ubránili Britové a Indové Maskat před vojáky věrnými ománskému imámovi. Maskatu vládl sultán Taimur, ale Britové, kteří město vnímali jako strategický přístav, sultánovi platili a na oplátku čekali, že sultán oblast zabezpečí. Ale Muskat i Omán vydělávaly na obchodu s puškami v Perském zálivu, a když Britové chtěli centralizovat a kontrolovat obchod v Muskatu, Ománci se naštvali, podlehli vlivu Turecka a Německa a přesvědčili imáma k útoku.

A to je pouze začátek britského boje proti německému a tureckému vlivu v oblasti. Britové se ale tento týden soustředili na něco jiného, protože došlo k prvnímu strategickému bombardování Británie ze Zeppelinu. Němci se o to pokoušeli už 13. ledna, ale počasí útoku nepřálo a tak v noci 19. ledna dva zeppeliny, které původně mířily k Humbersidu, ale byly vychýleny počasím, shodily bomby na Great Yarmout, Sheringham a King’s Lynn, přičemž zabily 4 lidi a 16 zranily.

Protože to bylo něco nového a pekelně děsivého, vynořilo se spoustu reakcí a konspirací, z nichž některé tvrdily, že německé agenti v Británii naváděli vzducholodě světly na autech a jiní věřili, že vzducholodě nelétají až z Německa, ale z tajných základen v Lake District. Ve skutečnosti odstartovaly z Fuhlsbuttelu. Samuel Alfred Smith byl prvním Britem, který zahynul při leteckém bombardování. Ale zatímco měla Británie nový problém, na západní frontě to vypadalo jako obvykle, tedy vojáci zabíjeli a umírali.

Většina akce se tento týden odehrávala v Champagne, když konečně 13. ledna skončila první bitva o Artois. Francouzi si připsali úspěchy v Champagne i Bois de Pretre, ale jde o to, že za ty týdny provedli 30 útoků a protiútoků a nedobyli ani míli území. Peter Hard popsal opotřebovávací boje Champagnské ofenzívy takto: "Postupně se bojiště měnilo v jakousi venkovní márnici posetou lidskými ostatky.

Neměli jsme dostatek dělostřelectva na průlom, ale vojáci obou stran byli zděšeni, co děla s lidským tělem provedou." Chtěl bych pronést ještě jednu citaci ze západní fronty, z její severnější části u Messines, kde mladý německý voják napsal domů na statek následující: "Držíme naše staré pozice a odrážíme otravné Angličany a Francouze. Počasí je příšerné a často strávíme dny zabřednutí po kolena ve vodě a nejhorší je, že pod těžkou palbou.

Opravdu se těšíme, až si oddechneme. Doufejme, že se fronta začne hýbat. Takhle to nemůže být napořád." Podepsán, Adolf Hitler. Jsem si jistý, že takové čtyři roky mnohým lidem připadaly jako věčnost. Hitler byl, jak pravděpodobně víte, Rakušan a Rakousko o sobě znovu dalo vědět. Na východní frontě okupovali Rusové v Bukovině Kirilibabský průsmyk a celý týden tam postupovali, ale ke konci týdne rakouská armáda, která dostala mnoho posil, zvládla průsmyk 22. ledna dobýt zpět. Následující den začal císař František s podporou Německa karpatskou ofenzívu, která měla několik cílů.

Za prvé osvobodit rakouskou armádu o síle 100 000 mužů v pevnosti Přemyšl, kde je uvězněná už dva měsíce. Za druhé vyhnat Rusy z Haliče a Karpat a zabránit jim tak v postupu do Maďarska a za třetí předvést svoji sílu a zastrašit tak Itálii a Rumunsko, které byly zatím neutrální, ale po zprávách o rakouských vojenských katastrofách zvažovaly připojit se na stranu spojenců a získat pro sebe nějaké území. A Rusové nebyli zaneprázdněni jen v Karpatech.

Byli v pohybu ne na jedné, ne na dvou, ale na třech frontách. Na Kavkaze zajali v Kaura Urgan 4 000 Turků a to během třídenní bitvy probíhající ve sněhové bouři. To bylo další rozhodné ruské vítězství nad Osmany. A úplně nahoře na východní frontě dobyla ruská armáda 20. ledna Skempe a donutila Němce ustoupit. A takto skončil další týden. Rusové vítězí na dvou frontách a vedou si celkem dobře na třetí.

Britové doma jsou pod útokem. Na blízkém východě, v Africe i na západní frontě byli Francouzi úspěšní, i když úspěch znamenal zemřít pro malé dočasné zisky. Válka trvala šest měsíců a už byla skutečně světovou válkou. Jediný kontinent nedotčený žádnou armádou nebo bitvou byla Antarktida. Tento týden muži umírali na čtyřech evropských frontách a v bitvách na dvou dalších kontinentech. A válka bude jen větší a větší. Obvykle na konci epizody hovořím nebo citují něco o nových hrůzách moderní války, což si myslím je dobře, protože jakkoliv zajímavé můžete tyto epizody shledat z historického úhlu pohledu, je důležité si pamatovat, že se bavíme o milionech lidí, kteří zemřeli nejhorším možným způsobem.

Dnes také skončím citací, ale je spíše o budoucnosti než minulosti. Četl jsem to v knize První světová válka od Martina Gilberta. "Bude poměrně jednoduché zanedlouho sestavit několik parních traktorů s pancéřováním, kde budou muži a kulomety a tyto vozy budou neprůstřelné.

V noci nebudou tolik ohroženy dělostřelectvem. Pásy umožní snadné překonání zákopů a samotná váha stroje zničí ostnatý drát." Tento dopis byl prvním evolučním krokem k sestrojení tanku. Byl adresován premiéru Herbertu Asquithovi a podepsán Winstonem Churchillem. Churchill byl jednou z největších osobností války. Věnovali jsme těmto lidem celé epizody v našem novém pořadu. Zde se můžete podívat na epizodu o Ferdinandu Fochovi, francouzském generálovi, který také mluvil o snadnějším překonání zákopů.

Podívejte se na náš Instagram, kde máme skvělé dobové fotografie a také něco z natáčení a jestli se vám pořad líbí, sdílejte ho. Uvidíme se za týden.

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

anglicky Muscat je počeštěně Maskat

10

Odpovědět

Spíše "muškát" (stejně jako ten oříšek, "květ" i pelargonie převislá). A podobně jako ta káva "Moka" (mocha sanání) je pojmenována podle přístavu (Mokka, al-Muchá, přístav v dnešním Jemenu).

10

Odpovědět

TY vole Indy má kérku :D
čeknite jeho insta resp. insta thegreatwar

00

Odpovědět

4:20 French troops had advanced less then mile
„a nedobyli ani míli území“ tento český překlad zní poněkud nešťastně - jako úplný zápor - tedy, že nedobyli vůbec nic. Já bych to, z toho co slyším, chápal tak, že zabrali nějaké území, ale bylo to velmi malý a nevýznamný postup: „postoupili o méně než míli“
4:27 - není to náhodou přídavné jméno, tedy champagnské ofenzívy psát malým?

PS: pro ty, které to zajímá, tak Churchill neuspěl v Gallipoli, byl odsunut do ústraní a jeho návrh¨vyrobit tanku byl kvůli tomu zdržen/odložen o několik let. Předpokládám, že to bude součástí dalších dílů.

33

Odpovědět

Zdravím,
za tím překladem si stojím, podle mě je správný.

Pokud jde o champagnskou ofenzívu, tak se na českém internetu trochu ztrácím v tom, jestli jde o oficiální název ofenzívy nebo právě přídavné jméno. Někde je to tak a někde onak. Bohužel českých stránek o první světové válce je opravdu pomálu :(

A za třetí, nespoileruj :D

21

Odpovědět

100 liber za oko, 25 liber za mrtvé děcko. Kdo ty počty vymýšlel?

00

Odpovědět

bude Foch ?

10

Odpovědět

Na YT už je epizoda přeložená http://y2u.be/vGO407N4lmg :)

10