Font filmových plakátůVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:74
Počet zobrazení:5 936

V posledních 25 letech dominovala filmovým plakátům v Hollywoodu jedna rodina písma – Trajan. Jak k tomu došlo a jak celý tento proces probíhal? Odpovědi ve videu.

Přepis titulků

Pokud se v kině koukáte na upoutávky a uvidíte tohle... Víte, že to bude komedie. Pokud tohle, bude to akce. Ale stačí ta písmena ztenčit a prásk! Je to sci-fi. Tady budou rychlá auta, tady Michael Cera a tohle bude romantická komedie.

Poznáte to i bez hudby. Ale co tohle? Tato rodina písma, Trajan, je jedním z nejpopulárnějších plakátových fontů v historii. Je na plakátu k Tygru a drakovi, Dvojímu obvinění, Zámku hrůzy... Je všude. Jak k tomu došlo? Jsem Yves Peters, grafik a už asi 10 let profesionálně píšu o typografii.

Yves viděl opravdu hodně plakátů. Před několika lety si začal všímat trendu. Začal jsem klikat a klikat. A nevěděl jsem, kde začít. Nakonec jsem viděl asi 16 000 plakátů. Kolik plakátů že jste viděl? No... Koukám asi na 100 plakátů měsíčně. A tuhle svou sérii dělám od roku 2006. Každý rok je to hromada plakátů.

No jo. Všiml si, že použití Trajanu za posledních několik dekád let vzrostlo. Ale proč? V roce 1991 grafička Carol Twombly přejala nápisy z Trajánova sloupu do digitální rodiny písma. Bylo to pro Adobe, takže to byla součást softwaru, který lidé používali k tvorbě plakátů. O pár let později následoval debut na filmovém plakátu k filmu At Play in the Fields of the Lord.

Pak následoval Osobní strážce a Vůně ženy. A pak tři trháky z roku 1993. V roce 1994 už byl prakticky všude. Původně byl používán pro epické filmy. Filmy, ve kterých lidé překonávají těžkosti. Válečné velkofilmy a podobně. Ale pak se z něj postupně stal standardní filmový font.

Takový Arial filmových plakátů. Když jste potřebovali udělat narychlo plakát, vybrali jste Trajan. Tohle nadužívání vedlo ke změně typu filmů, které Trajan používaly. Áčkové filmy přestaly Trajan používat. Začaly ho používat horory, béčkové filmy a filmy, které vycházejí rovnou na DVD. Pomocí těchto plakátů se tyto "podřadnější" filmy snažily předstírat, že jsou lepší než ve skutečnosti.

Vzestup a pád Trajanu ilustruje nevýhody digitální rodiny písma. Pohodlí jednoduché záměny fontů kontrastuje se starými filmovými plakáty, které měly ručně psané nápisy, což bylo umění specifické pro každý film. Za mnou vidíte plakáty k filmům před érou komerčních trháků. Před žánry, před standardizací. A proto by bylo těžké najít dva podobné.

To ale neznamená, že je dnešní typografie podle žánrů špatná. Pomocí těchto vizuálních klišé můžete divákům velice efektivně přiblížit námět a děj. A to je určitá forma umění. Lidé s nostalgií vzpomínají na starou éru filmových plakátů. Byly ručně vyrobené a velmi jedinečné. Ale totéž se dá říci o hudbě. Podle některých lidí nevzniklo od dob Beatles nic kvalitního. Ale podle jiných nevzniklo nic kvalitního od dob Mozarta.

Dobře. Ale i v současnosti existuje spousta zajímavých věcí. Jen je toho všeho mnohem více. Ale i tak vzniká spousta skvěle navržených filmových plakátů. Jen musíte vědět, kam se kouknout. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Víte někdo jak se správně vyslovuje Trajan?

00

Odpovědět

02:05 nejspis mysli Arial..ariel neni zadny font 😃

11

Odpovědět

Díky, opraveno :-)

01

Odpovědět

"This one's gonna have Michael Cera"... Pobavilo

71

Odpovědět

Ještě oražovo-modré plakáty a létající hlavy a máme to kompletní.

61

Odpovědět

Zajímavé, díky za překlad :)

31

Odpovědět

Přiznávám, že jsem se tomu chlápkovi celou dobu díval do rozkroku.

512

Odpovědět

Prečo tie mínuska preboha :D veď tam čumeli všetci, pokrytci...

33

Odpovědět

+arhearhHádám, že to je proto, že titulky většinu času jeho rozkor zakrejvaj.

01