Vliv sociálních médií na mozekAsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:204
Počet zobrazení:8 265

Sociální média používá různou měrou většina z nás, ale uvědomujete si, že ovlivňují i váš mozek?

Přepis titulků

Vzhledem k tomu, že sociální média používá třetina celého světa, určitě mají významný vliv na společnost. Ale jaký vliv mají na naše těla? Máme pro vás pět způsobů, kterými sociální média a internet ovlivňují váš mozek. Nemůžete se odhlásit? Pět až deset procent uživatelů internetu nedokáže kontrolovat, kolik času tráví online. I když se nejedná o látkovou závislost, ale o závislost psychickou, mozkové snímky těchto lidí ukázaly poškození stejných oblastí jako u drogově závislých. Konkrétně dochází k úbytku bílé hmoty v oblastech, které jsou zodpovědné za emocionální procesy, pozornost a rozhodování.

Protože sociální média poskytují okamžitou odměnu s minimem vynaloženého úsilí, váš mozek utváří nové dráhy, které vyvolávají touhu po těchto stimulech. A právě po nich začnete po každé interakci dychtit více a více. To zní trochu jako droga, ne? Také jsou patrné změny u zvládání několika věcí najednou. Možná jste si mysleli, že lidé, kteří při práci surfují na webu, lépe zvládají dělat více věcí najednou, ale studie prokázaly, že takovíto jedinci dosahovali při střídání činností horších výsledků.

Když sledujete více online věcí najednou, redukujete schopnost mozku odfiltrovat rušivé elementy, a dokonce můžete mozku stěžovat zapamatovat si informace. Například když vám při práci zavibruje telefon. Ale počkat. Zavibroval vůbec? Syndrom fantomových vibrací je celkem nový psychický úkaz, při kterém máte pocit, že vám telefon zavibroval, i když nevibroval. V rámci jedné studie osmdesát devět procent lidí uvedlo, že toto zažije minimálně jednou za dva týdny.

Mohlo by se zdát, že náš mozek vnímá nějaké svědění jako vibraci telefonu, a i když se to zdá šílené, technologie upravila náš nervový systém a náš mozek reaguje na podněty jinak než dříve. Sociální média také spouštějí vylučování dopaminu, který navozuje příjemný pocit. Díky magnetické rezonanci vědci zjistili, že mozkové centrum odměn je mnohem aktivnější, když lidé sdělují své názory, než když poslouchají názory druhých. To není zas tak překvapující. Všichni o sobě rádi mluvíme, že? Ukázalo se, že při konverzaci z očí do očí mluvíme z třiceti až čtyřiceti procent o sobě, zatímco při komunikaci na sociálních médiích z osmdesáti procent.

Při používání sociálních médií je stimulována část mozku související s orgasmy, motivací a láskou. Stimulace je silnější, pokud máte publikum. Naše tělo nás fyziologicky odměňuje za to, že o sobě mluvíme online. Ale ne vždy jde jen o nás. Ze studií vztahů vyplývá, že partneři, kteří se seznámili online, se obvykle mají radši, než ti, kteří se seznámili osobně. Ať už je to způsobeno větší anonymitou, nebo tím že vědí, co od sebe očekávat, dochází ke statistickému nárůstu úspěšných vztahů započatých online.

Internet má sice na svědomí to, že v naší komunikaci ubývá osobního styku, ale možná nám ještě více přiblíží ty, na kterých nám záleží nejvíce.

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Na mňa osobne to sedí a väčšinu ,,zmien" v mozgu hlavne to odlišné vnímanie, lahostajnosť, návali dopamínu pri chate si dokážem uvedomiť. Napriek tomu ma udivuje aký je ten vpliv silný. Doslova som prišiel o schopnosti hlavne komunikačné čo ma robí outsiderom. Dalo by sa hovoriť vlastne o ubytku inteligencie ? také niečo čo sa dalo nájsť u užívatelom marihuany

23

Odpovědět

Jsem v pohodě.Nemám žádnou sociální ubohost,nemám nějakej "chytrej" mobil.Ve třídě jsem snad jedinej naprosto volnej a bez závislosti.Na nějakej stupidní fejsbůček kašlu,jen hovadina na sledování uživatelů a získávání jejich os. informací.Je mi líto všech co něco takového mají

920

Odpovědět

Tahle reakce ale moc v pohodě není. "Je mi líto všech, co..." není frází, kterou používají vyrovnaní jedinci vůči těm, kterým se nic zlého nestalo.

415

Odpovědět

Všechno je "stupidní" a "ubohé" ve chvíli, kdy ti to přináší víc škody než užitku. A co se týče sdílení osobních informací tak je čistě na tobě co se světem sdílíš. Já "fejsbůček" mám kvůli komunikaci a jediné z osobních informací co cizáci můžou vidět je z které země jsem a kterého pohlaví. Lidi co tam cpou telefonní čísla a adresy jsou prostě sami proti sobě.

Nemusíš mít rád sociální média, ale zase je nazývat ubohostí je dost přehnané. Všechno je takové jak si to uděláš.

61

Odpovědět

Tak nevím jestli sem divnej, ale nemám FACEBOOK, TWITTER.....valastně vůbec nic, jo mám telefonní číslo, které mě stačí na všechno, domluvím se s kámošema na pivo atd.....atd...... Takže by mě zajímalo jestli o o něco důležitého přicházím, když nemám soc. sítě.

1710

Odpovědět

*throws attention*

111

Odpovědět

Máš videacesky.cz, to stačí :D

211

Odpovědět

Lidem, jejichž vrcholem existence je sedět u piva, ani FB žádné nové podněty nepřiblíží :)

139

Odpovědět

To je sice pěkné, ale začínám se bát, že jste nějak pozapomněli na Vsauce :D

793

Odpovědět

Já chci zase Normana, už ani nepamatuju jak vypadá. ;)

691

Odpovědět

Přesně, taky jsem se chtěl zeptat, kdy už zas bude. Tajně jsem doufal, že už dnes a zase nic...

121

Odpovědět

+FrixNo a když už jsme u toho, co nějakej novej Key a Peele? :-)

91

Odpovědět

ASAP Science je klasika, která mne nikdy nezklame. Podnětné video. Při sledování jsem si vybavil mnoho rockových a metalových písniček poukazujících na to, jak potřebujeme více a více podnětů, abychom se uspokojili stejně jako dříve. Například píseň Stinkfist od skupiny Tool.

76