Hodiny zkázyVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:127
Počet zobrazení:8 057

Kdo stojí za ikonickými Hodinami zkázy? Jak blízko jsme zničení světa, kdy jsme mu byli nejblíže a můžeme na nich vrátit čas? 

Přepis titulků

Toto jsou hodiny zkázy. Byly navržené roku 1947 umělkyní Martyl Langsdorfovou. Bulletin of the Atomic Scientists nastavil hodiny a ukázal tím, kolik času zbývá do půlnoci. Půlnoc v tomto případě značí nukleární armagedon a konec lidstva. V lednu 2017 odhalil Bulletin of the Atomic Scientists, že se ručička oproti minulému roku posunula o půl minuty blíže k půlnoci a mezi důvody uvedla změnu klimatu, kyber-bezpečnost, nukleární zbraně a Donalda Trumpa.

Během oznámení výkonná ředitelka Bulletinu Rachel Bronson mluvila ještě o dvou hrozbách. Prvním byla přezíravá a bezohledná mluva kolem světa, zejména ve Spojených státech během a po prezidentské kampani. Druhým je přehlížení vědecké odbornosti. Studená válka a světové konflikty ovlivňovaly čas na hodinách dlouhodobě, ale neúcta k vědecké odbornosti od světových populistických vůdců, včetně amerického prezidenta, je zcela novým faktorem.

Nejnovější posunutí času je nejmenším v historii, což znamená, že konec světa není nezbytně nevyhnutelnější. Jak přesné jsou Hodiny zkázy a proč vůbec byly vytvořeny? Úplně poprvé se objevily v roce 1947 na obálce časopisu Bulletin of the Atomic Scientists. Umělkyně Martyl Langsdorfová byla vdaná za Alexandera Langsdorfa ml., který pracoval na projektu Manhattan. Langsdorf a další znepokojení vědci založili Bulletin v roce 1945 z nutkání varovat a vzdělávat veřejnost ohledně možných katastrofálních důsledků jejich výtvoru.

Atomové bomby byly poprvé použity v roce 1945 a zabily přes 130 000 obyvatel japonských měst Hirošima a Nagasaki. Původně hodinová ručička ukazovala na dvanáctou hodinu a minutová ukazovala sedm minut do půlnoci. To byla však naprosto náhodná volba. Langsdorf si myslel, že to takto vypadá správně. Ilustrace rychle dostala název Hodiny zkázy a zanedlouho ji začal svět vnímat jako symbol hrozby jaderné apokalypsy.

Od roku 1947 Bulletin pravidelně upravoval čas, když se změnilo riziko hrozby, ale také bral v potaz jiné faktory, jako změnu klimatu, biologické zbraně nebo kyber-hrozby. Den zúčtování je zdá být blízko, ale tyto hodiny neodrážejí skutečný čas a čas na nich není lineární. V roce 1949 nastavil Bulletin hodiny na tři minuty do půlnoci kvůli sovětskému testu jaderné bomby.

Trumanovo dramatické oznámení, že Rusko odhalilo tajemství atomu.... Na dvě minuty do půlnoci v roce 1953 díky vodíkové bombě vyrobené v USA. Ale o deset let později se čas vrátil na 12 minut do půlnoci díky tomu, že USA a SSSR ukončily jaderné testy v atmosféře. Milník v roce 1963. Východ a západ zakázal jaderné testy v atmosféře. Minutová ručička poté často střídala místa. Sedm minut do půlnoci zbývalo v roce 1968 kvůli válce ve Vietnamu a poté šla zpět na 10 minut v roce 1972 po podepsání první Smlouvy o omezení strategických zbraní.

Tato dohoda nezaručuje, že nedojde k válce, ale je to začátek nesmírně důležitého procesu. Na tři minuty v roce 1984 kvůli zvýšenému napětí mezi USA a SSSR během studené války. Žádná ze čtyřech válek v mém životě nezačala proto, že jsme příliš silní. To slabost láká nepřátele k chybným úsudkům.

A potom na 17 minut do půlnoci v roce 1991 po konci studené války a podepsání START – Dohody o snížení počtu strategických zbraní. Kdykoliv jde o problémy, na kterých jsme se shodli nebo neshodli, v duchu upřímnosti a otevřenosti nestojíme jen o porozumění, ale chceme mezi sebou stavět mosty. Nebezpečné nebo potencionálně nebezpečné momenty určovaly, zdali se ručička posunula blíže nebo dále od soudného dne, ale v roce 2017 je to poprvé od konce studené války, kdy Bulletin vyjádřil hluboké obavy o přístupu amerického prezidenta k vědě a jaderným zbraním.

Za prvé, nechcete smést ze stolu úplně všechno, protože potom byste byl hodně špatný vyjednávač. Podívejte, nukleární zbraně by měly zůstat mimo debatu, ale nastane čas, kdy je budeme muset použít? Pravděpodobně ano... I když vyhlídky vypadají bledě, je důležité si pamatovat, jaký čas hodiny skutečně ukazují.

Konec světa ještě nenastal a na těchto hodinách můžeme čas vrátit.

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Co by muselo být aby hodiny ukazovaly 12:01 - myslím tím nejméně co by se dalo ukázat?

00

Odpovědět

To nikdo neví. Ti "vědci" si to nastaví podle toho jak se jim to zrovna hodí. :D I kdyby to skutečně něco ukazovalo, rozhodně se nikdy na 12. hodinu nedostanou, protože dřív všichni chcípneme. Sama to uvidíš v budoucnosti. Určitě se toho dočkáš. Každý normální člověk co má trochu rozhled to vidí :)

Stručně řečeno. Tyhle hodiny neukazují vůbec nic. Je to prostě zhovadilost.. Je to asi stejně přesné jako kdyby si dělala ty samé hodiny, ale snažila by ses zjistit kdy se tvoji rodiče začnou hádat. Blízko ke 12. hodině když mají špatnou náladu, a pak zase dál od dvanáctky když mají náladu dobrou a jdete na výlet. Prostě je to nesmysl. Nic co stojí za pozornost.

31

Odpovědět

Problém je, že ti, co můýou něco změnit nebo naopak ještě více ohrozit, ty žádné hodiny nezajímají. A pro nás ostatní to snad může být jen výstrahou, ať si dáváme pozor koho volíme k těm "červeným čudlíkům" :)

20

Odpovědět

Tak děťátka, nezapomeňte důležitou věc - zakryjte a chraňte si hlavu rukama a lehněte si nohama směrem k epicentru výbuchu.

21

Odpovědět

Moc vlastního názoru do toho chlapec vložil.

06

Odpovědět

https://www.youtube.com/watch?v=9qbRHY1l0vc
Celou dobu mi to znělo v hlavě.

22

Odpovědět

Jen pro zajímavost, pro rok 2017 ukazují hodiny 2,5 minuty před půlnocí. Což je nejblíže půlnoci od roku 1953.

http://thebulletin.org/clock/2017

82

Odpovědět

Takže už si z toho udělali strašáka? Kde jsou ty děti ve škole učící se krizovým situacím teda?

120

Odpovědět

+AlennDuck and cover. :-D

10

Odpovědět

Jsem vážně jediný, koho zaráží, že použili fotku Le Penové jako ilustraci pro hrozbu?

1614

Odpovědět

A Orbán, Nigel Farage, Rodrigo Duterte neboli populističtí vůdci kteří neprojevují úctu k vědecké odbornosti jsou evidentně většími hrozbami než Kim Čong Un, Saudský islamonacismus nebo Íránský jaderný program.
Tendenční propagandistické video.

2312

Odpovědět

+Libuše mrtviceDůvodem jejich vzestupu je ignoranství těch ostatních. Populismus nebyl nikdy správný, ale to nebylo ani jednání proti občanům.

30

Odpovědět

+AlennJeden extrém vždy doprovází i druhý (opačný) extrém...

11

Odpovědět

+LatyfundistaPopulismus je v demokracii úplně normální. Zvolený politik = populista. Jinak by logicky neuspěl kdyby měl jiný názor než jeho voliči. Populismus je všeobecný a většinový názor voličů. To jen cenzura a propaganda potřebovaly hanlivé označit politiky, kteří si dovolit jít proti sice aktuálnímu ale už neoblíbenému režimu. Ten má přirozeně půd sebezáchovy ve formě hysterických elit - inteligence a médií, které vytvořil a živí.

00

Odpovědět

Tendenční video nebo Bulletin of the Atomic Scientits?
Mezi důvody uvedla, změny klimatu, kyber bezpečnost, nukleární zbraně a Donalda Trumpa. Severní Korea nic? Nebo je schovaná pod položkou nukleární zbraně? Proč tam tedy není schovaný i Trump? Islamismus který nemá s islámem a muslimy, stejně jako Islám samotný, pochopitelně nic společného taky nic? Jede podle notiček politkorektního muftíkulturalismu a jeho uvedení mezi důvody by rozhněvalo tolerantní a mírumilovné muslimy tak že by na protest asimilovali alegorickým náklaďákem pochopení desítky lidí nebo ze svých kvérů tolerance rozdávali včeličky lásky v nějakém klubu? Ba co hůř mohli by je onálepkovat jako islamofoby, rasisty, xenofoby a nácky.
Co ve videu které se tváří jako vzdělávací bylo zamlčeno a co naopak akcentováno?

1616

Odpovědět

Myslím že ty záležitosti zmíněné ve videu spojuje to že jsou jako tou poslední nezvratnou činností způsobující "konec světa" ..."Islámísti" (teroristi) jsou spíše jako tendence. Tendence vedoucí ke konci světa pro ně bych použil jako názornou ukázku přesýpací hodiny tedy že krok po kroku nabývají pomalu jistý směr....

00

Odpovědět

Ty hodiny neodpovídají vůbec ničemu. Je to uplný blábol. Karibská krize byla nebezpečnější než si většina lidí myslí. Stačí si přečíst na technet články Kubě od Karla Pacnera. A kvůli populistům je dat na 3 min pře půlnocí je populismus Bulletinu

123

Odpovědět

Korea nemá nukleární raketu schopnou letu. Je na ní uvaleno spoustu embarg, které nějakým způsobem obcházela přes Čínu a právě Trumpův nástup do funkce tomu udělal přítrž. Takže se dá očekávat, že se Severní Korea ani nestane nukleární velmocí.

00

Odpovědět

...že nezmínili Jelouston ?? Tam by měla mít Helena periodu ne ? (...Jakože statisticky má prý pár let spoždění)

22

Odpovědět

Takže si to shrňme:
Pokud se najde prezident, který se chce domluvit s další jadernou velmocí, aby nedošlo k (třeba nešťastnou náhodou způsobené) jaderné katastrofě, tak je to pro tyto lidi (schválně nepíšu vědce) důvodem k tomu, bát se jaderné katastrofy...
To mi napovídá, že se jedná o jedince mdlého rozumu, ne moc vzdělané, prostě nepříliš mozek používající. O vědcích bych v jejich případě opravdu nemluvil - jsou to politici. Akorát že to jsou lidé kteří i jako politici jsou tak neschopní, že ani v politice nic neznamenají...
Nemám nic extra proti Trumpovi - ale ani pro něj. Je mi celkem u temné díry. Ale oproti těmto "vědcům" umí alespoň dvě věci - sehnat si prachy a vyhrát volby. Myslí mu to. Jim moc ne.

1314

Odpovědět

proč má většina lidí co tu komentují, něco proti autoritám?

62

Odpovědět

Zajímalo by mě, kolik minut (nebo dokonce sekund) do půlnoci ukazovaly ty hodiny během vyvrcholení Karibské krize v roce 1962.

12

Odpovědět

Yet in October 1962, the Bulletin's Doomsday Clock remained unchanged: It stood at 7 minutes to midnight and the following year, in 1963, the clock's hands moved to 12 minutes to midnight, when the Partial Nuclear Test Ban Treaty went into effect.

http://thebulletin.org/remembering-cuban-missile-crisis

Pokud umíš anglicky, tak je dále v článku i vysvětleno, proč se hodiny tu dobou nepohnuly.

10

Odpovědět

+taravaTou dobou nikdo přesnou situaci neznal. Informace, které máme dnes, se liší od těch, které byly dostupné tehdy. Nicméně riziko podcenili, to je jasné.

00

Odpovědět

já pořád říkám, že Trump nemá v politice co dělat... ale třeba mně překvapí... tím že odejde... nebo zůstane a vyřeší nějaký racionální problém...

2222

Odpovědět

Racionálních problémů vyřešil za své administrativy už hromadu, můžete si to zjistit a pak zhodnotit z vašeho úhlu pohledu.

07

Odpovědět

+V.Vážně? Jakých prosím Vás?

60