Přidat do sledovaných sérií 61
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:93
Počet zobrazení:7 168

V tomto posledním díle Hranic se tým s Johnnym Harrisem v čele přijel podívat na jednu ze dvou hranic Evropy a Afriky, která je kolem španělského města Melilly. 
Na webové stránce Voxu, o které Johnny Harris mluví na konci videa, najdete všechny příběhy této série s příslušnými grafy, které je dále ilustrují.

Přepis titulků

Když se podíváte zblízka na Maroko, uvidíte kousek země, který se liší od zbytku. Tento úsek země je obehnán jednou z nejlépe opevněných hranic světa. V lesích hned u hranice jsou provizorní tábory, ve kterých se ve dne v noci lidé vyhýbají policii. Připravují se vrhnout na hranici většinou ve velkých skupinách a doufají, že se dostanou na druhou stranu a vkročí do té země. Někteří se zraní, někteří zemřou.

Není to jednoduché. Ano, mám strach, ale když mám příležitost, musím na strach zapomenout. Tohle všechno se děje, protože toto území je sice v Africe, ale vlastně je to kousek Evropy. Překlad: jesterka www.videacesky.cz Ten kousek země se jmenuje Melilla, je to jedna ze dvou španělských enkláv v Maroku. Ty tvoří jediné dvě evropské hranice s africkým kontinentem.

Španělsko dobylo Melillu na konci 15. století, během své expanze. Tato oblast severní Afriky měnila v následujících dekádách často majitele, ale Španělsko si Melillu udrželo. I v roce 1956, když kolonialismus končil, mocnosti opouštěly své kolonie a Maroko vyhlásilo nezávislost, Španělsko svou enklávu dále drželo. Dnes žije v Melille asi 86 tisíc lidí a je to tu jako v pevninském Španělsku. Ve výstavbě města je vidět výrazný španělský styl architektury a obyvatelé mluví španělsky, platí eury.

To, že nejste v pevninské Evropě, vám připomenou jenom okraje města, kde najdete jednu z nejlépe opevněných hraničních bariér na planetě. Je to 11kilometrová bariéra s mnoha ochrannými vrstvami. První vrstva je 6metrový kovový plot, za ním další plot s nastavitelným vrchem, takže se přes něj hůře přelézá. Pod druhým plotem je husté pletivo ostnatého drátu. Potom další, vyšší plot s nastavitelným vrchem a dalším ostnatým drátem.

A na marocké straně je potom dvoumetrový příkop a dvojitý plot s, uhodli jste, dalším ostnatým drátem. Jsou tam pozorovací místa a každý centimetr je hlídán kamerami. Abyste pochopili, proč tu ta bariéra je, musíte na druhou stranu do marockého města Nador a do lesů a kopců kolem Melilly. Tito migranti jsou většinou ze subsaharské Afriky. Pro odchod ze své země mají různé důvody. Začali se hádat křesťané s muslimy, přišlo Boko Haram a potom začala válka.

V mé zemi není práce, jenom utrpení pro každého. Shromažďují se v těchto táborech a plánují svůj pokus přejít do Melilly. Náš cíl je dostat se do Evropy. Musíme do toho dát srdce, i když se nám to možná nepodaří. Jako odpověď na ostrá opatření vyvinuli migranti metodu, kdy se snaží přemoci hraniční stráž svým množstvím. Musíme vytvořit skupinu a potom to zkusit. Schováváme se, čekáme, a když nás je dost, vyrazíme.

Skupiny jsou různě velké, ale skoro vždy jsou to stovky lidí. Většinu chytí hned na marocké straně, kde se střetávají s pohraničníky, kteří neváhají použít sílu. Kdo se dostane přes první vrstvy na španělskou stranu, je většinou rovnou strčen zpátky nebo zatčen. Kvůli velkému množství jich ale několik nevyhnutelně proklouzne. Jakmile vstoupí na španělskou půdu, jsou technicky vzato v Evropě. Podle zákona EU mají zaručenou určitou ochranu, ale musí uběhnout ještě sto metrů k imigračnímu středisku, kde je mohou přijmout a ochránit před okamžitou deportací.

Příchody k této hranici se zkomplikovaly v roce 2014, kdy se španělská vláda rozhodla zdvojnásobit své snahy o ochranu hranice. Byla to reakce na příliv migrantů, kteří se snažili dostat do Evropy. Byli na útěku před konflikty v Africe a na Blízkém východě. Největší vlna uprchlíků v novověku. Statisíce uprchlíků utíkají před brutálním násilím na Blízkém východě.

Překračují hranice EU po statisících. Prchají na přeplněných člunech, mnozí se na cestě utopí. Odpovědí Španělska bylo soustředit se na hranice svých enkláv v Africe. Zdvojnásobili úsilí, aby udrželi migranty mimo tyto evropské ostrůvky. Rok po krizi v roce 2014 klesly pokusy překročit hranici o 67 %. Španělsko tento pokles nezpůsobilo samo. U této zdi si můžete všimnout, že marocká armáda hranici chrání také. V roce migrační krize postavilo Maroko dvě nové vrstvy plotu s ostnatým drátem.

Vláda tvrdí, že nové husté pletivo odradí mnohé od dalších pokusů. Ale proč by Maroko přebíralo zodpovědnost za chránění španělské hranice? Ukázalo se, že k tomu mají dobré důvody. Maroko má s Evropou takzvané partnerství s rozšířeným statutem. To jim poskytuje ekonomické a politické výhody při obchodování a diplomacii. Více než polovina marockého mezinárodního obchodu je s EU. EU také poskytuje Maroku miliardy eur na bezpečnost a rozvoj.

Takže Maroko, které si chce udržet dobré vztahy se svým sousedem, na sebe vzalo úkol ochránit španělskou hranici. A svou práci bere velice vážně. Ta jizva je od marocké policie. Od těch, kteří hranici hlídají na marocké straně. Málem jsem umřel. Trefili mě kusem dřeva, ve kterém byl hřebík. Ten hřebík se mi zabodl do čela, museli mě operovat. Rozbil lahev a bodl mě. Vidíte? Mám obrovské štětí, že jsem vůbec naživu.

Migranti měli své tábory vždy tady na té hoře hned za městem. Tohle býval roky jejich tábor, tady se přeskupovali a připravovali se vyrazit. Ale před několika měsíci tu marocká armáda zřídila hlídku. Teď se sem migranti nemohou vrátit. Šli si najít jiné útočiště na kopci, který je odsud 12 kilometrů. Marocká policie dělá v tomto táboře pravidelné razie. Když přijde policie, všechno roztrhají, zničí.

Za měsíc přijdou třeba desetkrát. Ale nedeportují je z Maroka. Používají méně nákladné způsoby, jak jim zabránit, aby vytvořili dostatečně velkou skupinu. Dnes ráno tu byla policie 3 hodiny. Prostě přišli, něco ukradli, rozházeli ty stany, domovy těch lidí, násilně obtěžovali ženy. Vlastně přišli ukázat svaly, připomenout, kdo tu velí. Asi jednou za měsíc pochytá marocká policie migranty a pošle je do jiných částí Maroka, které jsou od Melilly daleko.

Tak jim zabrání vytvořit skupinu dost velkou na překonání plotu. Posadí nás do autobusu a vysadí nás v Casablance nebo nějakém jiném městě. Vždycky se sem vrátíme. Marocká policie se nesnaží dostat je z Maroka. Snaží se, aby se nedostali do Evropy. Svým způsobem dělají za Španělsko a Evropu velkou část špinavé práce, když těm lidem zabraňují překročit hranici.

Také si můžete všimnout, že všichni v těch táborech jsou ze subsaharské Afriky, ze zemí pod touto čárou. Všichni migranti čelí na své cestě do Evropy velkým těžkostem. Ale pro migranty třeba ze Sýrie je mnohem snazší prostě přijít k hranici a řádně požádat o azyl. Nepřeháním, když říkám, že téměř nikdo ze subsaharské Afriky toto nemůže udělat. Musí se uchýlit k velmi nebezpečným cestám, třeba přelézání plotu, plavbě po moři nebo skrývání se ve vozidlech.

Zkusil jsem překročit hranici pěšky. Čtyřikrát. Prostě mě odstrčili zpátky. Španělsko zřídilo kvůli přílivu migrantů nový úřad, ale ne pro ty ze subsaharské Afriky. Když v březnu 2015 začalo přicházet více Syřanů, dali nám tamtu budovu, což je Úřad mezinárodní ochrany. Je jich málo ze subsaharské Afriky.

Co se týče žádostí o azyl, nějaké máme, ale není jich moc. Ale ti Syřané, nevím, ti můžou přejít snadno. Jsou Arabové, mají stejnou barvu pleti. Liší se od nás černochů. Možná si říkáte, že to je rozumné, v Sýrii probíhá válka, takže se dá předpokládat, že prchají před válkou. Jsou to uprchlíci a potřebují ochranu. Ale na druhou stranu předpoklad, že jenom proto, že v zemi neprobíhá otevřená válka, o které by se psalo v novinách...

Že jenom proto lidé z té země nepotřebují mezinárodní ochranu, to je velice nebezpečná domněnka. Na světě je teď rekordní počet uprchlíků a vysídlených osob. Některé země otevřely své brány a vpustily tyto lidi, ale mnoho jich odpovídá stavěním zdí. To je ale nezastaví. Ať je cesta jakkoli nebezpečná, lidé z těchto táborů to budou zkoušet znova. Zkusil jsem to pětkrát.

Po každém nepodařeném pokusu přijdu sem, odpočinu si, zkusím to znovu. To byla šestá epizoda Hranic, doufám, že se vám tento seriál líbil. Také jsme spustili stránku, kde je všech šest hranic s grafy, vizualizacemi a podobně, abychom trochu prohloubili ty příběhy. Nechám vám v popisu odkaz. Děkuji, že jste se na té cestě podíleli.

Komentáře (51)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Problém je v 1. řadě to že kolem sebe stavíme hranice a žijeme v systému co nás od sebe odděluje. Fakt nechápu tu nenávist co je dneska všude.. Copak tu nikdo NEVIDÍ PROBLÉM TĚCH HRANIC?

413

Odpovědět

Problém těch hranic je ten, že mi jsme od sebe oddělení hlavně kulturou, jazykem, vzděláním, morálkou, ekonomickou situací... Hranice v mnoha případech slouží jen jako holka co si stoupne s rukama roztaženýma mezi dva rváče co si chtějí dát přes hubu...

11

Odpovědět

+Pan racekJenomže zdi v minulosti problémy nikdy nevyřešily, ale pouze odložily na jindy.

Příklady z historie:
- Velká čínská zeď proti mongolským hordám
- Hadriánův val proti Piktům
- Limes Romanus proti Germánům
...
- Berlínská zeď
- zeď na Hranici Mexika a USA

45

Odpovědět

Tak aby nebyla ta nenávist tak co se všichni na světě nastěhovat do nejbohatší země a tam žít štasně? Jo počkat to by nefungovalo. Proto máme ty ploty ale chápu že jsi nesystémově smýšlející unikátní sněhová vločka co chce zachránit všechny plebs.

102

Odpovědět

nova kolonizacia, nasa jedina zacharana

75

Odpovědět

Jedna z nejlépe bráněných hranicí na světě je Izraelská. Tohle je takový obyčejný plůtek.

Každý má právo chtít žít slušný život, ale nikdo na něj nemá automatické právo. Pouze ho může získat svojí pílí a pracovitostí a nikoliv na úkor druhých. Neexistuje žádná právo na to dostat práci nebo dostat peníze bez práce. Tohle je pouze důsledek přebujelých sociálních států, stačilo by sociální stát vrátit na úroveň doby TGM. Pokud někdo chce pracovat, ale v jeho okolí žádná práce není, ať podniká.

Řešením je stavět jednoduché montovny poblíž těchto enkláv a nabízet zde migrantům tento druh práce - většina z nich se na nic jiného nehodí (to není rasistický předsudek, ale konstatování faktu). Tím dojde k vykrytí jejich poptávky po pracovních místech. V první fázi by měla pracovní síla uklidit v okolí bordel, ve druhé fázi by mělo dojít ke stavbě hal a recyklačních center, kde by třídili smetí dovážené z evropských skládek. Ve třetí fázi, kdy dojde k úbytku migrace do těchto míst, by tam měli být vyváženi vězni z Evropy (regulérní trestanci, co plní věznice) a nabídnuto jim se zde usadit.

Současně by zde měly být otevřeny školy a nemocnice. Obojí na komerční bázi - ceny a kvalita by velmi pravděpodobně odpovídala úrovni platů v montovnách. Asi by se zde nestudovala jaderná fyzika a neozařovaly nádory, ale každý by zde absolvoval základní vzdělání a nikdo by nezemřel na tyfus. Bezpečnost v takových centrech by zajišťoval Frontex. Plně integrovaným jedincům by po pěti letech měla být nabídnuta emigrace do Evropy na podobnou pracovní pozici.

Z mého pohledu by to bylo řešení win-to-win. Imigranti by získali důstojný život odpovídající jejich úrovni vzdělání a evropský daňový poplatník by nemusel na svém území řešit bezpečnostní problémy.

248

Odpovědět

Podobná řešení se v minulosti už zkoušela, proč si myslíš že tvé řešení bude fungovat? Proč by na to měl stát Maroko přistoupit? Jak migranty a uprchlíky ochráníš před vykořisťováním? Atd.

34

Odpovědět

+Alberto123Nekvalifikované a negramotné migranty/uprchlíky ochrání před vykořisťováním volný trh. Pokud budou podmínky nepřijatelné, tak odejdou (a jejich místo zaujmou třeba vězňové z našich nápravných zařízení - uvědom si, že udržovat vězení v chodu je velmi nákladné). Právě celá dobrovolnost s vidinou lepší budoucnosti je hnací motor pokroku. Budou dělat hlavně na sebe a hlavně pro sebe, osvojí si pracovní návyky a budou vědět, že když se nic nenaučí, tak je lepší budoucnost nečeká. On je to výborný sociální experiment, kterým by se mohlo zabývat mnoho neziskových organizací a mít hned zpětnou vazbu.

Ke konkrétně to nefungovalo?

33

Odpovědět

Zaujimavy nazor, skusal si ho niekde presadit ? Napisat o tom niekomu ?

12

Odpovědět

Děkujme sluníčkám, za pomalé ale jisté zničení západní civilizace...

1512

Odpovědět

Super video. o tom sem vubec nevedel

51

Odpovědět

Muži vojenského věku utíkají z neexistujících válek do Evropy. Paráda. Nastěhujte sem celou Afriku. Potřebujeme zvýšit počet no go zon a míru znásilnění.

1811

Odpovědět

meh...

75

Odpovědět

+troll alertvolič drahoše alert

310

Odpovědět

+MorceCo přesně je špatného na tom volit Drahoše? Nebo co naopak je dobrého nadávat voličům Miloše Zemana do debilů?

Já měl za to, že na rozbíjení báboviček je pískoviště a ne internetové diskuze.

Jiří Drahoš by byl lepší prezident, protože je centrista. Miloš Zeman je a bude špatný prezident, protože je (euro)socialista. Tyhle volby byly jako vybírat si mezi leprou a cholerou.

75

Odpovědět

+-HoNY-"Já měl za to, že na rozbíjení báboviček je pískoviště a ne internetové diskuze."
Prvně se zúčastníš internetové diskuze?

32

Odpovědět

+-HoNY-kdyby byl Zeman špatnej prezident tak ho nikdo nevolí..

06

Odpovědět

#oprava 4:42 Má být spíš 'Největší vlna uprchlíků v moderní historii'. Novověkem je obecně chápána doba zámořských objevů až po velké revoluce v Evropě. Viz učebnice dějepisu nebo Rise of Nations

20

Odpovědět

"V širším pojetí se však lze setkat i s vymezením 1492 až současnost, zahrnujíc tak moderní dějiny jako součást novověku. Historikové dávají často přednost pojmu raný novověk." (Wikipedie - Novověk). Když napíšu moderní historie, zkrátím to období, o kterém angličané mluví, když říkají "modern history", protože podle všeho je to pro ně období od zámořských objevů až po dnešek. Proto jsem tam nechala ten novověk.

20

Odpovědět

Acho jo. Více než šest milionů migrantů čeká v zemích kolem Středozemního moře na příjezd do Evropy, podle utajované německé vládní zprávy, která unikla do deníku Bild. Daší 3 miliony zadržuje Turecko. A šílená Merkelová jim chce umožnit legální přístup. Otřes!
http://www.epshark.cz/clanek/263/evropska-migracni-krize-dalsi-miliony-jsou-na-ceste

421

Odpovědět

Netahej nám sem, prosím, konspirační teorie a pofiderní weby. Kecy typu "utajovaná zpráva" a "tohle vám nikdo jiný neřekne" se dají také přeformulovat na "není to pravda".

395

Odpovědět

+XardassJo a doba pred Mnichovským diktátem byla taky konspirace, že? Je třeba pochopit, že jestli se to urychleně nezastaví, tak nás to všechny evropany semele a dojde k občanské válce mezi bílými a tmavým etnikem, ale to už bude bohužel pozdě...

01

Odpovědět

Příště si prosímtě alespoň zkontroluj, jestli to neni blbost. Je hodně jednoduchý tvrdit, že je informace pravdivá. protože je z novin, který si sám nemůžeš přeložit (soudím, že neumíš německy, jinak by sis to už zkontroloval).
Příště si dej alespoň chvilku času s ověřováním informací...
Nemyslim si, že je imigrační krize "dobrá", nebo alespoň "malý" problém, je to veliký závažný problém! Ale problémy se neřeší tím, že člověk věří lžím a manipulaci.

113

Odpovědět

Do jednej vrstvy natiahnuť elektrinu a bolo by po probléme. To nevideli jurský park?

185

Odpovědět

Mi to spíš připomíná World War Z

71

Odpovědět

+Morceme to zase pripomelo left for dead :D Left 4 Dead 2 Huge Zombie Attack!

21

Odpovědět

Takže u Maroka to funguje.
Stačí podobně jako Maroku ekonomicky pomáhat i Tunisu, Alžírsku, Egyptu a dalším zemím a máme po většinovém problému. My jim dáme prachy, případně i logistickou a další podporu a oni neřízenou migraci výrazně omezí.

Pak už jen stačí nějak stabilizovat Libyi a udělat to samé opatření. Jednoduché, možná levnější než péče o migranty na území EU a i bezpečnější pro země EU.

123

Odpovědět

Neblázni, za prachy nejspíše zlepší i infrastrukturu a tím se migrant dokáží po zemi pohybovat daleko rychleji... Chtělo by to vyhodit všechny mosty v jednotlivých zemích do vzduchu, zasypat průsmyky, propíchat všem autům pneu, více pohyblivých písků do každé domácnosti a vychovat novou generaci lidožravých panterů.

122

Odpovědět

+Pan racekAle to pak ta země nebude nasazovat své složky, aby zabránili migrantům v cestě k nám.

když jim pomůžeme, oni pomohou nám. Prostě klasický obchod...

40

Odpovědět

Vždyť říkali že když jich tam naběhne stovka, tak někdy pár z nich přeběhne. Představ si že jich bude tisíc, deset tisíc nebo sto tisíc. To už nebude jen 'pár šťastlivců'. A hlavně v Libyi máš občanskou válku jak řemen, která bude mnohem těžší na řešení než třeba Irák a to proto, že tam nežijí jen šíité, sunnité a pár křesťanů. V Libyi existuje tisíce různých kmenů a etnik, které držela pohromadě jen tvrdá ruka Kaddáfího. To už se mi zdá jednoduší slepit zpět Jugoslávii.
Spíš to chce hlavně zlepšit situaci odkaď jdou. Může se zažít třeba chytáním pašerákům, co v subsaharské Africe přesvědčují celé vesnice, aby utekly do Evropy.

20

Odpovědět

Já se obávám, že to až tak dobře nefunguje - je to pouze odsunutí našeho problému někam jinam. Ve chvíli, kdy počet imigrantů (ať už oprávněně prchajících před útiskem, nebo jen líných vychcánků), tak se ta země zhroutí a vznikne mnohem horší problém.

10

Odpovědět

A to jim jako toto rádoby výpalné bude platit pořád ? Sorry byt nejsem zastánce násilí, ale kdyby zastřelili pár nejagresivnějších narušitelů hranic a tím vyslali jasný signál do Afriky, že tohle Eu trpět nebude, tak by si dali pokoj... Jestli si dovolí útočit na ozbrojené složky a ty se nemohou bránit, tak je to jen přilévání oleje do ohně.. Stačí si vzít příklad z Izraele, tam by se snimi nikdo nemazlil.. Na co Eu stále čeká, opravdu netuším...

00

Odpovědět

Jsem si říkal, že se poučil a konečně rozumně pracuje se záběry a kamerou.... a pak v poslední třetině zase začal cpát hlavu do kamery. Jako chápu že sláva nepříjde sama, ale tenhle kluk beží štěstíčku naproti tak intenzivně, až to bolí.

Jinak díky za překlad, zajímavé video.

30

Odpovědět

mi to pripomenulo runnig bloger zo simon amstell- the carnage

00

Odpovědět

Kde berou pořád jídlo pití a jiné zdroje, když se měsíce roky snaží přelézt hranici a mezitím se schovávají v lesích?

340

Odpovědět

Krmí je lajky na facebooku

120

Odpovědět

Navíc když jim tam policie dělá čorka razie a čas od času je pošle na opačný kout země. Mají cool neroztrhané čisté oblečení na to že furt lezou přes ostnatý dráty a spí v lesích. Možná se vyfikli pro kameru.. Zvláštní...

141

Odpovědět

Bože, to je strašné... sú ako kobylky a vkuse sa vracajú... riešenie je jednoduché a prostriedky na to máme... sme v NATO... nech mi nikto nehovorí že nemáme zbrane... Je predsa logické, že keď sa niekto opakovane snaží porušiť zákon, tak je to zločinec.... Šup pám, bum bum, a znova nabiť... problém vyriešený.. už by znovu neriskovali :)

1417

Odpovědět

Zbytecny plytvani, stacilo by vybudovat pracovni tabory(15-18hodin prace v kuse, minimalni potravinove davky) a problem by se vyresil. A kdyz by dosly tahle "pracovni sila" tak tam muzem poslat treba soudruhy z neziskovek a podobnou pakaz

317

Odpovědět

+The GGCo takhle nabídnout azyl + zajištěnou práci jen těm kteří donesou v pytli 3 hlavy svých spolumigrantů. Kdo dodá aspoň jednu špatnou hlavu bude nabodnut na kůl mezi onou barierou plotů. Ty co dostanou azyl nejspíš ubije zbytek radikálnějších migrantů v Evropě při dobře zvolené propagandě. Problém solve.

313

Odpovědět

Fakt super riešenia. Nechapem prečo sa ludia čo sa venuju migracii nepozru na komentare na videacesky. Alebo prečo sa samy neangazujete v rieseni tychto problemov, ale lento tu takto pisete. Mrhanie potencialom a casom.

111

Odpovědět

+dddSamozřejmě, od toho tu komentáře na VideaČesky jsou ne? Aby špičky v jednotlivých oborech a celkově největší mozky 21. století hledali řešení jednotlivých krizí a napsali svá stanoviska. Prezident si pak vyhradí každý den vždy 15 min během záchodové směny a má hned řešení čehokoliv na dlani. Podá nejvíce opalcované řešení vládě a ta se pak roky hádá dokud neuhodnou na jaké číslo myslel jeho věrný ovčák. Pokud se číslo shoduje s palci pod komentářem. Heureka, máme nový zákon... Cha ještě si to pořád pamatuji z občanky, jako by to bylo loňské předvčerejší.

101

Odpovědět

Aky zmysel ma riesit jednotlivcov, ked je na hovno cely system ? Napriklad, kazdy u nas nadava na ciganov v osadach, ale keby ciganske deti mali normalne vzdelanie a chodili pravidelne do skoly, tak by z nich nieco aj bolo. Ale kedze ich rodicia su opice tak sa to generacne toci stale dokola... monkey see, monkey do.

110

Odpovědět

+Navrhuji převýchovné tábory smr-, ehm chci říct radosti. A když ani to nepomůže, obávám se, budeme muset přistoupit k razantnějšímu řešení. Čas vyjednávání je již u konce. Zahájíme opravdu masivní letákovou kampaň.

40

Odpovědět

+pav1"Má to jedinou nevýhodu, zkratka je KLITORIS" ? :-D

60

Odpovědět

+pav1O akých táboroch to meliete? :) Nieje dôvod budovať čokoľvek pre zločinca, ktorý nieje občan a je tu nelegálne :) Proste im treba zabrániť vo vstupe a to je jednoduché. EU má obrovské vojenské kapacity, nieje v tom najmenší problém. Rovnako tak, nieje ani najmenšia vôľa :)
Keď na hraniciach zbadajú ťažkú techniku a realnu skúsenosť s touto technikou, tak nikoho ani nenapadne riskovať. Tzn. že prestanú prekračovať nelegalne hranice a navyše prestanú umierať pri pokuse o prekročenie hraníc... Vďaka pseudohumanistom, čísla migrantov narastajú a narastá aj ich úmrtie pri prekračovaní hraníc... Tomu sa dá zabrániť, nasadením armády... Jednoduché, humánne, efektívne riešenie :) Ďaleko humánnejšie, ako je to na aktuálny marxistický spôsob veľactenej EU...

35

Odpovědět

+ehmAle napadne. Nejednodussi reseni je posbirat, ty co pujde vytezit na nahradni organy, zbytek do pracovnich taboru. Zejmena pokud jsou mezi nimi i deti, techto organu je nedostatek, navic vzhledem k nizkemu veku by mohli mit vetsinu organu na pouzitelne urovni. Zavedte tohle a je po problemu, navic jako bonus budeme mit vcelku velkou zasobarnu nahradnich organu + levnou pracovni silu. Moje varianta pocita i s temi co uz nemohou pracovat a nedaji se vytezit na nahradni dily. Tyto subjekty muzeme pouzit pri testovani ruznych experimentalnich leku.... popr. jako levny zdroj potravy pro pracovni tabory

15

Odpovědět

+The GGLíbí se mi tvá die Idee

00

Odpovědět

+The GGs takýmito názormi by si sa mal liečiť kamarát :)

01

Odpovědět

+The GGMozno by to tak aj bolo, keby Hitler vyhral.

01

Odpovědět

+The GGvy ste mal kandidovat za presidenta, pane

12