Jak může špatná typografie ovlivnit svět?Vox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:134
Počet zobrazení:6 877

Špatná typografie v minulosti způsobila mnoho problémů, naposledy na vyhlášení Oscarů, kde byl omylem vyhlášen špatný vítěz kategorie Nejlepší film. Jak je možné, že se něco takového stane? Navíc zjistíte, že to není ojedinělý případ. Opravdu na designu tak záleží?

Přepis titulků

Na Oscarech nastal tento moment, než byl La La Land omylem vyhlášen za nejlepší snímek, kdy poznáte, že ať se Warren Beatty dívá na cokoliv, nedává mu to smysl. Nejlepší snímek... Věděl, že něco je špatně, ale nevěděl co. Mám nápad. Co kdyby lepší typografie mohla zabránit tomuto trapasu? Zaměřme se, jak to vypadá. Moonlight.

Nejlepší film. Z tohoto záběru víme, že kartička vypadá asi takto. Má dva účely. Je to hezká památka pro vítěze a je to nápověda pro vyhlášení v této stresové situaci. Jak kartičku poskládat, aby se před 30 miliony diváků snáze četla? Podívejme se, jak kartička vypadá oproti tomu, co hlasatel musí oznámit. Věci čteme od vrchu dolů, ale zde je navrchu nápis Oscars. Pro lidi, kteří vyhlašují Oscary, to není zrovna užitečná informace.

Je potřeba pár milisekund navíc, aby si prošli všechny potřebné informace, které mají ohlásit. To je Benjamin Bannister, grafický designér, který navrhl alternativní vzhled kartičky. Je to jako jízda po silnici, máte jen pár vteřin k přečtení značek a ujištění se, že vše chápete, jinak můžete špatně odbočit. Nejlepší herečka by mělo být první spojení na kartičce. Stačí to trochu zvýraznit a nyní by moderátor pochopil, že má špatnou kartičku. Ale i přesto je jméno herce psáno stejným písmem jako film, ve kterém se objevil.

Je to fajn, ale je to prostě jen informace navíc. Řešením by bylo, aby jméno herce bylo větší než zbytek textu. Kdyby hlasatel měl tuto kartičku, staly by se dvě věci. Nejdřív by si všiml, že se jedná o nejlepší herečku nebo o Emmu Stone, ne La La Land. To stejné lze uplatnit na kartičku, ze které Steve Harvey nesprávně ohlásil vítězku Miss Universe v roce 2015. Musím se vám omluvit. Dobrá typografie, žádné nejasnosti, žádné trapné záměny.

Ale následky špatného designu sahají daleko za televizní soutěže. Na podzim 2000 byl správce voleb v Palm Beach na Floridě pověřen, aby vytvořit lístek s větším množstvím kandidátů, než se vejde do jednoho sloupce. Výsledek byl tento. Říká se tomu motýlí lístek, protože text je z obou stran sloupce. Pokud jste volili Bushe, zatím to dává smysl. Byl to první kandidát, propíchli jste první kroužek. Ale pokud jste chtěli volit druhého kandidáta v řadě, Ala Gora, museli jste prorazit třetí kroužek.

Vidíte ten problém? Palm Beach Post uvedl, že přes 2 800 voličů Ala Gora omylem volilo Pata Buchanana. Mnoho voličů zde v Palm Bech se soudí a požadují nové volby, protože tvrdí, že volili špatného kandidáta nebo označili dva kroužky. Zmátlo je uspořádání volebního lístku. Bush na Floridě vyhrál s rozdílem 537 hlasů.

Lepší typografie mohla změnit dějiny USA. Grafický designér Michael Beirut dal dohromady tento design volebního lístku. Je to stejný formát, ale informace řadí horizontálně. Takže jména kandidátů se vejdou do stejného prostoru. Místo dvou rušivých sloupců, které musíte sledovat, je tu jen jeden. Podobný případ najdeme i ve zdravotnictví. Když dojde na zdraví, žádný design asi není běžnější než tento. Oranžová tuba na předpisové léky.

Vznikly po 2. světové válce a od té doby se moc nezměnily, kromě přidání dětské pojistky v 70. letech. Avšak nečtou se zrovna snadno. Podívejte, jak jsou informace poskládány. Značka lékárny bývá první a největší částí štítku. To pro uživatele není příliš užitečné. Zbytek textu je malý a vše je psáno stejnou velikostí. I tato matoucí čísla, která uživatel nepotřebuje znát, mají stejně prostoru jako vše ostatní.

Důležitá varování jsou tištěna v špatně čitelné kombinaci barev. Třeba černá na tmavě rudé. Připočtěme oblou tubu, kterou musíte při čtení otáčet, a získáme nepříliš přívětivý design. Studentka designu Deborah Adler vytvořila model nové a lepší nádoby na léky. Nazvala to Clear Rx.

Napadlo ji to, když si její babička omylem vzala dědečkovy léky. Je to běžný problém. Experti odhadují, že v USA nastane 500 000 případů, kdy lidé špatně přečtou instrukce na lécích. V designu Adlerové se název lékárny přesouvá dospodu. Nejdůležitější informace jsou největším písmem navrchu. Adlerová také vymyslela kroužky v různých barvách, takže by se jasně rozlišili uživatelé, nejen léky.

Volné místo na zadní straně může být použito pro varování uživatelům. Target tento design koupil a s pozitivním ohlasem ho zavedl v roce 2005. Ale po 10 letech prodal své lékárny společnosti CVS. Po nových tubách se slehla zem. Tento příběh se začal probírat, když někteří pacienti vytáhli tuby, které jim tak vyhovovaly, z koše. Někteří to probírali na Twitteru. CVS tvrdí, že vyvíjí nový a podobný model, ale zatím není hotový.

U mnoha designů platí, že si jich nevšimnete, dokud nezmizí. Tohle je dobrá chvíle, jak lidem ukázat a dokázat, že na designu záleží. Většina lidí si myslí, že na něm tolik nesejde, dokud se nestane něco takového. Designéři zabraňují tomu, aby se děly takové věci. Změnila by odlišná typografie výsledek v některém z těchto případů? Možná.

Ale pokud jste Warren Beatty, Steve Harwey nebo Al Gore, je to jedno obří možná. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Udělat věc nějak zabere určité množství času. Udělat věc dobře zabere třeba i trojnásobek času a stojí to úsilí. Výsledek je, že všude okolo sebe máme spoustu věcí udělaných nějak, ale rozhodně ne dobře.
Dnes se tomu v softwaru moderně říká UX, ale je to často záležitost designu a třeba i typografie (záležitost stará stovky let).
Je otravné, jak moderní weby ignorují třeba ta pravidla typografie. Na jedné poradě ohledně nové podoby webu zaznělo toto:
Technik: to písmo se špatně čte, mělo by tam být jiné.
Marketingová specialistka: to je dobře, že se špatně čte. Čím déle se to uživatel bude snažit přečíst, tím spíš si to při čtení zapamatuje.

150

Odpovědět

To mi připomíná komentáře na Videačesky. Jak mám vědět, který komentář odpovídá na jaký, a co znamená ta čára oddělující jen některé komentáře?!

151

Odpovědět

To byly časy, když to tu měli ještě přehledné :´)

30

Odpovědět

Na tej starej kartičke mi ako prvé do očí padlo moonlight, to logo oscara som si tam ani nevšimol popravde :D
na tej prerobenej zase ako prvé Best picture

62

Odpovědět

To vyhlašování je "prkotina" ale ty léky fakt nechápu. Mít všechny krabičky stejný je fakt strašně nebezpečný. Zlatá Evropa v tomhle.

190

Odpovědět

Tak ono by stačilo nemít ty prášky na jednom společném místě a nebo si je označit fixou nebo lepenkou.

120

Odpovědět

+kilobyteTak samozřejmě, že stačí umět číst a nebýt hloupý, ale proč tomu jít naproti.

220

Odpovědět

+ElrosNení lepší s tím něco dělat a "zachránit" si tím zdraví než čekat až farmaceutické korporace, které se živí nemocnými, to vyřeší za tebe.
Tím nechci tvrdit, že změna těch krabiček by nebyla dobrá. Ale ta změna se sama neudělá a ti co můžou k tomu nejsou tlačeni.

111

Odpovědět

+kilobyteJn mít léky na jednom společném místě je blbost. Ať to mají lidi s alzheimerem jednoduší a pojďme jim to schovat po celém bytě !

221

Odpovědět

+Cerny strazce vesmiruTo bylo myšleno pro více lidí. Každý to třeba může mít na svým nočním stolku, aby si to mezi sebou nepopletli.

12

Odpovědět

+kilobyteCo schod to jedna pilulka.

00

Odpovědět

UX v kostce

50

Odpovědět

najzbytocnejsie video ever

057