Proč by měla města sázet více stromůVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:191
Počet zobrazení:9 317

Ulice jsou v létě rozpálené, stín aby jeden pohledal, a k tomu nedýcháme zrovna nejčistější vzduch. Co kdybychom vysadili více stromů? 

Přepis titulků

Najeďte na Google Earth, najděte Čínu a uvidíte toto. Ale neupravený satelitní snímek může vypadat spíše takto. Ty šedé skvrny představují znečištění, které pochází z aut, továren a elektráren. Nejde ale jen o Čínu. Znečištění ovzduší je problémem pro města po celém světě. Většina lidí teď žije ve městech a jejich počet bude růst, což znamená ještě více aut, továren a elektráren. Starostové hledají prostředky pro boj se znečištěním, ale stále přehlížejí jednu možnost.

Stromy. Města jsou průmyslovými centry, ale znečištěné ovzduší nám zanáší plíce a způsobuje zdravotní komplikace. Může za to převážně polétavý prach, saze, a kouř, které se dostávají do ovzduší spalováním fosilních paliv nebo při stavebních pracích či farmaření. Když je vdechneme, mohou způsobit astma a mohou se dostat až do našeho krevního systému a způsobit mrtvice, nebo dokonce smrt.

Odborníci odhadují, znečištění zabije ročně přes 3 miliony lidí a s růstem měst hledají starostové kreativní, ale často drahá řešení. Londýnský starosta utratil miliony liber za nesprejování ulic speciálním lepidlem, které mělo polétavý prach připoutat k cestám. V Nizozemsku instalovali ohromné čističky vzduchu, tzv. zachycovače smogu. Tohle je skvělé, ale existuje mnohem jednodušší řešení. Nová zpráva z The Nature Conservancy říká, že vysazení stromů může být pro zlepšení zdraví mnohem efektivnější.

Stromy zachytávají částice znečišťující vzduch na svých větvích. Částice zůstanou na listech a při dešti se smyjí, takže je nevdechneme. Stromy také ochlazují vzduch poskytováním stínu a díky fotosyntéze produkují vodu. Letní den dokáží stromy ochladit o 1 až 2 stupně. Má to ale háček. Stromy dokážou vyčistit jen vzduch ve velice malém rádiu, jde o asi 30 metrů, takže musí být vysazeny s rozvahou. Úředníci mohou snížit znečištění vysazením stromů v místech, kde se překrývá silně znečištěný vzduch s velkou koncentrací lidí.

Zpráva The Nature Conservancy využívá data z Washingtonu D.C. a vytváří mapu, na které ukazuje, kde se vysazení stromů nejvíce vyplatí. A některé stromy jsou lepší než jiné. Stromy s většími a silnějšími listy jako například javory nebo jilmy jsou mnohem účinnější, ale musí být vysazeny do vhodného ekosystému. Oproti Washingtonu může vysazení stromů přinést jiným městům mnohem více. Tato mapa ukazuje, kde je největší návratnost investicí do snížení polétavých částic.

Při správném umístění můžou být vysazené stromy stejně efektivní jako jiné strategie, například přechod hromadné dopravy na dieselová paliva. Je tu ale jedno velké omezení: voda. Co může fungovat v Bostonu, nemusí být vhodné pro Dauhá v Kataru, kde je voda vzácná. K tomu všemu neuvažuje většina starostů o stromech jako o zdroji veřejného zdraví.

Stromy nevypadají jako vzduchové filtry, ale přesně tím jsou. Čím dříve si to uvědomíme, tím dříve můžeme začít dýchat v našich městech chladnější a čistší vzduch.

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hm, a co se bude dít v zimě? :)

10

Odpovědět

Z praxe vím, že není vůbec problém stromy ve městě vysadit (co se technologie a podmínek týče). Problém je, že je tam lidi nechtějí. Vždycky se najde pár jedinců, kteří poté podávají stížnosti kvůli stínu apod. Nebo jdou a strom poškodí natolik, že se musí pokácet...

30

Odpovědět

Přechod na hromadnou dopravu používajících MÉNĚ dieselového palive. Je tam USE LESS. :)
Nevim, kdo to překládal, ale tak asi každého napadne, že "přechod na diesel" (jak je v překladu), asi moc prostředí nepomůže. :))

92

Odpovědět

A NEBO, NEBO, DOVOLTE MI TAKOVOU SMĚLOU MYŠLENKU
Nekácet hektary amazonskýho pralesa denně kvůli krávám aby pak vyprděli 30% Co2 znečišťující naši planetu? Že bysme se vysrali na to kácet stromy který už tady máme jenom kvůli našem rozmazelenejm chuťovejm pohárkům? Ne? Dobře, zkusil jsem to, třeba jindy.

43

Odpovědět

Odkdy chováme krávy v Amazonii? :)
Pralesy se kácí kvůli palmovému oleji (hlavně), ale chápu tě a souhlasím s tebou.
A s těmi CO2 to moc pravda neni. Zaprvé krávy produkují metan, což je 4krát horší než CO2. Zadruhé není to 30% - Nejvíce produkují tepelné elektrárny (biomasa, uhelné). Pak samozřejmě i zvířata a lidé (a i rostliny) produkují CO2, ale minimálně. Nejvíc CO2 produkuje například hnití rostlin atd. Jenže to se nehodí do tabulek, tak se to nezmiňuje. Ono to s těmi skleníkovými plyny je trochu jinak, než o množství CO2 (nebo methanu atd).

60

Odpovědět

+MikeMyslím, že to bude tak nastejno. V amazonii se kácí kvůli palmovému oleji ale v Americe má tady kolega pravdu, kvůli pastvinám pro budoucí MC shity.

00

Odpovědět

Takže prales v Amazonii vyčistí ovzduší v Číně?
Prosím, řekni mi víc ;)

21

Odpovědět

to je mi teda novinka

40

Odpovědět

Aktuálně žiju v Perthu v WA a musím říct že tady nad tím asi uvažovali už dávno, v celém městě, a tím myslím i centrum kde jsou mrakodrapy a spousta lidí nenajdete místo kde by jste neviděli strom nebo park... https://www.youtube.com/watch?v=g6lqNPSb9SU&t=150s Myslím že Evropští starostové by si z toho mohli vzít příklad.

42

Odpovědět

PS: Moc se omlouvám za vypůjčení jména, ale nejsem registrovaný uživatel :)

23

Odpovědět

co kdyby si lidi konecne vytahli hlavu z p****e a nepredelali mesta aby zadnej smog a castice nevznikali. https://www.youtube.com/watch?v=5rJfE135HEY

05

Odpovědět

Nepřeložili byste prosím od Vox ještě to video v nabídce? https://www.youtube.com/watch?v=ZORzsubQA_M

10

Odpovědět

Mám to rozpracované, ale bude to chvíli trvat, chci před tím dokončit ještě jiná videa :)

60

Odpovědět

co si ovšem neuvědomuje je i to, že ne všude se stromy hodí. Stromy mají silné kořeny, dokážou projít i betonem, dokonce si dokáží najít cestu i skálou. Co je dnes malý či střední strom, za pár let vyroste do velikána.
Žiju na sídlišti už 23 let, tedy celý můj život, na sídlišti nám rostou sakury, a já si je pamatuju ještě jako malé stromky, dneska už jsou veliké. Býval tu dokonce "lesík" pokud se tomu tak dá říkat, asi pět velkých a dost vysokých stromů, když mi bylo 7 dosahovaly do cca 3/4 výšky zdejších paneláků. Dnes už tam stojí jenom jeden strom. Nejvyšší větve ož přesahují střechu panelového domu, a větve má rozpažené že se rozkládá nad celým prostorem, kde kdysi stály všechny stromy dohromady. Zbylé stromy se pokácely, protože kořeny narušovaly statiku budov.
Obdobně se musel pokácet další strom, rostoucí v ulici vedle sídliště. Také už byl vysoký stejně jako celý pětipatrový panelák, rostl cca dva metry od stěny, navíc přímo naproti balkonům.
Já nemám nic proti stromům, naopak, miluju, když se můžu sebrat a jít se projít do lesa. A uvítala bych víc stromů v okolí. Ale vidím co to například dělá se silnicemi, nebo tak. I proto do jisté míry chápu přístup úřadů. Nakonec, stejnak bych raději žila na venkově, než ve městě (ještě štěstí, že Mariánské Lázně sou taková jedna velká vesnice :D)

232

Odpovědět

Jestli si pamatuju ze skoly spravne tak nekterym stromum roste koren do hloubky a ne do sirky takze takove stromy by nemusely uprostred mesta delat neplechu.

100

Odpovědět

Tohle by se mělo řešit nějakou vhodným výběrem stromů a hlavně správným rozesazením. Třeba u nás na kampusu jsou schopní sázet borovice půl metru od okna, takže v některých případech to chce jen zapojit mozek a dopředu počítat s tím že stromy rostou. Chápu, že někdy je se stromy problém kvůli statice nebo inženýrským sítím, ale stejně se nemůžu zbavit dojmu, že se v ČR víc stromy kácí než zasazují nové. Teprve co přišli ty super vedra se začalo psát o přínosech zeleně, jako přírodní klimatizace ve městech, ale nezdá se že by se nad tím někdo opravdu zamyslel, nebo alespoň já vidím pořád jen beton - máme u baráku park, ze kterého stále ukrajují pro nové budovy a denně jezdím kolem těch slavných květináčů Prahy 5 ve kterých jsou polomrtvý stromy. Máme ještě před sebou dalekou cestu.

121

Odpovědět

+Seraphinepro to mám ráda Mariánky. Jistě, i zde se staví, hlavně v bývalých zahrádářských místech. Ale stále tady máme nádherný park, stačí přejít jenom jednu silnici a dostanete se přes ten park od jednoho konce ML až do centra města kousek od kolonády. Je tu krásné i to, že stačí jít cca 20 minut jakýmkoliv směrem a člověk je v lese. I park nádherě a nenásilně přechází v lesy. :) opravdu krásné místo, někdy sem zajeďte na návštěvu, tolik energie se jen těžko čerpá jinde :)

21

Odpovědět

To se dá snadno řešit výsadbou stromů do kontejnerů (jakýchsi velkých květináčů), které mohou být i zapuštěné do výše terénu. Ovšem chtělo by to vysazovat pouze stromy těch druhů, které toto snášejí.
Výhodou pak je i to, že strom může dorůst jen do takového objemu biomasy, kterou daný kontejner "uživí" - a pak se může pokácet než jej postihne nějaká choroba (rostliny v kontejnerech jsou náchylnější), a vysadit nový.
Já naštěstí bydlím na maloměstě pod horami takže zde je zeleně přehršel :)

20